Krzysztof Szułdrzyński Człowiekiem Corporate Governance 2024

0

Krzysztof Szułdrzyński

Człowiekiem Corporate Governance 2024

 

W trakcie XIV Konferencji Rada Nadzorcza, odbywającej się w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, został ogłoszony laureat tytułu Człowiek Corporate Governance w Polsce. Najważniejsze wyróżnienie w branży otrzymał Krzysztof Szułdrzyński, Ex Partner w PwC, Członek Komitetu Konsultacyjnego GPW ds. Ładu Korporacyjnego.

 

Ideą projektu Człowiek Corporate Governance jest uhonorowanie osób, które poprzez swoją pracę wnoszą istotny wkład w budowę i rozwój ładu korporacyjnego w Polsce. Honorowa Kapituła, w skład której wchodzą uczestnicy rynku kapitałowego, promotorzy dobrych praktyk oraz dotychczasowi laureaci, już po raz dziesiąty wybrała Człowieka Corporate Governance polskiego rynku kapitałowego.

Kapituła podjęła decyzję o przyznaniu tytułu Człowieka Corporate Governance Krzysztofowi Szułdrzyńskiemu za jego zaangażowanie w rozwój ładu korporacyjnego w Polsce. Kapituła w szczególności wzięła pod uwagę jego wkład w utworzenie i działanie Forum Rad Nadzorczych, które od ponad 15 lat wspiera członków rad nadzorczych w skutecznym pełnieniu ich roli. Forum realizuje swój cel w oparciu o efektywny dialog między radami nadzorczymi, instytucjami rynku kapitałowego oraz zarządami spółek. Inicjatywa została powołana wspólnie przez PwC, Giełdę Papierów Wartościowych i Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Kapituła doceniła również wieloletnie zaangażowanie Krzysztofa w prace Komitetu ds. Ładu Korporacyjnego i współtworzenie Kodeksu Dobrych Praktyk Spółek Notowanych 2016 i 2021. Warto odnotować, że zainicjował on stworzenie Skanera Dobrych Praktyk, narzędzia które umożliwia śledzenie poziomu stosowania zasad przez spółki. Dzięki niemu dzisiaj inwestorzy szybko i skutecznie mogą przyjrzeć się przestrzeganiu przez spółki poszczególnych dobrych praktyk. Warto też podkreślić, że przez całą swoją karierę zawodową Krzysztof angażował się w budowanie, promowanie i edukowanie firm na polskim rynku w zakresie ładu korporacyjnego, tworzenie narzędzi i rozwiązań w obszarze systemu kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem i zrównoważonego rozwoju – stwierdziła Ilona Pieczyńska – Czerny, Członkini Kapituły – Człowiek Corporate Governance 2022.

Zbigniew Błaszczyk, Członek Kapituły i Doradca Podatkowy zwrócił uwagę, że docenienie i nagrodzenie Krzysztofa Szułdrzyńskiego było jednomyślne i uzyskało poparcie wszystkich członków kapituły.

To wyróżnienie jest dla mnie przede wszystkim docenieniem Forum Rad Nadzorczych i roli, jaką ta inicjatywa od 15 lat odgrywa na polskim rynku kapitałowym, wzmacniając rady nadzorcze w pełnieniu ich roli. To również podkreślenie znaczenia prac Komitetu ds. Ładu korporacyjnego działającego przy GPW. Ład korporacyjny w Polsce nadal potrzebuje promotorów i cieszę się, że dołączyłem do grona osób, które taką rolę mogą pełnić na rynku – powiedział Krzysztof Szułdrzyński, przyjmując tytuł Człowiek Corporate Governance 2024.

 

W opinii Piotra Rybickiego – biegłego rewidenta, praktyka w radach nadzorczych, inicjatora „Konferencji Rada Nadzorcza” i wyróżnienia Człowiek Corporate Governance, tegoroczny Wyróżniony idealnie wpisuje się w koncepcję wyróżnienia dla osób które wnoszą istotny wkład w rozwój ładu korporacyjnego w Polsce. – Jest pomysłodawcą znanego nam Forum Rad Nadzorczych organizowanego pod szyldem PwC. To właśnie Krzysztofa Szułdrzyński prowadził je przez 15 lat, by w tym roku oddać stery kolejnym osobom. Tegorocznego wyróżnionego poznałem na jednym z pierwszych Forum Rad Nadzorczych i zawsze podziwiałem jego niestrudzoną chęć wspierania Forum Rad Nadzorczych – sam doskonale wiedząc jak trudne to wyzwanie – edukacja członków rad nadzorczych. I mimo tych wielu lat edukacji nadal myślę można powiedzieć to samo co pewnie pojawiało się w wypowiedziach te kilkanaście lat temu – profesjonalizacja rad nadzorczych dopiero przed nami, z tą różnicą obecnie, że nie wykluczone że ona nigdy nie nastanie. Jeżeli jedynym kryterium powołań rady nadzorczej jest „znajomość z decydentem” to jesteśmy daleko od faktycznej profesjonalizacji czy faktycznej niezależności członków rad nadzorczych. Forum Rad Nadzorczych przez wiele lat pokazywało najlepsze polskie i światowe wzorce, na których zresztą też się wychowywałem i uczyłem, dlatego jako Członek Kapituły Wyróżnienia Człowiek Corporate Governance 2024 bez żadnych wątpliwości poprałem zaproponowaną kandydaturę – powiedział Piotr Rybicki.

