Kalendarium – Marzec 2020

0

Muzeum Historyczne Kraków
KAMERA NA NOWOHUCIAN. FOTOGRAFOWIE: KRZYSZTOF PIŁA, TOM ROLLAUER I GRZEGORZ ZIEMIAŃSKI
10 marca (wtorek) godz. 17.00
Muzeum Nowej Huty os. Centrum E 1

Spotkanie będzie poświęcone aktywności trzech fotografów. Tom Rollauer, Grzegorz Ziemiański i Krzysztof Piła opowiedzą o swojej pracy, ale także o tym, co ich fascynuje w Nowej Hucie. Mówi się o nich: spostrzegawczy fotografowie miasta, znakomici dokumentaliści i popularyzatorzy Nowej Huty. Dzięki ich zdjęciom dzielnica jawi się w nowej odsłonie, jako wdzięczna i nie do końca odkryta modelka. Inspirację czerpią z codzienności, wnikliwych obserwacji radości i smutków nowohucian, poszukiwania mało uczęszczanych i zapomnianych miejsc. Ich fotografie były wielokrotnie prezentowane na wystawach i nagradzane w konkursach.
Wstęp bezpłatny

NOWE HUTY NA ŚWIECIE: BAGNOLE DUR SEZ
11 marca (środa) godz. 18.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na kolejny wykład z serii Nowe Huty na świecie, który wygłosi dr Michał Wiśniewski
Wstęp wolny

WARSZTATY INTROLIGATORSKIE
12 marca (czwartek), godz. 10.00 Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
Warsztaty introligatorskie

Wydarzenie towarzyszące wystawie Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta. Zapraszamy osoby dorosłe na warsztaty introligatorskie gdzie każdy z uczestników ręcznie wykona pamiątkowy album przy pomocy narzędzi, jakich na co dzień używa introligator. Po zakończeniu warsztatów będzie możliwość zwiedzenia pracowni introligatorskiej, w której poznamy maszyny, narzędzia oraz materiały, dzięki którym powstają oprawy introligatorskie.
Po zakończeniu warsztatów zapraszamy na zwiedzanie wystawy.
Prowadzenie: Katarzyna Pietrzycka-Minczak (MK).
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązkowa rezerwacja: info@muzeumkrakowa.pl
Koszt 10 zł/ osoby

OPROWADZANIE KURATORSKIE
13 marca (piątek) godz. 15.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie przez Dominika Lulewicza (MK).
Wstęp w cenie biletu

WARSZTATY INTROLIGATORSKIE
14 marca (marca) godz. 10.00
 Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Wydarzenie towarzyszące wystawie Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta. Zapraszamy na rodzinne warsztaty introligatorskie gdzie każdy z uczestników ręcznie wykona pamiątkowy album przy pomocy narzędzi, jakich na co dzień używa introligator. Po zakończeniu warsztatów będzie możliwość zwiedzenia pracowni introligatorskiej, w której poznamy maszyny, narzędzia oraz materiały, dzięki którym powstają oprawy introligatorskie.
Po zakończeniu warsztatów zapraszamy na zwiedzanie wystawy.
Prowadzenie: Katarzyna Pietrzycka-Minczak (MK).
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązkowa rezerwacja: info@muzeumkrakowa.pl
Koszt 10 zł/ osoby

KARMELICI NA PIASKU
14 marca (sobota) godz. 12.00
START: furta klasztorna, ul. Karmelicka 19

Zapraszamy na spacer w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Zwierzyniec zaprasza: Garbary. Przewodnikiem będzie dr Szymon Sułecki.
W trakcie spotkania uczestnikom zaprezentowane zostaną klasztorne wnętrza – krużganki i skarbiec, w którym zgromadzone są najciekawsze przedmioty związane z historią karmelitów, w tym największy barokowy kodeks liturgiczny – Graduał o. Stanisława z 1644 roku. Oprowadzanie obejmie również kościół oraz kaplice – Arcybracką i Matki Bożej Piaskowej.
Obowiązkowa rezerwacja: info@muzeumkrakowa.pl,
Limit: 20 osób
Udział bezpłatny

