Muzealne aktualności 10-16 października

0

SZMARAGDOWY PIERŚCIEŃ,
CZYLI HISTORIA KRAKOWSKICH PLANTACJI

11 paźdzernika (wtorek), godz. 16:30
Start: 
Barbakan, ul. Basztowa

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer miejski z tłumaczeniem na Polski Język Migowy (PJM) w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na jesienny spacer po jednym z najpiękniejszych krakowskich ogrodów, który od XVIII stulecia otacza stare miasto pierścieniem zieleni. Skąd pochodzi pomysł miejskich plantacji? Dlaczego Planty stały się ulubionym miejscem na przechadzki Krakowian? Jakie dzieła sztuki zdobią parkowe alejki i jakie niezwykłe budowle wznoszą się w ich sąsiedztwie? Dlaczego Planty wciąż inspirują artystów? Spacer stanie się okazją do znalezienia odpowiedzi na te i wiele innych pytań, a także niezwykłą okazją do poznania niezwykłych plantacyjcnych zakątków.

Osoba prowadząca: Elżbieta Lang

Spotkanie skierowane głównie do osób z niepełnosprawnością słuchu/ osób Głuchych -młodzieży i osób dorosłych.
Limit miejsc: 15 osób
Udział bezpłatny
Konieczność rezerwacji: Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437
Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60

SYLWETKI KRAKOWSKIEGO KOŁA ŚRODOWISKOWEGO POLSKIEGO TOWARZYSTWA SPRAWIEDLIWYCH WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA
– WYKŁAD

11 października (wtorek), godz. 18:00
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Ulica Pomorska, oddział Muzeum krakowa, zaprasza na wykład.

Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata powstało w 1985 r. w Warszawie i zrzesza Polaków odznaczonych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie. W 1994 r. powstało Koło Środowiskowe w Krakowie. Pomysłodawczynią utworzenia Koła była Mirosława Gruszczyńska, krakowska Sprawiedliwa. Pierwsze spotkanie członków krakowskiego Koła odbyło się 27 stycznia 1994 r. w siedzibie ówczesnego Międzywydziałowego Zakładu Historii i Kultury Żydów UJ przy ul. Stefana Batorego 12.

Przedstawiciele Koła do dzisiaj biorą udział w uroczystościach honorowania kolejnych Sprawiedliwych i wspierają wszelkie inicjatywy upamiętniające bohaterów. Członkowie Koła biorą również czynny udział w zajęciach edukacyjnych z młodzieżą polską, żydowską i niemiecką.

Osoba prowadząca: Wojciech Górny

KSIĄŻĘ JÓZEF PONIATOWSKI W PAŁACU KRZYSZTOFORY
– WYKŁAD

12 października (środa), godz. 17:00
Sala Miedziana, 
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład z cyklu „Krzysztoforskie reminiscencje”.

W XIX w. pałac Krzysztofory był świadkiem ważnych dla miasta wydarzeń o charakterze patriotycznym. W 1809 r. tu znajdowała się kwatera główna księcia Józefa Poniatowskiego, naczelnego wodza wojsk Księstwa Warszawskiego. Tutaj pełnili swe obowiązki służbowe najsłynniejsi polscy oficerowie doby napoleońskiej, w tym generałowie: Jan Henryk Dąbrowski, Józef Zajączek, Stanisław Fiszer, czy też Michał Sokolnicki. W trakcie spotkania zostaną przywołane tamte wydarzenia.

„Krzysztoforskie reminiscencje” to cykl wykładów przybliżających dzieje i dziedzictwo kulturowe Pałacu Krzysztofory.

Osoba prowadząca: dr Piotr Hapanowicz
Limit osób: 100
Wstęp bezpłatny
Bez rezerwacji

175-LECIE KOLEI W KRAKOWIE

13-16 października (czwartek – niedziela)

Muzeum Krakowa zaprasza na w organizowane przez Kolejowe Towarzystwo Kultury obchody 175-lecia otwarcia pierwszej linii kolejowej w Krakowie!

