KALENDARIUM LIPIEC 2017

0

Muzeum Tatrzańskie

WARSZTATY „FIRMA PORTRETOWA WITKACEGO”
W każdą środę wakacji o godz. 10:00
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego)
ul. Zamoyskiego 25, Zakopane
Najbliższe spotkanie 26 lipca!
Zapraszamy serdecznie na warsztaty plastyczne „Firma Portretowa Witkacego”. Poznamy historię tworzenia portretów przez jednego ze znakomitych twórców oraz nietuzinkowy Regulamin Firmy Portretowej „S.I. Witkiewicz”. Spróbujemy sami wykonać portret typu A, B, B+d, D. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze potwierdzenie uczestnictwa i kontakt tel. 533-925-111 lub warsztaty@muzeumtatrzanskie.pl
Cena zajęć: 12 zł od uczestnika


WARSZTATY „GÓRALSKIE INSPIRACJE”
W piątki przez okres wakacji (30 czerwca, 14, 28 lipca, 11, 25 sierpnia) o godz. 10:15
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego)
ul. Zamoyskiego 25, Zakopane
Najbliższe spotkanie 28 lipca!
Wszystkich wypoczywających w Zakopanem, miłośników kultury góralskiej oraz chętnych do podjęcia nowych wyzwań zapraszamy gorąco do wspólnego malowania na szkle podczas warsztatów „Góralskie inspiracje”.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze potwierdzenie uczestnictwa i kontakt tel. 533-925-111 lub warsztaty@muzeumtatrzanskie.pl
Cena zajęć: 12 zł od uczestnika

Tekst i foto: Muzeum Tatrzańskie

Centrum Kultury Żydowskiej

KRAKOWSKIE LATO PIANISTYCZNE KRAKOW PIANO SUMMER

Recitale fortepianowe w Centrum Kultury Żydowskiej.

WYSTĄPIĄ:

Reina Wada (Japonia)
Sobota,  29 lipca 2017 r., godz. 19.00

Andrew Yang (USA)
Sobota,  29 lipca 2017 r., godz. 20.00

Kai Xu (USA)
Ayako Aihara (Japonia)
Andrew Yang (USA)
Emil Reinert (Niemcy / Francja)
Kyle Fang (USA)
Niedziela,  30 lipca 2017 r., godz. 19.00

ZAPROSZENIA
można otrzymać w CKŻ przed koncertami

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

ZIELONE PRZESTRZENIE WOKÓŁ KRAKOWSKICH DWORCÓW I DRÓG ŻELAZNYCH XIX I XX w.

29 lipca, godz. 10.00
Miejsce zbiórki Celestat

Muzeomania, z cyklu Zielone marginesy.
Foksal, bahnhof, dom zajazdowy – tak dawniej określano dworce kolejowe. Obok wyszukanych form architektonicznych, kojarzących je ze średniowiecznym zamkiem czy klasycystycznym pałacem, istotną funkcję pełniła „oprawa”, w jakiej owe budynki się znajdowały. Od samego początku był to gustowny plac–podjazd, którego sporą część stanowił ogród z elementami małej architektury. Zapraszamy na wykład połączony ze spacerem – ikonograficzną opowieścią o tym, jak w Krakowie kształtowano otoczenie dworców kolejowych. Spotkanie poprowadzi Dominik Lulewicz (MHK).
UDZIAŁ BEZPŁATNY

MUZEUM DLA DZIECI
LATO W MUZEUM

DLACZEGO KRZESŁA STOJĄ PUSTE? ŚLADY PRZESZŁOŚCI NA TERENIE DAWNEGO GETTA
24 lipca, godz. 11.00
Apteka pod Orłem
Spacer po terenie byłego getta krakowskiego, którego celem jest pokazanie wojennego losu społeczności żydowskiej zmuszonej do zamieszkania w getcie w Krakowie. Fragmenty wspomnień ocalonych oraz wojenne fotografie przybliżą uczestnikom ślady z przeszłości okupacyjnej we współczesnej przestrzeni Podgórza.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13-18 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

WAKACJE Z KRÓLAMI
25 lipiec, godz. 10.15
Rynek Podziemny
Zapraszamy na cykl 3 zajęć warsztatowych, podczas których opowiemy Wam o władcach Polski, którzy panowali w czasach średniowiecza. Poznacie ich imiona, wielkie czyny i codzienne przyzwyczajenia. Dla najwytrwalszych uczestników przewidzieliśmy nawet upominki! Czekamy na Was w Podziemiach Rynku.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

SALWATOR I KOPIEC KOŚCIUSZKI
27 lipca, godz. 10.00
Miejsce zbiórki: Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41
Zapraszamy na spacer edukacyjny, podczas którego dzieci poznają nie tylko historię miasta, ale również zwierzynieckie zwyczaje i tradycje oraz odkryją sekrety Twierdzy Kraków. Wszystkich uczestników prosimy o zaopatrzenie się w wygodne obuwie i stroje przystosowane do pieszych wędrówek oraz wodę lub napoje chłodzące. W przypadku grupy liczącej mniej niż 5 osób lub brzydkiej pogody zamiast spaceru – turniej gier planszowych w oddziale.
Zajęcia dla dzieci w wieku 10 -13 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

WZDŁUŻ RUDAWY
28 lipca, godz. 10.00
Miejsce zbiórki: Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41
Zapraszamy na spacer edukacyjny, podczas którego dzieci poznają nie tylko historię miasta, ale również zwierzynieckie zwyczaje i tradycje oraz odkryją sekrety Twierdzy Kraków. Wszystkich uczestników prosimy o zaopatrzenie się w wygodne obuwie i stroje przystosowane do pieszych wędrówek oraz wodę lub napoje chłodzące. W przypadku grupy liczącej mniej niż 5 osób lub brzydkiej pogody zamiast spaceru – turniej gier planszowych w oddziale.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

ŚREDNIOWIECZE DA SIĘ LUBIĆ

DZIEŃ RYCERSKIEJ ZAPRAWY
29 lipiec, godz. 11.30 – 17.30
Barbakan
Z cyklu “Życie codzienne w średniowieczu”. Poznaj dzień średniowiecznego rycerza: rycerskie zabawy, średniowieczna strzelnica, przymierzalnia zbroi, Wschód kontra Zachód na machinie Pagińskiego.
Udział w cenie biletu wstępu

IMIĘ ZBRODNI
29 lipiec, godz. 12.00
Barbakan, Mury Obronne, Pałac Krzysztofory
Zostań średniowiecznym detektywem i rozwiąż tajemnicza zagadkę z historii dawnego Krakowa. Na zwycięzców czekają nagrody.
Udział w cenie biletu wstępu

GRY I ZABAWY W ŚREDNIOWIECZU
30 lipiec 2017, godz. 11.30 – 17.30
Barbakan
Z cyklu “Na wspólnej drodze… kultury, handlu, obronności, władzy”. Przeniesiemy się do czasów średniowiecza, by zagrać w dawne gry i spędzić czas na dawnych zabawach. Warsztaty do wyboru:
Uszyj mi sukienkę – czym bawiły się dziewczynki w średniowieczu
Raz, dwa, trzy rzucasz ty – stwórzmy grę! – warsztaty tworzenia gier średniowiecznych
Worek gra! – uszyj swoją grę! – warsztaty tworzenia gier średniowiecznych.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Udział w cenie biletu wstępu

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Muzeum Narodowe w Krakowie

Oprowadzanie po wystawie #dziedzictwo. Fot. Mirosław Żak/Pracownia Fotograficzna MNK

Lato z #dziedzictwem – specjalne zniżki dla grup

Zapraszamy do udziału w specjalnej akcji Muzeum Narodowego w Krakowie pt. „Lato z #dziedzictwem”, związanej z największą tegoroczną wystawą naszego muzeum, prezentowaną w Gmachu Głównym. Przez całe wakacje grupy zorganizowane (koloniści, uczestnicy wycieczek, seniorzy, pielgrzymi, harcerze, służby mundurowe itp.) liczące od 10 do 30 osób mogą kupić bilet łączony w promocyjnej cenie 10 zł. Wejście na  wystawę #dziedzictwo będzie możliwe tylko po dokonaniu rezerwacji u koordynatora akcji Moniki Filek pod adresem mailowym: mfilek@mnk.pl. Zakupu i odbioru biletów można dokonać w kasach biletowych MNK.

Wystawę #dziedzictwo można zwiedzić także z kuratorem dr hab. Andrzejem Szczerskim, wicedyrektorem MNK ds. naukowych. Oprowadzania kuratorskie nie wymagają dodatkowej opłaty, poza zakupem biletu na wystawę. Szczegółowy harmonogram na naszej stronie internetowej: http://mnk.pl/aktualnosci/oprowadzania-kuratorskie-po-wystawie-dziedzictwo-1

Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem

W sobotę w Zakopanem rozpocznie się jubileuszowy 40. festiwal poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich kompozytorów pierwszej połowy XX wieku – Karolowi Szymanowskiemu. Na festiwalowej mapie nie mogło braknąć Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. W ukochanej przez kompozytora góralskiej willi będzie można wysłuchać trzech koncertów. W poniedziałek 24 lipca o godz. 19.00 rozpocznie się recital wokalny Anny Mikołajczyk-Niewiedział (sopran), której na fortepianie towarzyszyć będzie Ewa Seroka. W programie pieśni Karola Szymanowskiego i Feliksa Nowowiejskiego oraz muzyczne niespodzianki. W czwartek 27 lipca, także o godz. 19.00, zapraszamy na recital skrzypcowy Nazarija Pylatiuka (skrzypce) i Petro Dovhana (fortepian). Ukraińscy muzycy zagrają m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiego, Niccolo Paganiniego ale również Astora Piazzoli i, oczywiście, Karola Szymanowskiego. Ostatni z festiwalowych koncertów odbędzie się w niedzielę 30 lipca. Na program złożą się „Trzy fragmenty z poematów Jana Kasprowicza na głos i fortepian op. 5” oraz „Cztery pieśni do słów Tadeusza Micińskiego na głos i fortepian op. 11” Karola Szymanowskiego i 2 pieśni op. 22 do słów Catulle Mendès’a Ignacego Jana Paderewskiego. Wystąpią Anna Radziejewska (sopran) i Mariusz Rutkowski (fortepian). Wstęp na koncerty wolny!

