Co nowego w MNK? 28 wrzesnia – 5 pazdziernika

0

Ostatnie dni wystawy Lelewela w Sukiennicach

Jeszcze tylko do 2 października można oglądać wystawę Lelewel. Rytownik Polski, którą dotychczas odwiedziło blisko 70 tys. gości. Z tej okazji w sobotę i niedzielę przygotowaliśmy  w Sali „Czwórki” – Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – oprowadzania i wykłady. 

Sobota,1 października 

Godz. 12.00 – Oprowadzenie kuratorskie po wystawie Lelewel. Rytownik Polski – Janina Wilkosz, kustosz w Gabinecie Grafiki i Rysunku MNK 

Godz. 13.30 – Próba spojrzenia na rolę warsztatu grafika – prof. Franciszek Bunsch, profesor w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 

Godz. 15.00 – Spotkanie z artystą. O miedziorycie – wykład prof. Krzysztofa Skórczewskiego,  prof. w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie i w Uniwersytecie Rzeszowskim. 

Niedziela, 2 października

Godz. 12.00 – „Zdziełstwo” Lelewela: dotyk, obraz, narracja – dr hab. Danuta Zawadzka, prof. Uniwersytetu w Białymstoku

Godz. 13.30 – Dom Rodziny Lelewelów i jej ośmiu pokoleń – Mieczysław Novák, praprawnuk Prota Lelewela, brata Joachima.

 

Z architekturą w muzeum

Od czwartku 29 września do soboty 1 października w Muzeum Narodowym w Krakowie królować będzie nie sztuka, a architektura. W ramach Spotkań z architekturą zapraszamy na rozmowę z artystą tworzącym instalacje dźwiękowe, oprowadzanie kuratorskie oraz plener fotograficzny. 

Harmonogram wydarzeń:

Czwartek, 29 września, godz. 18.00 – spotkanie z Robertem Curgenven – australijskim kompozytorem tworzącym muzykę ambientową, performanse i instalacje dźwiękowe. Na bezpłatne spotkanie w Dawnym Hotelu Cracovia obowiązują zapisy mailowo: rezerwacja@mnk.pl  lub telefonicznie: +48 12 433 57 44.

Piątek, 30 września, godz. 17.30 – po wystawie „Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku” oprowadza architekt Kacper Kępiński. Udział zawiera się w cenie biletu na wystawę.

Sobota, 1 października, godz. 10.00-14.00 – warsztaty fotograficzne (Nie) życie. Architektura modernizmu dzisiaj – z pomocą fotografii zastanowimy się nad miejscem modernizmu w przestrzeni. Podczas fotospaceru z fotografem Krzyśkiem Piłą, weźmiemy pod lupę hotel Cracovia, kino Kijów, Gmach Główny MNK i okoliczną architekturę o modernistycznym rodowodzie. Warsztat skierowany do młodzieży powyżej 16 roku życia oraz osób dorosłych rozpocznie się przy wejściu do Gmachu Głównego MNK. Liczba miejsc jest ograniczona, a bilety w cenie 40 złotych można zakupić na stronie https://bilety.mnk.pl/

 

Weekend seniora z kulturą

Wizyta w muzeum jest nie tylko cennym elementem edukacji najmłodszych, ale też częścią aktywnego życia seniora. 1-2 października zapraszamy na Weekend seniora z kulturą, podczas którego Bilet Seniora uprawniający do wstępu na wszystkie wystawy stałe i czasowe we wszystkich oddziałach MNK będzie kosztował pięć złotych.

Harmonogram:

Sobota, 1 października

Godz. 11.00 – oprowadzanie w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

Godz. 12.00 – oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie „Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich”.

Niedziela 2 października

Godz. 11.00 – oprowadzanie w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

Godz. 12.00 – oprowadzanie po wystawie „Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich”.

 

 

  1. Urodziny Karola Szymanowskiego – koncert

Czy takich urodzin życzyłby sobie sam kompozytor? W poniedziałek 3 października o godz. 18.00 zapraszamy do Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem – Oddziału MNK, aby wysłuchać wykonań słynnych utworów.

Podczas koncertu Karol z Atmy. Wartość tradycji i wyzwania współczesności wystąpi międzynarodowy duet akordeonowy duoAccosphere: Alena Budziňáková i Grzegorz Palus oraz polski kwartet smyczkowy Airis String Quartet. W programie znajdą się utwory Karola Szymanowskiego, Andrzeja Krzanowskiego oraz Miłosza Bembinowa. 

Jesień tego roku oznacza również kolejne koncerty poświęcone sylwetce Karola Szymanowskiego. Odbędą się w czwartki 20 października i 10 listopada. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

 

Nowe dzieło Mehoffera w MNK

Kraków był dla Józefa Mehoffera miejscem szczególnym i to tutaj znajduje się poświęcony mu oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Od 4 listopada zapraszamy na pokaz dzieł artysty „Geniusze ze Skarbca Katedralnego” w Domu Józefa Mehoffera – Oddziale MNK. Zaprezentowane zostaną projekty polichromii Skarbca Katedralnego na Wawelu autorstwa malarza.

Mehoffer pracował nad dekoracją malarską Skarbca Katedralnego w latach 1901-1902, jednak nigdy jej nie ukończył. Powodem tego były kontrowersje wynikające z zaprezentowania przez Mehoffera całkowicie odmiennego spojrzenia na sztukę monumentalną, zgodnego z duchem Młodej Polski i Art Nouveau. 

Pokaz dzieła Geniusze (II) ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku dopełnią inne projekty Mehoffera do polichromii Skarbca Katedralnego ze stałej ekspozycji muzeum biograficznego artysty, m.in. Anioły z gwiazdami i Zachwycone anioły.  Pokaz będzie można oglądać do końca 2022 roku.









PLACES WORTH YOUR TIME