Msza uroczysta Beethovena

0

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Krótko przed oficjalnym zakończeniem sezonu artystycznego 2016/2017 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zabrzmi jedno z największych dokonań kompozytorskich Ludwika van Beethovena. Podczas wieczorów w piątek 9 czerwca o godz. 19.30 i w sobotę 10 czerwca 2017 o godz. 18.00 zabrzmi bowiem jego Missa solemnis – dzieło, które świadczyć ma zarówno o kunszcie jego autora, jak i późniejszych wykonawców.

Zespoły Filharmonii Krakowskiej poprowadzi maestro Marc Tarue, w charakterze solistów wystąpią: Katarzyna Hołysz – sopran, Anna Lubańska – alt, Rafał Bartmiński – tenor oraz Wojtek Gierlach – bas.

Uwielbiany na całym świecie utwór powstał z myślą o wykonaniu go podczas uroczystości z okazji objęcia w 1819 roku arcybiskupstwa ołomunieckiego przez Rudolfa Johanna Habsburga – mecenasa i przyjaciela Beethovena. Niestety artysta spóźnił się z oddaniem rękopisu przed ceremonią – uroczysta premiera dzieła odbyła się dopiero w kwietniu 1824 roku w Sankt Petersburgu.

W czasie pisania Mszy stadium utraty słuchu przez Beethovena było już na tyle głębokie, iż mógł on porozumiewać się z otoczeniem prawie wyłącznie za pomocą zeszytów konwersacyjnych. Dzieło to jest więc świadectwem na geniusz muzyczny Ludwika van Beethovena, gdyż powstało w jego umyśle i nigdy nie mogło zostać zweryfikowane przez słyszalne dźwięki.

Na partyturze Missa solemnis Ludwig van Beethoven napisał: „Z serca – oby do serc trafiła”. Myśl kompozytora stała się mottem jednego z najważniejszych utworów religijnych wszechczasów, a Msza uroczysta op. 123 znalazła miejsce w sercach ogromnej rzeszy melomanów.

Bilety: 45-25 zł
Kasa biletowa:
 wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

Tekst i foto: Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

PLACES WORTH YOUR TIME