Konkurs „Krakowska pocztówka z wakacji”

Odwiedzasz w wakacje Kraków? Wyślij nam fotograficzną pocztówkę inspirowaną projektami ilustracji Jana Szancera Marcina do książki Wandy Chotomskiej „Abecadło krakowskie”. Projekty do ilustracji można zobaczyć na wystawie #dziedzictwo w Gmachu Głównym MNK. W każdy wtorek na naszym profilu na FB będziemy prezentować ilustracje z kolejnymi literami alfabetu, którym przypisano jakieś istotne miejsce lub budynek w Krakowie. Zainspiruj się nimi i wyślij wakacyjne zdjęcie z Krakowa na adres: konkurs@mnk.pl. Wszystkie fotografie opublikujemy w specjalnie utworzonym albumie, a we wrześniu jury wyłoni trójkę zwycięzców, którzy otrzymają od nas nagrody: katalogi, bilety wstępu na wystawę oraz towarzyszące jej gadżety. Korzystasz z Instagrama? Aby wziąć udział w konkursie, oznacz swoje zdjęcie #krakowskieABC i @thenationalmuseuminkrakow.

Kino Letnie przed Pawilonem Józefa Czapskiego

W lipcu Kino Letnie przed Pawilonem Józefa Czapskiego podejmuje temat biografii artysty. W najbliższą sobotę, 22 lipca, pokażemy film „Tancerka” w reżyserii Stéphanie Di Giusto, który opowiada historię Marie-Loise Fuller, gwiazdy Opery Paryskiej i europejskich kabaretów czasu Belle Époque. W głównej roli zdolna piosenkarka polskiego pochodzenia – Soko. Seans rozpocznie się w ogrodzie przed Pawilonem Józefa Czapskiego o godz.21.00. Poprzedzi go słowo wstępne Ewy Szponar o godz. 20.45. Wstęp wolny!

W kolejną sobotę lipca na fasadzie Pawilonu Józefa Czapskiego wyświetlimy „Aktorkę” – filmowy portret Elżbiety Czyżewskiej, a w sierpniu zapraszamy na cykl „Sztuka udokumentowana”. Każdy z seansów poprzedzony będzie krótkim wstępem filmoznawcy. Wstęp wolny!

Do 30 września w czwartki Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach będzie otwarta dla zwiedzających dłużej, od godz. 10:00 do 20:00.

Wystawy czasowe

Gmach Główny
al. 3 Maja 1

#dziedzictwo

23.06.2016 – 07.01.2017

Legiony Polskie

03.06.2016 – 31.12.2017

Galeria „Broń i barwa”

Robert Kuśmirowski: Tężnia

02.04 – 29.10.2017

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 31.12.2017

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał

Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich

07.04.2017 – 08.04.2018

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Rynek Główny 3

Twarze bohatera. Wybrane wizerunki Tadeusza Kościuszki ze zbiorów MNK

23 marca – 15 października 2017

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12

Moneta i imperium. Od Achemenidów po powstanie królestw hellenistycznych

29.06.2016 – 08.04.2018

De re nummaria III. Moneta polska w dawnej literaturze numizmatycznej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

09.05 – 03.09.2017

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12

II Grupa Krakowska

08.06 – 10.09.2017

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz

WSTĘP WOLNY

07.07-20.09.2017

Szuflada Szymborskiej
do 04.02.2018

Dom Jana Matejki

ul. Floriańska 41

Podróże dalekie i bliskie Mistrza Matejki

05.07 – 01.10.2017

Wydarzenia edukacyjne

 

czwartek 20.07.2017

Krajowidoki – futurowidoki. Pejzaż kiedyś, pejzaż dziś, pejzaż jutro

warsztaty dla dzieci w wieku 4-7 lat z cyklu: Lato w Muzeum „I po kim ty to masz?”

prowadzenie: Ewelina Krawczyk

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Gł. 3

godzina: 10:30

cena: 5 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (12) 4335 744, rezerwacja@mnk.pl

 

Co po Szymanowskim?

warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat z cyklu: Lato w Muzeum „I po kim ty to masz?”

prowadzenie: Jagoda Gumińska-Oleksy

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, ul. Kasprusie 19

godzina: 10.30, druga tura 12.15

cena: 5 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (18) 202 00 40, agiewont@mnk.pl

Historia ogrodów

Spotkanie dla seniorów z cyklu: Rozmowy o historii

prowadzenie: Anna Walczyk

Dom Józefa Mehoffera

godzina: 10.15

cena: 1 zł

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie #dziedzictwo

Prowadzenie: kurator dr hab. Andrzej Szczerski

Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1

Godz. 11.30

Wstęp w cenie biletu na wystawę

Ptasie plotki

Koncert z cyklu: Koncerty w Atmie

Wystąpi: Ewa Boreczko (sopran)

Słowo o muzyce: Małgorzata Janicka-Słysz

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, ul. Kasprusie 19

godzina: 18.00

wstęp wolny!

 

piątek 21.07.2017

Popatrz, kim jestem!

warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat z cyklu: Lato w Muzeum „I po kim ty to masz?”

prowadzenie: Jagoda Gumińska-Oleksy

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, ul. Kasprusie 19

godzina: 10.30, druga tura 12.15

cena: 5 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (18) 202 00 40, agiewont@mnk.pl

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie #dziedzictwo

Prowadzenie: kurator dr hab. Andrzej Szczerski

Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1

Godz. 13.30

Wstęp w cenie biletu na wystawę

 

sobota 22.07.2017

#pokądzieli – trams&girls  czyli forma żeńska otwarta

happening

prowadzenie: Palce Lizać (Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska)

gdzie: W tramwaju nr 20, początek: przystanek tramwaju w stronę Cichego Kącika przy Dworcu Głównym, można przyłączyć się w każdej chwili wsiadając do wskazanego tramwaju

godzina: od 12.00 do 17.00

wstęp wolny

Wolę kino. Wolę koty

warsztaty dla dzieci w wieku 10-13 lat z cyklu: Lato w Muzeum „I po kim ty to masz?”

prowadzenie: Izabela Lechowicz

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego/wystawa: Szuflada Szymborskiej, Pl. Szczepański 9

godzina: 10:30

cena: 5 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (12) 4335 744, rezerwacja@mnk.pl

 

Wolę kino. Wolę koty

warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat z cyklu: Lato w Muzeum „I po kim ty to masz?”

prowadzenie: Izabela Lechowicz

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego/wystawa: Szuflada Szymborskiej, Pl. Szczepański 9

godzina: 13.00

cena: 5 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (12) 4335 744, rezerwacja@mnk.pl

Kino Letnie w Pawilonie Józefa Czapskiego. Stéphanie Di Giusto: „Tancerka”

Słowo wstępne: Ewa Szponar

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. J. Piłsudskiego 12

Godz. 20.45

Wstęp wolny!

niedziela 23.07.2017

Emanacje

Koncert na skrzypce i fortepian z cyklu: Koncerty w Atmie

Wystąpią: Sara Dragan (skrzypce) i Witold Szymajda (fortepian)

W programie: Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Johannes Brahms

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, ul. Kasprusie 19

godzina: 18.00

wstęp wolny!

poniedziałek 24.07.2017

Recital wokalny Anny Mikołajczyk-Niewiedział

Koncert w ramach 40. Festiwalu Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

W programie: Karol Szymanowski, Feliks Nowowiejski

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, ul. Kasprusie 19

godzina: 19.00

wstęp wolny!

wtorek 25.07.2017

Herby naszych czasów

warsztaty dla dzieci w wieku 4-7 lat z cyklu: Lato w Muzeum „I po kim ty to masz?”

PROWADZENIE: Ewelina Krawczyk

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

godzina: 10:30

cena: 5 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (12) 4335 744, rezerwacja@mnk.pl

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie #dziedzictwo

Prowadzenie: kurator dr hab. Andrzej Szczerski

Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1

Godz. 11.30

Wstęp w cenie biletu na wystawę

 

środa 26.07.2017

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie #dziedzictwo

Prowadzenie: kurator dr hab. Andrzej Szczerski

Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1

Godz. 13.30

Wstęp w cenie biletu na wystawę

Poznajcie nas! –  cykl spotkań dla dorosłych dotyczący postaci historycznych

prowadzenie: Mateusz Chramiec

Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, wystawa „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

godzina: 17.00

cena: 5 zł.

