Co nowego w MNK? 5-11 maja

0

Konkurs „Znajdź różnicę” w MNK

 

Kochasz łamigłówki, a Twoja sympatia rośnie kiedy możesz wygrać atrakcyjne nagrody? Muzeum Narodowe łączy te dwie kwestie ze sztuką! W ramach konkursu trwającego od 10 maja do 30 czerwca w dwunastu oddziałach MNK znajdziesz pocztówki z dziełami sztuki – oryginałami i przerobionymi kopiami. Dodatkowo oddziały odwiedzisz w niższej cenie, dzięki nowemu rabatowi na karnety.

Na czym polega konkurs? Wystarczy znaleźć 6 różnic między ilustracjami zamieszczonymi na pocztówkach (do każdego oddziału jest jedna wersja). Zbierz ich jak najwięcej, zaznacz różnice i wyślij na adres: Muzeum Narodowe w Krakowie, al. 3 Maja 1, 30-062 z dopiskiem:  ZNAJDŹ RÓŻNICE. Wszystkie dzieła sztuki z pocztówek znajdują się w MNK!

Na uczestników konkursu czekają nagrody. Regulamin opublikowany jest na stronie mnk.pl. Po rozwiązaniu wszystkich zagadek czeka Was kolejna zabawa pełna wrażeń i wiedzy – poszukiwanie różnic między oddziałami MNK, w których zgromadzone są najrozmaitsze muzealia. Umożliwi to rabat 20% na karnety normalne, ulgowe i rodzinne obowiązujący od 9 do 22 maja.

 

Bitwa o władzę – pokaz rycin

 

Od 4 maja zapraszamy na pokaz Stanisław Leszczyński i August II Wettin w Gabinecie Rycin i Rysunków Muzeum Książąt Czartoryskich. Walka o tron Polski nie zawsze kończyła się wraz z elekcją, czego dobitnym przykładem są dzieje panowania obu monarchów. 

Na wystawie zostaną zaprezentowane wybrane ryciny niderlandzkich, augsburgskich i francuskich mistrzów, które jedynie pośrednio ilustrują rywalizację między dwoma elekcyjnymi władcami Polski. Większość z nich przybliża mało znaną postać króla Stanisława Leszczyńskiego.

Pokaz potrwa do 31 lipca. Wstęp zawarty jest w cenie biletu na ekspozycję stałą Muzeum Książąt Czartoryskich.

Warsztaty wycinanek po lwowsku

Muzeum Narodowe w Krakowie umożliwia spotkania nie tylko z polskimi, ale też z ukraińskimi twórcami. Zapraszamy na cykl warsztatów wycinanki artystycznej prowadzonych przez lwowską artystkę Darię Alyoshkinę. 

Podczas zajęć uczestnicy poznają technikę wycinania i nauczą się tworzenia kompozycji. Każdy stworzy własne dzieło, które będzie mógł wykorzystać do nowoczesnej dekoracji wnętrza.

Prowadząca warsztatów jest absolwentką Wyżnickiej Wyższej Szkoły Sztuk Stosowanych oraz Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Poprzez swoją twórczość buduje pomost między tradycyjnym i nowoczesnym rzemiosłem. Jej prace były wystawiane m.in. w Kanadzie, USA, Szwajcarii czy Francji.

Program:

7 maja, godz. 13.00-15.00 – Jacek Malczewski Romantyczny, Gmach Główny, al. 3 maja 1,

21 maja, godz. 13.00-15.00 – Jacek Malczewski Romantyczny, Gmach Główny, al. 3 maja 1,

11 czerwca, godz. 13.00-15.00 – Ogród w Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12,

25 czerwca, godz. 13.00-15.00 – Ogród w Domu Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26.

Warsztaty skierowane są do osób dorosłych. Udział to koszt 2 zł. Prosimy o wcześniejszą rezerwację – mail: rezerwacja@mnk.pl / tel. 12 4335744

W maju nie zapominamy o Ukrainie

 

W tym miesiącu kontynuujemy projekty będące wyrazem wsparcia dla osób poszkodowanych w wyniku wojny w Ukrainie. Ciąg dalszy ma cykl oprowadzań „Wspieramy wspierających” oraz otwarte warsztaty dla dzieci „Spotkajmy się”. Rozpoczynamy również specjalne oprowadzania z przewodnikami w języku ukraińskim.

„Wspieramy wspierających” to darmowe oprowadzania w języku polskim, odbywające się co tydzień o godz. 15.00 w innej galerii MNK. Umożliwiamy naszym rodakom udzielającym pomocy uchodźcom głęboki kontakt ze sztuką, będący inspiracją oraz wytchnieniem. Prosimy o wcześniejszą rezerwację – mail: rezerwacja@mnk.pl / tel. 12 4335744.

W każdą środę i czwartek w godz. 13.30-16.00 prowadzimy również warsztaty dla dzieci, podczas których młode osoby mogą się poznać i zintegrować bez względu na podziały narodowościowe. Udział w warsztatach jest płatny złotówkę.

Ruszamy również z oprowadzaniami w języku ukraińskim, dzięki którym osoby zza naszej wschodniej granicy będą mogły zapoznać się z historią i znaczeniem zbiorów zgromadzonych w różnych oddziałach MNK. Koszt wstępu zawarty jest w cenie biletu na wystawę.

Programy wszystkich cykli opublikowane są na stronie internetowej mnk.pl. Zachęcamy do zapoznania się.

 

Nowe godziny otwarcia oddziałów

Od 4 maja w oddziałach MNK obowiązują letnie godziny otwarcia. Rozpiska znajduje się poniżej:

 

Gmach Główny, Muzeum Książąt Czartoryskich wraz z Arsenałem, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku i Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku w Kamienicy Szołayskich:

pon. nieczynne

wt., pt., sob.: 10:00-19:00

śr., czw., niedz.,: 10:00-18:00

 

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Dom Jana Matejki, Dom Józefa Mehoffera, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego wraz z Pawilonem Józefa Czapskiego:

pon. nieczynne

wt., sob.: 10:00-18:00

śr., czw., pt.: 10:00-17:00

niedz.: 10:00-16:00

 

Godziny otwarcia Muzeum Stanisława Wyspiańskiego i Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma w Zakopanem pozostają bez zmian.









PLACES WORTH YOUR TIME