MARZEC W NCK

0

MARZEC W NCK  

 

Spośród wielu marcowych koncertów w Nowohuckim Centrum Kultury dwa zasługują na szczególne wyróżnienie ze względu na swój charytatywny aspekt. Folklorystyczna „Kapela Serc” zagra na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii, a Natalia Kukulska z Orkiestrą Wieniawa wesprą „Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych” w Krakowie. Dodatkowo usłyszymy piosenki Michała Bajora, Tre Voci – muzyczny koktajl w wykonaniu trzech tenorów, największe przeboje zespołu Breakout i Tadeusza Nalepy oraz utwory Ennio Morricone w wykonaniu jednego z najbardziej tajemniczych polskich zespołów Mitch & Mitch. 

Zapraszamy również na trzy teatralne spektakle dla młodych widzów, trzy kabaretowe programy, trzy nowe wystawy w naszych galeriach, wieczory pełne tańca współczesnego i orientalnego oraz kolejne zajęcia Nowohuckiego Uniwersytetu Dzieci – zachęca Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury. 

 

WYDARZENIA:

 

2, 3 marca (czwartek, piątek), g. 18.00, Scena NCK 

4 marca (sobota), g. 11.00 

CEZIK DZIECIOM „NutkoSfera i DrobNutki” – spektakl muzyczny

Cezik stworzył kanał internetowy dla dzieci „NutkoSfera”, a jego najpopularniejszy klip „W Układzie Słonecznym” ma już ponad 100 milionów wyświetleń. Celem CeZika jest wyrabianie w dzieciach wrażliwości muzycznej, a jego piosenki zachęcają najmłodszych do wspólnej zabawy, jednocześnie przekazując konkretną wiedzę oraz rozmaite ciekawostki. 

bilety: 65/45 zł

 

4 marca (sobota), g. 11.00 i 12.30, sala 006 

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI Wydział Przyrodniczy 

„Sublimacja zestalonego dwutlenku węgla” 

Co to jest suchy lód? I dlaczego dużo osób myli go z ciekłym azotem? Podczas zajęć wyjaśnimy różnice, dowiemy się czym jest i do czego służy suchy lód. A nawet każdy dostanie swój kawałek lodu na pamiątkę!

jednorazowa wejściówka: 35 zł 

 

4 marca (sobota), g. 15.00, sala 106

WARSZTATY MALOWANIA HENNĄ –  Angel henna designs

Na warsztatach instruktorka opowie o tradycjach kulturowych związanych ze sztuką zdobienia ciała zwaną Mehendi, o właściwościach samej henny oraz o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą sztuczna henna czarna. Uczestnicy zapoznają się z recepturą mieszania pasty hennowej i tworzenia rożka hennowego, który jest podstawowym narzędziem sztuki dekorowania henną. 

Na koniec spotkania udekorują własną dłoń hennowymi kwiatami.

Wydarzenie towarzyszące w ramach Noce Orientu – Gala Tańca Orientalnego z okazji Dnia Kobiet.  

jednorazowa wejściówka: 50 zł

 

4 marca (sobota), g. 18.00, sala kameralna 203

NOCE ORIENTU – Gala Tańca Orientalnego z okazji Dnia Kobiet

Barwne pokazy tańca orientalnego w wykonaniu gospodarzy wieczoru: Sakiny, Grupy Maram, grupy początkującej Tańca Brzucha, a także zaproszonych gości.  

Zachwycająca, niezwykła feeria barw, pokaz piękna i kobiecości, moc rekwizytów, mnogość odmian tańca brzucha i orientalna atmosfera. Gwarantujemy nietuzinkowe show i wyjątkowy sposób na spędzenie wieczoru. A może tak jak my rozkochacie się w tańcu orientalnym i znajdziecie nową pasję.

bilety: 30 zł 

 

4 marca (sobota), g. 18.00, Scena NCK 

KAPELE SERC – koncert charytatywny 

Po raz trzynasty w NCK odbędzie się ogólnopolska akcja zainicjowana przez Polską Sekcję Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. Podczas koncertu zorganizowana będzie zbiórka dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Dochód przekazany zostanie Polskiej Akcji Humanitarnej.