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK na stronie internetowej: www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie

Tekst i Foto : Muzeum narodowe w Krakowie

Muzeum Tatrzańskie

„PODWIECZORKI Z GÓRAMI” W MUZEUM TATRZAŃSKIM
W każdy wtorek  wakacji w godz. 17.00-19.00
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10, Zakopane.
Najbliższe spotkanie 18 lipca!!!
Zachęcamy do udziału w podwieczorkach muzealnych, na których zaprezentujemy różne postaci związane z Tatrami i Zakopanem, takie jak Mieczysław Karłowicz, Mariusz Zaruski, Wiesław Stanisławski, ks. Józef Stolarczyk i król tatrzański Tytus Chałubiński. Prezentacjom multimedialnym będą towarzyszyć pokazy sprzętu taternickiego i narciarskiego ze zbiorów Muzeum. Pokażemy też filmy. Spotkania będzie prowadził Wojciech Szatkowski.
Cena zajęć: 7 zł bilet normalny, 5,50 zł bilet ulgowy

WARSZTATY „FIRMA PORTRETOWA WITKACEGO”
W każdą środę wakacji o godz. 10:00
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego)
ul. Zamoyskiego 25, Zakopane
Najbliższe spotkanie 19 lipca!
Zapraszamy serdecznie na warsztaty plastyczne „Firma Portretowa Witkacego”. Poznamy historię tworzenia portretów przez jednego ze znakomitych twórców oraz nietuzinkowy Regulamin Firmy Portretowej „S.I. Witkiewicz”. Spróbujemy sami wykonać portret typu A, B, B+d, D. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze potwierdzenie uczestnictwa i kontakt tel. 533-925-111 lub warsztaty@muzeumtatrzanskie.pl
Cena zajęć: 12 zł od uczestnika

WARSZTATY „ROZRUSZAĆ KOZIOŁKA MATOŁKA”
W piątki przez okres wakacji (7, 21 lipca oraz 4, 18 sierpnia) o godz. 10:00
Muzeum Kornela Makuszyńskiego (filia Muzeum Tatrzańskiego)
ul. Tetmajera 15, Zakopane
Najbliższe spotkanie 21 lipca!!!
Zapraszamy na zajęcia, podczas których wspólnie będziemy tworzyć od podstaw film rysunkowy oparty na fragmentach książek Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza o Koziołku Matołku lub o Małpce Fiki-Miki.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze potwierdzenie uczestnictwa i kontakt tel. 533-925-111 lub warsztaty@muzeumtatrzanskie.pl
Cena zajęć: 12 zł od uczestnika

„DAWNE ZABAWY DZIECI”
Sobota 22 lipca, 19 sierpnia o godz. 10:00
Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze, Zagóra 86
Najbliższe spotkanie 22 lipca!!!
Na zajęciach przeniesiemy się w czasie, poznamy dawne życie dzieci i ich obowiązki w chałupie XIX-wiecznej rodziny. Zobaczymy, czy dzieci bawiły się kiedyś tak jak my teraz. Pamiątką z zajęć będzie wykonana przez uczestnika własnoręcznie zabawka z dawnych czasów.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze potwierdzenie uczestnictwa i kontakt tel. 533-925-111 lub warsztaty@muzeumtatrzanskie.pl

Tekst i foto: Muzeum Tatrzańskie

Centrum Kultury Żydowskiej

Ukazał się 13 tomik w naszej dwujęzycznej serii wydawniczej
The Aleksander and Alicja Hertz
Annual Memorial Lecture.
Jest to tekst Prof. Stanisława Krajewskiego pt.
CO ZAWDZIĘCZAM DIALOGOWI
MIĘDZYRELIGIJNEMU I CHRZEŚCIJAŃSTWU
WHAT I OWE TO INTERRELIGIOUS
DIALOGUE AND CHRISTIANITY

Publikacja (127 stron) do nabycia w cenie 25 zł
w Centrum Kultury Żydowskiej,
na krakowskim Kazimierzu albo wysyłamy pocztą,
doliczając koszty przesyłki.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa


STALE O NOWEJ HUCIE

18 lipca – 8  październik 2017 

Dzieje Nowej Huty 


Zapraszamy do naszego nowohuckiego oddziału na zwiedzanie kolejnej odsłony wystawy Stale o Nowej Hucie. To opowieść o kluczowych momentach w historii tej dzielnicy i jej mieszkańców. Subiektywnie wybrane zostały tematy według następującego klucza: Kombinat – Miasto – Obrona Krzyża – Pomnik Lenina – Arka Pana – Opozycja antykomunistyczna – Życie i kultura – Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – historia nowohuckich wsi. 
18 lipca  zapraszamy do udziału w spacerach miejskich towarzyszących wystawie, prowadzonych przez pracowników oddziału. 
Pełny program znajdziesz tutaj: www.mhk.pl/aktualnosci/1417
Zapraszamy do zwiedzania wystawy od 18 lipca do 8 października 2017.


IMIENINY ŚW. KRZYSZTOFA 
23 lipca 2017 od godz. 10.00 

Pałac Krzysztofory 


Świętuj razem z nami Imieniny św. Krzysztofa, których motywem przewodnim  w tym roku jest aptekarstwo. Porozmawiamy  w tym dniu  z zaproszonymi gośćmi specjalnymi (znawcami tematu), opowiemy więcej na temat ziół, ziołolecznictwa czy zdrowych  przypraw. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, a w śród nich warsztaty i przedstawienie dla dzieci, a na zakończenie koncert Jacka Wójcickiego Wszystko po krakowsku.
Pełny program znajdziesz tutaj: 
www.mhk.pl/aktualnosci/imieniny-sw-krzysztofa-aptekarstwo-eliksir-szczescia
Nie może Cię zabraknąć!

MUZEUM DLA DZIECI


LATO W MUZEUM W MEKSYKU I NA TAJWANIE 

18 lipca, godz. 11.00 

Miejsce zbiórki: Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16 

Budując Nowa Hutę, oznaczano kolejne osiedla literami i cyframi (np. A-0, B-2, C-2 itp.). Wcześniej występowały tu nazwy, które często nawiązywały do nazw innych krajów (np. Meksyk, Tajwan) lub różnych miejsc w zagranicznych miastach (Watykan, Lasek Buloński, Pentagon). Wędrując po Nowej Hucie zwiedzimy zatem niemal cały świat. 
Spacer edukacyjny dla dzieci w wieku 10–15 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

WIDOKI BUDAPESZTU, WIDOKI KRAKOWA 

18 lipca, godz. 11.00 

Pałac Krzysztofory 

Przyglądając się wizerunkom Krakowa i Budy z Kroniki świata Hartmanna Schedla, zastanowimy się, co łączyło, a co różniło te średniowieczne miasta. Podczas warsztatów zwiedzimy wystawę Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu oraz opowiemy o wspólnej historii tych miast. 
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–13 lat. 
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

TROPEM SMOKA WAWELSKIEGO I GROŹNYCH TATARÓW 

19 lipca, godz. 11.00 

Pałac Krzysztofory 

Co łączy Kraków z Budapesztem? Czy Smok Wawelski ma swojego kuzyna na Węgrzech? Czy groźni Tatarzy atakowali naszych bliskich sąsiadów? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie warsztatów połączonych ze zwiedzaniem wystawy Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

RYCERSKA TO SPRAWA Z RUSZNICĄ ZABAWA, CZYLI KRÓTKI KURS WOJSKOWEGO RZEMIOSŁA
DLA MŁODYCH OBROŃCÓW KRAKOWSKICH FORTYFIKACJI 

19 lipca, godz. 11.00 

Celestat
Warsztaty bronioznawcze, w trakcie których uczestnicy zapoznają się z dawnym uzbrojeniem obrońców Krakowa oraz historią krakowskiego Bractwa Kurkowego i jego dawnej siedziby – Celestatu. Warsztaty zakończą się sprawdzianem umiejętności strzeleckich z użyciem repliki broni dawnej.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

OD SZKANDELI DO MASZYN DO PISANIA – WYNALAZKI TECHNICZNE W DAWNEJ KAMIENICY 

19 lipca, godz. 11.00 

Kamienica Hipolitów 

Zajęcia poświęcone różnorodnym wynalazkom technicznym, które na przestrzeni wieków pojawiały się w domach, tym samym znacznie ułatwiając życie ich mieszkańców. Uczestnicy będą mogli zapoznać się m.in. z metodami ogrzewania dawnych domów i mierzenia czasu. Dowiedzą się także, w jaki sposób działały pierwsze telefony i jaki wynalazek to pradziadek dzisiejszego odtwarzacza mp3. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wystukania kilku wyrazów na prawdziwej maszynie do pisania.
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–13 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

BŁONIA I PARK JORDANA 

20 lipca, godz. 10.00 

Miejsce zbiórki: Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41 

Zapraszamy na spacer edukacyjny po „zielonych płucach” Krakowa, podczas którego dzieci poznają nie tylko historię miasta, ale również zwierzynieckie zwyczaje i tradycje, odkryją sekrety Twierdzy Kraków, parku Jordana i krakowskich Błoń. Wszystkich uczestników prosimy o zaopatrzenie się w wygodne obuwie i stroje przystosowane do pieszych wędrówek oraz wodę lub napoje chłodzące. W przypadku grupy liczącej mniej niż 5 osób lub brzydkiej pogody zamiast spaceru – turniej gier planszowych w oddziale. 
Zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

WZDŁUŻ RUDAWY 

21 lipca, godz. 10.00 

Miejsce zbiórki: Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41 

Zapraszamy na spacer edukacyjny, podczas którego dzieci poznają nie tylko historię miasta, ale również zwierzynieckie zwyczaje i tradycje oraz odkryją sekrety Twierdzy Kraków. Wszystkich uczestników prosimy o zaopatrzenie się w wygodne obuwie i stroje przystosowane do pieszych wędrówek oraz wodę lub napoje chłodzące. W przypadku grupy liczącej mniej niż 5 osób lub brzydkiej pogody zamiast spaceru – turniej gier planszowych w oddziale. 
Zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

KRAKÓW HELENY MODRZEJEWSKIEJ 

21 lipca, godz. 11.00 

miejsce zbiórki: Dom Pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21 

Wakacyjny spacer edukacyjny śladami miejsc związanych z życiem i pracą niezwykłej artystki – Heleny Modrzejewskiej. Podczas spotkania zobaczymy m.in. jej dom rodzinny, Salon Heleny Modrzejewskiej, Narodowy Stary Teatr oraz kościół św. Krzyża. Zwiedzimy także wystawę poświęconą jej krakowskiej rywalce – Antoninie Hoffmann. Zapoznamy się na niej z pamiątkami związanymi z tymi znakomitymi gwiazdami teatru.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 10–16 lat. 
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

DOLA I NIEDOLA SŁUŻĄCEJ – O SPRZĄTANIU W DAWNYM DOMU 

21 lipca, godz. 11.00 

Kamienica Hipolitów 

Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak nasi przodkowie radzili sobie z utrzymaniem porządku i czystości w domu. Zapoznają się z codziennymi obowiązkami służących oraz z dawnymi sprzętami służącymi do utrzymania czystości. Podczas spotkania będzie można się dowiedzieć, jak kiedyś zwalczano insekty i jak robiono pranie. Podczas zajęć plastycznych będzie można wykonać plakaty związane z tematyką warsztatów.
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–13 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

