Muzealne aktualności 1 lipca – 7 lipca

0

Muzealne aktualności 1 lipca – 7 lipca

Wydarzenia w ramach akcji Lato w Mieście – Duże i małe w Krakowie wspaniałe!

1 lipca (poniedziałek), godz. 10.00
O pewnym chłopcu spod Wawelu, który stał się wielkim twórcą
Spacer połączony z warsztatem dla rodzin z dziećmi (45 min spacer + 45 min warsztat)
Miejsce zbiórki: Dom Długosza, ul. Kanonicza 25
Prowadzenie: dr Karina Janik
Spacer spod Domu Długosza przy ulicy Kanoniczej, przez Planty pod kościół Mariacki i dojście ulicą Szpitalną do Domu pod Krzyżem stanie się przestrzenią opowieści o dorastaniu i szlifowaniu talentów, o nauce oraz o osiągnięciach jednego z najbardziej znanych twórców Młodej Polski – Stanisława Wyspiańskiego. Historia ta stanie się z kolei inspiracją dla warsztatów, w czasie których zmierzymy się z naszą przyszłością. Odwołując się do marzeń, postawimy sobie pytanie – kim chcę zostać w przyszłości? Następnie z pomocą opiekunów określimy swoje zalety, umiejętności i mocne strony, które mogą być przydatne w realizacji marzeń i osiąganiu celów. Uczestnicy wykonają mapy celów techniką wycinanki bądź rysunku i tekstu.
Uwaga! Sprzedaż biletów wyłącznie online

4 lipca (czwartek), godz. 10.00–11.30 oraz godz. 12.00–13.30
Miasto z wody – namaluj z nami Kraków, płynąc po Wiśle
Warsztaty edukacyjne – rejs dla rodzin z dziećmi w wieku 6–16 lat
Miejsce: Przystań Muzeum, Bulwar Rodła, u ujścia Rudawy (na wysokości zejścia nad Wisłę od ul. Flisackiej) ), rejs po Wiśle (Przystań Muzeum – Dąbie – Przystań Muzeum)
Prowadzenie: Matylda Wejdman, Mateusz Niemiec
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie na Wiśle dla dużych i małych. W ramach wydarzenia popłyniemy przez Kraków na galarze – tradycyjnej jednostce drewnianej na jakiej niegdyś spławiano towary w dół rzeki. Na pokładzie czekać na Was będzie przewodnik, który opowie o historii zaklętej w rzece. Popłyniemy z naszej Przystani Muzeum, która znajduje się u ujścia rzeki Rudawy, obok klasztoru Norbertanek, aż do stopnia wodnego Dąbie – czyli przez cały historyczny Kraków. Słuchając opowieści o dawnym Krakowie i legend związanych z Wisłą, będziecie mieli za zadanie stworzenie wspólnego rodzinnego rysunku o tym, co najbardziej Was urzekło w widoku miasta z perspektywy wody. Będziemy płynąć w kameralnej grupie, wydarzenie ma charakter piknikowy – można zabrać swój prowiant, a na pokładzie mile widziani są czworonożni przyjaciele.

Z uwagi na warunki pogodowe (silny deszcz, burza, niski stan wody utrudniający wypłynięcie) wydarzenie może zostać odwołane.
Uwaga! Wydarzenie bezpłatne – konieczna rezerwacja: e-mail info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

4 lipca (czwartek), godz. 12.00
Obrazowo – kopia czy oryginał
Warsztaty muzealne dla rodzin z dziećmi w wieku 5–13 lat
Miejsce: Pałac Krzysztofory Rynek Główny 35
Prowadzenie: Tomasz Karżewicz
Tematem naszego spotkania będzie postać krakowskiego malarza Wincentego Wodzinowskiego. Od najmłodszych lat przejawiał on talent malarski. Swoje umiejętności kształcił pod okiem wybitnego artysty Jana Matejki. Podczas zajęć przyjrzymy się obrazom na wystawie i spróbujemy odpowiedzieć na pytania, czym jest kopia i jak rozpoznać oryginał. To właśnie temat kopii i oryginału będzie najważniejszą częścią naszego spotkania, ponieważ nasz malarz doczekał się wielu kopistów, na czym ucierpiały zarówno reputacja, jak i dobrobyt rodziny Wodzinowskich. Po zwiedzeniu tematycznym wystawy uczestnicy będą mieli za zadanie wykonać rysunek – kopię wybranej pracy malarza.

