Litwa – dziedzictwo wielu kultur. Spotkanie z dr Kristiną Sabaliauskaitė

0

19 września 2019 r., Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25, godz. 19.00

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z Kristiną Sabaliauskaitė,
jedną z najlepszych współczesnych pisarek litewskich, której twórczość uznawana jest za wyrazisty głos współczesnej europejskiej powieści historycznej. Litewska autorka będzie gościem specjalnym 5. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej odbywającego  się w MCK
w dn. 19–20 września 2019 roku. Spotkanie poprowadzą Agata Wąsowska-Pawlik i Łukasz Galusek. Wstęp wolny.
Kristina Sabaliauskaitė jest autorką głośnej w wielu krajach tetralogii powieściowej
Silva Rerum, która szybko stała się międzynarodowym bestsellerem, a przez krytyków w Polsce uznana została za „prawdziwą literacką sensację z Litwy”. Nagradzana na całym świecie książka jest epicką opowieścią o burzliwych dziejach szlacheckiej rodziny ukazanych na tle wielkich wojen, imponującą literacką panoramą Rzeczpospolitej Obojga Narodów, niezwykle sugestywnym, odmalowanym ze znawstwem, obrazem barokowego świata oraz urzekającym portretem dawnego Wilna – miasta wielu kultur, języków i tradycji. Najnowsza powieść Kristiny Sabaliauskaitė miała litewską premierę w sierpniu 2019 roku i opowiada historię Marty Heleny Skowrońskiej, żony Piotra I i pierwszej rosyjskiej cesarzowej.

„Świetnie napisana, marquezowska powieść, która dzieje się w siedemnastowiecznej Litwie
i przypomina mimochodem, że historia Europy Środkowej jest wspólną opowieścią” –
tak głośną powieść Silva Rerum litewskiej pisarki rekomendowała Olga Tokarczuk. Polski przekład pierwszej części cyklu znalazł się w finale Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.

PLACES WORTH YOUR TIME