URZĄDZAMY NOWOHUCKIE MIESZKANIE 

21 lipca, godz. 12.00 

Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16
Uczestnicy warsztatów zapoznają się z osiągnięciami polskiego wzornictwa z lat 1956–1968, czyli jednego z najlepszych okresów polskiego designu. Warsztat stanowi podróż w czasie do okresu PRL-u i czasów młodości naszych dziadków. Uczestnicy będą projektować wnętrza nowohuckich mieszkań oraz meblować je w oparciu o karty pracy i obiekty muzealne zgromadzone na wystawie. 
Zajęcia dla dzieci w wieku 7–11 lat  
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

ŚREDNIOWIECZE DA SIĘ LUBIĆ

CHLEB NASZ POWSZEDNI 

22 lipca, godz. 11.30-17.30 

Barbakan 

Z cyklu „Życie codzienne w średniowieczu”. Poznaj dzień w średniowiecznej wsi: młócenie zboża, mielenie mąki na żarnach, pokazy kowalstwa, tajniki produkcji woskowych świec, skręcanie powrozów. 
Udział w cenie biletu wstępu.
NA KOLE GANCARSKIM

23 lipca, godz. 11:30-17.30 

Barbakan 

Z cyklu „Na wspólnej drodze… kultury, handlu, obronności, władzy”. 
Zapraszamy na warsztaty, podczas których dzieci dowiedzą się po co garnek ma nogi i poznają ceramikę średniowieczną (6 spotkań, co godzina od 11:30). 
Udział w cenie biletu wstępu

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Bunkier Sztuki


15.07.2017 (sobota), godz. 12 / Co symfonia ma wspólnego z koparką? Rodzinne warsztaty muzyczne
Prowadzenie: Mikołaj Spodaryk
Miejsce: „Pawilon Wystawowy”
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy
Do jakiej muzyki tańczymy, a przy której popadamy w zadumę? Czy cisza naprawdę istnieje? Gdzie przebiega granica między muzyką a łomotem? Czy muzyka coś opowiada? To tylko kilka pytań, na które będziemy szukać odpowiedzi podczas rodzinnych warsztatów w Bunkrze Sztuki. Rozmawianie o muzyce, także tej trudnej w odbiorze, może być łatwiejsze niż myślicie. Zastanowimy się także nad tym,  co wspólnego z muzyką może mieć koparka i wspólnie stworzymy nowoczesne dzieło muzyczne. I co ważne, nie musicie umieć grać na żadnych instrumentach – skonstruujecie  je sami!
Wydarzenie jest skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 5–16 lat oraz ich opiekunów.
Obowiązują wcześniejsze zapisy na warsztaty. Zgłoszenia są przyjmowane do piątku 14 lipca do godz. 16. Informacje i zapisy: Ewelina Strawa-Kęsek (edukatorka), kesek@bunkier.art.pl.

29.07.2017 (sobota), godz. 12 / Kto chroni las? Rodzinne warsztaty artystyczno-ekologiczne
Prowadzenie: Mikołaj Spodaryk
Miejsce: „Pawilon Wystawowy”
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy
Podobno kiedyś w koronach drzew żyły duchy – niektórzy nazywali je hamadriadami lub nimfami, inni elfami. Dzisiaj las chronią przede wszystkim ekolodzy i leśnicy. Czy we współczesnym świecie jest jest jeszcze miejsce dla duchów? Przy użyciu odrobiny wyobraźni, kilku opowieści, a także liści i gałęzi spróbujemy wskrzesić pradawne istoty.
Wydarzenie jest skierowane do dzieci w wieku 5–12 lat oraz ich opiekunów.
Obowiązują wcześniejsze zapisy na warsztaty. Zgłoszenia są przyjmowane do piątku 28 lipca do godz. 16. Informacje i zapisy: Ewelina Strawa-Kęsek (edukatorka), kesek@bunkier.art.pl.

Tekst i foto: Bunkier sztuki

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

STALE O NOWEJ HUCIE
18 lipca 2017 

Oddział Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16)
Kolejna odsłona wystawy

Zapraszamy do naszego nowohuckiego oddziału na zwiedzanie kolejnej już odsłony wystawy Stale o Nowej Hucie. 
To opowieść o kluczowych momentach w historii tej dzielnicy i jej mieszkańców. Subiektywnie wybrane zostały tematy według następującego klucza: Kombinat – Miasto – Obrona Krzyża – Pomnik Lenina – Arka Pana – Opozycja antykomunistyczna – Życie i kultura – Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – historia nowohuckich wsi. 
Na wystawie prezentowane są między innymi eksponaty symboliczne dla historii Nowej Huty: popielniczka z pierwszego spustu surówki, pamiątka wytopu pierwszej stali w kombinacie w 1952 r. ofiarowana pierwszemu dyrektorowi zakładu Janowi Aniole; czy biało-czerwona flaga z Nową Hutą wypisaną czcionka „solidarycą” – towarzysząca Janowi Pawłowi II w czasie poświęcenia kościoła w Mistrzejowicach. 
Tym i kilkudziesięciu innym eksponatom będą towarzyszyć niepublikowane dotychczas fotografie Nowej Huty m.in. z bogatego zbioru zdjęć naszego muzeów.
Kurator wystawy: Piotr Kapusta
Zapraszamy do zwiedzania wystawy od 18 lipca do 8 października 2017.

18 lipca  zapraszamy do udziału w spacerach miejskich towarzyszących wystawie, prowadzonych przez pracowników oddziału.

W Meksyku i na Tajwanie
godz. 11.00
Budując Nowa Hutę, oznaczano kolejne osiedla literami i cyframi (np. A-0, B-2, C-2 itp.). Wcześniej występowały tu nazwy, które często nawiązywały do nazw innych krajów (np. Meksyk, Tajwan) lub różnych miejsc w zagranicznych miastach (Watykan, Lasek Buloński, Pentagon). Wędrując po Nowej Hucie zwiedzimy zatem niemal cały świat.
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–13 lat.
Prowadzenie: Maciej Miezian
Start: oddział Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16)

Kultura w Nowej Hucie
godz. 12.00
Kina Świt i Światowid, Teatry Ludowy i „Widzimisię” czy dawny Zakładowy Dom Kultury im. Lenina to przykłady instytucji kulturalnych, w których nowohucianie przez lata mogli spędzać swój czas wolny pogłębiając swoje pasje i zainteresowania. Jaką rozrywkę oferowały mieszkańcom Nowej Huty?
Prowadzenie: Maria Wąchała-Skindzier
Start: oddział Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16)

Szlakiem zadymiarzy nowohuckich
godz. 13.00
W latach 80. ubiegłego wieku nowohuckie ulice stały się areną kilkudziesięciu manifestacji przeciwko ówczesnej sytuacji w kraju, a o Nowej Hucie mówiło się w całej Polsce. Spacer Aleją Solidarności pozwoli poczuć atmosferę tamtych lat.
Prowadzenie: Piotr Kapusta
Start: oddział Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16)
Tekst i foto: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Centrum  Kultury Żydowskiej

Czwartek, 13 lipca, godz.17.00
SILVA RERUM, Playing with Vermeer
- wernisaż wystawy Małgorzaty Bundzewicz, w ramach Krakowskich Spotkań Artystycznych, 2017.

Piątek, 14 lipca, godz.18.00
Primo Levi: The Matter of Life and Suicide
- wykład po angielsku Prof. Jacoba (Janusza) Golomba (The Hebrew University of Jerusalem).

Krakowskie Lato Pianistyczne, 29,30 lipca
 – 3 sierpnia
Tekst  – Centrum Kultury Żydowskiej

Muzeum Tatrzańskie

„PODWIECZORKI Z GÓRAMI” W MUZEUM TATRZAŃSKIM
W każdy wtorek  wakacji w godz. 17.00-19.00
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10, Zakopane.
Najbliższe spotkanie 11 lipca!
Zachęcamy do udziału w podwieczorkach muzealnych, na których zaprezentujemy różne postaci związane z Tatrami i Zakopanem, takie jak Mieczysław Karłowicz, Mariusz Zaruski, Wiesław Stanisławski, ks. Józef Stolarczyk i król tatrzański Tytus Chałubiński. Prezentacjom multimedialnym będą towarzyszyć pokazy sprzętu taternickiego i narciarskiego ze zbiorów Muzeum. Pokażemy też filmy. Spotkania będzie prowadził Wojciech Szatkowski.
Cena zajęć: 7 zł bilet normalny, 5,50 zł bilet ulgowy

WARSZTATY „FIRMA PORTRETOWA WITKACEGO”
W każdą środę wakacji o godz. 10:00
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego)
ul. Zamoyskiego 25, Zakopane
Najbliższe spotkanie 12 lipca!
Zapraszamy serdecznie na warsztaty plastyczne „Firma Portretowa Witkacego”. Poznamy historię tworzenia portretów przez jednego ze znakomitych twórców oraz nietuzinkowy Regulamin Firmy Portretowej „S.I. Witkiewicz”. Spróbujemy sami wykonać portret typu A, B, B+d, D, posiłkując się substancjami pseudo-psychoaktywnymi.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze potwierdzenie uczestnictwa i kontakt tel. 533-925-111 lub warsztaty@muzeumtatrzanskie.pl
Cena zajęć: 12 zł od uczestnika

WARSZTATY „GÓRALSKIE INSPIRACJE”
Najbliższe spotkanie 14 lipca!
W piątki przez okres wakacji ( 14, 28 lipca, 11, 25 sierpnia) o godz. 10:15
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego)
ul. Zamoyskiego 25, Zakopane
Wszystkich wypoczywających w Zakopanem, miłośników kultury góralskiej oraz chętnych do podjęcia nowych wyzwań zapraszamy gorąco do wspólnego malowania na szkle podczas warsztatów „Góralskie inspiracje”.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze potwierdzenie uczestnictwa i kontakt tel. 533-925-111 lub warsztaty@muzeumtatrzanskie.pl
Cena zajęć: 12 zł od uczestnika

Tekst i foto: Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

ZIELONE SKRZYDŁA KRAKOWA

15 lipiec, godz. 10.00
Miejsce zbiórki: Pomnik Lotników Polskich, Al. Jana Pawła II