Program obchodów 175-lecia kolei w Krakowie

13.10.2022 czwartek  

  • godz. 9.00  Uroczyste otwarcie obchodów 175-lecia kolei w Krakowie z udziałem  Krakowskiej Kolejowej Orkiestry Dętej.  Budynek Dworca Głównego PKP w Krakowie
  • godz. 9.30 – 11.30  Przejazd nowoczesnym pociągiem Kolei Małopolskich po historycznej trasie sprzed 175 lat: Kraków – Krzeszowice – Kraków (podróż z biletem okolicznościowym)
  • godz. 9.30 – 18.00  Wystawa zabytkowego i współczesnego taboru kolejowego przy historycznej wiacie Dworca Głównego PKP w Krakowie oraz ekspozycja zabytkowego żurawia wodnego przy peronie V
  • godz. 12.00  Konferencja naukowo-techniczna  „175 lat kolei w Krakowie”, Dom Kultury Kolejarza w Krakowie, ul. św. Filipa 6

13 – 16.10.2022  czwartek – niedziela  

  • godz. 9.30 –18.00  W zabytkowym budynku Dworca Głównego PKP w Krakowie:
    • wystawa historyczna „Pod parą do sztandarów” oraz ekspozycja makiet kolejowych (od piątku 14.10.2022 r.)
    • spotkania autorskie z wydawcami oraz autorami książek i exlibrisu – o tematyce kolejowej
    • pokazy na symulatorach: kierowanie pociągiem oraz praca nastawni

godz. 10.00 – 18.00  Wystawa pochodzących ze zbiorów Muzeum Krakowa pamiątek i zabytków dokumentujących początki kolei w Krakowie „Ruszyła maszyna po szynach… w Krakowie”, arkady na parterze Pałacu Krzysztofory – Kraków, Rynek Główny 35

14.10.2022  piątek

godz. 14.00   Turniej piłkarski dla uczczenia Jubileuszu 175-lecia kolei w Krakowie: Kolejarze – Tramwajarze,  na boisku KKS Prokocim przy ul. Na Wrzosach 59 – w Parku Jerzmanowskich

godz. 18.00  Wystawa prac o tematyce kolejowej wykonanych przez artystów XIX Ogólnopolskich Prezentacji Artystycznych Kolejarzy, Dom Kultury Kolejarza w Krakowie ul. św. Filipa 6

Imprezy towarzyszące 175-leciu

Imprezy dla młodzieży, organizowane w Zespole Szkół nr 1 w Krakowie:

  1. Szkolny konkurs plastyczny pt. Tory do przyszłości.
  2. Szkolny konkurs teatralny Przedstawiamy się dla klas pierwszych pt. Koleją przez świat (listopad). Klasy pierwsze przygotowują spektakle teatralne, które wystawiają na deskach sceny szkolnej.
  3. Jesienne biegi przełajowe o Puchar Prezesa Kolejowego Towarzystwa Kultury (28.09.2022).
  4. Szkolna konferencja naukowo-techniczna w ramach III Ogólnopolskiego Zjazdu Uczniów Klas Kolejowych (26.10.2022).

Zapraszamy – stęp wolny!

WARSZTATY KORONKI KLOCKOWEJ

13 października (czwartek), godz. 16:00
Dom pod Krzyżem – Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21

Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty koronki klockowej w Domu pod Krzyżem (Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa) przy ul. Szpitalnej 21.

Warsztaty zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych przeprowadzą mistrzynie sztuki koronkarskiej ze Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej. Uczestnikom udostępniamy warsztat koronkarski oraz materiały.

Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 1, 31-042 Kraków, tel. 12 426 50 60,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Czas trwania warsztatów: 2 godziny (16:00-18:00)
Limit: 12 osób*
Cena: 10 zł/ osoba
Wydarzenie stacjonarne

*Osoby posiadające własny warsztat koronczarski mogą uczestniczyć w zajęciach po wyczerpaniu się limitu wolnych miejsc. W tym celu prosimy o kontakt mailowy pod adresem: folklor@muzeumkrakowa.pl

SZTUKA WISŁY

13 października (czwartek),  godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, Sala Jury Szopek Krakowskich (II piętro), Rynek Główny 35

Dział Fotografii Krakowskiej Muzeum Krakowa zaprasza na spotkanie w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Wisła. Re-kreacja”.

