Złap dystans – Rośliny i zwierzęta. Spotkanie z kuratorem wystawy Krzysztofem Radoszkiem

0

W ramach kolejnego wirtualnego spotkania z cyklu Złap dystans Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na rozmowę z kuratorem wystawy Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza oraz projektantem towarzyszącego jej albumu – Krzysztofem Radoszkiem.

 

Z Heleną Postawką-Lech porozmawiają o drodze ilustratora i rysownika, twórcy plakatów, książek i identyfikacji wizualnych, do bycia kuratorem wystawy. O ilustracji botanicznej wczoraj i dziś: pracy dawnych twórców, potrzebie kontaktu z przyrodą w różnej formie, także artystycznej.
O tęsknocie za fauną i florą. Wspólnie poszukają odpowiedzi na pytanie, czy obecna moda na naturę, objawiająca się między innymi wysypem książek przyrodniczych, to tylko tymczasowa fascynacja, czy emanacja głębokiej i niezbywalnej potrzeby kontaktu ze światem przyrody?

Krzysztof Radoszek opowie też o tym, czego nie ma, a mogło być na wystawie, lecz zabrakło miejsca; o swoich odkryciach i zachwytach. O różnicach między komponowaniem wystawy,
a przygotowywaniem albumu.

Spotkanie odbędzie się w piątek, 19 czerwca o godzinie 19.00. Rozmowa będzie transmitowana na żywo na profilu MCK na Facebooku.

Wystawa Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza w Galerii MCK jest okazją do przypomnienia jednej z najważniejszych, a ciągle nie dość znanych szerokiej publiczności, kolekcji sztuki graficznej, znajdującej się w Bibliotece Naukowej PAU i PAN
w Krakowie oraz Instytucie Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN. Na nowo odkryta stanowi unikatowe archiwum zarówno ze względu na niezwykły poziom artystyczny zgromadzonych
w nim grafik, jak i obecność wielu publikacji powszechnie uznawanych za kamienie milowe europejskiej historii naturalnej, w tym najsłynniejszych i najwybitniejszych albumów ornitologicznych i botanicznych tworzonych od XVI do XIX wieku. 

Na bogatą ekspozycję składa się ponad 40 atlasów historii naturalnej przedstawiających znaną
i nieznaną faunę i florę, ponad 90 oryginalnych wielkoformatowych plansz z wyjątkowymi roślinami i ptakami oraz niemal 400 prac z wizerunkami ryb, które ucieszą najbardziej wymagające oko. Na wystawie pokazane są w większości nigdy nieprezentowane publiczności zachwycające edytorsko grafiki i teki, w tym m.in. prace znanej przyrodniczki Marii Sibylli Merian, Georges’a Cuviera, Eleazara Albina, François Le Vaillanta czy Ulissesa Aldrovandiego.

 









PLACES WORTH YOUR TIME