Historia lotnictwa nieodłącznie wiąże się z terenami zielonymi. W Krakowie z Ogrodu Botanicznego wystartował pierwszy polski balon na ogrzane powietrze. A w 1912 roku na rakowickich błoniach powstanie lotnisko. W trakcie spaceru prowadzonego przez Kamila Stasiaka (MHK), jego uczestnicy usłyszą o historycznej zieleni lotniska oraz dowiedzą się jak roślinność przyczyniła się do rozwoju techniki lotniczej.
Wstęp bezpłatny

KUSTOSZ Z KONIKIEM

16 lipiec 2017, godz. 14.00
Dom Zwierzyniecki

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie Prawie wszystko o Zwierzyńcu. Przewodnikiem będzie Maria Lempart – kustosz MHK.
Wstęp w cenie biletu

MUZEUM DLA DZIECI
LATO W MUZEUM

WAKACJE Z KRÓLAMI
11 lipca, godz. 10.15
Rynek Podziemny
Zapraszamy na cykl 3 zajęć warsztatowych, podczas których opowiemy Wam o władcach Polski, którzy panowali w czasach średniowiecza. Poznacie ich imiona, wielkie czyny i codzienne przyzwyczajenia. Dla najwytrwalszych uczestników przewidzieliśmy nawet upominki! Czekamy na Was w Podziemiach Rynku.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

UTRACONA MŁODOŚĆ- KRAKOWSKIE GETTO OCZAMI HALINY NELKEN
13 lipca, godz. 12.00
Fabryka Schindlera
Warsztaty na wystawie Kraków – czas okupacji 1939–1945 połączone ze spacerem edukacyjnym po terenie dawnego getta. Na przykładzie pamiętnika Haliny Nelken uczestnicy będą mogli poznać sytuację młodych Żydów, którzy zostali pozbawieni prawdziwego dzieciństwa, żyjąc w otoczonej murem i strażnikami „żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej”.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–18 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

BŁONIA I PARK JORDANA
13 lipca, godz. 10.00
Miejsce zbiórki: Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41
Zapraszamy na spacer edukacyjny po „zielonych płucach” Krakowa, podczas którego dzieci poznają nie tylko historię miasta, ale również zwierzynieckie zwyczaje i tradycje, odkryją sekrety Twierdzy Kraków, parku Jordana i krakowskich Błoń. Wszystkich uczestników prosimy o zaopatrzenie się w wygodne obuwie i stroje przystosowane do pieszych wędrówek oraz wodę lub napoje chłodzące. W przypadku grupy liczącej mniej niż 5 osób lub brzydkiej pogody zamiast spaceru – turniej gier planszowych w oddziale.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

SALWATOR I KOPIEC KOŚCIUSZKI
14 lipca, godz. 10.00
Miejsce zbiórki: Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41
Zapraszamy na spacer edukacyjny, podczas którego dzieci poznają nie tylko historię miasta, ale również zwierzynieckie zwyczaje i tradycje oraz odkryją sekrety Twierdzy Kraków. Wszystkich uczestników prosimy o zaopatrzenie się w wygodne obuwie i stroje przystosowane do pieszych wędrówek oraz wodę lub napoje chłodzące. W przypadku grupy liczącej mniej niż 5 osób lub brzydkiej pogody zamiast spaceru – turniej gier planszowych w oddziale.
Zajęcia dla dzieci w wieku 10 -13 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

NOWA HUTA DLA POCZĄTKUJĄCYCH
14 lipca, godz. 11.00
Dzieje Nowej Huty
Spacer nie tylko po najbardziej popularnych miejscach, ale także po nieznanych zakątkach Nowej Huty – najmłodszej dzielnicy Krakowa.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–16 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

KRAKÓW HELENY MODRZEJEWSKIEJ
14 lipca, godz. 11.00
miejsce zbiórki Dom Pod Krzyżem
Wakacyjny spacer edukacyjny śladami miejsc związanych z życiem i pracą niezwykłej artystki – Heleny Modrzejewskiej. Podczas spotkania zwiedzimy m.in. jej dom rodzinny, Salon Heleny Modrzejewskiej, Narodowy Stary Teatr oraz kościół św. Krzyża. Zobaczymy też wystawę poświęconą jej krakowskiej rywalce – Antoninie Hoffmann. Zapoznamy się na niej z pamiątkami związanymi z obiema gwiazdami teatru.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 10–16 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

ŚREDNIOWIECZE DA SIĘ LUBIĆ

DZIEJE SAMORZĄDU MIEJSKIEGO W ŚREDNIOWIECZU
15 lipiec 2017, godz. 11.00 – 13.00
Pałac Krzysztofory
Z cyklu „Na wspólnej drodze… kultury, handlu, obronności, władzy”.
Zwiedzanie wystawy Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu połączone z warsztatami.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl.
Udział w cenie biletu wstępu

OD RUNA DO SUKNA
15 lipiec 2017, godz. 11.30 – 17.30
Barbakan
Z cyklu „Życie codzienne w średniowieczu”.
Pokazy rzemiosła: tkactwa, filcowania, skręcanie powrozów, przymierzalnia strojów z epoki.
Udział w cenie biletu wstępu

GRY I ZABAWY W  ŚREDNIOWIECZU
16 lipiec 2017, godz. 11.30-17.30
Barbakan
Z cyklu „Na wspólnej drodze… kultury, handlu, obronności, władzy”.
Przeniesiemy się do czasów średniowiecza, by zagrać w dawne gry i spędzić czas na dawnych zabawach. Warsztaty do wyboru:
Uszyj mi sukienkę – czym bawiły się dziewczynki w średniowieczu
Raz, dwa, trzy rzucasz ty – stwórzmy grę! – warsztaty tworzenia gier średniowiecznych
Worek gra! – uszyj swoją grę! – warsztaty tworzenia gier średniowiecznych
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl.
Udział w cenie biletu wstępu.

Centrum Kultury Żydowskiej

SILVA RERUM
Playing with Vermeer

wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Bundzewicz
w ramach
Krakowskich Spotkań Artystycznych, 2017

CZWARTEK, 13 LIPCA, 2017 r., godz. 17.00

Muzeum Narodowe w Krakowie

Podróże dalekie i bliskie Mistrza Matejki

05.07 – 01.10.2017

Rysunki, szkicowniki, książki, tkaniny, hafty, odzież, obuwie, przedmioty codziennego użytku –
w sumie około 80 przedmiotów z kolekcji Jana Matejki prezentujemy na wystawie w domu artysty – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Każda z tych rzeczy ma związek z podróżami malarza po świecie.

Jan Matejko (1838–1893) poróżował już w młodości śladami odkryć archeologicznych lub poszukując malowniczych, romantycznych krajobrazów, które go inspirowały. Wkrótce po zakończeniu nauki
w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w grudniu 1858 roku odbył pierwszą podróż w Tatry, gdzie odwiedził Zakopane, Dolinę Kościeliską i Morskie Oko.

Później, już jako uznany artysta wiele razy jeździł ze swoimi obrazami po Europie. Pierwsza podróż – do Paryża w 1865 roku – związana była z otrzymaniem przez malarza złotego medalu za obraz Kazanie Skargi.

Impresje z wyjazdów Matejki do Pesztu, Pragi, Lwowa, Koryznówki czy Wiśnicza przetrwały w listach i szkicach oraz w pełnych humoru karykaturach. Duże wrażenie na Matejce zrobiła wyprawa na Bliski Wschód w roku 1872. Podróż do Włoch, którą odbywał z żoną i kontynuował do początków roku 1879, była spełnieniem jego marzeń. Państwo Matejkowie odwiedzili Triest, Wenecję, Padwę, Bolonię, Florencję, Rzym, Neapol i Mediolan. Artysta zwiedzał nie tylko zabytki architektury, ale też skarbce uniwersyteckie, biblioteki i antykwariaty.

Matejko ze względu na stan zdrowia, zgodnie z zaleceniami lekarzy, bywał również w modnych uzdrowiskach: Karlsbadzie, Szczawnicy, Marienbadzie czy Żegiestowie.

Stać go było na te podróże, zwiedzanie muzeów i zabytków, studia historyczne i etnograficzne,
a nawet topograficzne. Dzięki wyjazdom wzbogacał także prywatną kolekcję.

– Podróże bliskie były nieustanną, pracochłonną peregrynacją Jana Matejki po krakowskich miejscach przeszłości, historycznych obiektach Małopolski, stając się jednym z elementów niezwykle czynnego życia i tytanicznej pracy – mówi kuratorka wystawy Marta Kłak-Ambrożkiewicz.

Pamiątki i przedmioty związane z licznymi podróżami artysty prezentuje wystawa w Domu Jana Matejki. Od wejścia na salę uwagę przykuwa największy obiekt – kilim karamani z Bliskiego Wschodu, który malarz nabył lub dostał w Stambule. Po jego śmierci trafił do zbiorów córki,
a następnie został sprzedany. Niedawno kilim odkupiło Muzeum Narodowe w Krakowie od potomków ostatnich właścicieli. W gablocie obok można zobaczyć przewodniki po Pompejach
i Wersalu, szkic Jana Matejki z podróży po Konstantynopolu, rysunek ukazujący zamek
w Podhorcach z autoportretem artysty, karykaturę z podróży artysty z Pesztu do Pragi w 1872 roku, notes zawierający szkice, sceny rodzajowe, notatki, projekty.

W innych gablotach zobaczymy XVIII-wieczne, mosiężne i drewniane kaszkule (naczynia jałmużnicze) z Bliskiego Wschodu, tureckie buty haftowane srebrem i złotem w XIX wieku, XIX-wieczny burnus lniany przetykany złotem, haftowana czapka ze skóry, suknia aksamitna uszyta
w XIX wieku na Bliskim Wschodzie, obrus lniany, haftowany jedwabiem w XIX wieku na Bałkanach. Są także bliskowschodnie miseczki, łyżeczki, tacki, pulpit i przybory do kaligrafii, nożyczki, nożyk,
a nawet perski, XVIII-wieczny hełm z misiurką (szyszak) oraz zbroja płytowa „cztery lustra”.