Krzysztof Szułdrzyński mówiąc o wyzwaniach i roli ładu korporacyjnego stwierdził, że – zadaniem ładu korporacyjnego jest podnoszenie poziomu zaufania i bezpieczeństwa prowadzenia działalności i inwestowania na rynku. W związku ze specyfiką polskiego rynku kapitałowego, gdzie większość spółek posiada dominującego akcjonariusza, kluczowym wyzwaniem jest ochrona akcjonariuszy mniejszościowych. Jednym z ważniejszych organów, które mogą to zapewnić jest kompetentna, dobrze działająca rada nadzorcza, posiadająca w swoim gronie niezależnych członków. Dlatego 15 lat temu pomyślałem, że warto stworzyć inicjatywę Forum Rad Nadzorczych, której celem będzie większa integracja i profesjonalizacja polskich rad nadzorczych. W ramach Forum odbywają się spotkania warsztatowe oraz konferencje. Forum to także centrum badań i analiz poświęconych kluczowym wyzwaniom rynkowym oraz profesjonalizacji członków rad nadzorczych.

*****

W skład Kapituły wyróżnienia Człowiek Corporate Governance 2024 (w kolejności alfabetycznej) wchodzą: Zbigniew Błaszczyk, Jarosław Dominiak, Raimondo Eggink, Agnieszka Gontarek, Monika Marcinkowska, Ilona Pieczyńska-Czerny, Wiesław Rozłucki, Piotr Rybicki oraz Agnieszka Słomka-Gołębiowska.

*****

Krzysztof Szułdrzyński, Ex Partner w PwC, w którym kierował praktyką zarządzania ryzykiem, raportowania i rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wcześniej jako członek zarządu, był liderem praktyki audytu i usług doradczych w PwC Polska. Posiada blisko 30 lat doświadczenia we wdrożeniach i ocenie systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w obszarach biznesowych oraz wspierających je systemach informatycznych. Posiada uprawnienia biegłego rewidenta (ACCA) i doświadczenie w badaniu sprawozdań finansowych. Kierował również licznymi projektami oceny środowiska kontroli wewnętrznej, audytami i zleceniami doradczymi w tym zakresie oraz licznymi zleceniami w zakresie wsparcia funkcji audytu wewnętrznego klientów. W ostatnich latach prowadził lub był zaangażowany w wiele dużych projektów mających na celu poprawę struktury organizacyjnej, systemu kontroli wewnętrznej oraz przeprowadzenie analizy ryzyka. Prowadził projekty w obszarze strategii raportowania ESG, dostosowania firm do wymogów Taksonomii UE oraz audytów i procesów należytej staranności w łańcuchach dostaw. Jest jednym z organizatorów Forum Rad Nadzorczych (wspólnej inicjatywy GPW, SEG i PwC) oraz członkiem Komitetu Konsultacyjnego GPW ds. Ładu Korporacyjnego. Krzysztof Szułdrzyński jest absolwentem Wydziału Ekonomii i Handlu Uniwersytetu „La Sapienza” w Rzymie.

*****

Zorganizowana po raz czternasty Konferencja Rada Nadzorcza, będąca środowiskowym forum liderów ładu korporacyjnego, jest największym wydarzeniem związanym z tematyką Corporate Governance w Polsce i odbywa się z inicjatywy Piotra Rybickiego, członka rad nadzorczych i promotora standardów oraz praktyk ładu korporacyjnego. Głównymi wątkami poruszanymi w trakcie tegorocznego spotkania były m.in.: rola zarządu i rady nadzorczej w zielonej transformacji biznesu, sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju z perspektywy zarządu i rady nadzorczej, korzyści dla rady nadzorczej ze współpracy z audytorem wewnętrznym, rola Zarządu i Rady Nadzorczej w compliance podatkowym spółki, executive search w praktyce rad nadzorczych oraz wyzwania raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Czternasta edycja Konferencji Rada Nadzorcza, a w szczególności po raz 10. wręczone wyróżnienie „Człowiek Corporate Governance”, niejako w naturalny sposób zmuszają mnie do refleksji i spojrzenia w przeszłość. Gdy w 2011 roku w mojej głowie pojawił się pomysł konferencji dla członków rad nadzorczych – to od samego początku miała być konferencja spełniająca przede wszystkim funkcję edukacyjną, ale również – co udało się w kolejnych latach – ważne wydarzenie dla społeczności rad nadzorczych. Tak zresztą patrzę na Konferencję Rada Nadzorcza do dzisiaj. Będąc członkiem rad nadzorczych wielu spółek już od ponad 23 lat – każda z Konferencji jest niejako „uszytą na moje miary” Konferencją, słucham co mówimy w środowisku rad nadzorczych i w taki sposób powstaje coroczny program – w tym tegoroczny. Aczkolwiek w głowie mam już jej piętnastą, przyszłoroczną i jubileuszową edycję, którą chciałbym zorganizować w sposób szczególny. Pamiętam również dobrze pierwsze wyróżnienie z 2015 roku, szczególne bo wręczone (ś.p.) Andrzejowi Nartowskiemu, ale dzięki temu nabrało ono szczególnego wymiaru. Wszyscy wyróżnieni to prawdziwe osobowości corporate governance i nie inaczej jest w tym roku. Patrząc w przyszłość – jestem już myślami w 2025 roku – i piętnastej edycji Konferencji Rada Nadzorcza. Na pewno odbędzie się ona wiosną 2025 i na pewno będzie szczególna. Ale na szczegóły przyjdzie niedługo czas – zapowiedział Piotr Rybicki.

 

Partnerzy XIV Konferencja Rada Nadzorcza: Fundacja GPW, ACCA, Chapter Zero Poland, Kancelaria Filipiak Babicz Legal, Amrop Polska, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.









PLACES WORTH YOUR TIME