KOLEJOWY ŚWIAT W MINIATURZE
14-15 marca (sobota-niedziela) godz. 10.00–15.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Pokazy makiet kolejowych Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych połączone z praktycznym objaśnieniem, na czym polega praca dyżurnego ruchu. Pokazom towarzyszyć będą warsztaty budowy makiet oraz zajęcia plastyczne.
Wydarzenie towarzyszące finisażowi wystawy Krakowskie drogi żelazne.
Obowiązkowa rezerwacja: info@muzeumkrakowa.pl,

SCENY WYCIĘTE Z „WESELA”
14 marca (sobota) godz. 15.00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Z okazji 119. rocznicy prapremiery „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w krakowskim Teatrze Miejskim, rok przed otwarciem wystawy poświęconej krakowskim realizacjom tego dramatu oraz jego społeczno-politycznym i artystycznym kontekstom, zapraszamy na wykład dla którego punktem wyjścia była refleksja dotycząca pierwszych widzów „Wesela” – inteligentów i chłopów, tych zafascynowanych wsią, żyjących w niej, naznaczonych przez klasowe konflikty.
Wykład wygłosi dr Łucja Iwanczewska z Katedry Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wycięte sceny z „Wesela”
Andrzej Wajda w swojej ekranizacji „Wesela” Wyspiańskiego (1972) wyciął bardzo znaczącą scenę. W czasie wykładu performatywnego dowiemy się, co to była za scena. Przez jej pryzmat przyjrzymy się ukazanym w „Weselu” relacjom pomiędzy chłopstwem i inteligencją. Spróbujemy zrekonstruować historię, polityki pamięci, społeczne emocje i afekty związane z tą trudną i skomplikowaną relacją czasów przełomu wieków. Sięgniemy do późniejszych spektakli, filmów i wystaw, które tematyzują związek chłopstwa, mieszczaństwa, inteligencji, a jednocześnie stawiają pytania o to, z czego jako społeczeństwo byliśmy i jesteśmy zrobieni? Z jakich tradycji, z jakich tożsamości? Czy wstydzimy się chłopskiego pochodzenia? Czy szukamy szlacheckich rodowodów? Co to o nas współcześnie mówi? „Wesele” Wyspiańskiego trwa… Kto dziś na nim gości? Zapraszamy.
Wstęp bezpłatny.
Prosimy o rezerwację miejsc przez Centrum Obsługi Zwiedzających (info@muzeumkrakowa.pl lub tel. 12 426-50-60).
MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY „MIASTO ZE STALI”
14 marca (sobota) godz. 12.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E1

Huta stali to niezwykłe miejsce… To olbrzymia fabryka, w której przetwarza się stal: powstają tu blachy, pręty i inne wyroby, który wykorzystywane są później do produkcji garnków, pralek automatycznych, a nawet samochodów! Ale jest też miejscem pełnym niebezpieczeństw… Bo jak czuć się bezpiecznym pracując przy wielkim piecu z rozżarzoną surówką, który wygląda niczym budzący się wulkan? Uczestnicy warsztatów poznają nie tylko charakter, ale i zasady pracy obowiązujące w nowohuckim kombinacie. Dowiedzą się na co narażeni byli hutnicy oraz jak dbali o bezpieczeństwo własne i kolegów. Na koniec wspólnie zastanowimy się, które z zasad BHP obowiązujących w hucie mają zastosowanie w naszym codziennym życiu.
Prowadzenie: Mateusz Boczar (Muzeum Nowej Huty)
Obowiązują zapisy: e- mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60 (maksymalnie 20 osób).
Wiek uczestników: 8-12 lat.
Koszt uczestnictwa w zajęciach: 10 zł od każdego dziecka, jeden opiekun przy jednym dziecku – wstęp bezpłatny, każdy kolejny – 10 zł.
ZAPISY NA BIEG PAMIĘTAJ Z NAMI

