Jubileuszowe koncertu V Liceumpod batutą Antoniego Wita – 25,26.11.2022

0

Jubileuszowe koncertu V Liceum z udziałem znakomitych absolwentów szkoły

 

W związku z jubileuszem 150-lecia V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, w Filharmonii Krakowskiej odbędą się koncertu poprowadzene przez jednego z najznamienitszych absolwentów szkoły, a jednocześnie Dyrygenta Honorowego instytucji – Antoniego Wita. Poprowadzona przez niego Orkiestra Filharmonii Krakowskiej wykona utwory Myroslava Skoryka,  Zygmunta Noskowskiego i Wojciecha Kilara oraz towarzyszyć będzie również absolwentowi liceum – Marcinowi Koziakowi podczas wykonania III Koncertu fortepianowego Béli Bartóka. Jubileuszowe koncertu odbędą się w piątek, 25 listopada 2022 roku o godz. 19.30 i w sobotę, 26 listopada 2022 roku o godz. 18.00.

Koncerty otworzy kompozycja stanowiąca obecnie w świadomości odbiorców muzyczny protest wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Melodia Myroslava Skoryka, o której mowa, choć powstała przed czterdziestu laty jako fragment ścieżki dźwiękowej dramatu wojennego Wysokyj perewał, jest obecnie najpopularniejszym utworem tego kompozytora i jego hołdem dla ofiar wojny.

W programie koncertów nie zabraknie innych akcentów narodowych i patriotycznych. W II Symfonii c-moll zwanej  Elegijną Zygmunta Noskowskiego wysłyszeć można nie tylko stylizowanego krakowiaka w Scherzu, ale i ukryty w finale cytat Mazurka Dąbrowskiego. Natomiast poemat symfoniczny Krzesany Wojciecha Kilara w sposób ewidentny czerpie inspirację z muzyki Podhala. Istotny jest ponadto dobór koncertu solowego – Antoni Wit wkomponował w repertuar obu wieczorów III Koncert fortepianowy E-dur Béli Bartóka, dzieło będące wyrazem tęsknoty kompozytora za opuszczoną ojczyzną. Po wybuchu II wojny światowej Bartók zmuszony bowiem został do opuszczenia Węgier, uprzednio  zrywając umowę z niemieckim wydawcą i zabroniając wykonywania swoich utworów na koncertach, w których uczestniczyli naziści. Nigdy później nie czuł się dobrze poza granicami ojczystego kraju. 

Koncertom towarzyszyć będą dwa wydawnicze wydarzenia. W piątek (25.11) o godz. 18.30 w Sali Złotej odbędzie się spotkanie z Mateuszem Borkowskim – autorem książki „Wieniawski”, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w serii „Małe Monografie”. Spotkanie poprowadzi Malina Malinowska-Wollen ze Stowarzyszenia Przyjaciół Filharmonii Krakowskiej. Opowieść o rodzinie i przyjaciołach Wieniawskiego, jego pedagogicznych perypetiach, komponowaniu, hazardzie, „diabelskich skrzypcach”, czy wielkiej międzynarodowej sławie, jest jednocześnie zapowiedzią koncertów z udziałem laureatek tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, które odbędą się w Filharmonii Krakowskiej już w kolejny weekend.

Sobotni zaś koncert (26.11) poprzedzi spotkanie Antoniego Wita i Agnieszki Malatyńskiej-Stankiewicz, poświęcone ich wspólnej książce „Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci” wydanej przez oficynę „Czytelnik”. Spotkanie twórców z publicznością odbędzie się w Sali Złotej na godzinę przed koncertem, czyli o 17.00. Książka będąca wywiadem-rzeką z Antonim Witem, jest „fascynującą opowieścią światowej sławy dyrygenta o drodze z rodzinnego domu w Krakowie na estrady największych sal koncertowych świata” (Wiesław Ochman), a także przyczynkiem do dalszych opowieści i anegdot, które niezwykle barwnie przedstawiają autorzy.  

 

Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 619 87 22

PLACES WORTH YOUR TIME