Co nowego w MNK? 21-28 września

0

Swingiem po wystawie 

W sobotę i niedzielę, 24-25 września, zapraszamy na weekend towarzyszący wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP”, podczas którego ekspozycję poświęconą twórczości dwudziestolecia międzywojennego będzie można obejrzeć za jedyne pięć złotych. Ponadto odbędą się pokazy filmowe, rozgrzewka na wystawie, warsztaty dla dzieci oraz oprowadzanie śladami kobiet lat 20. i 30. XX wieku.

Harmonogram wydarzeń:

Sobota, 24 września

Godz. 9.00 – Truchtem przez wystawę – zajęcia ruchowe pod okiem doświadczonej instruktorki fitness inspirowane dziełami sztuki. Bilety w cenie 30 złotych można zakupić pod: https://bilety.mnk.pl/termin/truchtem-przez-wystawe.html?idw=619&date_termin=2022- .

Godz. 11.00 – Z małym bagażem – spotkanie dla opiekunów dzieci do lat 3, potrwa około godziny. Wstęp zawiera się w cenie biletu na wystawę. Wymagana rezerwacja w Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44.

Godz. 14.00 – Nowy początek, nowe kobiety. Oprowadzanie tematyczne – spacer przybliży sylwetki kobiet, które śmiało wkroczyły w świat zdominowany przez mężczyzn. Wstęp zawiera się w cenie biletu na wystawę.

Niedziela, 25 września 

Godz. 10.30 – 7 dzień tworzenia – warsztaty dla dzieci. Bilety nie są już dostępne.

Godz. 12.00 – po wystawie oprowadza prof. Piotr Juszkiewicz. Wstęp zawiera się w cenie biletu na wystawę.

Godz. 15.00 – pokaz filmu Ada, to nie wypada z 1936 r. w Sali Samurajów w Gmachu Głównym. Wstęp jest bezpłatny.

Godz. 16.30 – pokaz filmu Sportowiec mimo woli z 1939 r. w Sali Samurajów w Gmachu Głównym. Wstęp jest bezpłatny.

 

Dzień otwarty projektu Spektrum – zapisy

W czwartek 6 października w godz. 10.00-15.00 zapraszamy na konferencję będącą podsumowaniem dwuletniej współpracy z zagranicznymi partnerami, która odbywała się w ramach projektu Spektrum. Podczas wydarzenia odbędą się warsztaty skierowane do pracowników instytucji kultury zaangażowanych w kwestie dostępności.

Podczas warsztatów zaprezentujemy rekomendacje i narzędzia przystosowujące placówki do potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Zostały one przygotowane przez międzynarodowy zespół projektowy. W Kamienicy Szołayskich odbędzie się spotkanie Jak praktycznie stosować “listę kontrolną”? Warsztat na przykładzie oddziału MNK, a w XX+XXI Galerii Sztuki Polskiej warsztaty Spektrum możliwości – metody pracy z osobami w spektrum w muzeum.

Program:

10.00 – Rejestracja uczestników.

10.30 – Powitanie i prezentacja misji Muzeum – Ludzie – Przyszłość.

11.00 – Projekt SpektrumJak sprawić, żeby instytucja kultury otworzyła się na osoby w spektrum autyzmu? Prezentacja efektów projektu.

12.15 – Dyskusja.

13.30-15.00 – Część warsztatowa.

Na wydarzenie obowiązują zapisy poprzez formularz: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScG3Yq0A3JtOsC8Gc5UihiLbJvObRpvyZQZOu7Y-9vwOoyl_Q/viewform

 

 

Rzeźba Ursuli von Rydingsvard w kolekcji MNK

Dzieło Mocny autorstwa znanej artystki polskiego pochodzenia Ursuli von Rydingsvard, które podziwiać można w XX + XXI. Galerii Sztuki Polskiej stało się własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. 

Prace von Rydingsvard znajdują się m.in. w zbiorach Nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA). Włączenie do kolekcji MNK dzieł Ursuli von Rydingsvard akcentuje wątek manifestacji polskości przez artystów emigracyjnych.

Wykup rzeźby „MOCNY” Ursuli von Rydingsvärd. 

Zadanie zrealizowane ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Całkowita wartość dofinansowania: 1 319 630 złotych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Przedłużamy wystawę dzieł z kolekcji Lubomirskich

 

Otwartą w czerwcu wystawę „Sztuka współczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich” będzie można oglądać kilka miesięcy dłużej – do 15 stycznia 2023 roku. Pokaz znajduje się w Pawilonie Józefa Czapskiego – Oddziale MNK.

 









PLACES WORTH YOUR TIME