Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz otwiera Dyskusyjny Klub Muzyczny w Filharmonii Krakowskiej – 11.02.2023

0

W najbliższą sobotę, 11 lutego br. o godz. 16.30 w kawiarni Filharmonii Krakowskiej odbędzie się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko gra” pomysłu Agnieszki Malatyńskiej-Stankiewicz. Prowadząca – dziennikarka, autorka książek, wywiadów i felietonów, zaprasza do uczestnictwa w spotkaniach wszystkich melomanów i bywalców filharmonicznych koncertów, zaś poświęcone muzyce dyskusje odbywać się będą w sobotnie popołudnia (w godz. 16.30-17.30) poprzedzające filharmoniczne koncerty abonamentowe.

Rozmawiamy bowiem o serialach, teatrze i książkach, ale czy potrafimy rozmawiać o muzyce? Dyskusyjny Klub Muzyczny ma do tego zachęcać. Pokazywać nie tylko, że muzyka jest częścią życia każdego z nas i że można ją odbierać na wiele sposobów, a przede wszystkim, że można o niej mówić w różny sposób. W DKM „Wszystko gra”, nie będzie podziału na tych, którzy mówią i na tych którzy jedynie słuchają. Wszystkich będziemy zachęcać do rozmów, do dzielenia się swoją muzyczną wiedzą i doświadczeniami, wątpliwościami, muzycznymi emocjami, przeżyciami, wspomnieniami. Każde spotkanie będzie miało swój temat, który powiązany został z programem koncertu odbywającego się po spotkaniu i dzień przed nim. Punktem wyjścia do poszczególnych rozważań stanie się rozmowa z gościem, będącym często wykonawcą koncertu. Będzie to inspiracja do dyskusji, do dzielenia się swoimi muzycznymi fascynacjami i do poznawania nieznanych muzycznych ścieżek, często zaskakujących i zadziwiających. Gościem pierwszego spotkania będzie solista koncertu – pianista Andrzej Wierciński.

Dyskusyjny Klub Muzyczny „Wszystko gra” zdaniem jego pomysłodawczyni i prowadzącej – Agnieszki Malatyńskiej-Stankiewicz, ma za zadanie zjednoczyć wokół Filharmonii Krakowskiej środowisko wrażliwych na muzykę, środowisko wszelakich melomanów w różnym wieku i różnych zawodów, którzy chcą się spotykać by mówić o muzyce, by wymieniać się doświadczeniami w swojej podróży po ścieżce dźwiękowej. Przyczynić się też może do popularyzacji muzyki i do poznania piękna tej niezwykłej dziedziny.

 

Do uczestnictwa w spotkaniach uprawnia bilet na koncert odbywający się bezpośrednio po jego zakończeniu lub abonament koncertowy – zarówno na piątek, jak i sobotę. 

 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ:

11.02.23,  godz. 16.30
„Za co kochamy Mozarta?”
Gość: Andrzej Wierciński


18.02.23, godz.16.30
„Karnawał dźwięków trwa”
Gość: Paweł Wajrak


25.02.23, godz. 16.30
„Roman Palester: znany nieznany”
Gość: Łukasz Borowicz


4.03.23, godz. 16.30
„Czy Henryk Mikołaj Górecki mógłby być Mozartem?”

18.03.23, godz. 16.30
„Blaski i cienie Nowego Świata”
Gość: Alexander Humala


25.03.23, godz. 16.30
„Skriabin: geniusz czy szarlatan?”
Gość: Antoni Wit


15.04.2023, godz. 16.30

„Francis Poulenc: bardziej mnich czy łobuz?”

21.05.2023, godz. 16.30 (wyjątkowo w niedzielę)
„Papa Haydn”

10.06.2023, godz. 16.30
„Mahler: instrument, na którym gra wszechświat”

Agnieszka MALATYŃSKA-STANKIEWICZ  –  dziennikarka, fotografka, prelegentka, autorka książek, m.in. „Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci” – będącej rozmową z Antonim Witem; „Byłem w niebie” – wywiadu rzeki ze Stanisławem Skrowaczewskim, współautorka „Scherza dla Wojciecha Kilara” oraz „Dla Ciebie śpiewam” książki o historii Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, która ukazała się także pod jej redakcją. Autorka licznych opraw muzycznych, w tym do polskiego widowiska plenerowego podczas EXPO 2012 w Szanghaju. Autorka wywiadów z twórcami sztuki i kultury  w ramach spotkań m.in.: „Kod mistrzów”, „Czas na taniec!”, „Krynickie spotkania z artystą”. Była dziennikarka Radia RMF oraz była długoletnia dziennikarka „Dziennika Polskiego” i redaktor naczelna portalu Polska Muza. Obecnie felietonistka Radia Kraków i współautorka cyklu audycji „Labirynt Krzysztofa Pendereckiego”. Rzeczniczka festiwali: Muzyka w Starym Krakowie, Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu oraz Materia Prima w Krakowie; a także impresario Baletu Cracovia Danza. Specjalistka PR w kulturze. Kawaler brązowego orderu „Gloria Artis”.

PLACES WORTH YOUR TIME