Co nowego w MNK? 10-17 maja

0

Noc Muzeów Krakowskich – wracamy po przerwie!

 

Zgodnie z tradycją, lecz po pandemicznej przerwie, Muzeum Narodowe w Krakowie powraca z wydarzeniami organizowanymi w ramach Nocy Muzeów. W tym roku w programie znalazły się tematyczne oprowadzania, ciekawe wykłady, spektakle taneczne, warsztaty śpiewu, koncert zespołu czerpiącego z twórczości polskich artystów, pokaz strojów renesansowych czy prezentacja zrekonstruowanej sukni słynnej Damy z gronostajem.

Noc Muzeów Krakowskich odbędzie się w nocy z 13 na 14 maja w wielu placówkach muzealnych miasta królów. To okazja nie tylko do wzięcia udziału w specjalnie przygotowanych wydarzeniach, ale również do odwiedzenia mniej popularnych oddziałów MNK. Co nas tam czeka? 

Pałac Biskupa Erazma Ciołka –  godz. 20.00 – warsztaty śpiewu pieśni tradycyjnych Moc Pieśni prowadzone przez grupę wokalną Swada

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – premierowe spektakle taneczne Emma Teatru Tańca Terpsychora zaprezentowane o godz. 19.15 i 20.30 w ogrodzie oddziału. 

Pawilon Józefa Czapskiego – godz. 21.30 – projekcja filmu Emma w reż. Autumn de Wilde. 

Kamienica Szołayskich im Feliksa Jasieńskiego – panel dyskusyjny Przemiany. Rozmowy o designie i architekturze o godz. 18.00 oraz wykład Na prywatkę i na bal. Moda wieczorowa w XX wieku o godz. 20.00.

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego – godz. 20.30 – I ciągle widzę ich twarze, koncert zespołu Bez Reszty na dziedzińcu oddziału.

Biblioteka Książąt Czartoryskich – wystawa „A cóż piękniejszego nad niebo…” Wszechświat w dziełach Mikołaja Kopernika i Jana Heweliusza.

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem – 14 maja od godz. 18.00 – pokaz obrazu Z wizytą powrotną. Panneau dekoracyjne Jana Rembowskiego z Sanatorium Dłuskich w Zakopanem.

Noc Muzeów Krakowskich zaznacza się również w większych oddziałach MNK i na wystawach czasowych. W Gmachu Głównym będzie można wziąć udział w tematycznych spacerach po wystawie „Jacek Malczewski romantyczny” – Chimera pokazuje pazury. Drapieżne i niespokojne, czasem leniwe i łagodne oraz Muzy i fauny wraz z quizem na spostrzegawczość i upominkami. W przestrzeni wystawy „XX i XXI. Galeria Sztuki Polskiej” Teatr Tańca Terpsychora zaprezentuje etiudy taneczne Rytm sztuki, a przewodnik oprowadzi chętnych w języku ukraińskim.  

W Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach o godz. 20.00 odbędzie się spotkanie Dzieło odzyskane o konserwacji obrazu Maksymiliana Gierymskiego Zima w małym miasteczku oraz pokaz filmu na ten temat.

W Muzeum Książąt Czartoryskich o godz. 19.30 zaplanowany jest wykład oraz pokaz zrekonstruowanej sukni Cecylii Gallerani Dama z gronostajem jak żywa z udziałem modelki. Wizytę w oddziale wzbogaci również prezentacja sukni renesansowych przez tancerki Teatru Tańca Terpsychora w przestrzeniach pałacu.

Ponadto we wszystkich oddziałach odbywają się oprowadzania kuratorskie lub z przewodnikami. Wystawy można zwiedzać również samodzielnie, a wstęp kosztuje 1 zł. Wszystkie oddziały otwarte są w zmienionych godzinach – od godz. 19.00 do 24.00 (ostatni zwiedzający mogą wejść pół godziny przed zamknięciem). Pełny plan wydarzeń i oprowadzań znajduje się na stronie mnk.pl.

Dodatkowo w czasie trwania przedsięwzięcia na hasło Noc Muzeów obowiązuje rabat 10% na wszystkie publikacje i gadżety w sklepach stacjonarnych oraz księgarni internetowej.

Weekend z designem i architekturą

13 maja to nie tylko Noc Muzeów, ale również początek Weekendu z designem i architekturą w Kamienicy Szołayskich. W ramach akcji odbywa się panel dyskusyjny oraz wykład, a w dniach 14-15 maja wstęp na wystawy w oddziale będzie kosztował jedynie 5 złotych.

Jak transformacja ’89 wpłynęła na zmiany w myśleniu o projektowaniu? Jakie trendy pojawiły się w polskim designie po wstąpieniu do Unii Europejskiej? Na te pytania 13 maja o godz. 18.00 odpowiedzą goście panelu dyskusyjnego Przemiany. Rozmowy o designie i architekturze. W spotkaniu wezmą udział: projektantka, wykładowczyni krakowskiej i warszawskiej ASP prof. dr hab. Czesława Frejlich, pisarka i eseistka Olga Drenda oraz autorka książek o wzornictwie i designie Katarzyna Jasiołek. Moderatorem spotkania będzie prof. dr hab. Andrzej Szczerski.

Liczba miejsc jest ograniczona, prosimy o rezerwację tel. 12 433 57 44 lub e-mail rezerwacja@mnk.pl.

13 maja o godz. 20.00 w ramach Nocy Muzeów zapraszamy na wykład Na prywatkę i na bal. Moda wieczorowa w XX wieku, który poprowadzi Joanna Kowalska. Upominkiem zostanie obdarowany każdy, kto przyjdzie ubrany w stylu jednej z dekad ubiegłego wieku. 

W dniu 13 maja wystawy czynne są w godz. 19.00 – 24.00, wstęp jest płatny 1 zł. Wydarzenie towarzyszy wystawom „Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku.” oraz „Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku”.

 

Sukces wystawy duńskiego artysty

 

Pierwsza w Krakowie wystawa twórczości Vilhelma Hammershøia prezentowana w Muzeum Narodowym zakończyła się w tę niedzielę, 8 maja. Podczas dwóch miesięcy trwania pokazu obrazy Duńczyka obejrzało ponad 17 tysięcy osób.

Wystawa „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza” urzekła zwiedzających atrakcyjną aranżacją, umożliwiającą pełny odbiór dzieł artysty i nadającą przestrzeń do swobodnej kontemplacji. Otoczenie utrzymane w odcieniach szarości tworzyło spójną kompozycję ze zgromadzonymi przedstawieniami wnętrz. Całość dopełniały archiwalne fotografie przedstawiające Hammersøia jako człowieka i artystę.


Krakowska ekspozycja była efektem współpracy z Muzeum Narodowym w Poznaniu, w którym miała miejsce pierwsza odsłona wystawy. Kuratorką była Martyna Łukasiewicz, a kuratorką edycji krakowskiej Aleksandra Krypczyk-De Barra. Projekt wystawienniczy dwóch muzeów narodowych został objęty patronatem wiceprezesa Rady Ministrów RP, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. dra hab. Piotra Glińskiego.

 

PLACES WORTH YOUR TIME