KALENDARIUM SIERPIEŃ 2017

0

Nowa odsłona Kolekcji MOCAK-u

poziom -1

Nowa wystawa Kolekcji MOCAK-u składa się z dwóch odrębnych i bardzo odmiennych części. Po stronie lewej od wejścia do tej przestrzeni prezentujemy artystów, którzy urodzili się w latach 70. i mieszkają w Krakowie. Ta ekspozycja jest aneksem do wystawy Artyści z Krakowa. Generacja 1970–1979 (20.10.2017–1.4.2018), która zostanie otwarta piętro wyżej, a na której pokazujemy prace powstałe w ostatnich trzech latach. W pokazie krakowskich artystów z Kolekcji medium dominującym jest malarstwo. Dlatego w części prawej nowej ekspozycji pokazujemy przede wszystkim rzeźby i obiekty pozyskane do zbiorów Muzeum w ciągu ostatnich dwóch lat. Na tej ekspozycji prezentujemy realizacje Pawła Althamera, Daniela Arshama, Feika Beckersa, Krzysztofa M. Bednarskiego, Guida Casaretta, Jana Christensena, Deborah Sengl, Ai Weiweia. Po stronie prawej są artyści zagraniczni, po stronie lewej artyści polscy.

W ramach pokazu krakowskiego prezentujemy Rafała Bujnowskiego, Karolinę Kowalską, Pawła Książka, Marcina Maciejowskiego, Małgorzatę Markiewicz, Bartka Materkę, Joannę Pawlik i Wilhelma Sasnala. Wszystkie prace pochodzą z naszej Kolekcji. Ta wystawa umożliwia porównanie ich najbardziej aktualnej twórczości z pracami wcześniejszymi.

Kolekcja MOCAK-u jest tworzona od samego początku istnienia Muzeum. Obecnie w zbiorach znajduje się 4755 prac 279 artystów polskich i zagranicznych. Ambicją MOCAK-u jest wyjaśnianie sztuki i uświadamianie odbiorcom, że sztuka współczesna jest ważnym partnerem codzienności, a także istotnym komentarzem i konieczną krytyką świata, w którym żyjemy. Tak rozumiana sztuka ma służyć wszystkim. Kolekcja stanowi ważne narzędzie w procesie zaprzyjaźniania odbiorcy ze sztuką. Zadaniem MOCAK-u jest odpowiednia aranżacja spotkania odbiorcy z dziełem.

Tekst i foto: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Muzeum Narodowe w Krakowie

24-31 sierpnia 2017 W Muzeum Narodowym w Krakowie

W najbliższą niedzielę zapraszamy na potańcówkę pod hasłem „Weselmy się z Wyspiańskim”.
Fot. Mirosław Żak/Pracownia Fotograficzna MNK

27 sierpnia godz. 14.00 – „Weselmy się z Wyspiańskim”, czyli kolejna potańcówka przed MNK

Kto się dobrze bawił na naszej witającej lato czerwcowej potańcówce „Weselmy się z Wyspiańskim”, na pewno chętnie zawita przed Gmach Główny MNK na jej drugą odsłonę. A kogo wówczas zabrakło – ma okazję pożegnać wakacje z przytupem, i to bez przenośni. W najbliższą niedzielę, 27 sierpnia, od godziny 14.00 zapraszamy przed pomnik Stanisława Wyspiańskiego przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Będziemy czytać fragmenty „Wesela”, opisujące zwyczaje i tradycje związane z tą uroczystością, a Kapela Dudek Lewicki oraz współpracujący z nią muzycy i tancerze zaproszą do wspólnej zabawy przy muzyce na żywo. Będzie okazja nauczyć się lub przypomnieć sobie kroki polki, chodzonego, walczyka i – oczywiście – krakowiaka. Udział w zabawie jest bezpłatny! Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Kraków Miastem Stanisława Wyspiańskiego” i zapowiada otwarcie wystawy „Wyspiański”, na którą zapraszamy do Gmachu Głównego MNK od 28 listopada 2017 roku.

28 sierpnia godz. 18.00 – Państwo Matejkowie zapraszają na ryby

Datę 28 sierpnia powinni zapisać w kalendarzach wszyscy wielbiciele dobrej kuchni i historycznej anegdoty. Tego dnia o godz. 18.00 w Domu Jana Matejki, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Floriańskiej 41, rozpocznie się kolejne już spotkanie z cyklu „O smaku ze smakiem”, zainicjowanego przez MNK oraz Stowarzyszenie Małopolskie Dziedzictwo Smaku, tym razem pod hasłem „Ryby i kasze na polskim stole”.

Smakowite wieczory w Domu Jana Matejki składają się z dwóch części. Podczas pierwszej kustosz Marta Kłak-Ambrożkiewicz zabiera gości w podróż do czasów mistrza, racząc ich anegdotami z życia rodziny Matejków i ich przyjaciół. W najbliższy poniedziałek złożymy Państwu Matejkom wizytę w ich letnim dworku w Krzesławicach, poznamy ich rodzinne obyczaje, ulubionych gości oraz czwórkę dzieci: córki Helenę i Beatę oraz synów – Tadeusza i Jerzego. W drugiej części spotkania skosztujemy ryb, kasz i potraw przygotowanych według staropolskich receptur przez kuchmistrzów Małopolskiego Dziedzictwa Smaku pod okiem prezesa Jerzego Poznańskiego. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy o rezerwację pod adresem mailowym: rezerwacja@mnk.pl lub telefonem: 12 43 35 744 (w godz. 9:00–15:00 w dni powszednie).

Słoneczne nominacje dla cykli edukacyjnych MNK

Miło nam poinformować, że dwa  spośród naszych cykli spotkań edukacyjnych dla dzieci („Konik muzealny” oraz „Latający dywan. Opowieści przedmiotów”) zakwalifikowały się do konkursu Słoneczniki 2017 na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w Krakowie. „Słoneczniki” to plebiscyt organizowany przez portal czasdzieci.pl, w którym rodzice zgłaszają propozycje ciekawych wydarzeń dla najmłodszych, a potem na nie głosują. Sama nominacja jest już więc wyróżnieniem – znakiem, że nasze zajęcia dla dzieci podobają się zainteresowanym. Ale bardzo chcielibyśmy znaleźć się wśród laureatów statuetki Słonecznika, dlatego zachęcamy wszystkich do głosowania na stronie internetowej: www.sloneczniki.czasdzieci.pl/ankieta-krakow-2017.php Głosowanie potrwa do 10 września.

Kino Letnie przed Pawilonem Józefa Czapskiego

Serdecznie zapraszamy na wieczorne seanse w Kinie Letnim MNK przed Pawilonem Józefa Czapskiego. W najbliższą sobotę wyświetlimy film „Frankofonia” Aleksanda Sokurowa. To zupełnie nietypowe filmowe spojrzenie na II wojnę światową. W przeciwieństwie do większości filmów o tej tematyce „Frankofonia” nie koncentruje się na ruchu oporu, a na skomplikowanej materii dotyczącej wyborów dokonywanych w imię wielkiej sztuki. Reżyser, łącząc sceny rekonstrukcyjne z nagraniami archiwalnymi, skupia się na relacji Jacquesa Jaujarda, dyrektora Francuskich Muzeów Narodowych, i hrabiego Wolffa Metternicha, przysłanego z Niemiec do nadzorowania francuskich kolekcji dzieł sztuki w trakcie okupacji. Seans poprzedzony wstępem filmoznawcy rozpocznie się o godz. 20.15.

A już w następną sobotę w Kinie Letnim MNK przed Pawilonem Józefa Czapskiego zaczynamy nowy, ostatni już w tym roku cykl filmowy: „Życie ze sztuką”. W kolejne soboty września wyświetlimy na fasadzie Pawilonu Józefa Czapskiego pięć filmów: „Komunę” Thomasa Vinterberga (2 września), „Młodość” Paolo Sorrentino (9 września), „Franka” Lenny’ego Abrahamsona (16 września), „Aquarius” Klebera Mendonça Filho (23 września) i na zakończenie „Dalidę. Skazaną na miłość” Lisy Azuelos. Seanse zaczynają się o godz. 20.00, wstęp na wszystkie filmy bezpłatny!

Wakacyjne oprowadzania po galeriach i wystawach MNK

Gdzie najlepiej spędzić upalny wakacyjny dzień? Oczywiście tam, gdzie jest klimatyzacja. Na przykład w jednej z galerii Muzeum Narodowego w Krakowie. Z myślą o krakowianach i turystach zaplanowaliśmy serię wakacyjnych oprowadzań. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo nasi przewodnicy zaproszą gości do wszystkich oddziałów MNK i opowiedzą o naszych zbiorach z wszystkich epok: od starożytności na wystawie „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”, przez sztukę dawnej polski i kolekcję ikon w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, po prace współczesnych artystów na ekspozycji #dziedzictwo w Gmachu Głównym. Oprowadzanie przewodnika jest darmowe, trzeba tylko kupić bilet wstępu do danej galerii. Szczegółowy harmonogram na stronie internetowej MNK:

http://mnk.pl/aktualnosci/wakacje-w-muzeum-letnie-oprowadzania-w-mnk

Do 30 września w czwartki Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach będzie otwarta dla zwiedzających dłużej, od godz. 10:00 do 20:00.

