33. FKŻ | posłuchajcie o kuchni

0

Od samego początku, czyli od 1988 roku, główną dewizą Festiwalu Kultury Żydowskiej jest autentyczność. Nie pokazujemy „żydowskiej Cepelii’, ale oferujemy autentyczne doświadczenie żydowskiej kultury, tradycji i … stylu życia. Zawsze też dbamy o to, żeby wszyscy mogli osobiście doświadczyć tej kultury i zabrać choć jej odrobinę do swojego życia.

Pobierz obrazki

Stąd też od zarania, największą część festiwalu stanowią różnorakie warsztaty: od muzyki i tańca żydowskiego, poprzez kaligrafię, czytanie Tory, warsztaty artystyczne, aż po warsztaty ruchowe GAGA – prowadzone metodą opracowaną przez Izraelczyka Ohada Naharina i – oczywiście! – warsztaty kuchni żydowskiej.

Przez 30 lat udało nam się już wszystkich chyba przekonać, że kuchnia żydowska, to nie tylko czulent, gęsi pipek, czy gefilte fisz. Rozsmakowaliście się w falafelach, babaganuszu, o hummusie już nie wspominając. Ale to tylko przedsionek bogactwa kulinarnego Żydów. Ponieważ żyli w rozproszeniu przez wieki, wszędzie tworzyli lokalne odmiany swoich kuchni poprzez integrację z kuchniami swoich sąsiadów.

Podczas ubiegłorocznego FKŻ, wędrując po zakamarkach Jerozolimy, Bartek Kieżun pokazał Wam,
co przywieźli do Erec Israel przybysze z całego świata.
W tym roku Bartek zaprasza na podróż dookoła basenu Morza Śródziemnego , i wspólne gotowanie i delektowanie się potrawami żydowskimi z Włoch, Portugalii, Grecji i Hiszpanii

Wędrując po bezdrożach basenu Morza Śródziemnego widzę, jak zawodna jest pamięć. Przyglądam się kuchni i zauważam, że – choć interwały są różne – ludzie nie pamiętają. Bardzo często dlatego, że nie chcą pamiętać o przeszłości, albo dlatego, że nie mogą. Powodów tej sytuacji może być mnóstwo, ale jednak na talerzu te pominięcia, zapomnienia, intencjonalne lub nie, widać gołym okiem. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie patrzeć.

Dlatego patrzę kiedy tylko mogę. Co widzę? Potrawy i kulinarne zwyczaje z samego środka śródziemnomorskiego świata, o których pochodzeniu nikt nie pamięta, a które wypracowała wspólnie społeczność żydowska, chrześcijańska i muzułmańska. To właśnie greckie, włoskie, hiszpańskie i portugalskie talerze, których pochodzenie wcale nie jest tak jednoznaczne jak mogłoby się wydawać chcę Wam w tym roku pokazać podczas warsztatów kulinarnych. Pokażę Wam jedzenie, które łączy różnych ludzi, różne religie i różne kultury, bo jeśli nic więcej nas nie może połączyć, to niech połączą nas kulinaria.

Przeciwieństwem bycia razem jest bycie osobno. Bycie osobno rodzi brak zrozumienia. A ten prowadzi do wojny. Spotkajmy się więc przy stole!

Bartek Kieżun

Warsztaty odbędą się 25, 26, 27 i 28 czerwca w hotelu Eden; szczegóły w programie 33. FKŻ









PLACES WORTH YOUR TIME