Muzealne aktualności 10 – 16 maja

0

40 lat temu, w maju 1981 r. odbył się 34. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Nagrodę główną festiwalu, Złotą Palmę, przyznano filmowi „Człowiek z żelaza” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Z tej okazji Muzeum Nowej Huty oraz Stowarzyszenie Sieć Solidarności zapraszają na spotkanie poświęcone reżyserowi i jego twórczości, ale także XVIII Dzielnicy. Wezmą w nim udział wyjątkowi goście: Jerzy Radziwiłowicz – aktor, odtwórca ról Mateusza Birkuta i jego syna Macieja Tomczyka w filmach „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza” oraz Jerzy Fedorowicz – aktor, reżyser, poeta, wieloletni dyrektor Teatru Ludowego. Prowadzenie: prof. Agnieszka Chłosta-Sikorska.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Muzeum Nowej Huty.

Wydarzenie bezpłatne

 

11 maja (wtorek), godz. 10:00

Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Zapraszamy na warsztaty ruchowe dla rodzin z dziećmi w wieku 5-7 lat.

Dla rodzin z dziećmi 5–7 lat

Dzieci w trakcie zajęć odkryją swój indywidualny rytm i poznają mowę ciała. W zabawie – z wykorzystaniem tańca i pieśni tańczonej po kole – ćwiczyć będą pamięć ruchową i koordynację ciała. Zmęczeni tancerze na końcu wyciszą się i odpoczną w relaksujących zabawach i ćwiczeniach na koncentrację.
Obowiązuje rezerwacja: info@muzeumkrakowa.pl 
Cena: 10 zł/ osoba

Kolejne terminy:
11 maja (wtorek), godz. 12.30
11 maja (wtorek), godz. 13.30
14 maja (piątek), godz. 10.00
14 maja (piątek), godz. 12.30
 
 
 
12 maja (środa), godz. 17.00Czym jest książka kucharska? Jaka jest jej geneza? Wbrew pozorom to nie tylko spis potraw i produktów. To dokładny zbiór doświadczeń, często wielu pokoleń, zapis historii smaku, zapachu oraz rozwoju technologii ¬– od zastosowania pieca na węgiel, przez gotowanie na gazie, po najnowsze zdobycze techniki z powodzeniem stosowane w kuchni. Jak powstawały dawne książki kucharskie, jaką ewolucję przeszły w XIX i początku XX wieku? Przez kogo i dla kogo są pisane obecnie? Dowiemy się tego na spotkaniu ukazującym m.in. sylwetki prawdziwych rewolucjonistek w polskiej kuchni – warszawianki Lucyny Ćwierczakiewiczowej i krakowianki Marii Gruszeckiej. Ich silne osobowości, upór i niekwestionowany talent uczyniły z nich prawdziwe wyrocznie smaku oraz stylu życia, bo kuchnia ma być zdrową, ekonomiczną oraz ma przynosić radość.
Prowadzący: Michał Hankus
Wydarzenie będzie transmitowane na www.facebook.pl/MuzeumKrakowa

 

12 maja (środa), godz. 18:30

Platforma ZOOM

Droga którą przemierza dramat, by stać się przedstawieniem teatralnym, prowadzi przez czujną obserwację tego, co wydarza się w rzeczywistości. W trakcie spotkań spróbujemy właśnie to uczynić.
Spotkanie II: „Prześniona” rewolucja chłopska – o odzyskiwaniu zapomnianej tożsamości chłopskiej oraz drogach emancypacji
Prowadzący: Julia Lizurek
Konieczność rezerwacji: folklor@muzeumkrakowa.pl.
Wydarzenie bezpłatne

 

13 maja (czwartek), godz. 16:00

platforma ZOOM

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „(foto)czwartki”