Wystawy czasowe

Gmach Główny
al. 3 Maja 1

#dziedzictwo

23.06.2016 – 07.01.2017

Legiony Polskie

03.06.2016 – 31.12.2017

Galeria „Broń i barwa”

Robert Kuśmirowski: Tężnia

02.04 – 29.10.2017

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 31.12.2017

EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej

plac Sikorskiego 6

Madonna z poziomką

8.08 – 10.09.2017

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał

Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich

07.04.2017 – 08.04.2018

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Rynek Główny 3

Twarze bohatera. Wybrane wizerunki Tadeusza Kościuszki ze zbiorów MNK

23 marca – 15 października 2017

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12

Moneta i imperium. Od Achemenidów po powstanie królestw hellenistycznych

29.06.2016 – 08.04.2018

De re nummaria III. Moneta polska w dawnej literaturze numizmatycznej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

09.05 – 03.09.2017

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12

II Grupa Krakowska

08.06 – 10.09.2017

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz

WSTĘP WOLNY

07.07-20.09.2017

Szuflada Szymborskiej
do 04.02.2018

Dom Jana Matejki

ul. Floriańska 41

Podróże dalekie i bliskie Mistrza Matejki

05.07 – 01.10.2017

Wydarzenia edukacyjne

czwartek 24.08.2017

Podróż w (nie)znane

warsztaty dla dzieci w wieku 7–10 lat, z cyklu: Lato w Muzeum ”I po kim ty to masz?”

prowadzenie: Blanka Dudek

Gmach Główny / wystawa: #dziedzictwo, Al. 3 Maja 1

godzina: 10:30

cena: 5 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (12) 4335 744, rezerwacja@mnk.pl

piątek 25.08.2017

Karty pamięci – czyli co i jak zapisać, by nie zapomnieć

warsztaty dla dzieci w wieku 7–10 lat, z cyklu: Lato w Muzeum „I po kim ty to masz?”

prowadzenie: Katarzyna Maziarz

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

godzina: 10:30

cena: 5 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (12) 4335 744, rezerwacja@mnk.pl

Rozmowy o sztuce: Sztuka w Auschwitz

Spotkanie dla seniorów

prowadzenie: Barbara Łepkowska

Wystawa „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz”, Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, plac Szczepański 9

Godzina: 10.15

Wstęp: 1 zł

Kadr za kadrem. Foto-wyprawa (cz. 1 # foto_dziennik z podróży)

warsztaty dla młodzieżypreferowany wiek 12-16 lat

prowadzenie: Magda Guzik

Gmach Główny / wystawa: #dziedzictwo, Al. 3 Maja 1

godzina: 11:00-14:00

cena: 15 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (12) 4335 744, rezerwacja@mnk.pl

sobota 26.08.2017

(O)twórzmy świątynię pamięci

warsztaty dla dzieci w wieku 7–10 lat, z cyklu: Lato w Muzeum ”I po kim ty to masz?”

prowadzenie: Paulina Chełmecka

Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich / Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 8

godzina: 10:30

cena: 5 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (12) 4335 744, rezerwacja@mnk.pl

Pociąg do Katowic

Wycieczka dla dorosłych, Wydarzenie towarzyszące wystawie  #dziedzictwo (Gmach Główny / wystawa: #dziedzictwo, Al. 3 Maja 1)

prowadzenie: dr M. Jarząbek, A. Syska

Kraków – Katowice – spotkanie o 12:00, Dworzec PKP Kraków Główny

godzina: 12:00-20:00

cena: 20 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (12) 4335 744, rezerwacja@mnk.pl

Kino Letnie w Pawilonie Józefa Czapskiego. Aleksander Sokurow: Frankofonia

Słowo wstępne: Ewa Szponar

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. J. Piłsudskiego 12

Godz. 20.15

Wstęp wolny!

niedziela 27.08.2017

Oprowadzanie kuratorskie

Oprowadzanie dla osób indywidualnych – wystawa „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

prowadzenie: Janusz Wałek

Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, wystawa „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

godzina: 12.00, w cenie biletu wstępu na wystawę

Weselmy się z Wyspiańskim. Potańcówka przy muzyce na żywo przed Gmachem Głównym MNK

prowadzenie: Kapela Dudek Lewicki

Plac przed Gmachem Głównym MNK, al. 3 Maja 1

Godz. 14.00

Wstęp wolny!

wtorek 29.08.2017

Dziedziczny znak

warsztaty dla dzieci w wieku 7–10 lat, z cyklu: Lato w Muzeum ”I po kim ty to masz?”

prowadzenie: Edyta Kuś

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

godzina: 10:30

cena: 5 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (12) 4335 744, rezerwacja@mnk.pl

Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz

Spotkanie dla nauczycieli, podczas którego zwiedzą wystawę z przewodnikiem oraz wspólnie zastanowią się, jakie tematy – i w jaki sposób – mogłyby być na niej poruszane z młodzieżą szkolną

prowadzenie: Barbara Łepkowska

Wystawa „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz”, Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, plac Szczepański 9

Godzina: 10.15

Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (12) 4335 744, rezerwacja@mnk.pl

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK na stronie internetowej: www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie

Tekst i zdjęcia : Muzeum narodowe Krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Z BIEGIEM LAT, Z BIEGIEM RUDAWY

26 sierpnia 2017, godz. 10.00
Start: Dom Zwierzyniecki
Zapraszamy na spacer edukacyjny – wydarzenie towarzyszące wystawie Prawie wszystko o Zwierzyńcu. Spotkanie poprowadzi Maria Lempart – kustosz MHK.
UDZIAŁ BEZPŁATNY

RYNEK GŁÓWNY – ADOLF HITLER PLATZ

26 sierpnia 2017, godz. 10.00
Start: Pałac Krzysztofory, arkady

Zapraszamy na spacer edukacyjny –  wydarzenie towarzyszące wystawie Okupanci. Niemcy w Krakowie1939 – 1945. Spotkanie poprowadzi Monika Bednarek – kustosz MHK.
UDZIAŁ BEZPŁATNY

WALKI ULICZNE W NOWEJ HUCIE W STANIE WOJENNYM W ŚWIETLE ARTYKUŁÓW Z PISM DRUGOOBIEGOWYCH

26 sierpnia 2017, godz. 15.00
Dzieje Nowej Huty

Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące wystawie Stale o Nowej Hucie. Prelekcję z prezentacją o Walkach ulicznych w Nowej Hucie w stanie wojennym w świetle artykułów z pism drugoobiegowychpoprowadzi Piotr Kapusta (MHK).
Udział bezpłatny

JAK UCHWYCIĆ ZIELEŃ W ODCIENIACH SZAROŚCI – KRAKOWSKIE OGRODY NA FOTOGRAFII PO 1945 ROKU

27 sierpnia 2017, godz. 16.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus

Biel i czerń fotografii posiada niezwykłą moc i nie ma dla niej żadnych ograniczeń. Wydaje się to niemożliwe, a jednak…
Zapraszamy miłośników fotografii i nie tylko na kolejny wykład Anny Kwiatek (MHK) w ramach Muzeomanii, z cyklu Zielone marginesy. Zaprezentujemy krakowskie parki i ogrody uwiecznione na zdjęciach ze zbiorów naszego Muzeum. Fotografie te stanowią znakomity materiał ikonograficzny, który pozwala zobaczyć, jak zmieniały się miejskie tereny zielone w okresie powojennym i jak wypoczywali w nich krakowianie.
UDZIAŁ BEZPŁATNY

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

PRAWIE WSZYSTKO O ZWIERZYŃCU
25 marzec – 3 września 2017
Dom Zwierzyniecki


STALE O NOWEJ HUCIE
18 lipca – 8 październik 2017
Dzieje Nowej Huty


OKUPANCI. NIEMCY W KRAKOWIE 1939 – 1945
27 kwiecień – 29 października 2017
Fabryka Schindlera


OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2017
Stara Synagoga


KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN
29 czerwca 2017 – 4 luty 2018
Kamienica Hipolitów

MUZEUM DLA DZIECI
LATO W MUZEUM

W MEKSYKU I NA TAJWANIE
22 sierpnia, godz. 11.00
Start: Dzieje Nowej Huty
Budując Nowa Hutę, oznaczano kolejne osiedla literami i cyframi (np. A-0, B-2, C-2 itp.). Wcześniej występowały tu nazwy, które często nawiązywały do nazw innych krajów (np. Meksyk, Tajwan) lub różnych miejsc w zagranicznych miastach (Watykan, Lasek Buloński, Pentagon). Wędrując po Nowej Hucie zwiedzimy zatem niemal cały świat.
Zapraszamy na spacer edukacyjny  dla dzieci w wieku 10-13 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

UTRACONA MŁODOŚĆ- KRAKOWSKIE GETTO OCZAMI HALINY NELKEN
22 sierpnia, godz. 12.00
Fabryka Schindlera
Warsztaty na wystawie Kraków – czas okupacji 1939–1945 połączone ze spacerem edukacyjnym po terenie dawnego getta. Na przykładzie pamiętnika Haliny Nelken uczestnicy będą mogli poznać sytuację młodych Żydów, którzy zostali pozbawieni prawdziwego dzieciństwa, żyjąc w otoczonej murem i strażnikami „żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej”.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–18 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