Wisła potrafi inspirować i motywować do działania. Któż wie o tym więcej niż Cecylia Malik i Bartolomeo Koczenasz? Zapraszamy na spotkanie, podczas którego nasi krakowscy artyści opowiedzą nam o swojej relacji z Wisłą, o kreacji, wolności i procesie tworzenia w jego różnych aspektach.

Osoby prowadzące: Cecylia Malik i Bartolomeo Koczenasz

Miejsce wydarzenia: Sala Jury Szopek Krakowskich (Pałac Krzysztofory, II piętro)
Limit osób: 25
Udział bezpłatny
Konieczność rezerwacji: Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

WIDOK NA KRAKOWIAN – EDWARD KUBALSKI

13 października (czwartek), godz. 18:00
Sala Fontanowska, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy na otwarcie prezentacji postaci Edwarda Kubalskiego na wystawie „Kraków od początku bez końca” w części „Widok na Krakowian”.

Wystawa stała w Pałacu Krzysztofory nie może pomieścić wszystkich związanych z Krakowem postaci, które zasługują na to, by o nich wspomnieć. Dlatego tam, gdzie pokazujemy mieszkania krakowian umieszczona została szafka, w której cyklicznie prezentujemy osobiste przedmioty opowiadające o ich właścicielach.
Zapraszamy na otwarcie prezentacji poświęconej Edwardowi Kubalskiemu, znaczącemu działaczowi Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, magistrackiemu urzędnikowi aktywnie biorącemu udział w procesie przejmowania władzy od Austriaków po odzyskaniu niepodległości, autorowi wspomnień z czasów I i II wojny światowej, kreślących obraz Krakowa tamtych dni.

DRZEWO – DOMOWA GENEALOGIA
– WARSZTATY

13 października (czwartek), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Stał dwór szlachecki”.

Warsztaty dla osób pragnących rozpocząć poszukiwanie swoich przodków pozwalające zdobyć know-how poszukiwań i pracy z archiwaliami. W pierwszej części Robert Gaweł opowie jakie informacje można odnaleźć bez wychodzenia z domu czyli o internetowych zasobach bibliotek i archiwów. Które będą nam pomocne? Jakie rzeczy możemy tam znaleźć?

Prowadzący: Robert Gaweł

Limit osób: 50
Cena: 15zł
Brak konieczności rezerwacji
Zakup biletów możliwy w kasie w Muzeum Podgórza

PROMOCYJNE ZWIEDZANIE WYSTAW
Z OKAZJI DNIA NAUCZYCIELA 2022

14 – 16 października (piątek – niedziela)

W dniach 14-16 października zapraszamy Nauczycielki i Nauczycieli do zwiedzania oddziałów Muzeum Krakowa w promocyjnej cenie 1 zł.

Z okazji przypadającego 14 października Dnia Edukacji Narodowej każda Nauczycielka i każdy Nauczyciel legitymujący się Legitymacją Służbową Nauczyciela lub Legitymacją Służbową Nauczyciela Akademickiego uprawniony jest w dniach 14-16 października 2022 r. do zwiedzania otwartych w tych dniach oddziałów Muzeum Krakowa po zakupieniu biletu w promocyjnej cenie 1 zł.

W oddziałach, w których wymagana jest rezerwacja miejsc: Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Rynek Podziemny, wstęp na wystawy możliwy jest w zależności od dostępności wolnych terminów.

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

DO „ZERA” DO „PALA”, CZYLI JAKA JEST WISŁA

14 października (piątek), godz. 17:00
Sala Jury Szopek Krakowskich, 
Pałac Krzysztofory, II piętro, Rynek Główny 35

Dział Fotografii Krakowskiej Muzeum Krakowa zaprasza na spotkanie w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Wisła. Re-kreacja”.