Przypominamy, że tylko do 10 marca można rejestrować się na bieg Pamiętaj z Nami!
Zapisy: https://zapisy.sts-timing.pl/588/
8. edycja 5 km Biegu Pamiętaj z Nami, odbędzie się w sobotę 4 kwietnia 2020 r. o godzinie 12:00!
W tym roku ponownie ruszamy z ul. Pomorskiej, gdzie pod numerem 2 mieści się jeden z oddziałów Muzeum Krakowa wchodzący w skład Trasy Pamięci!
Opłaty startowe:
– do 10 marca: 40zł;
– w biurze zawodów w przeddzień i w dniu biegu: 60 zł
Bieg jest jednym z kilkunastu punktów programu dwudniowego wydarzenia Pamiętaj z Nami,na które składają się wykłady, warsztaty, spacery edukacyjne oraz widowisko artystyczne. Szczegółowy program pojawi się już niebawem na naszej stronie internetowej: https://www.muzeumkrakowa.pl/pamietajznami
VII KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZE DRZEWKO EMAUSOWE

Zapraszamy na kolejny, siódmy już Konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe!
Spotkajmy się w sobotę 4 kwietnia 2020 r., na skwerze przed klasztorem Norbertanek na Zwierzyńcu (ul. Kościuszki 88). To tu, od godziny 11.00, będziemy rejestrować konkursowe prace, a o 12.00 wspólnie ruszymy do Domu Zwierzynieckiego przy ul. Królowej Jadwigi 41. Już dziś zapraszamy do udziału w konkursie w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (do 12 lat), młodzież (12–18 lat), dorośli (powyżej 18 lat). Rodziny oraz grupy z przedszkoli i szkół zapraszamy do osobnej kategorii drzewek, wyodrębnionej specjalnie dla nich. Możecie spróbować swoich sił również w kategorii tradycyjne drzewko życia, które powinno być rzeźbione w drewnie, malowane, z figurką ptaka na sprężynce.
Jury wybierze najpiękniejsze drzewka, a ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi podczas Przystanku Emaus w Domu Zwierzynieckim w Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia 2020 roku o godzinie 12.00. Dodatkowo każdy z naszych gości będzie mógł w Poniedziałek Wielkanocny oddać głos na wybrane drzewko z każdej kategorii. Zwycięzcy tego głosowania otrzymają specjalną Nagrodę Publiczności.
Tegoroczne drzewka emausowe będzie można oglądać na pokonkursowej wystawie w Domu Zwierzynieckim od 13 kwietnia do 10 maja.
Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu dostępnym na naszej stronie internetowej: http://bit.ly/NajpiekniejszeDrzewkoEmaudowe

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT JAHODA  
– RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA
21 listopada 2019 – 30 czerwca 2020
Kamienica Hipolitów

MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA
8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020
Muzeum Nowej Huty


KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum Podgórza


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki


ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2020
Muzeum Nowej Huty

 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ


Muzeum Narodowe Kraków 

Finisaż wystawy Jan Hrynkowski. Opowieść artysty

7 i 8 marca w Gmachu Głównym MNK odbędzie się finisaż wystawy poświęconej twórczości Jana Hrynkowskiego. Z tej okazji w weekend odbędą się specjalne oprowadzenia po wystawie, a także koncert jazzowy. Natomiast w Dzień Kobiet wstęp na ekspozycję dla kobiet będzie bezpłatny.

Jan Hrynkowski, reprezentant krakowskiej grupy formistów, był malarzem, grafikiem, scenografem i animatorem życia artystycznego. Wystawa będąca swoistą monografią artysty przenosi nas do rzeczywistości początku XX wieku, oblicze polskiego środowiska artystycznego.

7 marca (sobota) 2020 o godz. 16.30 – MNK zaprasza na oprowadzanie po wystawie, które będzie prowadzić Magdalena Schuster. W ramach wystawy Jan Hrynkowski. Opowieść artysty o godz. 18:00 odbędzie się koncert zespołu Mark Shepherd Trio. Mark Shepherd to angielski muzyk, kompozytor i tekściarz, który rozpoczął swoją karierę sceniczną 30 lat temu. Oczarowany nutą swingu i ekspresją jazzu, stał się wiernym miłośnikiem tego gatunku muzyki, a trąbka jest jego wiernym kompanem i przyjacielem. Muzyka to dla niego część jego samego. Inspiracje czerpie jak większość artystów z życiowych doświadczeń i przeżyć oraz wewnętrznej energii i są one wyczuwalne w jego głosie, muzyce i tekstach. Wstęp wolny.

