Złap dystans. Papier, kamień i nożyce

0

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie Papier, kamień, nożyce w ramach cyklu Złap dystans. O projektowaniu książek z Przemkiem Dębowskim i Kubą Sowińskim, będzie rozmawiał Bartosz Sadulski. 

Po ciężkich latach 90. i okresie transformacji, który odbijał się nie tylko na strukturze rynku wydawniczego, ale też na estetyce książki, z czasem zaczęto doceniać pracę projektantów
i grafików, podobnie jak wkład tłumaczy. Począwszy od przełomu stuleci coraz większą świadomość zyskiwali nie tylko czytelnicy, ale też projektanci, spośród których najlepsi cieszą się dzisiaj statusem nie wyrobników, lecz artystów, czego dowodem są powstające coraz liczniej publikacje na temat ich pracy (jak chociażby „Miliard rzeczy dookoła”, czyli rozmowy Agaty Szydłowskiej z projektantami, między innymi z Kubą Sowińskim, autorem wielu okładek publikacji MCK oraz layoutu kwartalnika „Herito”).

Zaproszeni do rozmowy projektanci należą do ścisłej czołówki: współpracowali z największymi polskimi wydawcami, stworzyli własny, rozpoznawalny styl, a o swoich projektach myślą
w sposób holistyczny: począwszy od rozmiaru książki i jej okładki, przez papier, wybór fontu aż po proporcje marginesów. Jednocześnie jednak nie zamykają się w jednym rodzaju publikacji, ale wciąż eksperymentują, tworzą w innych formach, jak plakat, i nieustannie dążą do stworzenia książki idealnej. Czyli jakiej?

Z Przemkiem Dębowskim i Kubą Sowińskim porozmawiamy o tym, jak bardzo zmienił się ich zawód oraz wyzwania przed nim stojące od lat 90., dlaczego tak ważne jest całościowe myślenie o książce, a także o roli odwagi i niezależności w projektowaniu. 

Spotkanie będzie transmitowane 15 października 2020 r., godz. 19.00 na żywo na profilu MCK na Facebooku.

PLACES WORTH YOUR TIME