MARCIN ORACEWICZ I INNI SŁYNNI OBROŃCY KRAKOWA
24 sierpnia, godz. 11.00
Barbakan
Warsztaty edukacyjne, podczas których uczestnicy zapoznają się z sylwetkami najsłynniejszych obrońców miejskich murów, wśród nich Marcina Oracewicza, brata kurkowego, który uratował Kraków strzelając do wroga ze strzelby załadowanej… guzikiem.
Zajęcia dla dzieci w wieku 10-13 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

PREZENTACJA UMUNDUROWANIA, UZBROJENIA I MUSZTRY POLSKIEGO ŻOŁNIERZA Z 1939 ROKU
24 sierpnia, godz. 11.00
Ulica Pomorska
Pomimo potężnej przewagi wroga we wrześniu 1939 roku polski żołnierz bił się bohatersko i z honorem. Co ważne, nie w każdej sytuacji był skazany na brak nowoczesnego wyposażenia. Problem polegał na tym, że miał go w niewystarczających ilościach. Podczas warsztatów będzie można wziąć do ręki wybrane elementy ówczesnego uzbrojenia wojsk piechoty oraz zapoznać się osobistym żołnierskim rynsztunkiem.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 13 –16 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

ZBUDUJ Z NAMI NOWA HUTĘ
25 sierpnia, godz. 12.00
Dzieje Nowej Huty
Zapraszamy dzieci na warsztaty , podczas których uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę teoretyczną o architekturze i urbanistyce Nowej Huty. Następnie będą mogli ją samodzielnie przetworzyć, budując własne „miasto idealne”. Zajęcie oparte na współdziałaniu i pracy w grupie.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 10–13 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

ŚREDNIOWIECZE DA SIĘ LUBIĆ

TURNIEJ RYCERSKI
26 sierpnia, godz. 11.30 – 17.30
Barbakan
Z cyklu „Na wspólnej drodze…w bitwie i na turnieju”.
Poznaj świat rycerstwa, pięknej kultury oraz barwnych strojów. A dla dzieci specjalny konkurs Mały Rycerz.
Udział w cenie biletu wstępu

Tekst i foto : Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Muzeum Historyczne  Miasta Krakowa

JAK NOWA HUTA ZRASTAŁA SIĘ Z KRAKOWEM

19 sierpnia 2017, godz. 15.00
Dzieje Nowej Huty

Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące wystawie Stale o Nowej Hucie.
O tym Jak Nowa Huta zrastała się z Krakowem opowie kustosz Maciej Miezian (MHK).

Udział bezpłatny

STALE O NOWEJ HUCIE

20 sierpnia 2017, godz.12.00
Dzieje Nowej Huty

Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące wystawie Stale o Nowej Hucie – oprowadzanie po wystawie przez kuratora Piotra Kapustę (MHK).

Udział w cenie biletu

MUZEALNA FAUNA I FLORA

20 sierpnia 2017, godz. 16.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus

Muzeomania, z cyklu Zielone marginesy.
Dokąd pognały rumaki z powozu boga Heliosa, widoczne w Sali Baltazara Fontany? Dlaczego średniowieczna Meduza, znaleziona na Rynku krakowskim, zamiast włosów miała wijące się węże? Dlaczego twórca piętnastowiecznego ornatu krakowskiego cechu krupników zamieścił na nim drzewo życia z wyobrażeniem Chrystusa? Wykład Łukasza Walasa (MHK) będzie subiektywnym przeglądem kilkudziesięciu obiektów z kolekcji naszego Muzeum, które zawierają w sobie odniesienia do bogatego i barwnego świata roślin i zwierząt.

Udział bezpłatny

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


NA WSPÓLNEJ DRODZE. KRAKÓW I BUDAPESZT W ŚREDNIOWIECZU
Pałac Krzysztofory
TO JUŻ OSTATNI TYDZIEŃ – TYLKO DO 20 SIERPNIA (NAJBLIŻSZA NIEDZIELA)!!!


PRAWIE WSZYSTKO O ZWIERZYŃCU
25 marzec – 3 września 2017
Dom Zwierzyniecki

STALE O NOWEJ HUCIE
18 lipiec – 8 października 2017
Dzieje Nowej Huty
http://www.mhk.pl/wystawy/stale-o-nowej-hucie


OKUPANCI. NIEMCY W KRAKOWIE 1939 – 1945
27 kwiecień – 29 października 2017
Fabryka Schindlera


OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2017
Stara Synagoga


KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN
29 czerwca 2017 – 4 luty 2018
Kamienica Hipolitów

MUZEUM DLA DZIECI
LATO W MUZEUM

WAKACJE Z KRÓLAMI
18 sierpnia, godz. 10.15
Rynek Podziemny
Zapraszamy na przedostatnie już warsztaty, podczas których opowiemy Wam o władcach Polski, którzy panowali w czasach średniowiecza. Poznacie ich imiona, wielkie czyny i codzienne przyzwyczajenia. Dla najwytrwalszych uczestników przewidzieliśmy nawet upominki! Czekamy na Was w Podziemiach Rynku.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

APTEKA W GETCIE KRAKOWSKIM
18 sierpnia, godz. 11.00
Apteka pod Orłem
Projekcja filmu dokumentalnego Krzysztofa Miklaszewskiego o okupacyjnej historii Apteki Pod Orłem, która w czasie II wojny światowej znalazła się w obrębie getta utworzonego dla ludności żydowskiej.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

OGRÓD W DONNICZE, NA SUFICIE I ŚĄCIANIE – KWIATY I ROZMAITE ROŚLINY W DAWNEJ KAMIENICY
18 sierpnia, godz. 11.00
Kamienica Hipolitów
Uczestnicy warsztatów odkryją wspaniałe bogactwo kwiatów i roślin malowanych na meblach, obrazach, przedmiotach codziennego użytku, a także na ścianach czy sufitach starej kamienicy mieszczańskiej. W trakcie zajęć plastycznych uczestnicy zamienią się w modelarzy, aby w plastelinie i gipsie wykonać dekoracje wzorowane na ozdobach, które widzieli w kamienicy.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6 -10 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

WIDOKI BUDAPESZTU, WIDOKI KRAKOWA
18 sierpnia, godz. 11.00
Pałac Krzysztofory
Przyglądając się wizerunkom Krakowa i Budy z Kroniki świata Hartmanna Schedla, zastanowimy się, co łączyło, a co różniło te średniowieczne miasta. Podczas warsztatów zwiedzimy wystawę Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu oraz opowiemy o wspólnej historii tych miast.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 10–13 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

ŚREDNIOWIECZE DA SIĘ LUBIĆ

NAJAZD TATARSKI
19 sierpnia, godz. 11.30 – 17.30
Barbakan
Z cyklu „Na wspólnej drodze…w bitwie i na turnieju”.
Zapraszamy na prezentację walk z czasów najazdów tatarskich w XIII w. z udziałem rycerstwa zachodniego, Połowców, Mongołów, koczowników i Rusinów.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Udział w cenie biletu wstępu

MIECZEM I SZABLĄ
20 sierpnia 2017, godz. 11.30 – 13.00
Pałac Krzysztofory
Z cyklu „Na wspólnej drodze… kultury, handlu, obronności, władzy”.
Zwiedzanie wystawy Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu połączone z warsztatami.
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Udział w cenie biletu wstępu

Tekst: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Muzeum Narodowe w Krakowie

9-16 sierpnia 2017 w Muzeum Narodowym w Krakowie
16 sierpnia – ogłoszenie wyników konkursu na projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie oraz otwarcie wystawy pokonkursowej.
W dniu 16 marca 2017 roku MNK we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Krakowie ogłosiło realizacyjny, dwuetapowy konkurs architektoniczny na opracowanie projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Scenariusz ekspozycji zakłada pokazanie w 24 salach na I i II piętrze Pałacu ok. 1100 obiektów w tym obrazów, przedmiotów codziennego użytku, militariów, grafik oraz rękopisów i starodruków.
Celem konkursu jest uzyskanie jak najlepszego projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Na konkurs nadesłano 11 prac, a do II etapu zakwalifikowano 3 prace. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 16 sierpnia (dziennikarzy zapraszamy tego dnia o godz. 12.00 do Pałacu Książąt Czartoryskich).  Nagrodzone prace będzie można oglądać od 18 sierpnia w ramach wystawy plenerowej na placu przed Arsenałem Muzeum Książąt Czartoryskich. Z tej okazji  18, 19 i 20 sierpnia wstęp na wystawę „Najcenniejsze” w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich będzie kosztował 1 zł. W tych dniach zostaną także zorganizowane specjalne oprowadzania dla publiczności (w cenie biletu na wystawę) po wystawie „Najcenniejsze”: w piątek 18 sierpnia o godz. 16.30, w sobotę 19 sierpnia o godz. 12.00 i w niedzielę 20 sierpnia o godz. 12.00

