Jak młode może być dziedzictwo?

0

„Jak młode może być dziedzictwo?” – spotkanie w Międzynarodowym Centrum Kultury

 

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie „Jak młode może być dziedzictwo?” z udziałem Olgi Drendy, profesora Rafała Matyi oraz Marka Świdraka, którzy będą debatować nad istotą dziedzictwa, nie tylko najmłodszego. Wydarzenie odbędzie się 13 grudnia 2023 roku, o godz. 18.00 w Sali Panoramicznej MCK przy Rynku Głównym 25 w Krakowie. 

 

Kiedy współczesność staje się dziedzictwem? Czy jej ramę czasową można jednoznacznie ustalić? Jak zmienia się postrzeganie obiektów kultury, które do niedawna uznawaliśmy za młode? Uchwycenie dynamiki tego procesu to trudne zadanie.

 

Jaki bowiem mają status kwadratowe klamki/antaby w kolorze żółtego sera z lat 90. XX w. lub kibicowskie murale z początku XXI wieku? Czy to już dziedzictwo, czy jeszcze nie? A co z architekturą? Te pytania słychać dzisiaj głośniej niż poprzednio, o czym przekonuje ich wzmożona obecność nie tylko w popkulturze, ale i w profesjonalnej debacie.

 

 

Olga Drenda – pisarka, antropolożka kultury, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej za ,,Wyroby. Pomysłowość wokół nas”. Od 10 lat prowadzi profil internetowy Duchologia, poświęcony codzienności czasów transformacji. Felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Ostatnio wydała „Słowo humoru” (2023).

 

Rafał Matyja – politolog, publicysta, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Laureat Nagrody im. Jana Długosza w 2022 roku za książkę “Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością”.

 

Marek Świdrak – historyk sztuki, prawnik. Zawodowo związany z Międzynarodowym Centrum Kultury oraz Instytutem Historii Sztuki UJ. Naukowo specjalizuje się w dziejach sztuki nowożytnej, prawie ochrony zabytków i zarządzaniu dziedzictwem kulturowym.

 

 

PLACES WORTH YOUR TIME