Co nowego w MNK 20.X. – 26.X. 2021

0

Wystawa zdjęć Adama Bujaka w Rzymie!

W rzymskim Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z AkwinuAngelicum będzie można od 22 października oglądać wystawę „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka”. Inauguracja wystawy, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II  uświetnia obchody 101. Urodzin papieża. 

Wystawa „Karol Kardynał Wojtyła” zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie w 2020 roku prezentowała 172 fotografie Adama Bujaka. Z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza i we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie MNK podjęło się organizacji drugiej odsłony wystawy w Angelicum w Rzymie. Partnerami wydarzenia są Angelicum, Instytut Kultury św. Jana Pawła II, Fundacja św. Mikołaja (Teologia Polityczna). 

Wystawa prezentuje 65 fotografii i obejmuje okres od milenium Chrztu Polski w 1966 r., którego inicjatorem był kardynał Stefan Wyszyński, do ostatniej podróży apostolskiej papieża Jana Pawła II do ojczyzny w 2002 r. Autor zdjęć koncentruje się przede wszystkim na wątkach krakowskich w biografii papieża, fotografując go najpierw jako metropolitę, kardynała i wreszcie, jako Jana Pawła II goszczącego w Krakowie podczas pielgrzymek. To najważniejsze momenty współczesnej historii, ukazujących solidarność i jedność Polaków. – Chciałbym, aby tę siłę zobaczyli ludzie, którzy sobie nie zdają sprawy, że takie wielkie wydarzenia miały miejsce w Krakowie – podkreśla Adam Bujak, którego praca była nierozerwalnie związana z osobą Karola Wojtyły, a potem Papieża Polaka. – To dla mnie wyróżnienie, że mogłem być z tak wspaniałym człowiekiem przez tyle lat.

– Prezentowane na wystawie fotografie są dla Adama Bujaka podróżą w przeszłość, okazją do ponownego spotkania z człowiekiem, który był dla twórcy duchowym przewodnikiem. Chęcią powrotu do wydarzeń szczególnych. Procesem, w którym chronologia schodzi na drugi plan, a najważniejsze staje się wspomnienie spraw, które autora poruszyły i zafascynowały. – mówi Magdalena Święch, kurator wystawy. 

 

Koncert Sinfonietty Cracovii w MNK! 


Sinfonietta Cracovia, materiały prasowe  

24 października zapraszamy na koncert orkiestry Sinfonietta Cracovia, który jest wydarzeniem towarzyszącym otwarciu „XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej”. 

 

W mało których dziedzinach sztuki i okresach historii kultura polska może się poszczycić takimi dokonaniami jak w dziedzinie muzyki poważnej XX i XXI wieku. Tacy kompozytorzy jak Krzysztof Penderecki – początkowo obrazoburczy awangardysta, później awangardysta à rebours czy Henryk Górecki –  wybitny minimalista, który sam za tym określeniem nie przepadał włączyli się w główny nurt światowego rozwoju muzyki, stając się w wielu kwestiach prekursorami nowych trendów.

Dzieła obu kolegów po fachu usłyszymy w niedzielę, 24 października o godz. 20.00 w wykonaniu Sinfonietty Cracovii pod dyrekcją Jurka Dybała. Nie zabraknie przebojów, jak Trzy utwory w dawnym stylu obydwu kompozytorów. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie zabrzmi jeszcze Serenada na smyczki i Sinfonietta nr 3 Kartki z nienapisanego dziennika Pendereckiego, której premierowe nagranie znalazło się na wydanej w ubiegłym roku płycie Sinfonietty Cracovii Penderecki’s Sinfonietta(s) oraz motoryczny Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową, w którym w roli solisty usłyszymy Marka Toporowskiego.

Gmach Główny MNK (hol parter)

24.10.2021 r., godz. 20.00

Repertuar:

Krzysztof Penderecki – Trzy utwory w dawnym stylu
Henryk Mikołaj Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu
Henryk Mikołaj Górecki – Koncert klawesynowy
Krzysztof Penderecki – Serenada na smyczki
Krzysztof Penderecki – Sinfonietta no. 3

Wykonawca: 

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia

pod dyrekcją Jurka Dybała

Wstęp na koncert jest bezpłatny. 

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest uprzednia rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl  lub telefonicznie: 12 433 57 44

 









PLACES WORTH YOUR TIME