Z kolei 8 marca (niedziela) w Gmachu Głównym MNK przy al. 3 Maja 1 odbędzie się ostatnie oprowadzanie kuratorskie, które o godz. 12:00 poprowadzi autor wystawy – Światosław Lenartowicz. Natomiast o godz. 14:00 oprowadzenie poprowadzi Magdalena Schuster. Udział w ramach biletu wstępu do galerii.

8 marca, z okazji Dnia Kobiet, wszystkie panie bilet na wystawę kupią za 1 zł.

Nowa wystawa w Domu Jana Matejki Matejkowie. Następne pokolenie

Już od 6 marca w Domu Jana Matejki będzie można oglądać nową wystawę poświęconą twórczości jednego z najwybitniejszych polskich artystów. Oddział MNK zaprasza na ekspozycję pt. Matejkowie. Następne pokolenie.

Wystawa jest zbiorem pamiątek związanych z dziećmi Jana Matejki,
tj.: Tadeuszem (1865–1911), Heleną po mężu Unierzyską (1867–1932), Beatą po mężu Kirchmayer (1869–1926), Jerzym (1873–1827) i Reginą (1878–1878) oraz wnukami.

Poznajemy rodzinę Matejków za pośrednictwem karykatur i szkiców kompozycyjnych
do portretów autorstwa samego Mistrza. Bogaty zbiór pamiątek rodzinnych uzupełniają prace stworzone przez jego dzieci. Zaangażowanie w rozwój artystyczny latorośli ujawniają liczne próby malarskie, rzeźbiarskie, rękopisy utworów literackich i poetyckich z uwagami ojca, który angażował się w rozwój swoich dzieci na każdym etapie ich dojrzewania.

Ponadto, na ekspozycji znajduje się bogaty zbiór fotografii rodzinnych, listy, oficjalne dokumenty, pamiątki jubileuszowe, wyrazy uznania, a także przedmioty z prywatnej kolekcji rodzinnej.

Poza działalnością artystyczną wystawa ilustruje działalność i zaangażowanie patriotyczne, społeczne i obywatelskie rodziny Matejków. Odwiedzający może poczuć atmosferę domu,
w którym kształtowały się postawy kolejnego pokolenia. W hołdzie artyście poznajemy też drogę jaka towarzyszyła dzieciom Matejki w misji tworzenia poświęconego mu muzeum biograficznego.

Wystawy czasowe:

 

Gmach Główny

3 Maja 1

Jan Hrynkowski. Opowieść artysty

8.11.2019 – 8.03.2020

Prawie jak oryginały. Kopie galwanoplastyczne dzieł rzemiosła artystycznego w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie

28.01.2020 – 10.05.2020

Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce

14.02.2020 – 26.07.2020

Dom Jana Matejki

Floriańska 41

Matejkowie. Następne pokolenie

06.03.2020 – 30.08.2020

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego

Piłsudskiego 12

Uwaga! Fałszerstwo

20.09.2019 – 31.05.2020

Wizerunki ludzi piszących – autorzy i ich dzieła

14.01.2020 – 31.05.2020

Pawilon Józefa Czapskiego

Józef Czapski: Malarstwo, rysunek, dzienniki

02.07.2019 – 13.04.2020

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego

Szczepański 9

Szuflada Szymborskiej

Do 3.01.2021

Idzie młodość! I Grupa Krakowska

27.09.2019 – 15.03.2020

Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma w Zakopanem

Zakopane, ul. Kasprusie 19

Zofia Stryjeńska z wizytą u Karola Szymanowskiego

14.11.2019 – 30.09.2020

Godziny otwarcia MNK:

Gmach Główny, Sukiennice, Kamienica Szołayskich

  1. – nieczynne

wt.-pt.: 9:00-17:00

sob.: 9:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

 