W koncercie wystąpią m.in.: Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA, Zespół Pieśni i Tańca KRAKOWIACY, Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca KRAKOWIAK, Zespół Tańca Ludowego KRAKOWIANIE, Zespół Pieśni i Tańca MAŁE SŁOWIANKI, Zespół Pieśni i Tańca MIECHOWIACY, Zespół Pieśni i Tańca SŁOWIANKI, Zespół Pieśni i Tańca AGH KRAKUS, Zespół IGLIKA.  

bilety: 10 zł

 

5 marca (niedziela), g. 18.00, Scena NCK

MICHAŁ BAJOR „No, a ja?”

Koncert pełen wspomnień i autorskich nowości. Kolejna płyta artysty to jego nowe muzyczne i tekstowe wyzwania. Pomysłem było nagranie jeszcze raz, w nowych aranżacjach, piosenek, które śpiewał dawno, a o których przypomnienie prosiła przez lata jego publiczność. Na krążku znaleźć się też miała jedna piosenka z muzyką artysty. W rezultacie Michał Bajor skomponował aż pięć utworów! Pierwszy raz wystąpił też w roli autora tekstów – trzy piosenki wyszły spod jego pióra. Dodatkowo stworzył muzykę do tekstu Wojciecha Młynarskiego oraz kompozycję, do której z kolei słowa napisał dla niego Artur Andrus.

bilety: 120/100 zł 

 

7 marca (wtorek), g. 11.00, Scena NCK 

PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK  – Teatr Nowy – Zabrze 

Teatralna interpretacja klasyki literatury dziecięcej. Na scenie zagoszczą wielkie przybory szkolne i aktorzy w barwnych kostiumach z wdziękiem oddający klimat słynnej książki Marii Kownackiej. Zapowiada się niezapomniane widowisko z Plastusiem w roli głównej.

bilety: 45 zł 

 

8 marca (środa), g. 10.00, sala kameralna 203 

DZIEŃ KOBIET W KLUBIE SUPER MAMA „Kobieca strefa – Zrób coś z myślą tylko o… sobie!” 

Zadbaj o swoje ciało, umysł i duszę! Masz ku temu wspaniałą okazję! W czasie kobiecego SPA będziesz mogła się nie tylko cudownie zrelaksować – zadbać o swoją skórę, nakładając na twarz maseczkę lub płatki pod oczy, ale również zainspirować się pokazem makijażu. Zobaczysz jak w łatwy sposób wykonać makijaż podkreślający atuty urody.

Spotkanie z Justyną Guzdek, która uczy jak dbać o siebie bardziej, jak podkreślać atuty swojej urody, wydobywa piękno. Pokazuje, że wygląd wpływa nie tylko na to, jak odbierają nas inni, ale również na nasze codzienne samopoczucie i pewność siebie.

bilety: 1 zł 

 

8 marca (środa), g. 19.00, Scena NCK 

TRE VOCI – koncert

Tenorzy, artyści nowej generacji, przepełnieni miłością do ludzi i świata, w którym ponad wszystkimi podziałami króluje muzyka. Trzy indywidualności, trzy zróżnicowane głosy i jedna wielka przyjaźń. Z takiej mieszanki stworzył się charyzmatyczny koktajl, którego największym atutem są występy na żywo. 

Wystąpią: Voytek Soko Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj 

bilety: 130-110 zł

 

11 marca (sobota), g. 11.00, sala 006 

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI Wydział Środowiska „Jak wybuchają bomby kwiatowe? Bioróżnorodność w mikro-skali” 

Ile gatunków roślin i zwierząt rozpoznasz na klombie w parku, przy sadzawce, przy leśnej ścieżce? Kiedy pod lupę weźmiemy mały skrawek łąki może okazać się, że bioróżnorodność tego miejsca nas naprawdę zadziwi! Żaden organizm na Ziemi nie istnieje oddzielnie, każdy funkcjonuje w skomplikowanej sieci powiązań. Tak naprawdę znamy tylko niektóre z nich i wciąż odkrywamy nowe. 

jednorazowa wejściówka: 35 zł

 

11 marca (sobota), g. 18.00, Scena NCK   

OLD BREAKOUT „Tribute to Nalepa”