(Oprac. Kb)

Informacje dla zwiedzających:

Podróże dalekie i bliskie Mistrza Matejki

Dom Jana Matejki

Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
ul. Floriańska 41

5 lipca – 1 października 2015

Pon.: nieczynne

Wt. – sob.: 10.00–18.00

Niedz.: 10.00–16.00

Wstęp za dopłatą 1 zł do biletu wstępu do Domu Jana Matejki

Bilet normalny – 9 zł

Bilet ulgowy – 5 zł

Bilet rodzinny (maks. 5 osób) – 19 zł

Bilet grupowy normalny (min. 15 osób) – 7 zł

Bilet grupowy ulgowy (min. 15 osób) – 4 zł

Dzieci do 7 lat – wstęp bezpłatny

Dzieci i młodzież do 16 lat – 1 zł

Uczniowie i studenci do 26 lat, wykładowcy ASP – 1 zł

Niedziela – wstęp wolny

Kurator: Marta Kłak-Ambrożkiewicz
Koordynator: Agnieszka Zagrajek
Aranżacja: Luiza Berdak

Organizator:
Muzeum Narodowe w Krakowie

 

Scena letnia NCK

Przez dwa wakacyjne miesiące skwer przed Nowohuckim Centrum Kultury będzie rozbrzmiewał muzyką. Przez osiem kolejnych lipcowych i sierpniowych niedziel na plenerowej scenie NCK wystąpią zespoły z bardzo różnych muzycznych światów. Będzie muzyka klasyczna, blues, flamenco, gospel, ballada i muzyka turystyczna – czyli dla każdego coś 🙂

Zapraszamy na koncerty pod pogodnym, nowohuckim niebem.

Na wszystkie występy wstęp wolny!

PROGRAM:

9 lipca (niedziela), g. 18.00, scena plenerowa NCK

Koncert muzyki gospel

Wayne Ellington i Manchester Inspirational Voices (UK)

DeocentriCity (PL)

W koncercie wystąpi najlepszy brytyjski chór Manchester Inspirational Voices, nagrodzony w konkursie BBC Songs of Praise w 2016 r. Liderem chóru jest Wayne Ellington, wokalista i kompozytor. Brytyjskiemu chórowi będzie towarzyszył na scenie krakowski zespół muzyki gospel – DeocentriCity.

16 lipca (niedziela), g.18.00, scena plenerowa NCK

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna „SYMFONIA JONG TWENTE”

Powstała w 1973 roku orkiestra liczy blisko 65 członków w wieku od 14 do 24 lat. Na repertuar Orkiestry składają się głównie utwory klasyczne – W.A. Mozart, L. van Beethoven, J. Sibelius, J. Haydn, F. Strauss, G. Enescu, P. Czajkowski, M. Bruch, G. Puccini, C. Saint-Saëns, J. Hubay, A. Dvořák, E. Grieg, A. Borodin, M. Musorgski, S. Prokofiew.

Koncert pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

23 lipca (niedziela), g.18.00, scena plenerowa NCK

Zespół HARD TIMES

Hard Times to trzech muzycznych gentlemanów z Krakowa grających trochę folku, trochę bluesa, czasem na smutno o miłości, a czasem na wesoło o urokach życia. Grają piękne, pozbawione niepotrzebnej egzaltacji piosenki, pełne szorstkiej, męskiej liryki, ściskające za gardło lub porywające do tańca. Nikt wcześniej z taką lekkością nie mieszał gospel z flamenco, ani bluesa z krakowską balladą.

30 lipca (niedziela), g.18.00, scena plenerowa NCK

Michał Łanuszka “ŁANUSZKA/COHEN”

Koncert ma intymny charakter i jest przesycony emocjami. Gościem specjalnym jest wokalistka Izabela Królak, obdarzona niezwykle delikatnym, subtelnym głosem. Warstwie brzmieniowej kolorytu i rozmachu dodaje obecność na scenie kwartetu smyczkowego. Na instrumentach grają muzycy związani z krakowską Akademią Muzyczną. Nie zabraknie też, w czasie koncertu, momentów muzycznej zabawy i improwizacji.

6 sierpnia (niedziela), g.18.00, scena plenerowa NCK

Zespół THE NEW LESSERS – Agata Ślazyk i Antek Krupa

Zamysłem twórców zespołu: Antoniego Krupy i Agaty Ślazyk jest przedstawienie współczesnemu słuchaczowi muzyki złotej ery Woodstock. Zespół wykonuje covery angielskich zespołów blues-rockowych końca lat 60-tych takich jak Traffic, Jethro Tull, Free, songi Boba Dylana, fragmenty spektaklu poetycko muzycznego „Amela – blues o rozwianych włosach na wietrze” autorstwa Antka Krupy i Jarka Śmietany oraz autorskie songi Agaty Ślazyk.

13 sierpnia (niedziela), g.18.00, scena plenerowa NCK

JOANNA SŁOWIŃSKA z zespołem

Jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci na naszej scenie muzycznej. Z zespołem złożonym z krakowskich instrumentalistów koncertowała w większości krajów Europy, USA, Chile i Gruzji. Jest laureatką wielu renomowanych festiwali, m.in. Grand Prix oraz Nagrody Publiczności festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja, Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i Super Jedynek TVP1.

Koncert inspirowany jest polską muzyką tradycyjną, motywami muzyki klezmerskiej, romskiej i muzyki Podkarpacia.

20 sierpnia (niedziela), g.18.00, scena plenerowa NCK

Zespół ElendeS

Zespół założony w 2015r. przez dwóch multiinstrumentalistów: Stein’a Godderé’a oraz Łukasza Chrzanowskiego, wykonuje energiczną muzykę akustyczną. Repertuar składa się ze znanych utworów we własnych interpretacjach, jak również z twórczości autorskiej. Podczas występów najczęściej łączone są obie te formy.

27 sierpnia (niedziela), g.18.00, scena plenerowa NCK

Zespół NiPU

W marcu 2003 roku Tomek Kostecki, Michał Matysik i Przemek Walczak wystąpili gościnnie na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej „WATRA”. Duża scena Nowohuckiego Centrum Kultury rozbrzmiała przebojami znanych zespołów, a ciepłe przyjęcie przez publikę, zachęciło tercet do rozpoczęcia muzycznej przygody. Poszukiwania sekcji rytmicznej zaowocowały w lipcu dołączeniem do zespołu Mariusza Walczaka, a we wrześniu Leszka Sokołowskiego, tak powstał kwintet o nazwie NiPU.

Na wszystkie występy wstęp wolny!

Tekst i foto: Nowohuckie Centrum Kultury

Kino letnie w MOCAK-u

W czasie wakacji zapraszamy na wieczorne seanse filmowe towarzyszące wystawie Sztuka w sztuce. Pokazy odbywają się w piątki o godzinie 21 w podcieniach MOCAK-u od 7 lipca do 25 sierpnia. Każda z projekcji zostanie poprzedzona wstępem dotyczącym zagadnienia obecności sztuki w kinie, opracowanym przez filmoznawcę Adriana D. Kowalskiego.
Wstęp wolny.

7 lipca, piątek, godz. 21
Wyjście przez sklep z pamiątkami, reż. Banksy, 2010
1 godz. 27 min

14 lipca, piątek, godz. 21
Śmietnisko, reż. Lucy Walker, 2010
1 godz. 39 min

21 lipca, piątek, godz. 21
Akademia tajemniczych sztuk pięknych, reż. Terry Zwigoff, 2006
1 godz. 39 min

28 lipca, piątek, godz. 21
Koneser, reż. Giuseppe Tornatore, 2013
2 godz. 11 min

4 sierpnia, piątek, godz. 21
Shirley – wizje rzeczywistości, reż. Gustav Deutsch, 2013
1 godz. 33 min

11 sierpnia, piątek, godz. 21
Szukając Vivian Maier, reż. John Maloof, Charlie Siskel, 2013
1 godz. 23 min

18 sierpnia, piątek, godz. 21
Pina, reż. Wim Wenders, 2011
1 godz. 46 min.

25 sierpnia, piątek, godz. 21
Seans niespodzianka!

MOCAK – lato 2017

Warsztaty edukacyjne
Cykl warsztatów inspirowanych sztuką współczesną. Obowiązują zapisy. Więcej informacji na www.mocak.pl lub telefonicznie: 12 263 40 29.

Lato w MOCAK-u:

W lipcu i sierpniu 2017 roku Muzeum organizuje cykl zajęć adresowanych do dzieci, młodzieży oraz dorosłych spędzających wakacje w mieście. Celem twórczych, interaktywnych spotkań jest umożliwienie im aktywnego wypoczynku. Podczas warsztatów uczestnicy poznają sztukę współczesną, stworzą własne prace, a także spotkają się z kuratorami i pracownikami Muzeum. Projekt stanowi część krakowskiej akcji Lato w mieście. Na warsztaty obowiązują zapisy.

Program:

Niedziela, 9 lipca, godz. 12
Zabawy z książką – spotkanie w ramach cyklu warsztatów literacko-artystycznych dla dzieci.

Sobota, 26 sierpnia, godz. 14
Na dobry początek – warsztaty dla rodzin z dziećmi do lat 12. Podczas zajęć uczestnicy poznają prace Tomasza Kręcickiego oraz stworzą własne projekty okładek szkolnych zeszytów.

Dorośli:
Sobota, 16 lipca, godz. 15
Ciało w sztuce – warsztaty dla dorosłych inspirowane wybranymi pracami z wystawy Sztuka w sztuce.

4,5 i 6 sierpnia, godz. 16
Wzornik – warsztaty malarskie dla młodzieży i dorosłych.
______________________________________________________________
Kino letnie
Od 30 czerwca do 1 września zapraszamy na wieczorne seanse filmowe nawiązujące do tematyki wystawy Sztuka w sztuce. Seanse będą się odbywać w piątki o godzinie 21 w podcieniach MOCAK-u. Szczegóły na stronie www.mocak.pl. Wstęp wolny.

