54. Dni Muzyki Organowej w Krakowie

0
  1. Dni Muzyki Organowej w Krakowie

 

W dniach od 1 do 5 grudnia 2021 roku odbędą się 54. Dni Muzyki Organowej w Krakowie, jeden z najstarszych festiwali organowych w Polsce, powstały w Filharmonii Krakowskiej w 1966 roku z inicjatywy prof. Eugenii Umińskiej – ówczesnego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej oraz Henryka Czyża – dyrektora artystycznego Filharmonii. Festiwal powstał dla upamiętnienia zasług prof. Bronisława Rutkowskiego – artysty, pedagoga i długoletniego rektora krakowskiej PWSM, dzięki któremu nastąpił renesans sztuki organowej w Polsce. W ramach wydarzenia organizowane były dotąd są różnorodne koncerty: recitale, koncerty kameralne, symfoniczne i oratoryjne, a bogaty repertuar cyklu obejmował dzieła od renesansu aż do czasów współczesnych. Literaturę organową prezentowali dotąd tak znakomici wirtuozi, jak Marie-Claire Alan, Jennifer Bate, Guy Bovet, Josef Bucher, Olivier Latry, Simon Preston, Lionel Rogg, Daniel Roth, Almut Rössler, David Titterington czy Gillian Weir.

 

Koncerty tegorocznej edycji Dni Muzyki Organowej, ze względu na konserwację filharmonicznych organów odbywać się będą przede wszystkim w krakowskich świątyniach. Pierwszy z koncertów odbędzie się w środę 1 grudnia 2021 o godz. 20.00 w Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Skałce, gdzie wystąpi włoski organista Eugenio Maria Fagiani w reperaturze od Johanna Sebastiana oraz  Carla Philippa Emanuela Bachów, po Wilhelma Rusta, Gaetano Donizettiego i Johanna Christiana Heinricha Rincka. Drugi koncert – w piątek 3 grudnia br. o godz. 19.30 zorganizowany został w nowohuckiej Arce Pana. Podczas wieczornego recitalu organowego wystąpi wybitny polski organista Julian Gembalski. W programie utwory Georga Muffata, Piotra Drusińskiego i Johanna Sebastiana Bacha oraz samego artysty – Dwa preludia chorałowe na Adwent, a także improwizacje na tematy pieśni adwentowych. Dzień później, w sobotę 4 grudnia 2021 o godz. 18.00 w sali Filharmonii Krakowskiej przy ulicy Zwierzynieckiej odbędzie się uroczysty koncert oratoryjny, który wpisuje się nie tylko w tegoroczne Dni Muzyki Organowej, ale także w obchody jubileuszu 625. rocznicy erygowania Wydziału Teologicznego oraz 40-lecia powołania Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Podczas koncertu w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej, które to zespoły poprowadzi Tomasz Tokarczyk, wykonane zostaną utwory Henryka Mikołaja Góreckiego – Beatus Vir, Wojciecha Kilara – Victoria oraz fragmenty opery o Janie Pawle II – Totus Tuus autorstwa Pawła Sydora. W charakterze solistów wystąpią Stanislav Kuflyuk (baryton), Adrian Domarecki (tenor), Sylwia Ziółkowska (sopran), Dawid Roy (baryton), Grzegorz Królak (bas), mezzosopranistki – Agnieszka Karpińska i Klaudyna Nitkiewicz oraz Karol Bonawentura Mieliński (baryton).

 

Ostatni koncert w ramach 54. Dni Muzyczki Organowej zabrzmi w niedzielę 5 grudnia br. o godz. 18.00        w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II Wielkiego. W wykonaniu organisty Bogdana Narlocha oraz Romana Grynia grającego na trąbce usłyszymy kompozycje Clarke’a, Stanleya, Bacha, Chopina, Wawiłowa, Czerniewicza, Dubois oraz Bédarda. 

 

Na wszystkie koncerty zorganizowane w ramach 54. Dni Muzyki Organowej poza siedzibą Filharmonii Krakowskiej obowiązuje wstęp bezpłatny.

PLACES WORTH YOUR TIME