13-15 sierpnia – Cudowna Moc Sztuki w EUROPEUM
Od 8 sierpnia w EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie – można oglądać niezwykły obraz Madonna z poziomką, wypożyczony z Muzeum Miejskiego w Żywcu. Jego pokaz został przygotowany w ramach organizowanej wspólnie ze stowarzyszeniem Instytut Dziedzictwa akcji Cudowna Moc Bukietów. Ma ona na celu zachowanie tradycji przygotowywania bukietów zielnych na święto Wniebowzięcia Marii Panny 15 sierpnia i podtrzymanie wiedzy na temat mocy ziół, z których bukiety były składane. W niedzielę 13 sierpnia zapraszamy na dziedziniec EUROPEUM do przygotowania własnych dekoracji zielnych. O godz. 12.00, a potem o 14.30 rozpoczną się tam warsztaty florystyczno-zielne, które poprowadzą Sylwia Kucharska i Agnieszka Stój. Wcześniej, o godz. 11.00 będzie można poznać tajemnice obrazu Madonna z poziomką i dowiedzieć się więcej o symbolice roślin w portretach kobiecych.
15 sierpnia o godz. 10.00 na Małym Rynku w Krakowie rozpocznie się rejestracja bukietów do konkursu „Cudowna Moc Bukietów”. 15 sierpnia EUROPEUM, gdzie prezentowana będzie „Madonna z poziomką”, zostanie otwarte dla zwiedzających w godzinach 10.00-16.00 jako jedyny oddział MNK. Więcej informacji: mnk.pl oraz instytutdziedzictwa.pl

Letnie oprowadzania po galeriach i wystawach MNK

Gdzie najlepiej spędzić upalny wakacyjny dzień? Oczywiście tam, gdzie jest klimatyzacja. Na przykład w jednej z galerii Muzeum Narodowego w Krakowie. Z myślą o krakowianach i turystach zaplanowaliśmy serię wakacyjnych oprowadzań. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo nasi przewodnicy zaproszą gości do wszystkich oddziałów MNK i opowiedzą o naszych zbiorach z wszystkich epok: od starożytności na wystawie „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”, przez sztukę dawnej polski i kolekcję ikon w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, po prace współczesnych artystów na ekspozycji #dziedzictwo w Gmachu Głównym. Oprowadzanie w cenie wstępu do danej galerii. Szczegółowy harmonogram na stronie internetowej MNK:
http://mnk.pl/aktualnosci/wakacje-w-muzeum-letnie-oprowadzania-w-mnk
Kino Letnie przed Pawilonem Józefa Czapskiego
Od sierpnia zapraszamy na nowy cykl w Kinie Letnim MNK przed Pawilonem Józefa Czapskiego: „Sztuka udokumentowana”. W najbliższą sobotę wyświetlimy „20 000 dni na Ziemi” Jane PollardIain Forsyth. Bohaterem jej filmu jest Nick Cave, jedna z najbardziej fascynujących postaci świata muzyki, literatury i filmu. Filmowy portret czyni go jeszcze bardziej tajemniczym i zmusza widza do odpowiedzi na pytania: Jak wiele dni z naszego życia naprawdę przeżyliśmy? Co zrobiliśmy z danym nam czasem?. Dokument odsłania tajniki pracy nad płytą „Push the Sky Away”. Seans jest darmowy i rozpocznie się o godz. 20.30. Kwadrans wcześniej zapraszamy na słowo wstępne filmoznawcy Ewy Szponar. W następne soboty wyświetlimy kolejno: „Argentynę, Argentynę” Carlosa Saury oraz „Frankofonię” Aleksandra Sokurowa. Wstęp na wszystkie filmy bezpłatny!

Do 30 września w czwartki Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach będzie otwarta dla zwiedzających dłużej, od godz. 10:00 do 20:00.

Wystawy czasowe

Gmach Główny
, al. 3 Maja 1
#dziedzictwo
23.06.2016 – 07.01.2017
Legiony Polskie
03.06.2016 – 31.12.2017
Galeria „Broń i barwa”
Robert Kuśmirowski: Tężnia
02.04 – 29.10.2017
Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem
19.05 – 31.12.2017

EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej
plac Sikorskiego 6
Madonna z poziomką
NOWA WYSTAWA!
8.08 – 10.09.2017

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał
Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich
07.04.2017 – 08.04.2018

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Rynek Główny 3
Twarze bohatera. Wybrane wizerunki Tadeusza Kościuszki ze zbiorów MNK
23 marca – 15 października 2017

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego
 ul. Piłsudskiego 12
Moneta i imperium. Od Achemenidów po powstanie królestw hellenistycznych
29.06.2016 – 08.04.2018
De re nummaria III. Moneta polska w dawnej literaturze numizmatycznej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie
09.05 – 03.09.2017
Pawilon Józefa Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12
II Grupa Krakowska
08.06 – 10.09.2017

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9
Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz
WSTĘP WOLNY
07.07-20.09.2017
Szuflada Szymborskiej
do 04.02.2018

Dom Jana Matejki
ul. Floriańska 41
Podróże dalekie i bliskie Mistrza Matejki
05.07 – 01.10.2017

Wydarzenia edukacyjne

środa 09.08.2017

Uwaga odbijam!
warsztaty dla dzieci w wieku 7–10 lat, z cyklu: Lato w Muzeum ”I po kim ty to masz?”
prowadzenie: Magda Schuster
Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26
godzina: 10:30
CENA: 5 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (12) 4335 744, rezerwacja@mnk.pl

czwartek 10.08.2017

Wehikuł czasu – czyli jak sztuka przenosi w czasie i przestrzeni
warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat, z cyklu: Lato w Muzeum ”I po kim ty to masz?”
prowadzenie: Agnieszka Fluder
Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM
godzina: 10:30
cena: 5 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (12) 4335 744, rezerwacja@mnk.pl

Co po Szymanowskim?
warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat, z cyklu: Lato w Muzeum ”I po kim ty to masz?”
prowadzenie: Katarzyna Maziarz
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, ul. Kasprusie 19
godzina: 10.30, druga tura 12.15
cena: 5 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (18) 202 00 40, agiewont@mnk.pl
Familijne południe w ogrodzie przed Atmą
Koncert z cyklu: „Koncerty w Atmie”
Wystąpią: Barbara Łypik-Sobaniec – wiolonczela, Tomasz Sobaniec – perkusja
W programie: Karol Szymanowski, Krystyna Moszumańska-Nazar, Marta Ptaszyńska
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, ul. Kasprusie 19
Godzina: 16.00
Wstęp wolny

piątek 11.08.2017

Popatrz, kim jestem!
warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat, z cyklu: Lato w Muzeum ”I po kim ty to masz?”
prowadzenie: Katarzyna Maziarz
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, ul. Kasprusie 19
godzina: 10.30, druga tura 12.15
cena: 5 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (18) 202 00 40, agiewont@mnk.pl

sobota 12.08.2017

Ze szkatułki prababci
warsztaty dla dzieci w wieku 5-7 lat, z cyklu: Lato w Muzeum ”I po kim ty to masz?”
prowadzenie: Hiacynta Sowa
Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach
godzina: 10.30
cena: 5 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (18) 202 00 40, agiewont@mnk.pl

Spacer śladami Stanisława Wyspiańskiego
Muzealny spacer zapowiadający wystawę „Wyspiański”, którą MNK otworzy 28 listopada br.
Prowadzenie: Mateusz Chramiec
Start przed Gmachem Głównym MNK, al. 3 Maja 1
Godz. 12.30
cena: udział bezpłatny, lecz liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (12) 4335 744, rezerwacja@mnk.pl

Kino Letnie w Pawilonie Józefa Czapskiego. Jane PollardIain Forsyth: 20 000 dni na Ziemi
Słowo wstępne: Ewa Szponar
Pawilon Józefa Czapskiego, ul. J. Piłsudskiego 12
Godz. 20.15
Wstęp wolny!

niedziela 13.08.2017

Cudowna Moc Sztuki
Ośrodek Kultury Europejskie EUROPEUM, pl. Sikorskiego 6
11.00 – prof. Marek Walczak: Tajemnice Madonny z poziomką – wykład warsztatowy;
11.45 – dr Piotr Klepacki: Rośliny w portretach kobiecych, co się za nimi kryje? – wykład warsztatowy;
12.00 – Sylwia Kucharska: Roślinne rękodzieło łączy pokolenia – warsztaty;
14.30 – Agnieszka Stój, dyrektor Małopolskiego Centrum Edukacji Florystycznej: warsztaty florystyczno-zielne na dziedzińcu
Wstęp bezpłatny

wtorek 15.08.2017

Cudowna Moc Bukietów
Mały Rynek
10.00–13.00 – rejestracja bukietów – przyjmowanie zgłoszeń przy scenie na Małym Rynku;
11.15 – msza św. w bazylice Mariackiej; korowód zielny z udziałem Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, Towarzystwa Przyjaciół Bronowic; święcenie bukietów zielnych
Prowadzenie: Lidia Jazgar
12.30 – programy artystyczne
14.00 – ogłoszenie wyników, wręczenie nagród laureatom, prezentacja zwycięskich bukietów
Wstęp bezpłatny

środa 16.08.2017

Wszystko na głowie!
warsztaty dla dzieci w wieku 7–10 lat, z cyklu: Lato w Muzeum ”I po kim ty to masz?”
prowadzenie: Magda Schuster
Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17
godzina: 10:30
cena: 5 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (12) 4335 744, rezerwacja@mnk.pl

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK na stronie internetowej: www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie

Nowohuckie Centrum Kultury

Kulturalna jesień

Wakacje w pełni , a my już myślimy o jesiennych, kulturalnych atrakcjach. Ruszamy z końcem września i mamy do zaproponowania trzy kabarety z górnej półki, dwa klimatyczne koncerty i komediowy spektakl teatralny.