7.7
Wyjście przez sklep z pamiątkami
reż. Banksy, 2010, 1 godz. 27 min

14.7
Śmietnisko
reż. Lucy Walker, 2010
1 godz. 39 min

21.7
Akademia tajemniczych sztuk pięknych
reż. Terry Zwigoff, 2006
1 godz. 39 min

28.7
Koneser
reż. Giuseppe Tornatore, 2013
2 godz. 11 min

4.8
Shirley – wizje rzeczywistości
reż. Gustav Deutsch, 2013
1 godz. 33 min

11.8
Szukając Vivian Maier
reż. John Maloof, Charlie Siskel, 2013
1 godz. 23 min

18.8
Pina
reż. Wim Wenders, 2011
1 godz. 46 min.

25.8
Seans niespodzianka!
Pokaz filmu poświęconego przenikaniu się świata rzeczywistego i sztuki.
______________________________________________________________
Audycje o sztuce

Od 4 lipca MOCAK zaprasza na wakacyjne spotkania na wystawie Sztuka w sztuce. Codziennie od wtorku do piątku o godzinie 12 zwiedzający Muzeum będą mieli okazję posłuchać komentarza i interpretacji przedstawionych przez jednego z pracowników merytorycznych MOCAK-u.
Podstawą Audycji będzie odniesienie do dzieła sztuki, które stało się inspiracją dla współczesnego artysty. W trakcie spotkań zostaną poruszone szersze wątki dotyczące relacji sztuki dawnej ze sztuką współczesną. Audycje odbędą się w sali wystawienniczej przy wybranym dziele sztuki.

Audycje o sztuce: 4.07–29.09, od wtorku do piątku, godz. 12
Tekst Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

MUZEUM TATRZAŃSKIE

PROMOCJA KSIĄŻKI POŚWIĘCONEJ PAMIĘCI MICHAŁA JAGIEŁŁY „SZTAMBUCH MICHAŁA JAGIEŁŁY” oprac. Rafał Monita

7 lipca (piątek) godz. 17
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na promocję książki poświęconej pamięci Michała Jagiełły.

Publikacja jest zbiorem wspomnień i świadectw osób z kręgu warszawskiego, zakopiańskiego i taternickiego. „Sztambuch Michała Jagiełły” to przede wszystkim świadectwo ludzi, którzy go znali, doświadczali jego wiedzy, obecności, przyjaźni. To zbiór kilkudziesięciu wspomnień ludzi mu bliskich z kręgu warszawskiego, kręgu zakopiańskiego, kręgu tatrzańskiego. To wypowiedzi taterników, fascynatów gór, literatów, artystów, a także osób, dla których świadectwa Michała o współpracy z mniejszościami, stanowią do dziś wyznacznik jego otwartości.

Patronat nad książką objęli: TOPR, Tatrzański Park Narodowy i Biblioteka Narodowa.

Spotkanie poprowadzi Rafał Monita

Tekst i Foto : Muzeum Tatrzańskie

Międzynarodowe Centrum Kultury

LIPIEC 2017

1 lipca, sobota

11.00 Spacer szlakiem ceramiki w Krakowie, cz. 2: po wojnie.

Rozwinięte w międzywojniu tradycje rzemieślnicze zaowocowały bogactwem dekoracji ceramicznych w architekturze po II wojnie światowej. Podczas drugiego Spaceru zobaczymy przykłady powojennej ceramiki używanej do dekoracji w architekturze. Był to okres dużej popularności takich materiałów, a także eksperymentów technologicznych. Dzięki temu powstawały wyjątkowe kreacje, do bardziej znanych należą dekoracje w Kinie Kijów i Hotelu Cracovia.

Prowadzenie: Helena Postawka-Lech.

Zbiórka przy wejściu do siedziby MCK, Rynek Główny 25. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

2 lipca, niedziela

Finisaż wystawy Zsolnay. Węgierska secesja

12.00 i 14.00 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

16.00 – zwiedzanie wystawy z kuratorką Natalią Żak

6 lipca, czwartek

18.00 Rumuński socmodernizm – wykład Dumitru Rusu w ramach Wykładów otwartych Akademii Dziedzictwa

Dumitru Rusu – współzałożyciel Stowarzyszenia Biuro dla Sztuki i Badań Miejskich (Bureau of Art and Urban Research, B.A.C.U.). Głównymi kierunkami działalności B.A.C.U. są: ochrona i konserwacja dziedzictwa architektury i sztuk z okresu socjalizmu, w tym monitorowanie działań służących zachowaniu, ochronie i konserwacji dziedzictwa architektonicznego w Europie Środkowej i Wschodniej. B.A.C.U. podejmuje również wysiłki mające na celu klasyfikację i ochronę zespołów architektonicznych, budynków i innych obiektów, zarówno w skali lokalnej, jak i międzynarodowej. W 2016 roku podjęto działania klasyfikacji czterech socmodernistycznych budynków w Kiszyniowie, w Mołdawii. W tym samym czasie ukazała się praca Socjalistyczny modernizm – analiza dziedzictwa modernistycznego z Republiki Mołdawii, wydanie ICOMOS – Heritage at Risk Report 2014-2015. Działania B.A.C.U. mają także internetową odsłonę: http://socialistmodernism.com.

Wykład w jęz. angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na jęz. polski, wstęp wolny.

7-11 lipca

Akademia Dziedzictwa: Warsztaty z zakresu zarządzania dziedzictwem kulturowym.

Program zamknięty realizowany dla studentów XI edycji Akademii Dziedzictwa na terenie województwa dolnośląskiego.

9 lipca, niedziela

12.30 MINIspotkania ze sztuką – BŁĘKIT

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović, która będzie otwarta w Galerii MCK 24 lipca.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 42 42 860

13 lipca, czwartek

20.30 Kino na dachu MCK: Chorwacja

Projekcja filmu w ramach programu towarzyszącego wystawie Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović

Od pogrzebu do pogrzebu, 2005, reż. Jan Cvitkovič

Nieduża miejscowość w słoweńskim regionie Karst. Główny bohater filmu, Pero, to inteligentny mężczyzna po trzydziestce. Mieszka w domu rodzinnym wraz z siostrami, ojcem i siostrzeńcem Johnnym. W jego codziennym życiu często gości także sąsiad Stooki, ojciec Johnny’ego – Jagger, oraz Renata – największa miłość Pero. Swój niewątpliwy talent pisarski mężczyzna realizuje tworząc mowy pogrzebowe. Nie są to zwyczajne elegie na cześć zmarłych. Pero, nie zawsze świadomie, wplata w nie własny sposób postrzegania biegu wydarzeń i filozofii życia (opis dystrybutora).

Wstęp wolny, bezpłatne wejściówki od 6 lipca dostępne pod adresem: https://kino2017vol1.evenea.pl/

14 lipca, piątek

12.00 Dojrzali do sztuki

Spotkanie dla seniorów przybliżające tematykę wystawy Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović

Prowadzenie: Małgorzata Jędrzejczyk. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 42 42 860

15 lipca, sobota

11.00 Spacer tematyczny dla dzieci: Śladami chorwackiej roślinności

Dla dzieci w wieku 7-12 lat

Wstęp wolny. Start: Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25

Informacje: warsztaty@mck.krakow.pl , tel. 12 42 42 860

22 lipca, sobota

11.00 Spacer miejski Galicyjski pierścień Krakowa

Program spaceru miejskiego opracowany został tak, aby stał się znakomitą przygodą prowokującą do poznania galicyjskich zaułków, gmachów, pomników, tablic czy krakowskich kawiarni. Podążając wraz z mapą uczestnicy wykonają zadania w siedmiu punktach zlokalizowanych w obrębie Plant. Ćwiczenia są zróżnicowane – niektóre wymagają skorzystania z wiedzy i umiejętności pozyskiwania informacji inne, pozwolą na wykazanie się talentem plastycznym, sprawnością lub sprytem.

Galicja to określenie ziem zaboru austriackiego. Nazwa kraju koronnego istniejącego w latach 1772-1918 jako Królestwo Galicji i Lodomerii. Ziemie wchodzące w skład dawnej Rzeczypospolitej na jej południowo-wschodnich rubieżach, obecnie znajdujące się na terenie Polski i Ukrainy. Galicyjskie wątki dają się silnie zauważyć w historii XIX wiecznego Krakowa – ekonomia, architektura, sztuka, literatura i nauka to obszary, które rozwijały się prężnie dzięki osobom wywodzącym się z obszaru zaboru austro-węgierskiego. Wymiana myśli między intelektualistami tamtych czasów, czerpanie inspiracji z nurtów artystycznych i kierunków architektonicznych obecnych w Wiedniu oraz doświadczenie wielokulturowego dziedzictwa mieszkańców Galicji sprzyjało rozkwitowi miast. Obok stolicy Galicji, Lwowa, Kraków rozwijał się równie dynamicznie, przybierając rys nowoczesnej metropolii. Najlepiej mówią nam o tym świadkowie tamtych czasów – architektura wokół zielonego pierścienia okalającego Stare Miasto – Plant.

Spacer trwa ok. 1,5 h-2h. Rozpocznie się w siedzibie Międzynarodowego Centrum Kultury, Rynek Główny 25, gdzie uczestnicy dostaną mapki oraz wskazówki, jaką trasą podążać.

Zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl oraz pod nr tel. 12 42 42 860

Wstęp wolny. Start: Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25

23 lipca, niedziela

12.30 MINIspotkania ze sztuką – MARMUR

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 42 42 860

24 lipca, poniedziałek

18.00 Wernisaż wystawy Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović

Wstęp wolny

25 lipca, wtorek

18.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović

Prowadzenie: dr Barbara Vujanović

W języku angielskim.

Wstęp wolny

27 lipca, czwartek

20.30 Kino na dachu MCK: Chorwacja

Projekcja filmu w ramach programu towarzyszącego wystawie Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović

Wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne od 20 lipca przez internet (www.mck.krakow.pl)

29 lipca, sobota

11.00 Spacer tematyczny dla dzieci śladami odkryć naukowych Nikola Tesli. Wydarzenie towarzyszące wystawie Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović. Tesla jest autorem 125 wynalazków w 26 krajach, były to głównie rozmaite urządzenia elektryczne, z których najsławniejsze to: silnik elektryczny, prądnica prądu przemiennego, autotransformator, dynamo rowerowe, radio, elektrownia wodna, bateria słoneczna, turbina talerzowa i transformator Tesli.

