Finałowy weekend Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

0

Wielkimi krokami zbliża się finał Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem. Ostatni weekend, tym razem stricte z muzyką kameralną i zapowiada się niezwykle interesująco. Ponownie czekają na nas aż dwa koncerty w sobotę i niedzielę, 10 i 11 sierpnia.

W sobotę o 19.00 w kościele Jana Świętego Apostoła na Harendzie wystąpi Sławomir Zubrzycki, polski pianista i konstruktor, który własnoręcznie zbudował koncertową wersję niespotykanego instrumentu, jakim jest  viola organista na podstawie historycznych traktatów muzycznych i szkiców. Tym sposobem, krakowski artysta odtworzył instrument, który ponoć zaprojektował sam Leonardo da Vincie, wprowadzając do jednocześnie na estrady koncertowe i festiwalowe Europy. Na słuchaczy czeka naprawdę bogaty repertuar. Usłyszymy miniatury mistrzów włoskich takich jak Paolo Quagliati, Giovanni Gabrieli i Antoni Valente. Nie zabraknie też francuskich pieśni autorstwa m. in Pierra’a Attaingnanta i Josquina des Prez. W programie znajdą się także XVI-wieczne pieśni polskie, Mikołaja z Krakowa i Jana z Lublina. Wszystko w aranżacji na unikalny instrument strunowo-smyczkowy.

Następnego dnia, odbędzie się niezwykle interesujący koncert finałowy. O godzinie 19.00, w kościele Świętego Krzyża na ulicy Chałubińskiego melomani posłuchają ostatniego z występów w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej. Tegoroczny, bardzo bogaty cykl koncertów zamknie zespół wokalny Cracow Singers, skupiający doświadczonych śpiewaków, których wspólnym dążeniem jest realizacja projektów wysokiej jakości, zarówno pod względem konceptualnym, jak i wykonawczym. Zespół reprezentuje programy a cappella z muzyką dawną i współczesną, współpracuje z instrumentalistami oraz z orkiestrami w różnorodnych repertuarach. Podczas koncertu usłyszymy „Pieśni Kurpiowskie” Karola Szymanowskiego i Henryka Mikołaj Góreckiego, a także pieśni góralskie Bolesława Wallek-Walewskiego. Będzie to wspaniałe zwieńczenie festiwalu i zarazem ostatnia szansa na wzięcia udziału w tegorocznym święcie muzyki organowej i kameralnej w Zakopanem. Organizatorzy wydarzenia, czyli Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury i lokalne parafie dziękują za wspólnie spędzony czas i zapraszają na oficjalny, festiwalowy koncert finałowy do kościoła Świętego Krzyża.

Wstęp bezpłatny.
Więcej informacji na stronie festiwale.zakopane.pl

PLACES WORTH YOUR TIME