Co nowego w MNK? 30 listopada – 7 grudnia

0

Mikołajki w Pałacu Biskupa Ciołka

Muzeum Narodowe w Krakowie; www.zbiory.mnk.pl ;MNK XVIII-114;;fot. Pracownia Fotograficzna MNK

W jaki sposób Świętego Mikołaja przedstawiano w sztuce sakralnej w różnych epokach? Na to pytanie odpowie wizyta w jednym z oddziałów MNK – Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Od 2 do 4 grudnia zapraszamy na Weekend Mikołajkowy, podczas którego ekspozycję Pałacu będzie można zobaczyć za 5 złotych.

Harmonogram wydarzeń:

Sobota 3 grudnia:

Godz. 10.00 i 11.00 – zwiedzanie Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby – dr Monika Tarnowska-Reszczyńska.

Godz. 12.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kraków na  wyciągnięcie ręki” – kurator dr Wojciech Marcinkowski.

Godz. 17.00 – koncert akordeonowy organizowany we współpracy z fundacją Art Forum, w programie znajdą się kompozycje Domenico Scarlattiego, Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz utwory świąteczne. Wstęp bezpłatny.

Niedziela 4 grudnia:

Godz. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie po Galerii „Sztuka Dawnej Polski” – Kurator dr Tomasz Zaucha.

Godz. 14.00 – oprowadzanie po Galerii „Sztuka Cerkiewna” – Przewodnik Bożena Adamska.

 

Wokół tkanin Zofii Matuszczyk-Cygańskiej

 

Muzeum Narodowe w Krakowie wzbogaciło swoją kolekcję o zespół dziesięciu tkanin autorstwa Zofii Matuszczyk-Cygańskiej. Artystka uważała się przede wszystkim za malarkę, jednak tworzenie tkanin było dla niej szczególną formą wypowiedzi artystycznej. Więcej o twórczości autorki można się dowiedzieć podczas spotkania w niedzielę 4 grudnia o godz. 12.00.

Tkaniny będzie można oglądać od 2 grudnia w sali wystaw zmiennych w Kamienicy Szołayskich, do wejścia uprawnia bilet na wystawy stałe. Spotkanie na ich temat poprowadzi kustosz MNK Agnieszka Kwiatkowska. Wstęp na wydarzenie w Kamienicy Szołayskich jest bezpłatny. 

Na zakup dzieł udzielone zostało dofinansowanie w ramach rządowego programu „Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Fascynująca Tamara – oprowadzania w grudniu

Wystawa „Łempicka” w MNK cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Aby w pełni zrozumieć fenomen jednej z najsłynniejszych malarek art deco warto posłuchać opowieści o jej życiu i twórczości. W grudniu zapraszamy na cykl oprowadzań z przewodnikiem w języku polskim i angielskim Fascynująca Tamara.

Harmonogram oprowadzań:

Środa 7 grudnia, godz. 12.30 – 14.00 ANG i godz. 18.00 – 19.30 PL,

Środa 14 grudnia, godz. 12.30 – 14.00 ANG i 16.30 – 18.00 PL,

Piątek 16 grudnia, godz. 18.00 – 19.00 PL i ANG,

Środa 21 grudnia, godz. 12.30 – 14.00 ANG i 16.30 – 18.00 PL.

Bilety są dostępne online w cenie 80 złotych. Czas trwania oprowadzania to 60 min.

 

Nagrody dla publikacji MNK

Działalność wydawnicza jest nieodłączną częścią funkcjonowania muzeum. Katalogi Wędrując… Drzeworyty japońskie z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Lelewel. Rytownik Polski zostały nagrodzone w dwóch konkursach wydawniczych. 

Album Hokusai. Wędrując… Drzeworyty japońskie z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie autorstwa Beaty Romanowicz, zaprojektowany graficznie przez Zbyszka Prokopa, otrzymał w I konkursie „Muzealna Książka Roku” nagrodę (ex aequo) za najlepiej wydaną edytorsko książkę oraz wyróżnienie w kategorii „katalogów wystaw”. 

Natomiast katalog  Lelewel. Rytownik Polski, pod redakcją naukową Janiny Wilkosz, zaprojektowany przez Radoszek Arts otrzymał wyróżnienie Nagrody Klio w kategorii edytorskiej.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nagrodzonymi publikacjami oraz śledzenia działalności wydawniczej MNK poprzez stronę internetową muzeum.

 

Zmienione godziny otwarcia muzeum w dniu 15 grudnia

Z uwagi na organizację Wigilii pracowników MNK, w czwartek 15 grudnia Galeria Sztuki Polskiej XIX i XX wieku w Sukiennicach oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem będą zamknięte dla zwiedzających. Pozostałe oddziały MNK będą otwarte od godz. 10.00 do 12.30.









PLACES WORTH YOUR TIME