Jak mawiają flisacy “Nie zna życia, kto nie pływał na galarze”! O tym, czy to prawda i z czym wiąże się pływanie galarami porozmawiamy z Józefem Ratajczakiem, jednym z nestorów krakowskiego flisactwa. Opowiemy o tym, co oznacza zero na Wiśle oraz o tym, jak wygląda spływanie nią aż do samego pala, czyli do Gdańska. Będzie też kilka słów o tym jak powstają galary i jakie są tajniki flisackiego rzemiosła.

Osoba prowadząca spotkanie: Józef Ratajczak
Rozmowę poprowadzi kurator wystawy Mateusz Niemiec.

Miejsce wydarzenia: Sala Jury Szopek Krakowskich (Pałac Krzysztofory, II piętro)
Limit osób: 25
Udział bezpłatny
Konieczność rezerwacji: Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

KRAKOSKIE DZIADY

14 października (piątek), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, Centrum Działań Społecznościowych, Rynek Główny 35

Centrum Działań Społecznościowych w Pałacu Krzysztofory, oddziale Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty.

Refleksja nad śmiercią

Podczas równonocy jesiennej, kiedy dzień zrównuje się z nocą, znów w przyrodzie zapanowuje na chwilę równowaga. Zaraz potem noc staje się coraz dłuższa, zaczynając swoje panowanie w naszej czasoprzestrzeni. Natura zaprasza nas wtedy do refleksji na śmiercią – zarówno nad jej cyklicznym jak i nieodwracalnym aspektem. Przede wszystkim jednak nad niezaprzeczalnym faktem, że nikt z nas jej nie uniknie:

“Niech monarchowie miasta swe budują
Niech je murami zewsząd ocyrklują
Za nic u śmierci mury i parkany
I mocne ściany
Za nic u śmierci mury i parkany
I mocne ściany”

Zamiast budować mury zbudujmy stół, do którego zaprosimy na ucztę naszych przodków, gdyż to oni są naszym pomostem do życia. Podczas cyklu pięciu warsztatów wspólnie utkamy współczesną Ceremonię Dziadowską opartą na doświadczeniach uczestników warsztatów, tradycyjnych rytuałach związanych z pamięcią o zmarłych oraz obrzędach odprawianych wokół zmarłego. Użyjemy w tym celu pieśni żałobnych, ruchu improwizowanego, metody pracy z przedmiotem znaczącym oraz opowieści.

Zapraszam do kolektywnego i wspólnotowego sposobu przeżywania pamięci o przodkach oraz współtworzenia kontinuum tradycji – nadawania nowych znaczeń starym formom lub nowych form uniwersalnym znaczeniom.

#krakoskiedziady
#śmierć
#cyklenaturalne
#tradycja
#kontinuumtradycji
#przodkowie
#dziady
#zaduszki
#stypendiumtwórczemiastakrakowa
#tradcyjawnaszymżyciu

O prowadzącej

Joanna Łucja Cichoń – współtwórczyni takich projektów jak Fundacja Rodzinne Ogrody – Przestrzeń Dzikich Odkryców, Babski Comber, Małopolska Szkoła Tradycji, Letnisko Teatralne w Kotlinie (Lato w Teatrze), Solidarne Pychowice, która pisze o sobie:
Jestem człowiekiem – tancerką życia, która jakości tańca scenicznego od kilku lat z powodzeniem przenosi do życia. Dzięki językowi ciała i ruchu każdego dnia doświadczanie mojego człowieczeństwa staje się pełniejsze. Jako trenerka języka ruchu i świadomej pracy ciałem od dwóch lat prowadzę warsztaty oparte o metodę choreoterapii i Laban/Bartenieff Movement System (LBMS). Zapraszam do pozawerbalnego doświadczania siebie w kontakcie, podążając za naturalnymi cyklami przyrody, z którą czuję się nierozerwalnie połączona. W swoich taneczno – muzycznych poszukiwaniach inspiruję się muzyką tradycyjną oraz słowiańską obrzędowością z mocnym akcentem tę wywodzącą się z polskiej tradycji w szczególności mojej rodzimej Ziemi Krakowskiej. Tradycję traktuję jako kontinuum, którego wszyscy jesteśmy częścią a na moich warsztatach zapraszam do jej transformowania i nadawania znaczeń w Tu i Teraz oraz tworzenia współczesnych rytuałów przejścia. Poprzez ruch, muzykę i śpiew tkam sieć bliskich relacji i dzięki niej mam już drugi raz okazję współpracować z Muzeum Krakowa, tworzyć zalążek współczesnej krakowskiej tradycji.