Dla dzieci w wieku 7-12 lat. Wstęp wolny. Start: Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25

Informacje: warsztaty@mck.krakow.pl , tel. 12 42 42 860

PROJEKTY

World Heritage Young Professionals Forum 2017 Memory: Lost and Recovered Heritage

Forum towarzyszy 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie, prestiżowemu wydarzeniu, które odbywa się w Polsce po raz pierwszy. Tegoroczne Forum Młodych jest przygotowywane przez Polski Komitet ds. UNESCO oraz Międzynarodowe Centrum Kultury, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bierze w nim udział 32 młodych ekspertów zajmujących się ochroną dziedzictwa z 21 krajów tworzących Komitet Światowego Dziedzictwa (Azerbejdżan, Burkina Faso, Chorwacja, Filipiny, Finlandia, Indonezja, Jamajka, Kazachstan, Korea Południowa, Kuba, Liban, Peru, Polska, Portugalia, Tanzania, Tunezja, Wietnam i Republika Zimbabwe) oraz z Białorusi, Czech, Egiptu, Federacji Rosyjskiej, Indii, Iraku, Litwy, Mali, Niemiec, Słowacji, Syrii, Turcji, Ukrainy i Węgier.

Więcej: http://mck.krakow.pl/world-heritage-young-professionals-forum-2017

Akademia Dziedzictwa

Nabór do 12. edycji

Studia podyplomowe z zarządzania dziedzictwem kulturowym realizowane są od 2001 roku wspólnie z Małopolską Szkołą Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Adresatami studiów są pracownicy administracji publicznej, służb ochrony zabytków, nauczyciele, muzealnicy i pracownicy placówek kulturalnych oraz osoby zainteresowane dziedzictwem kulturowym. Uczestnicząc w wykładach i seminariach obejmujących zagadnienia ekonomiczne, prawne, administracyjne i społeczne, słuchacze zdobywają wiedzę o współczesnych narzędziach ochrony dziedzictwa kulturowego i zarządzania jego zasobami. Zajęcia realizowane są w ramach następujących bloków: teoria ochrony dziedzictwa kulturowego, prawo i finanse w zarządzaniu dziedzictwem; marketing i promocja dziedzictwa kulturowego; zarządzanie instytucją: ludzie i zasoby, dziedzictwo kulturowe a planowanie przestrzenne i administracja publiczna, turystyka i muzea. Uzupełnieniem programu są warsztaty poświęcone zarządzaniu instytucjami kultury oraz zarządzaniu obiektami dziedzictwa kulturowego w formie wyjazdów studyjnych. Podsumowanie studiów stanowi przygotowanie pracy końcowej w ramach jednego z kilku seminariów tematycznych. Studia realizowane są dzięki wsparciu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

WYSTAWY:

Zsolnay. Węgierska secesja

do 2 lipca 2017

Galeria MCK, Kraków, Rynek Główny 25

Kolejny raz MCK odkrywa przed polską publicznością znakomitą sztukę sąsiadów. Na krakowskiej wystawie, obok urzekającej ceramiki dekoracyjnej o charakterystycznych miękkich liniach i iryzująco-metalicznych barwach, znajdują się także rysunki i detale architektoniczne z kolekcji Janus Pannonius Múzeum w Peczu. Prezentowanych będzie ponad 100 obiektów ze słynnej manufaktury ceramiki Zsolnay, która jest jednym z synonimów węgierskiej secesji. Różnorodność wzorów i innowacyjność stosowanych technologii sprawiły, że fabryka Zsolnay znana była nie tylko w Austro-Węgrzech, ale i w całej Europie, a jej wyroby porównywane są z pracami Massiera czy Tiffany’ego. To pierwsza prezentacja zbiorów i samego zjawiska węgierskiej secesję w Polsce.

Godziny otwarcia Galerii MCK: wtorek–niedziela 10:00–18:00 (ostatnie wejście 17:30)

Ceny biletów: 12 zł (pełnopłatny), 7 zł (ulgowy), 20 zł (rodzinny)

W każdy wtorek i środę w godzinach 10.00–11.00 HAPPY HOUR – wstęp na wystawę za 1 zł.

W każdą niedzielę, w cenie biletu zwiedzanie wystawy z przewodnikiem: godz. 12.00 w języku polskim i godz. 16.00 w języku angielskim.

Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović

25 lipca – 5 listopada 2017

(wernisaż 24 lipca, godz. 18.00)

Galeria MCK, Kraków, Rynek Główny 25

Adriatycka epopeja to pierwsza w Polsce prezentacja prac Ivana Meštrovicia i zarazem sztuki chorwackiej tej klasy. Meštrović jest największym chorwackim artystą XX wieku i jednym z najważniejszych artystów środkowoeuropejskich. W wyjątkowy sposób łączył rzeźbę z architekturą i urbanistyką, dziedzictwo antyczne i bizantyńskie z modernizmem, Słowiańszczyznę i Bałkany z cywilizacją śródziemnomorską. W Galerii MCK prezentowanych będzie 30 prac genialnego rzeźbiarza, ukazujących całe bogactwo i różnorodność jego artystycznej działalności. Narracja wystawy budowana jest wokół splotu biografii i twórczości Meštrovića na tle kluczowych momentów historii Europy Środkowej.

Wystawa przygotowywana we współpracy z Muzeji Ivana Meštrovicia: Galerija Meštrović w Splicie i Atelijer Meštrović w Zagrzebiu.

W biografii Meštrovića (1883–1962) sztuka splata się z polityką i odzwierciedla wiele dramatycznych wyzwań, jakim musieli stawić czoła artyści środkowoeuropejscy w XX wieku. Urodzony w chłopskiej rodzinie, nie uczęszczał do żadnej szkoły aż do wstąpienia do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, ale już w wieku 28 lat zdobył Grand prix na wystawie światowej w Rzymie (1911 r.), co rozpoczęło jego wielka karierę. Sędziwy Rodin ujrzał w nim swojego genialnego kontynuatora. W dwudziestoleciu międzywojennym był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. Po drugiej wojnie światowej wyemigrował do USA (gdzie został profesorem rzeźby na Uniwersytecie Syracuse, a następnie Notre Dame). Był pierwszym żyjącym artystą, który miał indywidualną wystawę w Metropolitan Museum w Nowym Jorku (1947).

Godziny otwarcia Galerii MCK: wtorek–niedziela 11:00–19:00 (ostatnie wejście 18:30)

Ceny biletów: 12 zł (pełnopłatny), 7 zł (ulgowy), 20 zł (rodzinny)

W każdy wtorek i środę w godzinach 11.00–12.00 HAPPY HOUR – wstęp na wystawę za 1 zł.

W każdą niedzielę, w cenie biletu zwiedzanie wystawy z przewodnikiem: godz. 12.00 w języku polskim i godz. 16.00 w języku angielskim.

Wystawy poza siedzibą MCK:

Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy

wystawa prezentowana od 12.06 do 31.08.2017 w Muzeum Miedzi w Legnicy

Tekst : Międzynarodowe Centrum Kultury

Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie

Wzorem lat ubiegłych w miesiącach letnich Filharmonia Krakowska organizuje cykl koncertów Philharmonic Music Summer. Tegoroczna seria koncertów odbędzie się jednak w wyjątkowej przestrzeni – w każdą muzyczną środę lata o godz. 18.30 Filharmonia zaprasza melomanów do pięknych wnętrz Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przy ulicy Kanoniczej 17.

Pomysł na zorganizowanie koncertów letnich poza gmachem przy Zwierzynieckiej zrodził się ze względu na przystąpienie Filharmonii Krakowskiej do prac remontowych, mających na celu modernizację i konserwację użytkowanego budynku. Dzięki wsparciu i współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, koncerty tego lata wybrzmieć będą mogły w Sali Cnót oraz na dziedzińcu pałacowym przy Kanoniczej. Obie instytucje, Filharmonia i Muzeum, połączyły bowiem swoje dobra – kunszt muzyczny z estetyką nadzwyczajnego otoczenia, dzięki czemu każdy z dziewięciu koncertów ma szansę stać się dla publiczności niezapomnianym przeżyciem.
Repertuar koncertów Philharmonic Music Summer wypełniają prawdziwe perełki światowej kameralistyki. Melomani będą mieli okazję usłyszeć między innymi utwory Bacha, Mozarta, Iberta, Debussy’ego, Dvořáka, Gershwina czy Piazzolli, w wykonaniu duetów, tercetów, kwartetów i kwintetów, zestawów instrumentów dętych, smyczkowych, strunowych, głosów ludzkich, czy viol da gamba. A wszystko – by w gorące letnie wieczory odczuć muzyczne orzeźwienie.
Seria Philharmonic Music Summer kolejny rok z rzędu wpisana została na listę krakowskich imprez muzycznych sygnowanych znakiem Theatrum Musicum.

Bilety: 35
Kasa biletowa: pn.-pt. godz. 15-19.
Tekst: Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie


Centrum Kultury Żydowskiej
DON’T END IT ON A MINOR, a one woman show performed in English by Marina Kantor
(A PIANIST)

****
NIE KOŃCZ W A MOLL, monodram po angielsku w wykonaniu Mariny Kantor
(PIANISTKA)

Marina Kantor takes you on a journey through the history of the Israeli
National Anthem, Hatikvah, a melody composed of just 25 notes

Marina Kantor opowiada historię Hatikwy, hymnu izraelskiego, składajacego się zaledwie z 25 nut.


WSTĘP WOLNY / FREE ENTRANCE

WTOREK, 4 LIPCA 2017 r., godz. 19.00
TUESDAY, 4 JULY 2017 r., 7:00 p.m.

Tekst: Centrum Kultury Żydowskiej

PLACES WORTH YOUR TIME