Reaktywacja legendy – muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu BREAKOUT – założonej przez Tadeusza Nalepę. W 2013 roku, przy okazji Festiwalu „Lep na Bluesa”, dawni przyjaciele artysty postanowili stworzyć projekt upamiętniający jego muzykę. Usłyszymy największe przeboje zespołu Breakout i Tadeusza Nalepy.

skład zespołu: Tadeusz Trzciński, Maciej Bogusław Kubicki, Marcin Kołdra, Sławek Burakowski, Łukasz Biliński.

bilety: 65/49 zł 

 

12 marca (niedziela) g. 18.00 i 20.45, Scena NCK 

KABARET MŁODYCH PANÓW „Co się stało?” – nowy program 

Sceniczna i oczywiście ironiczna odpowiedź na pytanie, na które większość z nas odpowiada – nic. Czasami lekko rozwijamy odpowiedź, która automatycznie przechodzi w pytanie – nic, dlaczego pytasz? Nie bójmy się rozmawiać, nie lękajmy się otwierać przed drugim człowiekiem i przede wszystkim nie udawajmy na co dzień, tylko bądźmy sobą!

wstęp dla osób powyżej 16 lat

bilety: 100 zł 

 

14 marca (wtorek), g. 18.00 i 20.30, Scena NCK 

GRZEGORZ DOLNIAK „Lifehack” – najnowszy program 

Jeden z najbardziej ekspresyjnych polskich komików ponownie zabiera nas w podróż po swoich odjechanych życiowych obserwacjach. Przyjdź i sprawdź jak „Lifehack” wciąga bez reszty. 

bilety: 59 zł 

 

16 marca (czwartek), g. 18.00, Scena NCK

NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI: Wojciech Młynarski

wystąpią: Marek Majewski, Andrzej Ozga, Marek Bartkowicz, Antoni Muracki, Piotr Golla 

zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

bilety: 35/25 zł

 

18 marca (sobota), g. 11.00, sala 006 

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Detektywistyczny „Jak zobaczyć niewidoczne?”

Czy wiesz jak wyglądają w powiększeniu ubrania, sierść zwierząt czy włosy? Czy detektywi, by zobaczyć niewidoczne korzystają z magii czy nauki? Użyj mikroskopu, odkryj fascynujący świat, którego na co dzień nie widać gołym okiem.

jednorazowa wejściówka: 45 zł 

 

21 marca (wtorek), g. 10.00, sala kameralna 203 

PTASIE MIASTO – warsztaty na pierwszy dzień wiosny 

Czy wiesz, że nawet wielkie aglomeracje mogą być pełne ptaków? Podczas warsztatów przyjrzymy się bliżej temu zjawisku, poznamy najciekawsze gatunki występujące w miastach, a także porozmawiamy o ich ogromnych zdolnościach adaptacyjnych i zagrożeniach, które na nie czyhają. 

Gwarantujemy moc inspirujących rozmów, podczas których dotkniemy także ptasich piór, przyglądniemy się budowie gniazd i spróbujemy rozpoznawać poszczególne gatunki po ich śpiewie. 

bilety: 20 zł

 

22 marca (środa), g. 19.00, Scena NCK

WIECZÓR TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO „Tens” i „Misspiece”

 „Tens” – choreografia: Marta Wołowiec  

„Misspiece” – choreografia: Dominika Wiak

Dwa intymne i energetyczne spektakle solowe autorstwa artystek z Krakowskiego Centrum Choreograficznego. 

bilety: 35/25 zł

 

23 marca (czwartek), g. 18.00, sala kameralna 203

SCENA PIOSENKI AUTORSKIEJ: Andrzej Janeczko

wystąpią: Trzeci Oddech Kaczuchy, Maja Piwońska, Andrzej Janeczko 

zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

bilety: 25/20 zł

 

23 marca (czwartek), g. 19.00, Scena NCK  

DANIEL MIGAS „Pokaz magi” – nowy program

Daniel Midas – odkrycie Internetu 2022 roku. Komik, którego „Szopkę dla reportera” oglądają już wszyscy. Od kierowców, przez nauczycielki, aż po znanych adwokatów. Jego ulubiony tekst na podryw „Jestem z Kaszewiakiem po imieniu” podobno ma 100% skuteczności. Prywatnie – bardzo pozytywny i zawsze uśmiechnięty chłopak. Gość ma dwa metry wzrostu, więc jak go poprosicie to pewnie zdejmie Wam coś z górnej półki.

