Co nowego w MNK? 31 sierpnia – 7 września

0

Krakowski Salon Muzyczny

Jak uczynić zwyczaj domowego, salonowego muzykowania z XIX wieku wciąż żywym we współczesnym Krakowie? Wyzwanie to podejmuje Festiwal Krakowski Salon Muzyczny. W ramach wydarzenia od 5 do 29 września w Domu Jana Matejki – Oddziale MNK zostanie zorganizowanych sześć koncertów i dwie prelekcje z cyklu Czwartki u Matejków.

To szósta edycja festiwalu, którego celem jest przywrócenie pamięci o tradycji salonów muzycznych. W XIX wieku były one formą zachowania tożsamości kulturowej. Koncerty odbędą się na żywo, a następnie będą retransmitowane online na kanale YT SPMK. Podczas spotkań zostaną zaprezentowane arcydzieła kameralistyki i prawykonania nowych dzieł. 

Najbliższe koncerty odbędą się w poniedziałek 5 września i czwartek 8 września o godz. 19.00 w Domu Jana Matejki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. 

 

Pieczęcie strażnikami dokumentów

OD wtorku 6 września w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego będzie można zobaczyć pieczęcie i typariusze pochodzące od XIII do XVIII wieku. Na papierowych dokumentach z XVI-XIX wieku zachowało się wiele pieczęci królewskich, dostojników kościelnych i państwowych, szeregowych przedstawicieli szlachty i miast…

Pieczęć to znak reprezentujący osobę lub instytucję, świadczący o indywidualnej własności, natomiast typariusz to przedmiot, którym znak ten był wykonywany i wielokrotnie powielany. Najstarszą odnalezioną pieczęcią władców Polski piastowskiej jest pieczęć królowej Rychezy (zm.1063), żony Mieszka II Lamberta.

Kolekcja metalowych odlewów pieczęci powstała dzięki Franciszkowi Piekosińskiemu, profesorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego, a niewielkie papierowe dokumenty z pieczęciami opłatkowymi, lakowymi i suchymi pochodzą ze zbioru numizmatyka Wiktora Windyka Wittyga. 

Pokaz w Pałacu Czapskich będzie można oglądać do 26 lutego 2023 roku.

 

Wettinowie na rycinach

Muzeum Narodowe w Krakowie; www.zbiory.mnk.pl ;;;fot. Joanna Paw?owska

Od wtorku 6 września zapraszamy na kolejną odsłonę rycin w Gabinecie Rycin i Rysunków Muzeum Książąt Czartoryskich. Wybór 18 prac przedstawia dwóch elekcyjnych królów Polski z dynastii Wettinów – Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa.

Prezentowane czarno-białe ryciny zostały wykonane w różnych technikach – akwaforty, miedziorytu, mezzotinty. Niektóre z nich są rozbudowanymi kompozycjami alegorycznymi gloryfikującymi władcę. Portretom często towarzyszą kalendarze i przedstawienia uroczystości związanych z panowaniem Wettinów. Wszystkie prace świadczą o kunszcie dawnych rytowników niderlandzkich i augsburgskich z XVII i XVIII wieku. 

Pokaz będzie można oglądać do 27 listopada.









PLACES WORTH YOUR TIME