Akademia Dziedzictwa dla Ukrainy. Druga edycja programu
W dniach 4-8 września 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie realizowana będzie druga edycja projektu szkoleniowego Akademia Dziedzictwa dla Ukrainy. Jego celem jest podnoszenie kompetencji pracowników sektora kultury w Ukrainie w zakresie opieki nad dziedzictwem kulturowym oraz rozwijanie współpracy z partnerami z zagranicy.
Akademia Dziedzictwa dla Ukrainy służyć ma rozwojowi wiedzy na temat ochrony zabytków, zarzadzania instytucjami i obiektami kultury wśród osób zajmujących się tematyką dziedzictwa w Ukrainie. Propozycja realizacji projektu zrodziła się w 2023 roku w wyniku prowadzonego przez MCK dialogu z przedstawicielami ukraińskiego sektora kultury, a szczególny impuls wyszedł ze strony Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.
Przyjęta formuła szkolenia bazuje na sprawdzonych i realizowanych od wielu lat przez MCK formatach edukacyjnych, w szczególności realizowanych od 2001 roku studiów podyplomowych Akademia Dziedzictwa, letnich międzynarodowych programach edukacyjnych V4 Heritage Academy oraz czerpie z doświadczeń zdobytych w zeszłorocznej pilotażowej edycji programu.
Przez pięć dni przedstawiciele najlepszych i najbardziej aktywnych jednostek muzealnych z Ukrainy będą uczestniczyć w seminarium realizowanym województwie małopolskim i świętokrzyskim. W jego trakcie wezmą udział w 7. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej. Odpowiedzialność i odnowa (4-5 września) oraz wizytach studyjnych połączonych ze spotkaniami z ekspertami, m.in. w Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, Muzeum Archeologicznym w Wiślicy, na Zamku w Pieskowej Skale. W świetle aktualnej sytuacji w Ukrainie uczestnicy będą zdobywać praktyczne umiejętności z zakresu pozyskiwania środków, zwłaszcza z Funduszy Europejskich, korzystając przy tym z polskich doświadczeń w tym obszarze.
Program realizowany jest z dotacji programu MKiDN Kultura inspirująca 2024-2025 we współpracy z Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy oraz Rezerwatem Historyczno-Kulturowym „Starożytny Dźwinogród”.