Co nowego w MNK od 6 do 12 września

0

Wakacyjna Marka Radia Kraków dla wystawy wileńskiej!

Przestrzeń wystawy, fot. Gregory Michenaud

Z radością informujemy, że wystawa Wilno, Vilnus, Vilne 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści została nagrodzona Wakacyjną Marką Radia Kraków!

Wystawa otrzymała największe pochwały jurorów. Podkreślali oni, że to pierwsza taka wystawa w polsko-litewskich dziejach, która w spójnej i atrakcyjnej dla widza formie pokazuje prawdziwy tygiel narodów i artystyczny fenomen miasta. Siedmioczęściowa narracja ekspozycji pokazała, jak artyści ówczesnego wieloetnicznego i wielokulturowego Wilna postrzegali swoje miasto. Obok dzieł klasyków wileńskiej sztuki wystawa zaprezentowała także przebłyski awangardy, malarstwo religijne oraz historie emancypacji kobiet-artystek. Wystawę zobaczyło około 10 tysięcy osób. 

Barokowy sekretarzyk muzyczny

Scena biblijna. Córka Jeftego wychodzi ojcu na spotkanie wg Gustava Doré. Wycinek z czeskiego czasopisma

W niedzielę 17 września zapraszamy do Muzeum Książąt Czartoryskich na koncert wczesnobarokowej muzyki włoskiej w interpretacji artystów śpiewaków z Krakowa oraz artystów instrumentalistów z Włoch. 

Powrócimy do tradycji muzycznych z dworu wawelskiego w okresie panowania Bony Sforzy i Zygmunta I Starego. Usłyszymy utwory włoskich kompozytorów: Claudio Monteverdiego  Il sesto libro de madrigali a cinque voci oraz Giacoma Carissimiego Historia di Jepthe. Przywołany w tytule rodzaj mebla, to z jednej strony nawiązanie do zbioru Książąt Czartoryskich, ale równocześnie to zmyślna metafora bogactwa form i różnorodności tematów, które pojawiają się w madrygałach i wczesnobarokowych operach. 

Koszt biletu: 40 zł, możliwość zakupu online lub w kasie Muzeum Książąt Czartoryskich. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://mnk.pl/aktualnosci/barokowy-sekretarzyk-muzyczny 

 

Ostatni tydzień wystawy Początki druku na ziemiach polskich. Pierwsi drukarze i ich książki

Karta tytułowa z poradnika Macieja z Miechowa zawierającego zalecenia dotyczące zabezpieczenia się przed dżumą. Drzeworyt przedstawia Chrystusa na krzyżu i stojących obok świętych Rocha i Sebastiana, patronów od zarazy.  Druk pochodzi z 1508 roku, powstał w drukarni Jana Hallera.

Tylko do 10 września można zobaczyć w Muzeum  Książąt Czartoryskich ekspozycję prezentującą książki pochodzące z krakowskich warsztatów drukarskich XV i XVI wieku. Została ona zorganizowana w 550. rocznicę pojawienia się druku na ziemiach polskich. 

Na ekspozycji zgromadzono 24 druki z lat 1475-1600 oraz dwie mapy z widokiem Krakowa z 1618 roku. Początki druku są związane z przybyciem nad Wisłę wędrownych drukarzy niemieckich. Ich głównym ośrodkiem działalności stał się Kraków, a pierwszym znanym działającym drukarzem był Kasper Straube. To z jego warsztatu pochodzą najstarsze druki krakowskie w zbiorach Biblioteki Książąt Czartoryskich. Wśród eksponatów znajdują się dzieła filozoficzne, religijne, prawnicze, medyczne i muzyczne. Dobór obiektów miał na celu ukazanie różnorodności stosowanych krojów pisma oraz jego rozwoju na przestrzeni ponad stu lat. 

Kurator: Paweł Wierzbicki 

PLACES WORTH YOUR TIME