II Symfonia Szymanowskiego w pierwotnej wersji

0

W piątek, 17 września 2021 roku o godz. 19.30 w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej oraz dzień później – 18 września 2021 o godz. 19.30 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą swojego szefa artystycznego – Alexandra Humali. Program koncertów – z pozoru nierzadko wykonywany na estradach szczególnie polskich filharmonii, tym razem niesie ze sobą dodatkowy walor. Zaprezentowane zostaną bowiem działa patrona Filharmonii Krakowskiej, Karola Szymanowskiego – Pieśni miłosne Hafiza (z solistką Ewą Tracz) oraz II Symfonia B-dur – ta jednak usłyszana zostanie w pierwotnej wersji z 1910 roku, z przywróconymi dziełu dwiema wariacjami.

Prawykonanie II Symfonii odbyło się z sukcesem rok po jej powstaniu, czyli w 1911. W pierwotnej wersji prezentowana była w ówczesnych większych ośrodkach muzycznych Europy – Berlinie, Wiedniu, Monachium, gdzie zyskiwała uznanie i wysokie oceny. Sam Szymanowski pisał z atencją – „moja Symfonia  nowa to jest instrumentalne dzieło, jakiego nigdy jeszcze żaden Polak nie napisał…”. Nowa, skrócona wersja dzieła, obowiązująca po dziś dzień, powstała w efekcie ingerencji poczynionej przed koncertem w Bostonie w 1922. Usunięte zostały wówczas dwie wariacje – trzecia i siódma i tym samym nadany został nowy, obowiązujący do dziś kształt wykonawczy tego dzieła.

„Poznanie pierwotnej postaci partytury to dla melomanów i miłośników twórczości Szymanowskiego nie lada gratka! A może się to stać dzięki istnieniu źródłowego wydania Dzieł Wszystkich kompozytora – przezornie obok partytury późniejszej, skróconej wersji, Polskie Wydawnictwo Muzyczne zdecydowało się w jednym z tomów serii opublikować w formie faksymilowej reprodukcji rękopis pierwszej, oryginalnej części II Symfonii, byśmy mogli sięgnąć po materiał owych dwóch wykreślonych wariacji. Obecna prezentacja II Symfonii B-dur op. 19 będzie zatem jakby podróżą w czasie, powrotem do roku 1911, kiedy odbyło się prawykonanie dzieła w jego pierwotnym zamyśle i kształcie” – pisze Teresa Chylińska, redaktor naukowy edycji źródłowo-krytycznej dzieł Karola Szymanowskiego, autorka monumentalnej monografii poświęconej kompozytorowi pt. Karol Szymanowski i jego epoka. 

Sobotni koncert w Studiu im. Lutosławskiego w Warszawie, podczas którego Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Alexandra Humali wykona pełną wersję II Symfonii Karola Szymanowskiego, transmitowany będzie na antenie Programu 2 Polskiego Radia, w jego efekcie powstanie także nagranie audio, które zostanie wydane jeszcze w tym roku kalendarzowym. W realizacji projektu uczestniczy także Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Oba koncerty realizowane są w ramach II edycji Festiwalu Szymanowski / Polska / Świat.

PLACES WORTH YOUR TIME