Muzeum Książąt Czartoryskich

  1. – nieczynne

wt.-pt.: 9:00-19:00

sob.: 10:00-20:00

nie.: 10:00-18:00

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego, Dom Józefa Mehoffera, Dom Jana Matejki, Pałac Biskupa Erazma Ciołka

  1. – nieczynne

wt.-pt.: 9:00-16:00

sob.: 10:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

Wydarzenia:

06-03-2020

18:00 Walki o niepodległą Polskę (1914-1920) – Wspomnienia i fotografie Włodzimierza Czartoryskiego w zbiorach Biblioteki Czartoryskich

wykład / Kolekcja Czartoryskich – zbiory i ludzie / prowadzenie: Iwona Długoń / Biblioteka Książąt Czartoryskich, ul. św. Marka 17 / udział bezpłatny

07-03-2020

10:30 Magiczny patyk

Warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat / cykl: 7 Dzień tworzenia, cykl III: Korona drzew nad głowa artysty / prowadzenie: Izabella Pajonk „Indi Orlando” / Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3 / udział: 120 zł (karnet na cały sezon zajęć)  / liczba miejsc ograniczona, wymagana rezerwacja w systemie internetowym: www.bilety.mnk.pl

10:30 Artysta

Warsztaty dla dzieci w wieku 10-13 lat / cykl: 10+Sztuka, cykl II: Duch sztuki / prowadzenie: Dominika Pałka / Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3 / udział: 25 zł / liczba miejsc ograniczona, wymagana rezerwacja w systemie internetowym: www.bilety.mnk.pl

11:00 Zawód: Artysta. W pracowni dawnego tkacza

Warsztaty dla dzieci w wieku 5–10 lat  / cykl: Zawód artysta / prowadzenie: Magdalena Schuster / Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15  / udział: 10 zł  / liczba miejsc ograniczona, wymagana rezerwacja w systemie internetowym: www.bilety.mnk.pl

16:30 Jan Hrynkowski. Opowieść artysty – oprowadzanie

prowadzenie: Magdalena Schuster / wystawa „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty”, Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / udział w ramach biletu wstępu do galerii

18:00 Koncert kameralny w Europeum

Maria Korzeniowska – gitara, Fanni Nizalowski – harfa / Ośrodek Kultury Europejskiej „Europeum”, pl. Sikorskiego 7 / wstęp wolny\

12:00 Mark Shepherd Trio – koncert na finisaż wystawy „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty”

Mark Shepherd Trio / hol, Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / wstęp wolny

 

08-03-2020

12:00 Jan Hrynkowski: Oprowadzanie kuratorskie

prowadzenie: Światosław Lenartowicz / wystawa „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty”, Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / udział w ramach biletu wstępu do galerii

14:00 Jan Hrynkowski. Opowieść artysty – oprowadzanie

prowadzenie: Magdalena Schuster / wystawa „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty”, Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / udział w ramach biletu wstępu do galerii

10-03-2020

10:00 Spotkanie z kolekcją – spotkanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

oprowadzanie / Muzeum przyjazne / / prowadzenie: /  Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15 / udział: 1 zł / liczba miejsc ograniczona, wymagana rezerwacja w systemie internetowym: bilety.mnk.pl, mailowo: rezerwacja@mnk.pl lub telefonicznie: 12 4335 744

18:00 Imitacje i naśladownictwa monet w starożytności

wykład / Numizmatyka, czyli co? / prowadzenie: Jarosław Bodzek / Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego / udział bezpłatny

11:00 Cud światła: Dzieci mamy i zwiedzamy!

oprowadzanie dla opiekunów dzieci do lat 3 / prowadzenie: Magda Schuster / wystawa „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce”, Gmach Główny, al. 3 Maja 1  / udział w ramach biletu wstępu do galerii

11-03-2020

18:00 Muzeum po godzinach: Europeum

oprowadzanie: / Kamil Gibas / Ośrodek Kultury Europejskiej „Europeum”, pl. Sikorskiego 7 / udział w ramach biletu wstępu do galerii / oprowadzanie odbędzie się wyłącznie w przypadku zebrania się grupy (zapisy: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744)

