Finisaż wystawy „Ukraina. Wzajemne spojrzenia” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie

0

Finisaż wystawy „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”

 

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na ostatnie, bardzo intensywne dwa tygodnie wystawy „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”.

Jeszcze nigdy nie prezentowano polskiej publiczności zestawu dzieł, który tak wiele mówiłby o Ukrainie. Ekspozycja, przygotowana we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy, próbuje uchwycić punkty zwrotne i markery kulturowe objaśniające historyczne, społeczne i artystyczne przejawy procesów narodowotwórczych. Zilustrowana jest dziełami sztuki ukraińskiej i polskiej; prawosławnej, unickiej i katolickiej; dawnej, dwudziestowiecznej i współczesnej.

W programie finisażu, od 4 do 16 stycznia, zaplanowano m.in. spotkania z publicznością w Sali Pod Kruki przy Rynku Głównym 25 oraz tematyczne oprowadzania z przewodnikiem. Ponadto do 16 stycznia kupując bilet do Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach można zwiedzić wystawę w MCK za 5 zł.

Program finisażu wystawy „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”

 


Spotkania dla publiczności w Sali Pod Kruki przy Rynku Głównym 25

4 stycznia, godz. 18.00
„Babi Jar — od Holocaustu do współczesności” z udziałem Adama Balcera, Anny Wylegały, Edyty Gawron i Pauliny Małochleb

Masakra ludności żydowskiej w Babim Jarze miała miejsce w 1941 roku, ale w czasie powojennym nie tylko nie uczczono pamięci pomordowanych, ale w pobliżu stworzono miejsce składowania odpadów. Dzisiaj trwa walka o pamięć, sposób upamiętniania, źródła jego finansowania. Zderzają się różne frakcje, stowarzyszenia i koncepcje. Plan budowy wielkiego muzeum Holocaustu przez niektórych jest nazywany „koniem trojańskim” Putina, albo Disneylandem Zagłady, przez innych jest szczerze oczekiwany. Jak w tej sytuacji nawigować? Jak oddzielić konieczność zachowania pamięci od uwarunkowań politycznych?


13 stycznia, godz. 18.00
„Cała nadzieja w Ukrainie” z udziałem Wiktorii Kudeli-Świątek, Myroslavy Keryk
i Anny Łazar

Jak zmienia się nowoczesna tożsamość Ukraińców w dobie konfliktu? W jaki sposób w czasie zagrożenia może się formować poczucie wspólnotowości? Czy w takim czasie jest w ogóle przestrzeń na sztukę? A może właśnie wtedy jest ona najbardziej potrzebna? Jaki wpływ na ukraińską wspólnotę narodową mają artyści i czego moglibyśmy się od niej nauczyć? Szukamy napięć między polityką i społeczeństwem a sztuką. Ostatnie spotkanie towarzyszące wystawie „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”, trzy dni przed jej zamknięciem.

W związku z ograniczeniami spowodowanymi przez pandemię, limit publiczności to 50. Osoby chętne do udziału w spotkaniu proszone są o zabranie ze sobą dokumentu potwierdzającego zaszczepienie.



Oprowadzania z przewodnikiem w Galerii MCK

4 stycznia, godz. 16.30 „Ukraina i feminizm” 

5 stycznia, godz. 16.30 „Stare wojny – nowa wojna” 

6 stycznia, godz. 16.30 „Polityczne impulsy” 

7 stycznia, godz. 16.30 „Mit kozacki i mit sarmacki” 

8 stycznia, godz. 16.30 „Pejzaż jako nośnik treści” 

 

Aby wziąć udział w zwiedzaniu z przewodnikiem, należy pobrać wejściówkę na wybrany termin w serwisie evenea.pl, a następnie na jej podstawie zakupić bilet w kasie Galerii MCK.



9 stycznia, „Dostępna niedziela”

godz. 11.00 – 12.00, „Hultaj z nami na wystawie” — głośna godzina dla rodzin z dziećmi.    Można biegać, kręcić się po salach, głośno pytać.

godz. 12.30 Oprowadzanie w języku polskim z tłumaczeniem na PJM

godz. 14.00 Oprowadzanie w języku polskim 

godz. 16.00 Warsztaty z audiodeskryptorką

Przez cały dzień bilet do Galerii MCK w cenie 5 zł.









PLACES WORTH YOUR TIME