Alexander Humala gościem specjalnym Dyskusyjnego Klubu Muzycznego – 18.03.2023, godz. 16.30

0

W najbliższą sobotę, 18 marca br. o godz. 16.30 w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej odbędzie się piąte już spotkanie Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko gra”. Tym razem Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz zaprosiła do rozmowy Alexandra Humalę – szefa artystycznego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, a także dyrygenta, który poprowadzi wieczorny koncert będący Prologiem IV Festiwalu Szymanowski / Polska / Świat. Do uczestnictwa w spotkaniu zatytułowanym „Blaski i cienie Nowego Świata” uprawnia bilet na koncert lub abonament.

Dyskusyjny Klub Muzyczny „Wszystko gra” jednoczy wokół Filharmonii Krakowskiej środowisko melomanów w różnym wieku i różnych zawodów, którzy chcą się spotykać, by mówić o muzyce i wymieniać doświadczeniami w swojej podróży po ścieżce dźwiękowej. DKM przyczynić się też może do popularyzacji muzyki i poznania jej piękna. Dzięki proponowanym spotkaniom przybyli na koncert melomani mają szansę zgłębić swoją wiedzę na temat prezentowanych dzieł, losów kompozytorów, a także poznać arkana związane z zawodem artysty instrumentalisty, śpiewaka czy dyrygenta. Dotychczas zaproszenia do uczestnictwa w Dyskusyjnym Klubie Muzycznym „Wszystko gra” przyjęli – altowiolistka Katarzyna Budnik, pianista Andrzej Wierciński, skrzypkowie Paweł Wajrak i Mariusz Patyra oraz dyrygent Łukasz Borowicz.

 

Dyskusyjny Klub Muzyczny ma (…) pokazywać nie tylko, że muzyka jest częścią życia każdego z nas i że można ją odbierać na wiele sposobów, a przede wszystkim, że można o niej mówić w różny sposób. W DKM „Wszystko gra”, nie będzie podziału na tych, którzy mówią i na tych którzy jedynie słuchają. Wszystkich będziemy zachęcać do rozmów, do dzielenia się swoją muzyczną wiedzą i doświadczeniami, wątpliwościami, muzycznymi emocjami, przeżyciami, wspomnieniami. Każde spotkanie będzie miało swój temat, który powiązany został z programem koncertu odbywającego się po spotkaniu i dzień przed nim. Punktem wyjścia do poszczególnych rozważań stanie się rozmowa z gościem, będącym często wykonawcą koncertu. Będzie to inspiracja do dyskusji, do dzielenia się swoimi muzycznymi fascynacjami i do poznawania nieznanych muzycznych ścieżek, często zaskakujących i zadziwiających – stwierdza Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Gorąco polecamy!

 

HARMONOGRAM KOLEJNYCH SPOTKAŃ:

25.03.23, godz. 16.30
„Skriabin: geniusz czy szarlatan?”
Gość: Antoni Wit


15.04.2023, godz. 16.30

„Francis Poulenc: bardziej mnich czy łobuz?”

21.05.2023, godz. 16.30 (wyjątkowo w niedzielę)
„Papa Haydn”

10.06.2023, godz. 16.30
„Mahler: instrument, na którym gra wszechświat”

Agnieszka MALATYŃSKA-STANKIEWICZ  –  dziennikarka, fotografka, prelegentka, autorka książek, m.in. „Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci” – będącej rozmową z Antonim Witem; „Byłem w niebie” – wywiadu rzeki ze Stanisławem Skrowaczewskim, współautorka „Scherza dla Wojciecha Kilara” oraz „Dla Ciebie śpiewam” książki o historii Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, która ukazała się także pod jej redakcją. Autorka licznych opraw muzycznych, w tym do polskiego widowiska plenerowego podczas EXPO 2012 w Szanghaju. Autorka wywiadów z twórcami sztuki i kultury  w ramach spotkań m.in.: „Kod mistrzów”, „Czas na taniec!”, „Krynickie spotkania z artystą”. Była dziennikarka Radia RMF oraz była długoletnia dziennikarka „Dziennika Polskiego” i redaktor naczelna portalu Polska Muza. Obecnie felietonistka Radia Kraków i współautorka cyklu audycji „Labirynt Krzysztofa Pendereckiego”. Rzeczniczka festiwali: Muzyka w Starym Krakowie, Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu oraz Materia Prima w Krakowie; a także impresario Baletu Cracovia Danza. Specjalistka PR w kulturze. Kawaler brązowego orderu „Gloria Artis”.

PLACES WORTH YOUR TIME