18:00 Rozbiory, pierwszy pobyt Austriaków w Krakowie, Księstwo Warszawskie

wykład: Waldemar Komorowski / Kraków wieku XIX w widokach. Przestrzeń, architektura, gospodarka, kultura / Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26 / udział bezpłatny

12-03-2020

17:30 Koncert / wspomnienie prof. Eugenii Umińskiej (1910-1980)

Roman Reiner – skrzypce, Sławomir Cierpik – fortepian / Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem, ul. Kasprusie 19, Zakopane / wstęp wolny

18:00 Agnieszka Zagrajek: Historyczne odlewy medali w Domu Matejki

Wykład/ Agnieszka Zagrajek/ Domu Jana Matejki przy ul. Floriańskiej 41/ Wstęp wolny

18:00 Długa Pauza: Taniec barw, rytmy światła

Warsztaty/ Prowadzenie: Maja Luxenberg/ Odbędą się tylko jeśli uda się zebrać grupę chętnych. Zapisy trwają do poniedziałku 10 marca/ Centrum Informacji i Rezerwacji:
+48 12 433 57 44 lub rezerwacja@mnk.pl  


Centrum Kultury Żydowskiej

czwartek, 5 marca, godz. 18.00

Ks. Stanisław Musiał, SJ – in Memoriam (ur. 1.05.1938, zm. 5.03.2004)
– spotkanie z okazji 16. rocznicy śmierci ks. Stanisława.

52-ROCZNICA
WYDARZEŃ MARCOWYCH
(1968-2020)

Poniedziałek, 9 marca, godz. 18.00

Bauman
– spotkanie z Red. Dariuszem Rosiakiem, autorem biografii Prof. Zygmunta Baumana, wydanej przez Wydawnictwo WAM, 2019.

Wtorek, 10 marca, godz. 18.00

Marzec’68
– zapisano na taśmach filmowych.

Środa, 11 marca, 18.00

Język Marca’68
– spotkanie z Prof. Kazimierzem Sikorą (Uniwersytet Jagielloński)

Czwartek, 12 marca, 18.00

Marzec’68
– zapisano na taśmach filmowych.

Niedziela, 15 marca, godz. 12.00

  1. ROCZNICA LIKWIDACJI GETTA KRAKOWSKIEGO
    M A R S Z  P A M I Ę C I

    Jak co roku spotykamy się na Placu Bohaterów Getta, aby uczcić pamięć pomordowanych krakowskich Żydów i aby przejść na teren byłego obozu KL Płaszów – drogą, która dla wielu Żydów była drogą ku śmierci.

Poniedziałek, 16 marca, godz. 18.00

Znani i mniej znani
krakowscy Żydzi w archiwalnych materiałach filmowych.

Wtorek, 17 marca, godz. 18.00

Znani i mniej znani
krakowscy Żydzi w archiwalnych materiałach filmowych.

Czwartek, 19 marca, godz. 18.00

Historia rodziny Goldmanów
– wykład Prof. Łukasza Sroki (Uniwersytet Pedagogiczny) oraz prezentacja jego ostatniej książki.

************************************************************

Piątek, 20 marca, godz. 18.00

Mój „nieprzerobiony” Holocaust
– wykład Anny Frajlich-Zając (Columbia University).

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

 

Środa, 27 marca, godz. 18.00

Ja jestem Żyd z Wesela
– pokaz DVD kultowego przedstawienia w wykonaniu Jerzego Nowaka, Tadeusza Malaka i Lesława Leca w reżyserii Tadeusza Malaka.

************************************************************

XV Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna
odbędą się w terminie
od 8 do 16 maja 2020r.