5 lipca (piątek), godz. 16.00
Domowa łąka
Spacer połączony z warsztatami dla rodzin z dziećmi w wieku 5–10 lat
Miejsce: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28
Prowadzenie: Agata Skrzoska, Natalia Lisowska
Wybierzcie się z nami na spacer wokół Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, gdzie latem można podziwiać wiele gatunków roślin. Przyjrzymy się roślinom, porozmawiamy o warunkach, jakie należy im zapewnić do prawidłowego wzrostu, o tym jak ważne dla ekosystemu jest utrzymywanie traw i łąk oraz jakie mają one znaczenie dla zwierząt i owadów. Po spacerze uczestnicy zabawią się w ogrodników i samodzielnie posieją w doniczkach wieloletnie, miododajne rośliny, które będą mogli zabrać do domu.

6 lipca (sobota), godz. 10.00
Dzieciństwo w getcie
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat
Miejsce: Apteka pod Orłem, plac Bohaterów Getta 18
Prowadzenie: Jan Jakub Grabowski
Kwestia dzieciństwa podczas II wojny światowej jest jednym z najbardziej angażujących emocjonalnie aspektów tej wojny. Ofiarami światowego konfliktu byli nie tylko żołnierze, dorośli, ale również dzieci. Ich losy z jednej strony okazywały się niezwykle dramatyczne, a z drugiej pokazywały, że takie wartości jak przyjaźń, miłość i dobro potrafią zaistnieć nawet w ekstremalnie trudnych warunkach. Celem warsztatów jest przedstawienie losów dzieci podczas II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem krakowskiego getta i jego mieszkańców. Głównym źródłem dla poznania tej historii będzie pamiętnik Haliny Nelken, który doskonale przybliża dziecięcą perspektywę na wyzwania czasów wojny.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Czas trwania zajęć wynosi średnio od jednej do półtorej godziny.
Udział w wydarzeniach realizowanych w ramach programu Lato w Mieście jest odpłatny.

Bilety:

dzieci i młodzież (do lat 18): 20 zł
bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 20 zł
posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki
udział w warsztatach Miasto z wody jest bezpłatny – konieczna rezerwacja: tel. 12 426 50 60, e-mail info@muzeumkrakowa.pl
Bilety można zakupić online poprzez stronę https://bilety.mhk.pl, w kasach muzealnych oddziałów realizujących zajęcia oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających.
Informacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail:info@muzeumkrakowa.pl

 

Śladami podgórskich pompierów

3 lipca (środa), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy Państwa na spacer po miejscach związanych z podgórskim strażakami, zwanymi onegdaj z francuska pompierami. Naszą wędrówkę po nie do końca oczywistych miejscach zaczniemy od Rynku Podgórskiego. Spacerowi będzie towarzyszyć opowieść o tym jak w mieście Podgórzu organizowano obronę przeciwpożarową. Spacer zakończymy pod obecną strażnica na ul. Rzemieślniczej… a może uda nam się dla Państwa przygotować jakąś strażacką niespodziankę.

Osoba prowadząca: Robert Gaweł

Cena biletu: 20 zł
Brak konieczności rezerwacji
Zakup biletu w kasie Oddziału

 

 

W osadach i na polach u stóp grodu Kraka

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Średniowiecze da się lubić!

6 lipca (sobota), godz. 15:00 – 22:00
Barbakan, ul. Basztowa

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Jarchuk:
– pokazy walki i manewrów
– instruktarze łucznicze oraz oszczepnicze
– warsztaty wczesnośredniowiecznej kuchni
– warsztaty tkania krajek oraz sznurków

Prelekcje dotyczce:

ubioru poszczególnych warstw społecznych
uzbrojenia i charakterystyki wojskowości słowiańskiej
ludowych wierzeń, tradycji i obyczajów
słowiańskiej drużyny książęcej
życia codziennego oraz kuchni i jadłospisu wczesnośredniowiecznych Słowian
Wydarzenie poprowadzi: Błazen Jajosz
21.00 – 22.00 koncert zespół Liarman

Cały program cyklu oraz informacje na stronie

Rezerwacja i zakup biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel.: (12) 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

*Godziny poszczególnych wydarzeń z przyczyn niezależnych mogą ulec niewielkiej zmianie.

Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024

 

Nowa Huta od podstaw – spacer

7 lipca (niedziela), godz. 14:30
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer przeznaczony dla każdego, kto o Nowej Hucie nie ma zielonego pojęcia lub jest ono raczej mgliste.
„Nowa Huta od podstaw” to propozycja spaceru dla osób, które chciałby poznać lub odświeżyć sobie podstawową wiedzę o historii oraz istotnych wydarzeniach i miejscach Nowej Huty.
Prowadzenie: Karolina Żłobecka

Limit osób: 30. Bilet: 20 zł. Rezerwacja: pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426-50-60

 

Akcja „Wokół nas” w ramach Dni Pamięci Ofiar Gestapo 2024 r.

Zapraszamy młodzież szkół podstawowych i średnich z Krakowa i okolic do udziału w akcji „Wokół nas”. Organizowana ona jest w ramach tegorocznych Dni Pamięci Ofiar Gestapo w oddziale Muzeum Krakowa „Ulica Pomorska”.

Prosimy o przesyłanie do nas zdjęć miejsc pamięci związanych z wydarzeniami lub osobami z czasu II wojny światowej w Krakowie. Akcja jest skierowana do młodzieży szkół podstawowych i średnich, dla których pamięć o okupacji niemieckiej 1939 – 1945 jest bliska sercu.
Zależy nam na pokazaniu upamiętnień, bądź miejsc zasługujących na upamiętnienie, znajdujących się jak najbliżej miejsca zamieszkania, szkoły czy instytucji z którą czujecie się związani. Chcielibyśmy głównie przypomnieć osoby i wydarzenia, które nie są powszechnie znane, a o których przetrwała pamięć jedynie w najbliższym gronie lub według uczestników akcji szczególne zasługują na wspomnienie.
Warunkiem wzięcia udziału w naszym przedsięwzięciu jest przesłanie zdjęcia na którym będzie się znajdować konkretny obiekt związany z historią okupacji niemieckiej w Krakowie oraz osoba lub grupa osób, która troszczy się o miejsce lub po prostu pamięta o nim. Chcielibyśmy usłyszeć również historię wspominanych ludzi i wydarzeń, a także dowiedzieć się dlaczego akurat to miejsce przykuło Waszą uwagę?
Nadesłane prace i krótkie opisy miejsc znajdą się na przygotowywanej przez nas wystawie plenerowej, która będzie prezentowana w ramach Dni Pamięci Ofiar Gestapo na placu Inwalidów w Krakowie. Fotografie oraz towarzyszące im historie będą za zgodą autorów udostępniane również na profilu Facebooka oddziałów Muzeum Krakowa. Uczestnicy akcji zostaną zaproszeni do udziału w uroczystym Apelu Pamięci w dniu 13 września tego roku, przed tablicą pamiątkową przy ulicy Pomorskiej 2, w ramach wspomnianych uroczystości Dni Pamięci.

Specyfikacja zdjęć
Nadesłane fotografie muszą być wykonane w formacie JPG lub tiff i być w rozdzielczości powyżej 3,5 MB, by można było je reprodukować na wystawie plenerowej.
Muszą zawierać opis w pliku formacie Word, w którym będą zawarte następujące informacje:
1. Autor zdjęcia
2. Nazwa miejsca
3. Osoby występujące na zdjęciu
4. Data wykonania fotografii
5. Zdarzenie lub osoba, które chcemy upamiętnić
6. Krótki opis wydarzenia lub osoby z którymi dane miejsce jest związane
7. Dlaczego to miejsce zwróciło Waszą uwagę? (pkt. 6 i 7 – razem maks. 200 wyrazów)

Zgłoszenia
Zgłoszenie oprócz przesłanych fotografii i ich opisu musi ponadto zawierać zeskanowane lub sfotografowane następujące wypełnione dokumenty (znajdujące się w załącznikach regulaminu):

Formularz zgłoszenia
Właściwe oświadczenia Rodo (dla uczestników pełnoletnich i niepełnoletnich)
Prace należy przesyłać do 08 lipca 2024 r. na adres: dnipamieci@muzeumkrakowa.pl

Regulamin konkursu.









PLACES WORTH YOUR TIME