„Duettissimo!”, czyli międzynarodowe święto duetów fortepianowych

0

„Duettissimo!”, czyli międzynarodowe święto duetów fortepianowych

 

Wzorem poprzednich lat Filharmonia Krakowska włącza się do organizowanego przez Akademię Muzyczną im. K. Pendereckiego w Krakowie Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych „Duettissimo!” – światowej skali wydarzenia poświęconego wyłącznie tej formacji kameralnej.  Inauguracja tegorocznej, siódmej już edycji Festiwalu odbędzie się na estradzie Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz z udziałem jej Orkiestry pod batutą szefa artystycznego instytucji, Alexandra Humali – w dniach 14 kwietnia 2023 roku o godz. 19.30 i 15 kwietnia 2023 o godz. 18.00. 

Podczas  inauguracji usłyszymy obok Popołudnia fauna  Debussy’ego i Symfonii Fantastycznej Berlioza, także Koncert na dwa fortepiany i orkiestrę d-moll Poulenca w wykonaniu duetu fortepianowego Magdalena Lisak i Bartłomiej Kominek. Artyści współtworzący ten duet będą także gośćmi Agnieszki Malatyńskiej-Stankiewicz podczas kolejnego Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko gra” bezpośrednio przed sobotnim koncertem – 15.04 o godz. 16.30 w Sali Złotej. Podczas spotkania goście wraz z publicznością podejmą próbę odpowiedzi na pytanie „Francis Poulenc: bardziej mnich czy łobuz?”

W Filharmonii Krakowskiej w ramach Festiwalu „Duettissimo!” odbędzie się kilka koncertów. W części konkursowej swoje umiejętności zaprezentuje belgijski duet fortepianowy sióstr Alaimo – Chiara i Fiona, które w poniedziałek, 17 kwietnia 2023 o godz. 2023 wykonają kompozycje Franza Schuberta, Romana Maciejewskiego, Franza Liszta oraz Johannesa Brahmsa. Kolejnym koncertem na estradzie  Filharmonii w ramach zmagań konkursowych będzie wydarzenie w środę, 19 kwietnia 2023 o godz. 19.30, czyli występ formacji Duo Siloti – Olgi Monakh i  Nicolasa Bringuiera, którzy wykonają kompozycje kręgu francuskiego – m.in. Debussy’ego, Saint-Saënsa, Chabriera, Poulenca czy Milhauda. 

 

Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!” za główną swoją misję obrał przywrócenie duetowi fortepianowemu należytego miejsca w świadomości pianistów, jak i w życiu koncertowym oraz popularyzację repertuaru dedykowanego tej formacji kameralnej. „O rosnącej randze Festiwalu świadczyć może obecność w dotychczasowych jego edycjach duetowych gwiazd wielkiego formatu, takich jak Stenzl Piano Duo, Genova&Dimitrov Piano Duo, Duo Turgeon, Miroirs Piano Duo, Lutosławski Piano Duo, Ravel Piano Duo, Chopin Piano Duo, Silver/Garburg Piano Duo, Walachowski Piano Duo, których muzycy nie tylko docenili swój udział w Festiwalu wyjeżdżając z Krakowa usatysfakcjonowanymi, ale również zadeklarowali wyraźnie chęć powrotu” – czytamy w słowie wstępnym do wydarzenia pióra jego dyrektora artystycznego, Bartłomieja Kominka. W kalendarium festiwalowym znajdują się jednak nie tylko koncerty, ale i konferencja naukowa oraz warsztaty i kursy mistrzowskie prowadzone przez wybitnych pedagogów. Są w nim także  wykonania w ramach Estrady Młodych i koncerty dla dzieci wykonywane przez dzieci. Ta ostatnia forma – „Duettissimo!” dla dzieci – odbędzie się w sobotę, 22 kwietnia 2023 roku o godz. 11.00 w Sali Błękitnej na II piętrze Filharmonii Krakowskiej. Udział w koncercie wezmą duety fortepianowe uczniów klas fortepianu szkół muzycznych w Nowym Sączu, w Krakowie, Suchej Beskidzkiej, Słomnikach i Żywcu. 

PLACES WORTH YOUR TIME