Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

0

We wtorek 13 czerwca br. o godz. 15 i 18 Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Joanny Natalii Ślusarczyk zagra koncerty podsumowujące cykl Musica – ars amanda zatytułowane Lato w Filharmonii. W charakterze solistów wystąpią sopranistka Joanna Trafas, tenor Arkadiusz Dołega oraz Sara Dragan – laureatka I miejsca oraz Grand Prix w V Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów.

Tematem sześciu koncertów z cyklu Musica-ars amanda w tym sezonie były różne przestrzenie, w których rozbrzmiewa muzyka symfoniczna – balet, opera, operetka i musical, teatr i w końcu film. Koncert Lato w Filharmonii jest niejako podsumowaniem cyklu zatytułowanego Przestrzenie muzyki i ukazuje tę NIE-symfoniczną twarz Filharmonii. Z całego sezonu wybrane zostały utwory, które wpisują się w nieco lżejszy, „letni” klimat. W pierwszej części koncertu zabrzmi więc muzyka z baletu, musicalu i filmu, czyli z gatunków, które od zawsze służyły rozrywce.
Punktem kulminacyjnym koncertów będzie występ 18-letniej skrzypaczki Sary Dragan, uczennicy profesora Zakhara Brona w jego elitarnej klasie w Zakhar Bron Academy w Interlaken w Szwajcarii, laureatki wielu konkursów europejskich i w USA. Mimo młodego wieku, Sara ma już na swoim koncie koncerty w Filharmonii Berlińskiej, w konserwatorium w Moskwie, Konserwatorium Paryskim, wielokrotnie występowała w Szwajcarii, w Mozarteum Salzburg w Austrii oraz na Międzynarodowym Festiwalu Schleswig Holstein w Niemczech. W wywiadzie przeprowadzonym przez Barbarę Kalicińską artystka wspomina: „muzyka od zawsze była w moim życiu czymś absolutnie naturalnym. Kiedy byłam mała, nie rozumiałam, że są na świecie ludzie, którzy nie grają na żadnym instrumencie. Pamiętam swój pierwszy w życiu szok, kiedy pojechaliśmy do jakiejś cioci, a ja dopytywałam, czym ona się zajmuje. Odpowiedź, że pracuje w biurze i na niczym nie gra, nie mieściła mi się w głowie.” Koncerty z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej są dla Sary Dragan nagrodą za zwycięstwo w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów, jaki odbył się w Krakowie w grudniu ubiegłego roku.
Koncerty dopełnia spotkanie z Baletem Dworskim Cracovia Danza zatytułowane
Tańcząc przez wieki. Prezentacja podkreślająca rolę tańca w kulturze w kontekście rozmaitych stylów i mód, jest już czwartym letnim spotkaniem z tancerzami prowadzonymi pod kierunkiem Romany Agnel i kolejnym podczas wieloletniej współpracy baletu z Filharmonią przy koncertach dla dzieci oraz wyjazdowych audycjach szkolnych.
Koncerty:
13.06.2017, wtorek, godz. 15.00 i 18.00
Bilety w cenie 30 zł
Rezerwacja:
widownia@filharmonia.krakow.pl
Tekst i foto Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

PLACES WORTH YOUR TIME