bilety: 69-79 zł 

 

24 marca (piątek), g. 18.00, Biała Galeria CENTRUM

MARTA POKOJOWCZYK „Pewnego razu nad wodą. Malarskość tkanej materii” – wystawa tkanych obrazów i instalacji

wernisaż wystawy

wystawa czynna 25 marca – 27 kwietnia 

wstęp wolny 

 

24 marca (piątek), g. 19.00, studio KCC

JAM W Krakowskim Centrum Choreograficznym  

Otwarta przestrzeń do improwizacji tanecznej z muzyką na żywo Wojciecha Kiwera.

bilety: 25 zł

 

25 marca (sobota), g. 11.00, sala 008 

ROBOTY Z WIZYTĄ W LESIE – warsztaty dla dzieci w wieku 4-6 lat

jednorazowa wejściówka: 40 zł

 

25 marca (sobota), g. 11.00 i 12.30, sala 006 

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI Wydział Przyrodniczy „Monotlenek diwodoru!”

Szukamy jej na innych planetach. Podobno nie ma bez niej życia. Można z niej zrobić bombę albo przy jej pomocy wytworzyć składnik do napełniania sterowców. O czym mowa? O wodzie, czyli towarzyszącym nam na co dzień związku chemicznym o wielu zastosowaniach, któremu przyjrzymy się dokładnie podczas zajęć i wykorzystamy w ciekawych eksperymentach.

jednorazowa wejściówka: 35 zł

 

25 marca (sobota), g. 11.00 i 12.30, sala C-3

26 marca (niedziela), g. 11.00 i 12.30 

OCEANARIUM – Teatr Figurki z Krakowa – spektakl dla najnajów

Cała opowieść zaczyna się zwyczajnie – w piaskownicy. Nic specjalnego – trochę piasku i kolorowe foremki – rybki, konik morski, muszelka. Wystarczy jednak odrobina wyobraźni, a plastikowa muszelka przeniesie nas na piaszczystą plażę, jeszcze trochę – i już wypływamy żaglówką na środek oceanu. A stąd już pół kroku do prawdziwej przygody i do zabaw z ośmiornicami, tańców z meduzami oraz pływania z najprawdziwszą ławicą ryb. 

czas trwania: 30 minut  

spektakl dla dzieci w wieku 1-3 lat

bilety: 35 zł   

 

26 marca (niedziela), g. 18.00, Scena NCK 

MITCH & MITCH con il loro Gruppo Etereofonico play „Amore assoluto per Ennio”

Jeden z najliczniejszych i najbardziej tajemniczy polski zespół. Nigdy nie udzielają wywiadów, podają się za ambasadorów USA w Polsce. Na repertuar koncertu złożą się utwory Ennio Morricone, co znających dotychczasową podróż artystyczną Mitch&Mitch nie powinno zbytnio zaskoczyć. 

Zaczynali od piosenek w stylu nazwanym przez siebie country & eastern. Muzycy występujący w zespole ukrywają się pod pseudonimami bazującymi na imieniu Mitch. Podczas koncertu słuchacz orientuje się, że trzon zespołu stanowią dobrze znane postaci warszawskiej sceny alternatywnej. Frontmanem i basistą grupy jest Macio Moretti znany m.in. z zespołów ParisTetris, Starzy Singers, Alte Zachen. W tych samych formacjach występuje także drugi założyciel Mitchów gitarzysta Bartek Magneto.

bilety: 90 zł 

 

27 marca (poniedziałek), g. 19.00, studio teatralne 209  

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU „Preludium: ocalić się od zapomnienia” 

Monodram autorstwa Luci Seminara to pewnego rodzaju katharsis – jest o poszukiwaniu własnego Ja, o potrzebie wolności, o traktowaniu człowieka jak człowieka, o nieukrywaniu swoich potrzeb, marzeń i pragnień.