Czas trwania: 17:00 – 20:00
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Limit: 15 osób

Konieczność rezerwacji bezpośrednio u prowadzącej:
e-mail: tanczacazwilkami.choreo@gmail.com
kontakt telefoniczny: 780 098 725

Wydarzenie na Facebooku: Krakoskie Dziady

Projekt Krakoskie Dziady jest finansowany z programu Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa i ma na celu wprowadzenie tematu śmierci oraz pamięci o przodkach do przestrzeni publicznej a także ożywienie i przetransformowanie tradycji związanych ze Świętem Zmarłych.

KRAKÓW W RZYMSKIM STYLU
– SPACER ZE SZTUKĄ BAROKU

15 października (sobota), godz. 11:00
Start: 
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy na spacer w ramach programu edukacyjnego Akademia Kraków.

Temat przewodni: Stylowy Kraków

W drugim półroczu 2022 r. zapraszamy na kolejny cykl spacerów w ramach programu Akademia Kraków. Tym razem spacery odbędą się w „dobrym stylu”, ponieważ przyglądać się będziemy architekturze Krakowa. Spacery poprowadzą uczestników śladami gotyku, renesansu, baroku, dwudziestolecia międzywojennego i architektury powojennej. Pozwolą nie tylko na nowo odkryć uroki krakowskich budowli, ale też poznać krakowską specyfikę każdego ze stylów.
Co sprawia, że tak dobrze czujemy się w Rzymie? Architektura! Czujemy się dobrze, bo z rzymską sztuką baroku mamy do czynienia na co dzień tu w Krakowie. Kościół św. Piotra i Pawła, wnętrza kościoła św. Anny, fasada kościoła misjonarzy na Stradomiu, to czyste odwzorowanie papieskiego baroku. Dlaczego sztuka baroku tak dobrze zadomowiła się w Krakowie? Kim był Baltazar Fontana, Franciszek Placidi? Który polscy artyści zyskali uznanie w barokowym Rzymie? O tym dowiemy się podczas spaceru, na który zapraszamy wszystkich miłośników architektury i ciekawostek z historii Krakowa.

Prowadzenie: Michał Hankus

Zakup biletów online: KUP BILET
Cena spacerów: 15 zł

PLENER MALARSKI W PARKU JERZMANOWSKICH

15 października (sobota) godz. 11:00
Miejsce zbiórki: Wejście do parku przy kościele św. Mikołaja z Tolentino, ul. Górników 27, Park im. Anny i Erazma Jerzmanowskich w Prokocimiu

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na plener malarski w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Stał dwór szlachecki”.

Zapraszamy na niezwykłą podróż artystyczną w świat historii i sztuki.
Pod czujnym okiem Anny Pomykalskiej będziemy się uczyć patrzeć malarskim okiem na parkową przyrodę. Podczas 3-godzinnych warsztatów powstaną prace będące niejako komentarzem do dworskiej historii Prokocimia. Będziemy używać akwareli i pasteli i chwytać w nie ostatnie przebłyski malowniczej jesieni w dawnym pałacowym parku z historią. Prace powstałe podczas pleneru będą prezentowane w Sali „Notatnik” na wystawie „Stał dwór szlachecki” w Muzeum Podgórza. Liczmy na słoneczną jesień! Zapraszamy amatorów i artystów zaawansowanych.

Co zapewniamy: materiały malarskie oraz podkłady (papier), znakomitą prowadzącą, wspaniałą atmosferę, spotkanie z niezwykłą historią Prokocimia, pięknem przyrody i potem wystawę prac w Muzeum Podgórza.

Prowadzący: Anna Pomykalska

Cena 35 zł
Limit osób: 12
Sprzedaż biletów poprzez stronę: KUP BILET
oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających – Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. (12) 426 50 60, godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00.