Może warto już teraz zarezerwować sobie czas i zakreślić datę w kalendarzu?

24 września (niedziela), g. 19.00, Scena NCK

KABARET NOWAKI „Śmiechokalipsa” – program jubileuszowy

Dokładnie od dekady bawią fanów dobrej rozrywki. Niezliczone spektakle i programy telewizyjne to doświadczenie, które pozwala na określenie Nowaków mianem ekspertów w dziedzinie śmiechu i żartu. Świętując swój jubileusz wyruszają w zupełnie nową przygodę, w którą zabiorą ze sobą publiczność. Nowe perypetie znanych już postaci i ulubieni bohaterowie w absolutnie zaskakujących sytuacjach.

bilety: 60 zł

1 października (niedziela), g. 19.00, Scena NCK

ANNA TRETER „To ja” – koncert jubileuszowy z okazji 40-lecia działalności scenicznej

Program koncertu będzie miał charakter przekrojowy. Zabrzmią zarówno utwory z czterech autorskich płyt artystki, jak i premierowe wykonania piosenek, które ukażą się na najnowszym wydawnictwie. Znajdzie się także miejsce dla piosenek z repertuaru zespołu Pod Budą. Obok nastrojowych ballad, pojawią się utwory rytmiczne i żywiołowe.

Prowadzenie koncertu: Andrzej Poniedzielski

bilety: 50 zł

13 października (piątek), g. 19.00, Scena NCK

KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ „Nareszcie w Dudapeszcie” – program kabaretowy

Autorski program satyryczny, aktualizowany na bieżąco i opisujący wydarzenia polityczne, między innymi w najnowszym „Liście Ignacego do Hrabiego”, „Balladzie o wyklętych kredkach” czy „Balladzie o Rysiu Petru”.

bilety: 50 zł

14 października (sobota), g.19.00, Scena NCK

SKOK W BOK – Teatr Capitol z Warszawy – spektakl komediowy

Dwie pary z długoletnim stażem planują kolejne wspólne wakacje. Ta sama willa, te same atrakcje, no i oczywiście niestety partner także ten sam. Aby więc tym razem urlop nie był nudny, mężowie postanawiają urozmaicić sobie letni wypoczynek i namówić żony do spędzenia wakacji oddzielnie.

Obsada: Dorota Chotecka, Sławomir Zapała, Robert Wabich, Andżelika Piechowiak, Magdalena Wróbel, Delfina Wilkońska, Adam Fidusiewicz/Michał Malinowski

bilety: 80 zł

15 października (niedziela), g.19.00, Scena NCK

Grupa MoCarta i Ireneusz Krosny – program kabaretowy

Grupa MoCarta – określana mianem „kabaretowego boysbandu smyczkowego” to wybitnie zdolni muzycy z ogromnym poczuciem humoru. Ich skecze polegają głównie na zabawie wszelkiego rodzaju muzyką.

Ireneusz Krosny – stworzył swoją własną oryginalną technikę pantomimy, w której aktor nie gra w sposób symboliczny, ale bezpośredni przez co staje się bliższy widzowi, któremu łatwiej podążać za treścią spektaklu.

bilety: 80 zł

27 października (piątek), g. 19.00, Scena NCK

ROBERT KASPRZYCKI i Goście – koncert jubileuszowy z okazji 25-lecia działalności scenicznej

Magdalena Switek

Związany z Krakowem znany śpiewający autor i showman obdarzony niesamowitym poczuciem humoru. Ma na koncie cztery studyjne albumy, a single z jego płyt miesiącami gościły na Liście Przebojów Radiowej Trójki. Jubileusz będzie niepowtarzalnym wydarzeniem dla fanów piosenki poetyckiej i folkowej. Artysta zapowiada koncert wyjątkowy zarówno jeśli chodzi o zaproszonych gości, repertuar, jak i oprawę.

bilety: 60 zł

SCENA NCK dla dzieci

AKADEMIA PANA KLEKSA – spektakl Teatru Maska z Rzeszowa

25 października (środa), g.10.00, Scena NCK

TOMCIO PALUSZEK – spektakl Teatru Lalek Rabcio z Rabki-Zdroju

22 listopada (środa), g.10.00, Scena NCK

IMPREZA MIKOŁAJOWA – spektakl teatralny „GRUDNIOWY GOŚĆ” w wykonaniu Teatru Banasiów z Warszawy

2 grudnia (sobota), godz.16.00, Scena NCK

5, 6 grudnia, godz.9.00, 11.15, Scena NCK

Tekst i foto: Nowohuckie Centrum Kultury

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedza, by zdążyć przed ich końcem.


NA WSPÓLNEJ DRODZE. KRAKÓW I BUDAPESZT W ŚREDNIOWIECZU
Pałac Krzysztofory
TYLKO DO 20 SIERPNIA !!!


PRAWIE WSZYSTKO O ZWIERZYŃCU
25 marzec – 3 września 2017
Dom Zwierzyniecki


STALE O NOWEJ HUTY
18 lipca – 8 października 2017
Dzieje Nowej Huty


OKUPANCI. NIEMCY W KRAKOWIE 1939 – 1945
27 kwiecień – 29 października 2017
Fabryka Schindlera


OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2017
Stara Synagoga


KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN
29 czerwca 2017 – 4 luty 2018
Kamienica Hipolitów

MUZEUM DLA DZIECI
LATO W MUZEUM

KRAKÓW HELENY MODRZEJEWSKIEJ
11 sierpnia, godz. 11.00
miejsce zbiórki: Dom Pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21
Wakacyjny spacer edukacyjny śladami miejsc związanych z życiem i pracą niezwykłej artystki – Heleny Modrzejewskiej. Podczas spotkania zobaczymy m.in. jej dom rodzinny, Salon Heleny Modrzejewskiej, Narodowy Stary Teatr oraz kościół św. Krzyża. Zwiedzimy także wystawę poświęconą jej krakowskiej rywalce – Antoninie Hoffmann. Zapoznamy się na niej z pamiątkami związanymi z tymi znakomitymi gwiazdami teatru.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 10–16 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

WAKACJE Z KRÓLAMI
8 sierpnia, godz. 10.15
Rynek Podziemny
Zapraszamy na cykl 3 zajęć warsztatowych, podczas których opowiemy Wam o władcach Polski, którzy panowali w czasach średniowiecza. Poznacie ich imiona, wielkie czyny i codzienne przyzwyczajenia. Dla najwytrwalszych uczestników przewidzieliśmy nawet upominki! Czekamy na Was w Podziemiach Rynku.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

ŚLADAMI WSPOMNIEŃ…
9 sierpnia, godz. 11.00
Ulica Pomorska
Spacer edukacyjny po najważniejszych miejscach w okolicach placu Inwalidów, które odegrały znaczącą rolę w historii Krakowa i jego mieszkańców w pierwszej połowie XX wieku.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–18 lat
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

DOLA I NIEDOLA SŁUŻĄCEJ – O SPRZĄTANIU W DAWNYM DOMU
11 sierpnia, godz. 11.00
Kamienica Hipolitów
Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak nasi przodkowie radzili sobie z utrzymaniem porządku i czystości w domu. Zapoznają się z codziennymi obowiązkami służących oraz z dawnymi sprzętami służącymi do utrzymania czystości. Podczas spotkania będzie można się dowiedzieć, jak kiedyś zwalczano insekty i jak robiono pranie. Podczas zajęć plastycznych będzie można wykonać plakaty związane z tematyką warsztatów.
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–13 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

URZĄDZAMY NOWOHUCKIE MIESZKANIE
11 sierpnia, godz. 12.00
Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16
Uczestnicy warsztatów zapoznają się z osiągnięciami polskiego wzornictwa z lat 1956–1968, czyli jednego z najlepszych okresów polskiego designu. Warsztat stanowi podróż w czasie do okresu PRL-u i czasów młodości naszych dziadków. Uczestnicy będą projektować wnętrza nowohuckich mieszkań oraz meblować je w oparciu o karty pracy i obiekty muzealne zgromadzone na wystawie.
Zajęcia dla dzieci w wieku 7–11 lat
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

ŚREDNIOWIECZE DA SIĘ LUBIĆ

DZIEŃ RZEMIOSŁA
12 sierpnia, godz. 11.30 – 17.30
Barbakan
Z cyklu “Życie codzienne w średniowieczu”. Zapraszamy na pokazy tkactwa, powroźnictwa, odlewania z cyny, tajniki produkcji woskowych świec, skręcanie powrozów.
Udział w cenie biletu wstępu