 


Muzeum Historyczne Kraków

OD BRANICKICH DO WODZICKICH – WŁAŚCICIELE ZIEMSCY TERENÓW DZISIEJSZEJ NOWEJ HUTY
3 marca 2020 (wtorek) godz. 14:00
Muzeum Nowej Huty os. Centrum E1

Zapraszamy na prelekcję współorganizowaną ze Stowarzyszeniem Byłych Pracowników Huty „Złota Jesień Hutnika”.
Prowadzenie: Piotr Kapusta.
Wstęp bezpłatny

OD BAHNHOFU DO ZINTEGROWANEGO CENTRUM KOMUNIKACYJNEGO, CZYLI KROTKA HISTORIA STACJI KRAKÓW GŁÓWNY
7 marca (sobota) godz. 10.00
START: przed wejściem do zabytkowego budynku dworca Kraków Główny, pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego 1

Od początku swego istnienia dworzec krakowski łączył w sobie funkcje centrum komunikacyjnego Krakowa. Rozrost miasta, ewolucja techniki kolejowej, nowe połączenia czy konkurencja innych środków transportu wymuszały ciągłe przeobrażenia najważniejszej stacji Krakowa. W czasie spaceru będzie można dowiedzieć się, ile razy ją przebudowano i czy zawsze były to realizacje udane.
Wstęp bezpłatny

TAK BLISKO, A TAK DALEKO. RUCHEM OKRĘŻNYM WOKÓŁ KOMBINATU WCZORAJ I DZIŚ – WYCIECZKA AUTOKAROWA
7 marca 2020 (sobota) godz. 11.00
START: Muzeum Nowej Huty os. Centrum E1

O poszczególnych wydziałach dawnej Huty im. Lenina opowie jej wieloletni pracownik związany z kombinatem od końca lat 60. XX wieku. Przybliży uczestnikom nie tylko zmieniające się przez dekady realia pracy w HiL, ale również relacje między hutnikami; opowie jak wyglądało ich życie po pracy oraz jakie były plusy i minusy zatrudnienia w tak wielkim zakładzie. Na spotkaniu nie zabraknie również anegdot z życia hutników. Uczestnicy wycieczki zobaczą m.in. widok z Kopca Wandy na tereny kombinatu, osiedle robotnicze Meksyk gdzie mieściły się baraki budowniczych Huty im. Lenina czy pozostałości fortu Mogiła gdzie swoją siedzibą miała Służba Polsce, której członkowie – junacy, wznosili Nową Hutę.
Prowadzenie: Bogusław Müller (Hutniczo-Miejski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego).
Obowiązują zapisy: e- mail: info@muzeumkrakowa.pl (maksymalnie 45 osób).
Wstęp w cenie biletu ulgowego do Muzeum Nowej Huty (9 zł)

KARMELICI NA PIASKU
7 marca (sobota) godz. 12.00
START: furta klasztorna, ul. Karmelicka 19

Zapraszamy na spacer w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Zwierzyniec zaprasza: Garbary. Przewodnikiem będzie dr Szymon Sułecki.
W trakcie spotkania uczestnikom zaprezentowane zostaną klasztorne wnętrza – krużganki i skarbiec, w którym zgromadzone są najciekawsze przedmioty związane z historią karmelitów, w tym największy barokowy kodeks liturgiczny – Graduał o. Stanisława z 1644 roku. Oprowadzanie obejmie również kościół oraz kaplice – Arcybracką i Matki Bożej Piaskowej.
Obowiązkowa rezerwacja: info@muzeumkrakowa.pl,
Limit: 20 osób
Udział bezpłatny

POROZMAWIAJMY O SCENACH Z WESELA. RYTUAŁ PRZEJŚCIA: CZEPINY
7 marca (sobota) godz. 14:30
Rydlówka, ul. W. Tetmajera

