Kino letnie w MOCAK-u

0

Szanowni Państwo przez całe wakacje MOCAK zaprasza na wieczorne seanse filmowe nawiązujące do problematyki wystawy Natura w sztuce. Pokazy odbywać się będą w piątki o godzinie 21 w podcieniach Muzeum od 5 lipca do 30 sierpnia.

Wstęp 1 zł. Wszystkie filmy z polskimi napisami.

Natura jest w kinie wszechobecna. Towarzyszy bohaterom jako tło, pejzaż, kontekst, sytuacja, ale też odbicie ich wewnętrznych podróży. Natura jest ważnym elementem konstrukcyjnym filmowego świata – na jej tle człowiek ze swoimi sprawami okazuje się tylko epizodem w potężnym procesie przemian, dyktowanych przez rytm przyrody. Wybrane propozycje ukazują szerokie spektrum możliwości, w jakich natura jest prezentowana i wykorzystywana w kinie.

Dobór repertuaru: Adrian D. Kowalski

Harmonogram seansów >>

 

W piątek 5 lipca o godzinie 21 w ramach kina letniego zapraszamy na film:

Biały Bóg
Fehér isten
2014
reż. Kornél Mundruczó
1 h 59 min

Na Węgrzech wprowadzono właśnie prawo, które nakłada poważne ograniczenia na wszystkich właścicieli psów mieszańców. Ludzie zaczynają wrogo spoglądać na te zwierzęta. 13-letnia Lili zaciekle walczy o to, by zatrzymać swojego czworonoga, Hagena. Nie rozumie nieludzkich przepisów i oporu ojca, który w końcu porzuca psa na środku ruchliwej ulicy. Dziewczyna decyduje się wrócić po pupila, ale na miejscu już go nie ma. Hagen błąka się po Budapeszcie, na własnej skórze doświadczając, jak okrutni mogą być ludzie. Musi uciekać przed hyclami, wpada w pułapkę zastawioną przez chciwego bezdomnego, aż w końcu zostaje uwięziony i trenowany do krwawych psich walk. Gdy udaje mu się uciec, dołącza do sfory rozjuszonych psów, które mszczą się na swoich oprawcach. Reżyser mówi, że jego film to połączenie melodramatu, kina przygodowego i filmu o zemście. To także niepokojąca metafora polityczna będąca komentarzem do tego, co obecnie dzieje się na Węgrzech i w całej Europie.

Zwiastun >>

 

W sobotę 6 lipca o godzinie 12 zapraszamy dzieci do ósmego roku życia wraz z opiekunami na aktywne czytanie książki Pomelo rośnie napisanej przez Ramonę Bădescu i zilustrowanej przez Benjamina Chauda (Wydawnictwo Zakamarki). Książkę przetłumaczyła Katarzyna Skalska.

Wstęp 10 zł*, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia pod adresem edukacja@mocak.pl lub telefoniczne: 12 263 40 36.

* Dla posiadaczy Karty Krakowskiej wstęp 1 zł

Więcej informacji >>

 

W poniedziałek 8 lipca Biblioteka MOCAK-u zaprasza młodzież i dorosłych na pierwsze z cyklu trzech warsztatów filmowych z artystką Anną Pichurą.

Zwykle myślimy o komunikacji jako aktywności w sferze języka. Język jest jednak medium ekskluzywnym, a jego nieznajomość stanowi naturalną barierę w przekazywaniu treści. Przeciwnie do kodu językowego, kod wizualny i komunikacja w medium obrazu zdają się mieć inkluzywny i egalitarny charakter. Wychodząc od tej obserwacji, w trakcie warsztatów stworzymy filmy prezentujące za pomocą obrazów znaczenie wybranych wyrazów. Czy parasłownik zawierający filmy zamiast słów może stać się użytecznym narzędziem komunikacji?

Inspiracją będzie dla nas Słownik polsko-arabski tworzony przez Kholoud Charaf w Bibliotece MOCAK-u.

Spotkanie odbędzie się w Bibliotece MOCAK-u. Wstęp 10 zł*. Kolejne warsztaty: 19 i 26 sierpnia 2019 roku.

* Dla posiadaczy Karty Krakowskiej wstęp 1 zł.

Więcej informacji >>

PLACES WORTH YOUR TIME