IMIĘ ZBRODNI
12 sierpnia, godz. 12.00
Barbakan, Mury Obronne, Pałac Krzysztofory
Zostań  średniowiecznym detektywem i rozwiąż tajemnicza zagadkę z historii dawnego Krakowa. Na zwycięzców czekają nagrody.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Udział w cenie biletu wstępu

W BENEDYKTYŃSKIM SKRYPTORIUM
13 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00; 13.30 – 15.00
Barbakan
Z cyklu “Na wspólnej drodze… kultury, handlu, obronności, władzy”. Jak wyglądała praca średniowiecznego skryby, jaki zakon specjalizował się w przepisywaniu ksiąg, jak powstawał atrament, pergamin, czym były iluminacje i czy praca skryby była łatwa i przyjemna? Odpowiedź na te i inne pytania  poznasz podczas warsztatów oraz spróbujesz swoich sił i umiejętności pisania gęsim piórem.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Udział w cenie biletu wstępu

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Muzeum Narodowe w Krakowie

Madonna z poziomką (fragment), malarz krakowski lub małopolski(?), trzecia ćwierć XV wieku, tempera na desce,
Muzeum Miejskie w Żywcu, depozyt Parafii Katedralnej Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Żywcu
FOTO MATLAKIEWICZ

Madonna z poziomką” od 8 sierpnia w EUROPEUM

Niezwykły obraz, wypożyczony z Muzeum Miejskiego w Żywcu, będzie można oglądać od 8 sierpnia w EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, w ramach organizowanej wspólnie ze stowarzyszeniem Instytut Dziedzictwa „Cudownej Mocy Sztuki”. To trwający kilka tygodni pokaz wybitnego ale mało znanego dzieła, ukazującego Madonnę w otoczeniu kwiatów, owoców lub ziół. Towarzyszy „Cudownej Mocy Bukietów”, akcji służącej podtrzymywaniu tradycji przygotowywania bukietów zielnych na święto Wniebowzięcia Marii Panny 15 sierpnia. W bieżącym roku do MNK przyjedzie „Madonna z poziomką”, pochodzący z końca XV wieku gotycki obraz tablicowy, przedstawiający subtelną, jasnowłosą Marię, którą jedną ręką przytula Dzieciątko, a w drugiej trzyma kwiat i owoc poziomki – symbole macierzyństwa i dziewictwa. 15 sierpnia EUROPEUM, gdzie prezentowana będzie „Madonna z poziomką”, zostanie otwarte dla zwiedzających w godzinach 10.00-16.00 jako jedyny oddział MNK.

Dziennikarzy zapraszamy na spotkanie przy obrazie 8 sierpnia o godz. 12.00

Kino Letnie przed Pawilonem Józefa Czapskiego. W sierpniu nowy cykl

Od 5 sierpnia zapraszamy na nowy cykl w Kinie Letnim MNK przed Pawilonem Józefa Czapskiego: „Sztuka udokumentowana”. Złożą się nań cztery słynne filmy, niekoniecznie dokumentalne. Rozpoczynamy od mocnego uderzenia – w sobotę 5 sierpnia pokażemy „Gimme Danger” Jima Jarmuscha. To opowieść o legendarnej grupie The Stooges i jej liderze Iggy’m Popie. Przesiąknięty punkową energią dokument nie jest jednak fanowską laurką. Motywem przewodnim jest poszukiwanie wolności oraz twórczej niezależności. W „Gimme Danger” pojawiają się fragmenty niezapomnianych koncertów The Stooges i największe przeboje, takie jak „No Fun” czy nieśmiertelne „I Wanna Be Your Dog”. Film został prezentowany na festiwalu w Cannes w 2016 roku. Seans jest darmowy i rozpocznie się o godz. 20.30. Kwadrans wcześniej zapraszamy na słowo wstępne filmoznawcy Dagmary Romanowskiej. W następne soboty wyświetlimy kolejno: „20 000 dni na Ziemi” Jane PollardIain Forsyth, „Argentynę, Argentynę” Carlosa Saury oraz „Frankofonię” Aleksandra Sokurowa. Wstęp na wszystkie seanse bezpłatny!

Lato z #dziedzictwem – specjalne zniżki dla grup

Zapraszamy do udziału w specjalnej akcji Muzeum Narodowego w Krakowie pt. „Lato z #dziedzictwem”, związanej z największą tegoroczną wystawą naszego muzeum, prezentowaną w Gmachu Głównym. Przez całe wakacje grupy zorganizowane (koloniści, uczestnicy wycieczek, seniorzy, pielgrzymi, harcerze, służby mundurowe itp.) liczące od 10 do 30 osób mogą kupić bilet łączony w promocyjnej cenie 10 zł. Wejście na  wystawę #dziedzictwo będzie możliwe tylko po dokonaniu rezerwacji u koordynatora akcji Moniki Filek pod adresem mailowym: mfilek@mnk.pl. Zakupu i odbioru biletów można dokonać w kasach biletowych MNK.

Wystawę #dziedzictwo można zwiedzić także z kuratorem dr hab. Andrzejem Szczerskim, wicedyrektorem MNK ds. naukowych. Oprowadzania kuratorskie nie wymagają dodatkowej opłaty, poza zakupem biletu na wystawę. Szczegółowy harmonogram na naszej stronie internetowej: http://mnk.pl/aktualnosci/oprowadzania-kuratorskie-po-wystawie-dziedzictwo-1

Do 30 września w czwartki Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach będzie otwarta dla zwiedzających dłużej, od godz. 10:00 do 20:00.

Wystawy czasowe

Gmach Główny
al. 3 Maja 1

#dziedzictwo

23.06.2016 – 07.01.2017

Legiony Polskie

03.06.2016 – 31.12.2017

Galeria „Broń i barwa”

Robert Kuśmirowski: Tężnia

02.04 – 29.10.2017

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 31.12.2017

EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej

plac Sikorskiego 6

Madonna z poziomką

NOWA WYSTAWA!

8.08 – 10.09.2017

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał

Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich

07.04.2017 – 08.04.2018

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Rynek Główny 3

Twarze bohatera. Wybrane wizerunki Tadeusza Kościuszki ze zbiorów MNK

23 marca – 15 października 2017

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12

Moneta i imperium. Od Achemenidów po powstanie królestw hellenistycznych

29.06.2016 – 08.04.2018

De re nummaria III. Moneta polska w dawnej literaturze numizmatycznej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

09.05 – 03.09.2017

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12

II Grupa Krakowska

08.06 – 10.09.2017

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz

WSTĘP WOLNY

07.07-20.09.2017

Szuflada Szymborskiej
do 04.02.2018

Dom Jana Matejki

ul. Floriańska 41

Podróże dalekie i bliskie Mistrza Matejki

05.07 – 01.10.2017

Wydarzenia edukacyjne

piątek 04.08.2017

Magazyn wspomnień

warsztaty dla dzieci w wieku 7–10 lat, z cyklu: Lato w Muzeum ”I po kim ty to masz?”

prowadzenie: Blanka Dudek

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

GODZINA: 10:30

cena: 5 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (12) 4335 744, rezerwacja@mnk.pl

Oprowadzanie dla osób indywidualnych

prowadzenie: Mateusz Chramiec

Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, wystawa „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

godzina: 16.30, w cenie biletu wstępu na wystawę

sobota 05.08.2017

Księżycowa animacja poklatkowa

warsztaty dla dzieci w wieku 8–12 lat, z cyklu: Lato w Muzeum ”I po kim ty to masz?”

prowadzenie: Agnieszka Fluder, Bartosz Waier

Gmach Główny / wystawa: #dziedzictwo, Al. 3 Maja 1

godzina: 10:30

cena: 5 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (12) 4335 744, rezerwacja@mnk.pl

Kino Letnie w Pawilonie Józefa Czapskiego. Jim Jarmusch: Gimme Danger

Słowo wstępne: Dagmara Romanowska

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. J. Piłsudskiego 12

Godz. 20.15

Wstęp wolny!

wtorek 08.08.2017

Dziedzictwo nasze czy nie nasze?

warsztaty dla seniorów, z cyklu: Rozmowy o literaturze

prowadzenie: Filip Skowron

Gmach Główny / wystawa: #dziedzictwo, Al. 3 Maja 1

godzina: 10:15

cena: 1 zł, brak konieczności rezerwacji

Oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

Oprowadzanie z cyklu: Muzeum przyjazne

prowadzenie: Michał Liana

Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, wystawa “Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

godzina: 10.15-11.15

cena: 1 zł, konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie)

Oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

Oprowadzanie z cyklu: Muzeum przyjazne

prowadzenie: Michał Liana

Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, wystawa „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

godzina: 11.45-12.45

CENA: 1 zł, konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie)

środa 09.08.2017

Uwaga odbijam!

warsztaty dla dzieci w wieku 7–10 lat, z cyklu: Lato w Muzeum ”I po kim ty to masz?”

prowadzenie: Magda Schuster

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

godzina: 10:30

CENA: 5 zł, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja (12) 4335 744, rezerwacja@mnk.pl

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK na stronie internetowej: www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie

Tekst i foto: Muzeum Narodowe w Krakowie

Centrum Kultury Żydowskiej

GRY NIESKOŃCZONE / UNFINISHED GAMES

wernisaż wystawy rysunku

Leonarda Pędziałka

w ramach

Krakowskich Spotkań Artystycznych, 2017

PIĄTEK, 11 SIERPNIA, 2017 r., godz. 17.00

Nowohuckie Centrum Kultury

SCENA LETNIA NCK

W sierpniu w Nowohuckim Centrum Kultury kontynuujemy cykl letnich koncertów, na których wystąpią zespoły z bardzo różnych muzycznych światów. Będzie muzyka klezmerska, blues, rock, ballada i muzyka turystyczna – czyli dla każdego coś 🙂

Zapraszamy na koncerty pod pogodnym, nowohuckim niebem.

