Co nowego w MNK? 16-30 listopada

0

Dzień otwarty muzeów w MNK

1cw

W niedzielę 20 listopada po raz 17 odbywa się Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich. W Muzeum Narodowym w Krakowie bilety na niemal wszystkie wystawy (z wyjątkiem Muzeum Książąt Czartoryskich oraz wystaw „Łempicka” i „Nowy początek. Modernizm w II RP”) będą kosztować 5 złotych. Ponadto można wziąć udział w licznych oprowadzaniach i wydarzeniach.

Plan wydarzeń:

Gmach Główny:

Godz. 13.00 – Przyjaciele od 119 lat – spotkanie poświęcone historii i współczesności Towarzystwa Przyjaciół MNK.

Godz. 15.00 – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP”.

Godz. 10.00, 11.30 – Wyspiański oczami biologa –  warsztaty z cyklu Sztuka i przyroda, realizowane we współpracy z Instytutem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Udział bezpłatny, obowiązuje rezerwacja.

Godz. 13.30, 15.00 – Przyrodnicze poszukiwania i inspiracje – warsztaty z cyklu Sztuka i przyroda. Wstęp jest bezpłatny, obowiązuje rezerwacja.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach: godz. 13.00 – Spotkanie z konserwatorem Marzeną Sieklucką.

Pałac Biskupa Erazma Ciołka: godz. 13.00 – Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII wiek – Oprowadzanie z przewodnikiem Joanną Świtałą.

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego: godz. 11.15 – „Medal prywatnie. Medale prywatne w II Rzeczpospolitej” – oprowadzanie kuratorskie Agnieszki Smołuchy-Sładkowskiej.

Pawilon Józefa Czapskiego: godz. 12.00 – „Sztuka nowoczesna z kolekcji Książąt Lubomirskich” – oprowadzanie kuratorskie Anny Budzałek.

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego:

10.00 – 18.00 – Strategia Muzeum odpowiedzialne i projekt Muzeum bardziej dostępne – otwarte konsultacje i giełda pomysłów.

12.00 – warsztaty z projektowania prototypów lamp z papieru. Udział jest bezpłatny, konieczna jest rezerwacja.  

Dom Jana Matejki: godz. 11.00 – oprowadzanie Jan Matejko i jego muzeum.

Dom Józefa Mehoffera:

Godz. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie Beaty Studziżby-Kubalskiej.

Godz. 15.00 – koncert Laureatów VII Przeglądu Altowiolowego im. Tadeusza Goneta.

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego: godz. 12.00 – Oprowadzanie kuratorskie Magdaleny Laskowskiej.

Muzeum Książąt Czartoryskich: godz. 12.00 – Oprowadzanie kuratorskie Katarzyny Płonki-Bałus.

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem:

Godz. 11.00 – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem w języku polskim.

Godz. 12.00 – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem w języku ukraińskim.

Godz. 15.00 – lekcja muzealna „Kim byli Harnasie” w języku polskim (dla dzieci w wieku 7–14 lat).

Godz. 16.00 – lekcja muzealna „Kim byli Harnasie” w języku ukraińskim (dla dzieci w wieku 7–14 lat).

Rezerwacji należy dokonywać w Centrum Rezerwacji i Informacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 (czynne od pon. do pt., w godz. 9.00–16.00).

 

Średniowieczne pieczęci u Matejki

Co wspólnego ma Jan Matejko z odlewami średniowiecznych pieczęci? W czwartek 17 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na wykład z cyklu „Czwartki u Matejków”, podczas którego opowiemy o pieczęciach, które były inspiracją i przedmiotem badań słynnego malarza. 

Odlewy średniowiecznych pieczęci wprowadzają nas w ówczesny świat przedstawień historycznych. Matejko popularyzował je w formie drzeworytów stanowiących ilustracje zamieszczane w czasopismach. Przykładem jest zespół liczący niemal 50 egzemplarzy, który znajduje się w zbiorach Muzeum Dom Jana Matejki – Oddziale MNK.

Wykład w Domu Jana Matejki poprowadzi Agnieszka Zagrajek. Wstęp jest bezpłatny.