ZRÓB SOBIE BAJKĘ
– WARSZTATY PLASTYCZNE

15 października (sobota), godz. 11:30
Miejsce wydarzenia: Sala Jury Szopek Krakowskich, 
Pałac Krzysztofory, II piętro, Rynek Główny 35

Dział Fotografii Krakowskiej Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty plastyczne w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Wisła. Re-kreacja”.

Warsztaty plastyczne dla najmłodszych w oparciu o bajkową historię „Plusk, czyli niemal prawdziwa historia krokodyla z Wisły”. Uczestnicy będą mieli możliwość wcielić się w projektantów i sami wykonają własny, niepowtarzalny egzemplarz książeczki, do którego ilustracje wymyślą i wykonają sami. My tylko podpowiemy jak, czym i o czym.
Osoby prowadzące: Joanna Gellner / Magdalena Smaga

Limit osób: 15
Cena: 15 zł
Konieczność rezerwacji: Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

„PRZED OBLICZEM GWIAZD TWYCH BIAŁYCH”. VARDA GETZOW
– OPROWADZANIE KURATORSKIE

15 października (sobota), godz. 14:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Muzeum KL Plaszow oraz Fabryka Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej.

Izraelska artystka Varda Getzow w swojej najnowszej wystawie „Przed obliczem gwiazd Twych białych” odnosi się do najmłodszych ofiar Holokaustu, kładąc nacisk na wymiar przeżyć i traum, którym zakończenie działań wojennych nie położyło kresu. Artystka traktuje dziecięce cierpienie jako stały element historii świata kreowanego przez dorosłych. Prezentowane dzieła nierozerwalnie złączone są z tematyką II wojny światowej, ale ich wymowa jest uniwersalna: stawiają stale aktualne pytania o wymiar pamięci, postpamięci i zagrożeń, jakie niesie obojętność.

Artystka łącząc w swoim warsztacie techniki rysunku i akwareli, obiekty ready-made, instalacje site-specific, wydruki cyfrowe na tkaninach i zdjęcia archiwalne, tworzy intymne medium do kontaktu z odbiorcą jej sztuki, zachęcające do osobistej refleksji nad historią i teraźniejszością.
Prowadzenie: Justyna Morawska (Muzeum KL Plaszow), jęz. polski

Czas trwania: 1 godz.
Koszt udziału w wydarzeniu wynosi 15 zł od osoby.
Bilety do nabycia w Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60; e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Udział zalecany jest dla osób powyżej 14. roku życia.

PTASIE RADIO, CZYLI DLACZEGO PTAKI ŚPIEWAJĄ

15 października (sobota),  godz. 15:00
Sala Jury Szopek Krakowskich, 
Pałac Krzysztofory, II piętro, Rynek Główny 35

Dział Fotografii Krakowskiej Muzeum Krakowa, zaprasza na spotkanie z elementami dostępności w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Wisła. Re-kreacja”.

Niezaprzeczalnym atutem Wisły są jej walory przyrodnicze. Podobnie jak Wisła przecina wstęgą całą Polskę, tak samo przecina ona też miejską tkankę Krakowa. Rzeka, szczególnie tak duża, jest dla przyrody potężną drogą komunikacyjną i niezwykle ważnym korytarzem ekologicznym zarówno w skali miasta, jak i kraju oraz całej Europy! Łączy się ona bowiem z wieloma innymi korytarzami o randze Międzynarodowej. Najbliższe otoczenie zamieszkuje wiele gatunków ptaków (na stałe lub czasowo), niektóre z nich można bardzo często dostrzec, ale o wiele łatwiej usłyszeć. Spotkanie będzie poświęcone ptasim dźwiękom. Dowiemy się, czym jest odgłos, a czym głos oraz dlaczego i po co ptaki śpiewają.

Osoba prowadząca: Kazimierz Walasz – założyciel i wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego

Limit osób: 20
Wstęp bezpłatny
Konieczność rezerwacji: Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

WITRYNA Z ZABAWKAMI #5
– TRWA NABÓR DO OSTATNIEJ EDYCJI

Stwórzmy razem wystawę!