scenariusz i reżyseria – Luca Seminara

opieka artystyczno-reżyserska – Marlena Topolska 

Monodram jest przeznaczony dla widzów powyżej 16 roku życia. 

bilety: 20 zł

 

31 marca (piątek), g. 19.00, Scena NCK 

NATALIA KUKULSKA – GWIAZDY DLA AUTYZMU

Wiosenny koncert charytatywny na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego „Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych” w Krakowie. Cały dochód z organizowanego już po raz siódmy koncertu ma zapewnić najwyższy standard edukacji podopiecznym. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na wyposażenie ośrodka, organizację atrakcyjnych zajęć, wycieczek i treningów społecznych. W tym roku z orkiestrą, w nowych, specjalnie przygotowanych aranżacjach, wystąpi jedna z najbardziej znanych i cenionych wokalistek na polskim rynku muzycznym – Natalia Kukulska. Usłyszymy: „Decymy”, „Halo tu Ziemia” i „Kobieta”. 

Synonimem Orkiestry Wieniawa jest eksperyment, łączenie brzmień, gatunków i stylów oraz ciągłe przełamywanie barier i stereotypów przypisywanych orkiestrom dętym. Dotychczas z Wieniawą wystąpili m.in.: Kayah, Czesław Mozil, Mateusz Ziółko, Zuza Jabłońska, Artur Andrus czy AbradAb. 

Prowadzenie koncertu – Adam Grzanka 

bilety: 110/90 zł

 

NCK WYSTAWY 

 

IVAN MARCHUK „Archetyp Wolności” – wystawa malarstwa

24 lutego – 19 marca, Biała Galeria CENTRUM 

wstęp wolny

 

BARWY ŚWIATA PRZYRODY 2023

wystawa Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody 

2 marca – 7 maja, FOTO-GALERIA 

wernisaż – 2 marca (czwartek), g. 18.00 

wstęp wolny

 

ELŻBIETA ZROBEK „Ścieżki pamięci” – wystawa malarstwa i obiektów z czerpanego papieru 

9 marca – 8 kwietnia, Czarna Galeria CENTRUM  

wernisaż – 8 marca (środa), g. 18.00

wstęp wolny

 

MARTA POKOJOWCZYK „Pewnego razu nad wodą. Malarskość tkanej materii” – wystawa tkanych obrazów i instalacji

25 marca – 27 kwietnia, Biała Galeria CENTRUM 

wernisaż – 24 marca (piątek), g. 18.00 

autorskie oprowadzanie po wystawie – 25 marca (sobota), g. 12.00 

wstęp wolny 

 

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich 

stała wystawa malarstwa 

czynna: czwartek-niedziela, w g. 13.00 – 19.00 

bilety: 20/15 zł 

 

JERZY DUDA-GRACZ – GALERIA AUTORSKA Kolekcja Agaty Dudy-Gracz

Stała wystawa malarstwa, rysunku i grafiki 

czynna: czwartek-niedziela, w g. 13.00 – 19.00 

bilety: 20/15 zł 

 

A JUŻ W KWIETNIU: 

 

IGOR KWIATKOWSKI „Tylko śmiech nas ocali” 

2 kwietnia (niedziela), g. 19.00, Scena NCK 

 

NAVIGATOR FESTIVAL 

14-15 kwietnia (piątek-sobota)

 

PREZENT URODZINOWY – Teatr Capitol z Warszawy

16 kwietnia (niedziela), g. 18.00, Scena NCK 

 

CZERWONY KAPTUREK – Teatr Dzieci Zagłębia z Będzina

18 kwietnia (wtorek), g. 11.00, Scena NCK 

 

PAWEŁ DOMAGAŁA „Narnia”

21 kwietnia (piątek), g. 19.00, Scena NCK

 

STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO

22 kwietnia (sobota), g. 17.00, Scena NCK  

 

CO W TRAWIE PISZCZY – Teatr Figurki z Krakowa 

22 kwietnia (sobota), g. 15.30, sala C-3

23 kwietnia (niedziela), g. 11.00 i 12.30 

 

ADAM VAN BENDLER – stand-up

27 kwietnia (czwartek), g. 20.00, Scena NCK 

 

PLACES WORTH YOUR TIME