Co nowego w MNK? 22-31 sierpnia

0

Marka Radia Kraków dla „Domu odzianego”

Laureaci wiosennej edycji Marki Radia Kraków zostali ogłoszeni! Wśród nich znalazła się wystawa czasowa Muzeum Narodowego w Krakowie „Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni”, którą oglądać można tylko do 28 sierpnia w Kamienicy Szołayskich.

Redaktorzy zwracają uwagę, że wystawa jest ważną wypowiedzią o naszej rzeczywistości. Mówi o tym jak przed upowszechnieniem elektryczności tkaniny uwrażliwiały ludzi na cykliczność przyrody. Wspomnienie dawnych domowych rytuałów przypomina jak ważne jest pielęgnowanie relacji z otoczeniem.

Marką Radia Kraków odznaczone zostało również Muzeum Fotografii za wystawę „Co robi zdjęcie” oraz Teatr Barakah za spektakl „Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce”. 

 

Wakacje w MNK

Druga połowa sierpnia to czas pożegnania z wakacjami. Poprzez udział w warsztatach w różnych oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie dzieci mogą spędzić te chwile w najpełniejszy sposób. Następna możliwość skorzystania z wakacyjnych zajęć będzie dopiero za rok!

Plan zajęć w dniach 19-31 sierpnia:

Piątek 19 sierpnia, godz. 10.15 – Gmach Główny, wystawa „Nowy początek. Modernizm w II RP” – Rytm to harmonia, zmienność to spokój. NATURAlnie w przyrodzie.

Wtorek 23 sierpnia, godz. 10.15 – Gmach Główny, Galeria Rzemiosła Artystycznego – Mania kalkowania. Po co ceramikowi kalka?

Środa 24 sierpnia, godz. 10.15 – Kamienica Szołayskich, wystawa „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” – Kubek w kubek.

Czwartek 25 sierpnia, godz. 10.15 – Gmach Główny, XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej – Losowanie: białe czy czarne?

Piątek 26 sierpnia, godz. 10.15 – Gmach Główny, XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej – Pół na pół. Grafika.

Wtorek 30 sierpnia, godz. 10.15 – Muzeum Dom Jana Matejki – Dawno temu = za 100 lat. Dlaczego Matejko kochał zabytki?

Środa 31 sierpnia, godz. 10.15 – Gmach Główny, wystawa „Nowy początek. Modernizm w II RP” – Betorówno (materiały i maszyny).

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Każde warsztaty trwają 1,5 godziny i kosztują 15 złotych. Liczba miejsc jest ograniczona, a bilety można zakupić na https://bilety.mnk.pl/. Po dodatkowe informacje zapraszamy do Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl lub 12 433 57 44.

 

Pawilon Kina Letniego

W tym sezonie pozostały jedynie dwa pokazy filmowe w ramach cyklu Pawilon Kina Letniego. To ostatnie okazje, aby obejrzeć dobry film w urokliwym otoczeniu ogrodu Pawilonu Józefa Czapskiego – Oddziału MNK.

W sobotę 20 sierpnia o godz. 20.30 zapraszamy na seans filmu Palm Springs w reżyserii Maxa Barbakowa. O czym opowiada produkcja? Dwoje gości weselnych zostaje uwięzionych w pętli czasowej i w kółko przeżywają ten sam dzień. Wspólnie zrealizują najbardziej szalone pomysły, by przy okazji przeżyć najbardziej odjechany romans wszech czasów. Film trwa 90 minut.

W sobotę 27 sierpnia o godz. 20.30 odbędzie się pokaz filmu Memoria w reżyserii Apichatpong Weerasethakul. W jakie miejsca przeniesie nas film? Jessica jedzie do Bogoty by odwiedzić swoją siostrę. Na miejscu zaczyna prześladować ją metaliczny huk – jakby z wnętrza ziemi, który zaskakuje w najmniej spodziewanych momentach jej podróży po Kolumbii. Ten dźwięk ją przeraża, ale również fascynuje. Czy postradała zmysły?

Wstęp na pokazy jest bezpłatny. W przypadku deszczu seanse zostaną odwołane.

 

Nowa rzeźba Abakanowicz w MNK

W ogrodzie Pałacu Czapskich stanęła żeliwna rzeźba Postacie kroczące autorstwa Magdaleny Abakanowicz. Trzy bezgłowe postacie o uproszczonej anatomii stanowią spójną kompozycję ze starodrzewem ogrodu.

Pokaz rzeźby odbędzie się 27 sierpnia o godz. 18.30. Następnie zaprezentowane zostaną etiudy taneczne inspirowane pracami Magdaleny Abakanowicz. Wstęp jest wolny.

Postacie kroczące to nie figury, lecz puste skorupy. Symbolicznie przypominają o tym, że każdy z nas pozostawi po sobie trwały ślad. Każda z rzeźb, podobnie jak ich odpowiedniki z wielofigurowych zespołów w Poznaniu, Chicago i Vancouver, została ukształtowana w niepowtarzalny sposób: różnią się rozmieszczeniem bruzd i drapowań na powierzchni.

 

O (neo)średniowiecznych wyrobach z kości słoniowej

Muzeum Narodowe w Krakowie; www.zbiory.mnk.pl ;MNK XIII-1589;;fot. Anna Olchawska

Dzieła z kości słoniowej cieszyły się dużą popularnością w średniowieczu wśród najbogatszych dworzan i duchowieństwa. W XIX wieku stały się również pożądanymi przedmiotami kolekcjonerskimi.









PLACES WORTH YOUR TIME