W kulturach dawnych epok, szczególnie wśród ludów pierwotnych, rytuały były jedyną akceptowalną formą, która dawała możliwość zmiany statusu społecznego. Działania wymagające odwagi i poświęcenia, miały być dowodem na to, że osoba poradzi sobie sprawując nową, odpowiedzialną rolę. Takim rytuałem było na przykład przejście chłopca ze stanu dziecięctwa do dorosłości, ale także pasowanie na rycerza czy koronacja króla.
W podobny sposób zmieniał się status kobiety w trakcie wesela poprzez zdjęcie korony i założenie czepca.  Zmiana stanu panieńskiego na małżeński, przemiana z panny w żonę  wiązała się z większa powagą i odpowiedzialnością, ale i nowymi przywilejami oraz relacjami.
W trakcie warsztatów przyjrzymy się Czepinom jako rytuałowi przejścia. Prześledzimy wydarzające się w jego trakcie przemiany oraz towarzyszące im okoliczności, które miały zapewnić stabilność i pomyślność rytuału. Poza wspólną rozmową poprzedzoną krótkim wykładem, proponujemy przyjrzenie się także ikonografii związanej  z tematem.
Prowadzenie: dr Karina Janik, Julia Lizurek
Wstęp bezpłatny
MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

WIOSNA NA ZWIERZYŃCU
8 marca (niedziela) godz. 12.00-14.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 6-9 lat na warsztaty plastyczno-edukacyjne.
Prowadzenie Maria Lempart
Obowiązują zapisy w Domu Zwierzynieckim
Koszt: udział 6zł/os.

ZAPISY NA BIEG PAMIĘTAJ Z NAMI

Przypominamy, że tylko do 10 marca można rejestrować się na bieg Pamiętaj z Nami!
Zapisy: https://zapisy.sts-timing.pl/588/
8. edycja 5 km Biegu Pamiętaj z Nami, odbędzie się w sobotę 4 kwietnia 2020 r. o godzinie 12:00!
W tym roku ponownie ruszamy z ul. Pomorskiej, gdzie pod numerem 2 mieści się jeden z oddziałów Muzeum Krakowa wchodzący w skład Trasy Pamięci!
Opłaty startowe:
– do 10 marca: 40zł;
– w biurze zawodów w przeddzień i w dniu biegu: 60 zł
Bieg jest jednym z kilkunastu punktów programu dwudniowego wydarzenia Pamiętaj z Nami,na które składają się wykłady, warsztaty, spacery edukacyjne oraz widowisko artystyczne. Szczegółowy program pojawi się już niebawem na naszej stronie internetowej: https://www.muzeumkrakowa.pl/pamietajznami
VII KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZE DRZEWKO EMAUSOWE

Zapraszamy na kolejny, siódmy już Konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe!
Spotkajmy się w sobotę 4 kwietnia 2020 r., na skwerze przed klasztorem Norbertanek na Zwierzyńcu (ul. Kościuszki 88). To tu, od godziny 11.00, będziemy rejestrować konkursowe prace, a o 12.00 wspólnie ruszymy do Domu Zwierzynieckiego przy ul. Królowej Jadwigi 41. Już dziś zapraszamy do udziału w konkursie w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (do 12 lat), młodzież (12–18 lat), dorośli (powyżej 18 lat). Rodziny oraz grupy z przedszkoli i szkół zapraszamy do osobnej kategorii drzewek, wyodrębnionej specjalnie dla nich. Możecie spróbować swoich sił również w kategorii tradycyjne drzewko życia, które powinno być rzeźbione w drewnie, malowane, z figurką ptaka na sprężynce.
Jury wybierze najpiękniejsze drzewka, a ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi podczas Przystanku Emaus w Domu Zwierzynieckim w Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia 2020 roku o godzinie 12.00. Dodatkowo każdy z naszych gości będzie mógł w Poniedziałek Wielkanocny oddać głos na wybrane drzewko z każdej kategorii. Zwycięzcy tego głosowania otrzymają specjalną Nagrodę Publiczności.
Tegoroczne drzewka emausowe będzie można oglądać na pokonkursowej wystawie w Domu Zwierzynieckim od 13 kwietnia do 10 maja.
Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu dostępnym na naszej stronie internetowej: http://bit.ly/NajpiekniejszeDrzewkoEmaudowe

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT JAHODA  
– RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA
21 listopada 2019 – 30 czerwca 2020
Kamienica Hipolitów


MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA
8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020
Muzeum Nowej Huty


KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum Podgórza


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki


ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2020
Muzeum Nowej Huty

 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ
Tekst i foto Muzeum Historyczne Kraków









PLACES WORTH YOUR TIME