 

„Król jest utalentowany i wykształcony…” – wykład 

290 rocznica urodzin ostatniego króla Polski to okazja, aby pomówić o jego życiu i panowaniu, nie tylko w kontekście upadku państwa polskiego. W piątek 18 listopada o godz. 16.30 zapraszamy na wykład połączony z oprowadzaniem po wystawie „Stanisław August Poniatowski. Król oświecony”.

Król jest utalentowany i wykształcony – pisał nuncjusz papieski Antonio Visconti – ale przede wszystkim pochłaniała go chęć reform. Gdyby mógł, zreformowałby w jednym dniu cały kraj, cały naród, by go podnieść na poziom innych narodów  o większej kulturze.

Wykład wygłoszony przed dr Kamillę Twardowską odbędzie się w Sali bibliotecznej Muzeum Książąt Czartoryskich. Wstęp jest bezpłatny, jednak konieczna jest wcześniejsza rezerwacja (rezerwacja@mnk.pl, tel.12 43 35 744) 

 

Warto odwiedzać MNK z dziećmi!

Dwa oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie – Gmach Główny i Muzeum Książąt Czartoryskich zostały uhonorowane certyfikatami plebiscytu „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi”. Wyróżnienie przyznano w kategorii „Kultura, Sport i Rekreacja”.

To już czwarta edycja plebiscytu realizowanego w ramach kampanii „Kraków stawia na Rodzinę”, która objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. Celem plebiscytu jest promocja oraz zwiększenie liczby miejsc, oferujących udogodnienia dla rodzin z dziećmi w różnym wieku.

Muzeum Narodowe w Krakowie swoją ofertą stara się dopasować do każdej grupy wiekowej. Jest to wynik pracy wielu działów.

 

Fascynująca Tamara

Dzieła stworzone przez Łempicką inspirują do zadawania pytań na temat życia samej artystki. Jak osiągnęła międzynarodowy sukces? Czy pod maską zimnej businesswomen i femme fatale kryła się nieśmiała dziewczyna z Europy Środkowej? Aby poznać odpowiedzi na te pytania zapraszamy na cykl oprowadzań z przewodnikiem w języku angielskim i polskim.

Na wystawie „Łempicka” w Muzeum Narodowym w Krakowie zaprezentowano ponad 30 obrazów olejnych z różnych okresów twórczości artystki, a także filmy i fotografie, które pokazują, że największym dziełem Tamary Łempickiej był jej własny wizerunek.

Oprowadzania w języku polskim odbędą się w środy 23 i 30 listopada o godz. 16.30, a w języku angielskim w tych samych dniach o godz. 12.30. Bilety w cenie 80 złotych można zakupić na stronie internetowej mnk.pl. Oprowadzania trwają godzinę.

 

Meble projektu Andrzeja Pawłowskiego w zbiorach MNK

Muzeum Narodowe w Krakowie; www.zbiory.mnk.pl ;MNK ND-12729;;fot. T.Markowski A.Olchawska

W 2022 roku Muzeum Narodowe w Krakowie zakupiło do swoich zbiorów unikatowe meble – jedne z nielicznych zaprojektowanych przez Andrzeja Pawłowskiego. Z tej okazji, w niedzielę 27 listopada o godz. 12.00 zapraszamy na spotkanie z prof. Marią Dziedzic na temat obiektów.

Meble powstały w 1954 roku w warsztatach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Stanowiły prototypy, które nie weszły do produkcji, przez ponad 60 lat były jednak używane w prywatnej pracowni artysty. Na ich przykładzie widać, jak Pawłowski wcielał w życie idee formy naturalnie ukształtowanej, dążąc w projektach użytkowych do maksymalnej prostoty i wygody, a jednocześnie uzyskując zamierzony efekt estetyczny.

Wstęp zawiera się w cenie biletu na wystawę „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego – Oddziale MNK. Na zakup dzieł udzielone zostało dofinansowanie w ramach rządowego programu „Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Tymczasowe zamknięcie wystawy modernizmu

Informujemy, że w dniach od 1 do 8 grudnia 2022 roku wystawa „Nowy początek. Modernizm w II RP” będzie zamknięta dla zwiedzających. Spowodowane jest to pracami remontowymi.

 









PLACES WORTH YOUR TIME