Guarneri Trio Prague – mistrzowie kameralistyki w Krakowie

0

W najbliższą sobotę 14 października 2017 r. o godz. 18.00 na estradzie Filharmonii Krakowskiej wystąpią mistrzowie europejskiej kameralistyki – skrzypek Čeněk Pavlík, wiolonczelista Marek Jerie i pianista Ivan Klánský, czyli Guarneri Trio Prague. Jedyny koncert tria w Krakowie to popis wirtuozerii i elegancji w klasycznym repertuarze – muzycy zaprezentują bowiem dzieła Antonína Dvořáka, Franza Schuberta oraz Josefa Suka na trio fortepianowe.

Modne w XIX-wiecznej Europie tria fortepianowe wzbogacały niegdyś atmosferę życia salonowego, przyczyniając się do umuzykalnienia tak zwanych „wyższych sfer”. Im godniejsze pióro, tym bardziej kunsztowna forma dzieła – jak w przypadku wykonywanego w Krakowie Tria Es-dur op. 100 Franza Schuberta o interesującej dedykacji „temu, komu się podoba”, które od momentu powstania zyskało wielu wielbicieli. Podobną popularność zdobyły Dumki op. 90 Antonína Dvořáka, które w premierowym wykonaniu osobiście wsparł kompozytor. W programie wieczoru zabrzmi nadto melancholijna Elegia op. 23 Josefa Suka, zięcia Dvořáka, w wersji na trio fortepianowe. A wszystko w doborowym wykonaniu jednego z najlepszych zespołów w Europie wykonujących muzykę kameralną.

Guarneri Trio Prague, koncertujące od 31 lat na całym niemal świecie, cenione jest przez publiczność i krytykę muzyczną nie tylko za wybitne umiejętności techniczne i wspaniałe brzmienie, ale przede wszystkim za oryginalne i perfekcyjne interpretacje  arcydzieł muzyki kameralnej. Zespół może ponadto poszczycić liczną własną płytoteką, spośród której interpretacje dzieł Dvořáka uznano za wzorcowe. Publiczność czeka zatem prawdziwa muzyczna uczta, „jasny dźwięk fortepianu Ivana Klánský‚ego oraz ciepłe brzmienie cennych instrumentów Guarneriego w rękach Čenka Pavlíka (skrzypce) i Marka Jerie (wiolonczela) połączone w olśniewających dźwiękach(Lindauer Zeitung).

Tekst i foto : Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie

PLACES WORTH YOUR TIME