Zaproszenie na wernisaż wystawy „Osiedleni. Teatralne”

0

NA WERNISAŻ WYSTAWY
OSIEDLENI. TEATRALNE


10 października (środa), godz. 17.00
Dzieje Nowej Huty
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do oddziału Dzieje Nowej Huty na wernisaż nowej wystawy Osiedleni. Teatralne.

Nowa Huta postrzegana jest jako monolityczny organizm, powstała jako imponujące założenie architektów. W pobliżu zakładu pracy wybudowano bloki mieszkalne, a w ich stosunkowo bliskim otoczeniu: sklepy, przychodnie, przedszkola, szkoły, ale także centra kultury jak kina czy teatr. Nowe miasto miało tonąć w zieleni i być przyjazne dla mieszkańców. Każde z osiedli jest odrębne i choć podobne do innych, to niepowtarzalne.
Co mieszczą w sobie nowohuckie osiedla? Jak funkcjonuje ten najmniejszy organizm urbanistyczny – jednostka sąsiedzka? Czy tworzą swoją historię?
Próbujemy na te pytania odpowiedzieć na przykładzie osiedla Teatralnego, interesującego pod względem architektury i urbanistyki, ale także społecznym
i politycznym. W obrębie osiedla stoją oryginalne budynki, przykłady architektury socrealistycznej – teatr i kino. Mamy szkołę, jako przykład zmian
w architekturze, a jednocześnie historia powstania tego budynku ma kontekst polityczny.
Na wystawie prezentujemy nie tylko zebrane materiały o charakterze historyczno –archiwalnym, ale przede wszystkim osobiste informacje o osiedlu przekazane zwiedzającym przez jego mieszkańców i osoby związane z tym miejscem przez swoją pracą. Eksponowane pamiątki i zdjęcia pokazują życie osiedla, dokumenty obrazują pierwsze lata jego istnienia: jak ono powstawało, zmieniało się i jak…zmienia się nadal.

Wystawa Osiedleni. Teatralne to fascynujące dziedzictwo historyczne Nowej Huty i zarazem sentymentalna opowieść o wzajemnych relacjach sąsiedzkich, poczucia przynależności do społeczności osiedlowej, jak i samego miejsca – Osiedla Teatralnego.

Wystawa będzie eksponowana w oddziale Dzieje Nowej Huty w dniach 11.10.2018 – 24.02.2019.
Kuratorem wystawy jest Magdalena Smaga.

Serdecznie zapraszamy!Pozdrawiam

Joanna Bogusz
Referat Promocji
       
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Rynek Główny 35
31-011 Kraków
tel.: 12 619-23-28, 619-23-31

www.mhk.pl
FacebookMHK | TwitterMHK | InstagramMHK

PLACES WORTH YOUR TIME