Jubileusz 100. rocznicy urodzin ojca ery polskiego swingu – Edwarda Czernego

0

W 2017 roku przypada 100. rocznica urodzin Edwarda Eberharda Czernego, twórcy polskiej powojennej muzyki rozrywkowej. Z okazji jubileuszu w filharmoniach, akademiach muzycznych i studiach radiowych rozbrzmiewają koncerty muzyki Edwarda Czernego. Przygotowano muzyczne spektakle teatralne, wystawy, prelekcje, audycje radiowe i telewizyjne oraz cykl spotkań wspomnieniowych z rodziną artysty. Filharmonia Krakowska z tej okazji zaprasza na koncert – w najbliższą sobotę, 21 października 2017 roku o godz. 18.00.

Edward Czerny to prekursor polskiej jazzowej muzyki orkiestrowej, noszący zaszczytne miano „króla parafraz” i „ojca ery polskiego swingu”. Największy rozgłos przyniosły artyście nagrania archiwalne, płytowe i koncerty z Orkiestrą Taneczna Polskiego Radia pod dyrekcją Edwarda Czernego – najpopularniejszym powojennym big bandem za żelazną kurtyną. Zaaranżował i nagrał z nim dziesiątki standardów jazzowych i setki swingowych szlagierów  z lat 50. i 60. zeszłego stulecia, wypromowanych we własnych kultowych audycjach radiowych rozgłośni warszawskiej, przy których tańczyła cała Polska.

Od kilkunastu lat, rodzinna Fundacja im. Edwarda Eberharda Czernego przygotowuje programy koncertów, projekty i scenariusze przedstawień muzycznych, na bazie partytur i nagrań artysty. W tym czasie odbyło się ponad sto dwadzieścia koncertów monograficznych  z cyklu W hołdzie Edwardowi Czernemu w Polsce i na świecie. W gali koncertowej z okazji 100. rocznicy urodzin patrona znalazły się kompozycje i opracowania Edwarda Czernego z lat 1934 – 1978, pisane dla orkiestr operowych, filharmonicznych i radiowych. Podczas koncertu w Filharmonii Krakowskiej zaprezentowane zostaną krakowskie kompozycje i parafrazy z lat 1947–1961 pisane dla serdecznego przyjaciela, Jerzego Gerta, twórcy Krakowskiej Orkiestry Polskiego Radia (w której etatowo swingowała na skrzypcach Barbara Charlotte, żona Czernego) i dyrektora artystycznego krakowskiej Filharmonii w latach 1957-1962. W koncercie usłyszymy także utwory pisane dla Orkiestr Symfonicznych Polskiego Radia w Warszawie i Łodzi oraz orkiestr radiowych w Berlinie i Hanowerze.

Podczas sobotniego wieczoru Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Wojciech Rodek. Do udziału w koncercie zaproszenie przyjął także wybitny polski pianista jazzowy, Adam Makowicz, który zaprezentuje improwizacje na tematy kompozycji jubilata. Wśród zaproszonych gości znalazła się wokalistka Anna Serafińska oraz laureat organizowanych przez Fundację im. Czernego corocznych przesłuchań, skrzypek Dawid Czernik, którego usłyszymy w czardaszu Zigeuner Werbung przy improwizowanym akompaniamencie akordeonowym Mateusza Dudka. Koncert poprowadzi dziennikarz radiowy, Zbigniew Krajewski.

Bilety: 60, 45 zł
Kasa biletowa:
 wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

Tektst i foto : Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie

PLACES WORTH YOUR TIME