Co nowego w MNK? 17-24 maja

0

Patrząc na Wiedeń. Czy Polska potrzebuje programu mieszkań socjalnych?

Am Schöpfwerk Strasse, fot. Wiener Wohnen

 

24 maja o godz. 18.00 zapraszamy na debatę towarzyszącą wystawie „Wiedeń buduje. Budownictwo mieszkaniowe w Wiedniu w latach 1920-2020”. Podczas wydarzenia eksperci zastanowią się czy polityka mieszkaniowa stolicy Austrii może inspirować twórców programu budowy mieszkań socjalnych  w Polsce.

W debacie wezmą udział: Hubert Trammer – architekt i uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu oraz Christian Schantl – szef działu stosunków międzynarodowych Wiener Wohnen, agendy urzędu miasta Wiednia odpowiedzialnej za politykę mieszkaniową. Spotkanie odbywające się w sali „U Samurajów” w Gmachu Głównym MNK przy al. 3 Maja 1 poprowadzi Łukasz Harat. Udział w debacie jest bezpłatny. Wydarzenie jest współorganizowane przez Konsulat Generalny Austrii w Krakowie.

Wiedeń od lat plasuje się na szczycie rankingów miast o wysokiej jakości życia. Składa się na to wiele czynników, w tym właśnie korzystne warunki mieszkaniowe. Zagadnienie przystępnych cenowo mieszkań dostępnych dla różnych grup społecznych jest w Polsce aktualne i żywo dyskutowane, zwłaszcza w obliczu zwiększonych potrzeb mieszkaniowych z uwagi na uchodźców z Ukrainy. Jak powinien wyglądać program mieszkań socjalnych w Polsce? Korzystając z wiedeńskich doświadczeń, porozmawiamy o najistotniejszych kwestiach współczesnego budownictwa mieszkaniowego.

 

Muzeum Narodowe nocą

 

Noc z 13 na 14 maja była w Krakowie wyjątkowa. W tym czasie można było odwiedzić wiele placówek muzealnych, włącznie z wszystkimi oddziałami Muzeum Narodowego w Krakowie. 

Dla MNK to kolejny popandemiczny sukces – podczas Nocy muzeum odwiedziło blisko 19 tysięcy osób. Największą popularnością cieszyło się Muzeum Książąt Czartoryskich, a zaraz po nim uplasowały się Gmach Główny MNK i Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Zwiedzających nie zabrakło również w mniej znanych oddziałach MNK, takich jak Pałac Biskupa Erazma Ciołka czy Kamienica Szołayskich.

 

PLACES WORTH YOUR TIME