„Antropocen i kres bioróżnorodności” – debata w Międzynarodowym Centrum Kultury, 8.09.2022

0

„Antropocen i kres bioróżnorodności” – debata w Międzynarodowym Centrum Kultury

 

Jak wynika ze statystyk, 60% zwierząt na świecie to zwierzęta hodowlane, a co roku wymiera około 20 tysięcy gatunków. Mówimy zatem dzisiaj o szóstym wymieraniu, choć żadne z pięciu poprzednich nie odbywało się w takim tempie i żadne nie było spowodowane działalnością lub wpływem człowieka.

 

W jaki sposób intelektualnie przetworzyć te informacje, by nie popaść w depresję klimatyczną? Co możemy zrobić, aby zapobiec tej niespotykanej katastrofie? Jak kres bioróżnorodności wpływa na nasze myślenie o zwierzętach? O powyższych kwestiach dyskutować będą Małgorzata Lebda, Andrzej Marzec, Adam Robiński, a rozmowę poprowadzi  Paulina Małochleb.

 

Spotkanie towarzyszy wystawie „Domowroty. Włodzimierz Puchalski”. Puchalski jako fotograf uwiecznił w swoich pracach  – w połowie XX wieku  – wiele spośród gatunków, które dzisiaj uchodzą za zagrożone lub wymarłe. 

 

Wydarzenie odbędzie się 8 września 2022 r., o godz. 18.00 w Sali Pod Kruki Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie. Będzie także transmitowane na profilu MCK na Facebooku oraz tłumaczone na Polski Język Migowy.

 

Goście: 

 

dr Małgorzata Lebda – naukowczyni, felietonistka, animatorka kultury. Napisała sześć książek poetyckich, w tym „Snów uckermärkerów” (Nagroda Literacka Gdynia 2019) oraz „Mer de Glace” (Nagroda im. Wisławy Szymborskiej 2022). Jest też ultramaratonką. We wrześniu 2021 roku przebiegła – w ramach poetycko-aktywistycznego gestu – dystans 1113 kilometrów: od źródeł rzeki Wisły do jej ujścia do Bałtyku.

 

dr Andrzej Marzec – filozof, krytyk filmowy, adiunkt w Instytucie Filozofii UAM w Poznaniu. Redaktor „Czasu Kultury” zainteresowany dekonstrukcją, widmontologią, współczesną estetyką oraz współczesnym kinem greckim. Autor książek „Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności” (Warszawa 2015) oraz „Antropocień. Filozofia i estetyka po końcu świata” (Warszawa 2021). Za tę ostatnią otrzymał  Nagrodę Specjalną Identitas (2021).

 

Adam Robiński – autor książek i dziennikarz związany m.in. z „Życiem Warszawy”, „Rzeczpospolitą”, „National Geographic Polska”, „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Pismo”. Za debiutanckie „Hajstry” oraz za drugą książkę: „Kiczery” otrzymał kilka nagród oraz nominacji do nagród literackich i podróżniczych. Zajmuje się pisaniem o przyrodzie oraz wszystkim, co dzieje się na styku natury i sztuki. Jest certyfikowanym przewodnikiem po Kampinoskim Parku Narodowym.

 

dr Paulina Małochleb – krytyczka, badaczka literatury i wykładowczyni. Publikuje w „Polityce”, „Krytyce Politycznej”, ‚Przekroju”. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów, stypendystka NCK „Młoda Polska”. Autorka książki „Przepisywanie historii” oraz bloga ksiazkinaostro.pl.

 

PLACES WORTH YOUR TIME