Na wszystkie występy wstęp wolny!

6 sierpnia (niedziela), g.18.00, scena plenerowa NCK

Duet THE NEW LESSERS – Agata Ślazyk i Antek Krupa

Zamysłem twórców zespołu: Antoniego Krupy i Agaty Ślazyk jest przedstawienie współczesnemu słuchaczowi muzyki złotej ery Woodstock. Zespół wykonuje covery angielskich zespołów blues-rockowych końca lat 60-tych takich jak Traffic, Jethro Tull, Free, songi Boba Dylana, fragmenty spektaklu poetycko muzycznego „Amela – blues o rozwianych włosach na wietrze” autorstwa Antka Krupy i Jarka Śmietany oraz autorskie songi Agaty Ślazyk.

13 sierpnia (niedziela), g.18.00, scena plenerowa NCK

JOANNA SŁOWIŃSKA z zespołem

Jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci na naszej scenie muzycznej. Z zespołem złożonym z krakowskich instrumentalistów koncertowała w większości krajów Europy, USA, Chile i Gruzji. Jest laureatką wielu renomowanych festiwali, m.in. Grand Prix oraz Nagrody Publiczności festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja, Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i Super Jedynek TVP1.

Koncert inspirowany jest polską muzyką tradycyjną, motywami muzyki klezmerskiej, romskiej i muzyki Podkarpacia.

20 sierpnia (niedziela), g.18.00, scena plenerowa NCK

Zespół ElendeS

Zespół założony w 2015r. przez dwóch multiinstrumentalistów: Stein’a Godderé’a oraz Łukasza Chrzanowskiego, wykonuje energiczną muzykę akustyczną. Repertuar składa się ze znanych utworów we własnych interpretacjach, jak również z twórczości autorskiej. Podczas występów najczęściej łączone są obie te formy.

27 sierpnia (niedziela), g.18.00, scena plenerowa NCK

Zespół NiPU

W marcu 2003 roku Tomek Kostecki, Michał Matysik i Przemek Walczak wystąpili gościnnie na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej „WATRA”. Duża scena Nowohuckiego Centrum Kultury rozbrzmiała przebojami znanych zespołów, a ciepłe przyjęcie przez publikę, zachęciło tercet do rozpoczęcia muzycznej przygody. Poszukiwania sekcji rytmicznej zaowocowały w lipcu dołączeniem do zespołu Mariusza Walczaka, a we wrześniu Leszka Sokołowskiego, tak powstał kwintet o nazwie NiPU.

Na wszystkie występy wstęp wolny!

Tekst i foto: Nowohuckie Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

6 sierpnia, niedziela

12.30 MINIspotkania ze sztuką – WIATR

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 42 42 860

7 sierpnia, poniedziałek

12.00 sMoCzKi

Oprowadzanie po wystawie Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović dla opiekunów z dziećmi do lat trzech.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl

10 sierpnia, czwartek

20.30 Kino na dachu MCK: Chorwacja

Projekcja filmu w ramach programu towarzyszącego wystawie Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović

Wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne na tydzień przed pokazem przez internet

https://kino2017vol2.evenea.pl/

11 sierpnia, piątek

12.00 Dojrzali do sztuki – Poszukiwanie formy

Spotkanie dla seniorów przybliżające tematykę wystawy Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović

Twórczość Ivana Meštrovića może być postrzegana jako wyraz tendencji panujących w sztuce pod koniec XIX oraz w pierwszych dekadach XX wieku. Można potraktować ją jako próbę zamknięcia w rzeźbie duchowej historii ludów południowosłowiańskich – legend, przypowieści, tradycji czy pamięci o wielkich bohaterach, będąc tym samym głosem w dyskusji na temat kształtowania się narodowych języków sztuki. Prace Ivana Meštrovića prowokują też pytania o istnienie ponadnarodowych , uniwersalnych tendencji formalnych w ówczesnej rzeźbie. Fascynacja secesją oraz oddziaływanie symbolizmu widoczne w początkowej fazie twórczości, w późniejszych latach ustępują ekspresjonizmowi oraz postępującej kubizacji form. Stają się tym samym ważnym komentarzem do przekształceń, którym w owym czasie ulegała cała sztuka europejska.

Prowadzenie: Małgorzata Jędrzejczyk. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 42 42 860

12 sierpnia, sobota

11.00 Spacer tematyczny dla dzieci: Mitologia w architekturze

Dla dzieci w wieku 7-12 lat

Wstęp wolny. Start: Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25

Informacje: warsztaty@mck.krakow.pl , tel. 12 42 42 860

19 sierpnia, sobota

11.00 Spacer miejski Galicyjski pierścień Krakowa

Program spaceru miejskiego opracowany został tak, aby stał się znakomitą przygodą prowokującą do poznania galicyjskich zaułków, gmachów, pomników, tablic czy kawiarni. Podążając za wskazaniami mapy, uczestnicy wykonają zadania w siedmiu punktach zlokalizowanych w obrębie Plant. Ćwiczenia są zróżnicowane – niektóre wymagają skorzystania z wiedzy i umiejętności zdobywania informacji, inne pozwolą na wykazanie się talentem plastycznym, sprawnością lub sprytem.

Galicja to określenie ziem zaboru austriackiego. Nazwa kraju koronnego istniejącego w latach 1772-1918 jako Królestwo Galicji i Lodomerii. Ziemie wchodzące w skład dawnej Rzeczypospolitej na jej południowo-wschodnich rubieżach, obecnie znajdujące się na terenie Polski i Ukrainy. Galicyjskie wątki dają się silnie zauważyć w historii XIX wiecznego Krakowa – ekonomia, architektura, sztuka, literatura i nauka to obszary, które rozwijały się prężnie dzięki osobom wywodzącym się z obszaru zaboru austro-węgierskiego. Wymiana myśli między intelektualistami tamtych czasów, czerpanie inspiracji z nurtów artystycznych i kierunków architektonicznych obecnych w Wiedniu oraz doświadczenie wielokulturowego dziedzictwa mieszkańców Galicji sprzyjało rozkwitowi miast. Kraków, podobnie jak stolica Galicji Lwów, rozwijał się dynamicznie, przybierając rys nowoczesnej metropolii. Najlepiej mówią o tym świadkowie tamtych czasów – architektura wokół zielonego pierścienia okalającego Stare Miasto – Plant.

Spacer trwa ok. 1,5 h-2h. Rozpocznie się w siedzibie Międzynarodowego Centrum Kultury, Rynek Główny 25, gdzie uczestnicy dostaną mapki oraz wskazówki, jaką trasą podążać.

Zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl oraz pod nr tel. 12 42 42 860

Wstęp wolny.

20 sierpnia

Niedziela

12.30

MINIspotkania ze sztuką – DRAPERIA

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 42 42 860

24 sierpnia

Czwartek

20.30

Kino na dachu MCK: Chorwacja

Projekcja filmu w ramach programu towarzyszącego wystawie Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović

Wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne na tydzień przed pokazem przez internet

https://kino2017vol2.evenea.pl/

26 sierpnia

Sobota

11.00

Spacer tematyczny dla dzieci: Śródziemnomorski plener malarski

Dla dzieci w wieku 7-12 lat

Wstęp wolny. Start: Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25

Informacje: warsztaty@mck.krakow.pl , tel. 12 42 42 860

31 sierpnia

Czwartek

20.30 Kino na dachu MCK: Chorwacja

Projekcja filmu w ramach programu towarzyszącego wystawie Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović

Wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne na tydzień przed pokazem przez internet

https://kino2017vol2.evenea.pl/

PROJEKTY:

Akademia Dziedzictwa

Nabór do 12. edycji

Studia podyplomowe z zarządzania dziedzictwem kulturowym realizowane są od 2001 roku wspólnie z Małopolską Szkołą Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Adresatami studiów są pracownicy administracji publicznej, służb ochrony zabytków, nauczyciele, muzealnicy i pracownicy placówek kulturalnych oraz osoby zainteresowane dziedzictwem kulturowym. Uczestnicząc w wykładach i seminariach obejmujących zagadnienia ekonomiczne, prawne, administracyjne i społeczne, słuchacze zdobywają wiedzę o współczesnych narzędziach ochrony dziedzictwa kulturowego i zarządzania jego zasobami. Zajęcia realizowane są w ramach następujących bloków: teoria ochrony dziedzictwa kulturowego, prawo i finanse w zarządzaniu dziedzictwem; marketing i promocja dziedzictwa kulturowego; zarządzanie instytucją: ludzie i zasoby, dziedzictwo kulturowe a planowanie przestrzenne i administracja publiczna, turystyka i muzea. Uzupełnieniem programu są warsztaty poświęcone zarządzaniu instytucjami kultury oraz zarządzaniu obiektami dziedzictwa kulturowego w formie wyjazdów studyjnych. Podsumowanie studiów stanowi przygotowanie pracy końcowej w ramach jednego z kilku seminariów tematycznych. Studia realizowane są dzięki wsparciu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

WYSTAWY:

A driatycka epopeja. Ivan Meštrović

do 5 listopada 2017

Galeria MCK, Kraków, Rynek Główny 25

To pierwsza w Polsce prezentacja prac Ivana Meštrovicia i zarazem sztuki chorwackiej tej klasy. Meštrović jest największym chorwackim artystą XX wieku i jednym z najważniejszych artystów środkowoeuropejskich. W wyjątkowy sposób łączył rzeźbę z architekturą i urbanistyką, dziedzictwo antyczne i bizantyńskie z modernizmem, Słowiańszczyznę i Bałkany z cywilizacją śródziemnomorską. W Galerii MCK prezentowanych jest 30 prac genialnego rzeźbiarza, ukazujących całe bogactwo i różnorodność jego artystycznej działalności.