Podczas warsztatu osoby biorące w nim udział zdobędą podstawową wiedzę na temat fotografii jako źródła historycznego. Poznają tym samym elementy warsztatu pracy historyka z fotografią oraz sposób interpretacji zdjęć archiwalnych. Spotkanie będzie również okazją do przyjrzenia się, jaką rolę w dokumentowaniu przeszłości odgrywała fotografia oraz jak współcześnie możemy odtwarzać przeszłość za pomocą obrazu.
Prowadzący: Mateusz Niemiec
Warsztat online  odbywa się na platformie ZOOM.
Koszt: 10 zł za każde warsztaty
Bilety dostępne na stronie: https://bilety.mhk.pl

 

Fot. Andrzej Janikowski/Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

13 maja (czwartek), godz. 17:00

https://www.facebook.com/PalacKrzysztofory/ 

W ostatnich miesiącach wspólnie poznawaliśmy wybrane wątki z bogatego dziedzictwa Pałacu Krzysztofory. Na ostatnim spotkaniu w ramach „Krzysztoforskich reminiscencji” zapraszamy Państwa do obejrzenia, jak dawna rezydencja wygląda po remoncie oraz rozmowy o jej przyszłości. Nie tylko przyjrzymy się odświeżonym wnętrzom, ale również uchylimy rąbka tajemnicy dotyczącej założeń i wglądu wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca”. W czasie spaceru po przestrzeniach, z których korzystać będą mogli krakowianie oraz turyści, opowiemy o aktywnościach, jakie chcemy Państwu zaproponować w odnowionym Pałacu Krzysztofory.
Wykład wygłoszą dr Piotr Hapanowicz oraz Kamil Stasiak (MK)

Wykład w wersji online będzie dostępny na stronie: www.facebook.com/PalacKrzysztofory

 

3 maja (czwartek), godz. 17:00

Wykład on-line

Mało kto pamięta, że Lucjan Rydle był nie tylko poetą ale także dramatopisarzem oraz praktykiem teatru. Pracował w zespole komisji teatralnej, pełnił funkcję kierownika literackiego oraz był dyrektorem Teatru im. Juliusza Słowackiego latach 1915-1916. Wykład przedstawi te mało znane a niezwykle ciekawe teatralne losy Lucja Rydla.
Prowadzący: dr Agnieszka Kowalska
Czas trwania: 60 min.
Więcej informacji: rydlowka@muzeumkrakowa.pl
Wydarzenie bezpłatne

 

15 maja (sobota), godz. 11.00

Wieża Ratuszowa, Rynek Główny

Zapraszamy na spotkanie z serii „Oprowadzanki”.

Wieża Ratuszowa to obok Sukiennic i kościoła Mariackiego najbardziej znany symbol Krakowa. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest ona pozostałością po dawnej siedzibie władz miejskich, tj. krakowskim ratuszu. W trakcie oprowadzania na podstawie przygotowanych łamigłówek odkryjemy, gdzie zostawili po sobie znaki budowniczowie wieży i odszyfrujemy ich znaczenie. Dowiemy się również, kto poza królem mógł się posługiwać berłem i w jakich okolicznościach go używał. Zastanowimy się także, jakie związki łączyły kata z budynkiem ratusza i czy był on jego częstym gościem. Postaramy się policzyć schody, które musimy pokonać, żeby móc rozkoszować się panoramą widoczną z najwyższego piętra wieży.
Prowadzenie: Justyna Kasińska
Obowiązuje rezerwacja miejsc:info@muzeumkrakowa.pl 

Koszt: w cenie biletu na wystawę

 

Znany jest bardzo dobrze pokoleniom mieszkańców krakowskiego Podgórza. Przez kilkadziesiąt lat zapraszał do księgarni przy ul. Kalwaryjskiej. Choć przez ostatnie lata już nie świecił, to pozostał znanym i rozpoznawanym symbolem tej części miasta, na trwałe wpisując się w dziedzictwo Podgórza. 

Zapraszamy do włączenia się do zbiórki zorganizowanej przez Stowarzyszenie Podgórze.pl ? Neon KSIĘGARNIA może znów rozbłysnąć! | zrzutka.pl









PLACES WORTH YOUR TIME