Co nowego w MNK? 1-10 sierpnia

0

Zajęcia dla najmłodszych w MNK

Zaczyna się kolejny miesiąc wakacji, co oznacza następną turę warsztatów dla dzieci w MNK. Czekają was ciekawe tematy zajęć, jak i warsztaty odbywające się w przestrzeni niedawno otwartej wystawy „Nowy początek. Modernizm w II RP”.

Plan zajęć w dniach 4-10 sierpnia:

Czwartek 4 sierpnia, godz. 10.15 –  Gmach Główny, wystawa „Nowy początek. Modernizm w II RP” – Cztery trójkąty i kwadrat piąty. Czy geometra lubi porządek?

Piątek 5 sierpnia, godz. 10.15 – Pawilon Józefa Czapskiego, wystawa „Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich” – Siedzę w pociągu, czytam i marzę – jak ja kocham letnie pejzaże!

Wtorek 9 sierpnia, godz. 10.15 – Gmach Główny, wystawa „XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej” – Czy płaczesz na niebiesko, a śmiejesz się na żółto? Kolory uczuć.

Środa 10 sierpnia, godz. 10.15 – Gmach Główny, wystawa „Nowy początek. Modernizm w II RP” – O czym szumi miasto.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Każde warsztaty trwają 1,5 godziny i kosztują 15 złotych. Liczba miejsc jest ograniczona, a bilety można zakupić na https://bilety.mnk.pl/. Po dodatkowe informacje zapraszamy do Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl lub 12 433 57 44.

Pawilon Kina Letniego

Dramaty, thrillery, komedie, filmy biograficzne, a teraz czas na musical! Zapraszamy na kolejny seans w ramach Pawilonu Kina Letniego, który odbędzie się przy Pawilonie Józefa Czapskiego – Oddziale MNK.

Anette w reżyserii Leosa Caraxa będzie można obejrzeć w sobotę 6 sierpnia o godz. 20.30. O czym opowiada film? To historia miłości słynnego komika Henry’ego i Ann, śpiewaczki o międzynarodowej sławie. W świetle reflektorów stanowią idealną, szczęśliwą parę. Ich życie odmienią narodziny pierwszego dziecka – Annette – dziewczynki o wyjątkowym darze.

W przypadku deszczu seans nie odbędzie się.

 

Jak odpoczywało się w okresie międzywojennym?

Aktywny styl życia stał się modny w czasach międzywojennych.  Z tego powodu architekci lat 20. i 30. XX wieku specjalizowali się w projektowaniu basenów, parków, ogródków jordanowskich, skoczni narciarskich czy torów bobslejowych. Ten temat poznamy we wtorek 9 sierpnia o godz. 17.00 podczas oprowadzania Infrastruktura wypoczynkowa i sportowa w II RP.

Wydarzenie odbędzie się w przestrzeni nowej wystawy „Nowy początek. Modernizm w II RP” w Gmachu Głównym MNK i pozwoli uczestnikom przenieść się w czasy, których dotyczy ekspozycja. W międzywojniu wypoczynek nad morzem czy na nartach odbywał się w rodzimych kurortach. Przykład dawał prezydent Ignacy Mościcki, który posiadał swoje wakacyjne rezydencje zarówno w Krynicy Górskiej, jak i w Juracie.

Prowadzenie: Helena Postawka-Lech. Wydarzenie dedykowane jest młodzieży i dorosłym. Koszt wstępu zawiera się w cenie biletu na wystawę.

 

Muzyka a cappella polskiego i europejskiego renesansu

Już w niedzielę 14 sierpnia o godz. 18.30 będzie można w MNK posłuchać muzyki pochodzącej z czasów od średniowiecza przez renesans po współczesność. W Muzeum Książąt Czartoryskich wystąpi chór Cracow Singers.

Podczas koncertu zostaną wykonane pieśni z epoki polskiego i europejskiego renesansu, m.in. kompozycje Wacława z Szamotuł czy Giovanniego Pierluigiego da Palestrina. Słowo wstępu przed koncertem wygłosi dr Katarzyna Płonka-Bałus, kuratorka Muzeum Książąt Czartoryskich. Bilety na wydarzenie w cenie 30 złotych można zakupić na stronie www.bilety.mnk.pl.

 

Twórz artykuły o MNK w Wikipedii i wygraj nagrody!

Przez cały sierpień potrwa konkurs edycyjny poświęcony Muzeum Narodowemu w Krakowie i jego kolekcji. W ramach konkurencji każdy chętny może tworzyć, uzupełniać, aktualizować i tłumaczyć na język polski artykuły na temat MNK w Wikipedii.

Konkurs powstał w ramach Wikiprojektu GLAM, który jest wynikiem współpracy między muzeum a Stowarzyszeniem Wikimedia Polska. Uczestnicy konkursu będą wzbogacać zawartość polskojęzycznej Wikipedii o hasła dotyczące Muzeum Narodowego w Krakowie, jego zbiorów i artystów, rywalizując o atrakcyjne nagrody. 

Przyznane zostaną zarówno nagrody kaskadowe (pracują na nie wspólnie wszyscy uczestnicy konkursu), jak i specjalne (dla szczególnie wyróżniających się twórców). Więcej informacji o przedsięwzięciu znajduje się pod linkiem: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:GLAMowy_Miesi%C4%85c_z_Muzeum_Narodowym_w_Krakowie.

 









PLACES WORTH YOUR TIME