W biografii Meštrovića (1883–1962) sztuka splata się z polityką i odzwierciedla wiele dramatycznych wyzwań, jakim musieli stawić czoła artyści środkowoeuropejscy w XX wieku. Urodzony w chłopskiej rodzinie, nie uczęszczał do żadnej szkoły aż do wstąpienia do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, ale już w wieku 28 lat zdobył Grand prix na wystawie światowej w Rzymie (1911 r.), co rozpoczęło jego wielka karierę. Sędziwy Rodin ujrzał w nim swojego genialnego kontynuatora. W dwudziestoleciu międzywojennym był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. Po drugiej wojnie światowej wyemigrował do USA (gdzie został profesorem rzeźby na Uniwersytecie Syracuse, a następnie Notre Dame). Był pierwszym żyjącym artystą, który miał indywidualną wystawę w Metropolitan Museum w Nowym Jorku (1947).

Wystawa przygotowywana we współpracy z Muzeji Ivana Meštrovicia: Galerija Meštrović w Splicie i Atelijer Meštrović w Zagrzebiu.

Godziny otwarcia Galerii MCK: wtorek–niedziela 11:00–19:00 (ostatnie wejście 18:30)

Ceny biletów: 12 zł (pełnopłatny), 7 zł (ulgowy), 20 zł (rodzinny)

W każdy wtorek i środę w godzinach 11.00–12.00 HAPPY HOUR – wstęp na wystawę za 1 zł.

W każdą niedzielę, w cenie biletu zwiedzanie wystawy z przewodnikiem: godz. 12.00 w języku polskim i godz. 16.00 w języku angielskim.

***

Międzynarodowe Centrum Kultury, www.mck.krakow.pl

Serwis internetowy Art and Heritage in Central Europe, www.ahice.net

Kwartalnik HERITO, www.herito.pl

Fundacja im. Anny Lindh, www.alfpolska.org

Księgarnia internetowa www.mck.krakow.pl/ksiegarnia

Biblioteka Naukowa MCK i Czytelnia Rolanda Bergera

poniedziałek 10.00–16.00 wtorek 10.00–19.00 środa 10.00–19.00 czwartek 10.00–19.00 piątek 10.00–16.00 sobota 10.00–14.00 tel.: 1242-42-833, 1242-42-835

Recepcja MCK (II piętro)

poniedziałek–piątek 8.00–18.00 tel.: 1242-42-811

Tekst i Foto: Międzynarodowe Centrum Kultury

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

JAK UCHWYCIĆ ZIELEŃ W ODCIENIACH SZAROŚCI – KRAKOWSKIE OGRODY NA FOTOGRAFII DO 1939 ROKU

6 sierpnia 2017, godz. 16.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus

Muzeomania, z cyklu Zielone marginesy.
Wydaje się to niemożliwe, a jednak… Biel i czerń fotografii posiada niezwykłą moc i nie ma dla niej żadnych ograniczeń. Zapraszamy miłośników fotografii i nie tylko na spotkanie prowadzone przez Joannę Gellner (MHK). Zaprezentujemy krakowskie parki i ogrody uwiecznione na zdjęciach ze zbiorów naszego Muzeum. Fotografie te stanowią znakomity materiał ikonograficzny, który pozwala zobaczyć, jak zmieniały się miejskie tereny zielone w okresie od 2 połowy XIX wieku do 1939 roku. Wspólnie zajrzymy do krakowskich ogrodów, ogródków i zieleńców. Przyjrzymy się, jak zmieniało się zielone oblicze naszego miasta.
UDZIAŁ BEZPŁATNY

MUZEUM DLA DZIECI

LATO W MUZEUM  

WAKACJE Z KRÓLAMI
1 sierpnia, godz. 10.15
Rynek Podziemny
Zapraszamy na cykl 3 zajęć warsztatowych, podczas których opowiemy Wam o władcach Polski, którzy panowali w czasach średniowiecza. Poznacie ich imiona, wielkie czyny i codzienne przyzwyczajenia. Dla najwytrwalszych uczestników przewidzieliśmy nawet upominki! Czekamy na Was w Podziemiach Rynku.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc:  info@mhk.pl

PAN TADEUSZ Z APTEKI POD ORŁEM
2 sierpnia, godz. 11.00
Apteka pod Orłem
Zapraszamy dzieci na warsztaty, podczas których wykonując różnorodne zadania zapoznają się z historią Tadeusza Pankiewicza, jego apteki i getta krakowskiego. Najważniejszym elementem zajęć będzie odczytanie tajemniczego listu pana Tadeusza…
Zajęcia dla dzieci w wieku 6 – 10 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc:  info@mhk.pl

KRAKÓW HELENY MODRZEJEWSKIEJ
2 sierpnia, godz. 11.00
miejsce zbiórki: Dom Pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21
Wakacyjny spacer edukacyjny śladami miejsc związanych z życiem i pracą niezwykłej artystki – Heleny Modrzejewskiej. Podczas spotkania zobaczymy m.in. jej dom rodzinny, Salon Heleny Modrzejewskiej, Narodowy Stary Teatr oraz kościół św. Krzyża. Zwiedzimy także wystawę poświęconą jej krakowskiej rywalce – Antoninie Hoffmann. Zapoznamy się na niej z pamiątkami związanymi z tymi znakomitymi gwiazdami teatru.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 10–16 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc:  info@mhk.pl

POZDROWIENIA Z PODGÓRZA
2 sierpnia 2017, godz. 12.00
Pałac Krzysztofory
Wakacje w Podgórzu mogą być bardzo ciekawe, dlatego warto podzielić się swoimi przeżyciami z najbliższymi. Jak to zrobić najlepiej? Wysyłając własnoręcznie wykonaną pocztówkę z wakacji! Zapraszamy do wspólnej zabawy!
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc:  info@mhk.pl

ZBUDUJ Z NAMI NOWA HUTĘ
2 sierpnia, godz. 12.00
Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16
Zapraszamy dzieci na warsztaty , podczas których uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę teoretyczną o architekturze i urbanistyce Nowej Huty. Następnie będą mogli ją samodzielnie przetworzyć, budując własne „miasto idealne”. Zajęcie oparte na współdziałaniu i pracy w grupie.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 10–13 lat.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc:  info@mhk.pl

ŚREDNIOWIECZE DA SIĘ LUBIĆ

U KOWALA, KOLCZUŻNIKA i PŁATNERZA
5 sierpnia, godz. 11.30 – 17.30
Barbakan
Z cyklu “Życie codzienne w średniowieczu”. Poznaj tajniki kowalstwa, płatnerstwa, splatania kolczug oraz odlewnictwa. Spróbujesz własnoręcznie wykuć różne elementy u kowala, przymierzysz średniowieczną zbroję, czy sprawdzisz swoją celność na strzelnicy średniowiecznej.
Udział w cenie biletu wstępu

SZLAKIEM OBRONNOŚCI MIEJSKIEJ
6 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00
Pałac Krzysztofory
Z cyklu “Na wspólnej drodze… kultury, handlu, obronności, władzy”. Zwiedzanie wystawy  Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu  połączone z warsztatami.
Obowiązuje rezerwacja miejsc:  info@mhk.pl
Udział w cenie biletu wstępu

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie  www.mhk.pl/wystawy/czasowe  , kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

NA WSPÓLNEJ DRODZE. KRAKÓW I BUDAPESZT W ŚREDNIOWIECZU
6 czerwca – 20 sierpnia 2017
Pałac Krzysztofory

PRAWIE WSZYSTKO O ZWIERZYŃCU
25 marzec – 3 września 2017
Dom Zwierzyniecki

STALE O NOWEJ HUCIE
18 lipca – 8 października 2017
Dzieje Nowej Huty

OKUPANCI. NIEMCY W KRAKOWIE 1939 – 1945
27 kwiecień – 29 października 2017
Fabryka Schindlera

OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2017
Stara Synagoga

KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN
29 czerwca 2017 – 4 luty 2018
Kamienica Hipolitów

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa









PLACES WORTH YOUR TIME