JUŻ 120 LAT OPOWIADAMY KRAKÓW! JUBILEUSZ MUZEUM KRAKOWA

0

Przed nami kulminacja obchodów jubileuszu 120-lecia Muzeum Krakowa! W nocy z 30 na 31 maja w Krakowie pojawią się setki luster z hasztagiem #jestemkrakow. Zawisną one na murach, drzwiach, przystankach i w witrynach w całym Krakowie. Swoje święto Muzeum Krakowa będzie obchodziło wspólnie z krakowiankami i krakowianami. Miasto rozbłyśnie lustrami, w których będzie można przejrzeć się i zadać sobie pytania: czym jest dla mnie Kraków? W jaki sposób utożsamiam się z nim? Czy i jak uczestniczę w jego życiu?
Zachęcamy, by każdy zrobił zdjęcie własnego odbicia w tym lustrze i opublikował je w mediach społecznościowych, nie zapominając o hasztagu #jestemkrakow. Wybrane fotografie zostaną zaprezentowane w Muzeum Krakowa, dzięki czemu powstanie galeria ukazująca różnorodność i niepowtarzalny koloryt miasta. Akcja #jestemkrakow będzie trwała od 31 maja do 7 czerwca 2019 roku.
Nawiązując do lustra – motywu przewodniego jubileuszu 120-lecia Muzeum Krakowa – chcemy, żeby Barbakan stał się swoistą soczewką Krakowa, dlatego na kilka dni oddajemy go w ręce jego mieszkańców! Na wszystkich, którzy w dniach 31 maja – 4 czerwca zajrzą do Barbakanu, czekają atrakcje: fotobudka (każdy będzie mógł stać się jedną z twarzy Krakowa, współtworząc kolaż wizerunków dawnych i obecnych krakowian), strefa relaksu z wydawnictwami muzealnymi oraz pamiątkowa księga życzeń.

PROGRAM OBCHODÓW

29.05 (środa), godz. 18.00
Salon Książki Krakowskiej – promocja katalogu PrzeMieszczanie towarzyszącego pięciu wystawom z cyklu o tym samym tytule (sala audytoryjna Kupferhaus, Pałac Krzysztofory)

31.05 (piątek), godz. 18.00-22.00
Krakowianie w Barbakanie – urodziny Muzeum Krakowa
W programie:
– koncert Krakow Street Band
– wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego Jestem Kraków
– silent disco – SŁUCHAMY MIASTA – impreza taneczna do muzyki inspirowanej wątkami krakowskimi i odgłosami miasta
– słodki poczęstunek urodzinowy

1.06 (sobota), godz. 11.00-13.00
Mali krakowianie w Barbakanie – warsztaty artystyczne dla dzieci, prowadzenie Dominika Bogulska (graficzka, ilustratorka), limit miejsc: 30 osób, rezerwacja COZ, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

2.06 (niedziela), godz. 10.30
Gdzie odbija się Kraków? – spacer w poszukiwaniu motywu lustra w obrębie centrum Krakowa (zbiórka w Barbakanie), prowadzenie: Katarzyna Winiarczyk, limit miejsc: 30 osób, rezerwacja COZ, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

3.06 (poniedziałek), godz. 18.00  
#jestemtańcem – Krakowskie Taneczne Lustro
Zapraszamy na niebanalny pokaz zestawiający jak w lustrzanym odbiciu dwie epoki: przełom XIX/XX wieku czyli czas powstania Muzeum Historycznego Miasta Krakowa ze współczesnością. Umożliwią nam to Szkoła Tańca Jane Austen oraz formacja break dance Misjonarze Rytmu.
UWAGA: Zabierzcie wygodne buty, bo tego dnia każdy będzie mógł wziąć udział w warsztatach, w czasie których pozna podstawowe kroki taneczne.

4.06 (wtorek), godz. 10.30-18.00
#jestemeko – Kraków – Naturalnie
„Zielony adopciak” – przez cały dzień prowadzona będzie wymiana roślin zorganizowana we współpracy ze Schroniskiem dla Niechcianych Roślin. Każdy będzie mógł tego dnia zaopiekować się nowym okazem, zostawić nadprogramową sadzonkę lub po prostu zabrać roślinkę ma swój parapet. Kaktusy, paprocie, fikusy, filodendrony i wszystkie inne okazy mile widziane!

4.06 (wtorek), godz. 18.00
Kraków – Naturalnie; prowadzenie Tomasz Pytko
Spotkanie z nietuzinkowymi osobami, które podejmują inicjatywy na rzecz istot żywych i szeroko pojętej natury. Porozmawiamy m. in. o rzekach – naszych siostrach, o zwierzętach – naszych braciach mniejszych, o roślinach – naszych  sprzymierzeńcach.
Wśród zaproszonych gości m. in. Cecylia Malik, Krakowski Ogród Społeczny, Schronisko dla Niechcianych Roślin, Studencki Dom Tymczasowy, RoślinnieJemy

5.06 (środa), godz. 17.00
Shaking up the Museum Concept – the Rethinking of Helsinki City Museum  – wykład Tiiny Merisalo, (sala audytoryjna Kupferhaus, Pałac Krzysztofory)

6.06 (czwartek), godz. 17.00
Wernisaż wystawy 120 na 120 – prezentacja muzealnych artefaktów (Muzeum Teatralne).

Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach znajdą Państwo na naszej stronie: www.muzeumkrakowa.pl

Świętuj z nami 120-lecie Muzeum Krakowa!

Tekst i foto: muzeum Historryczne Krakowa

PLACES WORTH YOUR TIME