Witryna z zabawkami
Projekt partycypacyjny Muzeum Zabawek w Krakowie

8 października – 26 listopada 2022
Otwarcie wystawy: 3 grudnia 2022

Edycja 5 w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa
Warsztaty w języku polskim*
https://muzeumzabawekrakow.pl/…/witryna-z-zabawkami-5/

*Chętnych do udziału w anglojęzycznej edycji projektu zapraszamy do Kamienicy Szołayskich (oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie) – informacja o naborze na stronie https://muzeumzabawekrakow.pl/…/toy…/toy-showcase-4/

Czy chcielibyście pracować w muzeum, choć przez chwilę? Samodzielnie stworzyć wystawę? Poznać kolekcję z bliska, wybrać obiekty (nawet potrzymać je w dłoni), wymyślić wokół nich historie i opowiedzieć je publiczności? Dzięki współpracy Muzeum Zabawek i Muzeum Krakowa to możliwe.

Zapraszamy chętnych do zabawy z kolekcją historycznych zabawek. Będziecie kuratorami muzealnej wystawy. Wcześniejsze doświadczenie pracy w muzeum, a nawet w kulturze, nie jest potrzebne – przyda się natomiast otwartość na nowe wyzwania i możliwości!

Wystawa powstaje podczas sześciu spotkań warsztatowych. Wraz z rodziną Sosenków, która zgromadziła największą w Polsce kolekcję zabawek, w niewielkiej grupie poznajemy stare zabawki. Kuratorzy wymyślają temat wystawy, dobierają obiekty, interpretują je, tworzą opisy, a na koniec pracują z aranżerem nad formą prezentacji. Jesteśmy otwarci na pomysły kuratorów (także te szalone). My służymy wsparciem, a wystawę tworzą kuratorzy spośród publiczności, którzy zgłoszą się do projektu.

Osobisty pokaz kolekcji wejdzie w dialog z wystawą „Stał dwór szlachecki” prezentowaną w Muzeum Podgórza. Podczas warsztatów kuratorzy spotkają się z twórcą kolekcji zabawek Markiem Sosenko. Nad wystawą będą pracować z dyrektorkami Muzeum Zabawek, Katarzyną Sosenko i Katarzyną Jagodzińską, a aranżację stworzą z międzynarodowej sławy artystą wizualnym Mateuszem Okońskim. Częścią projektu będzie także zapoznanie z techniką tworzenia tradycyjnych zabawek inspirowanych wzorami Warsztatów Krakowskich (stowarzyszenia twórczego działającego w Krakowie w latach 1913–1926), które zasłynęły realizacją bajecznie kolorowych zabawek, w tym ozdób choinkowych z papieru. Kuratorzy wykonają własne papierowe zabawki wspólnie z prof. Anną Myczkowską-Szczerską, która w ramach projektu badawczego na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rekonstruuje zabytkowe zabawki na podstawie szablonów, fotografii i nielicznych zachowanych oryginałów.

Wystawa będzie miała charakter epilogu–dopowiedzenia do wystawy „Stał dwór szlachecki” – zostanie zaprezentowana w gablotach ustawionych w ostatniej sali wystawy.

Spotkania będą się odbywały w kameralnych, maksymalnie 15-osobowych grupach w Muzeum Podgórza (ul. B. Limanowskiego 51, Kraków), a jedno spotkanie gościnnie w Kamienicy Szołayskich (pl. Szczepański 9, Kraków), gdzie równolegle realizowana będzie anglojęzyczna edycja projektu.

Projekt zakończymy publikacją podsumowującą naszą wspólną pracę oraz filmem dokumentalnym.

Program

Wszystkie spotkania odbywają się w soboty, start o godz. 10:15, ale różne godziny zakończenia.

15 października 2022, godz. 15:00–17:00: warsztat z kolekcją wraz z kolekcjonerami, po warsztacie możliwość wizyty na wystawie „Przedmioty”, spotkanie wyjątkowo w Kamienicy Szołayskich (pl. Szczepański 9, Kraków)

22 października 2022, godz. 15:00–18:00: warsztat kreatywny – pokaz i własnoręczne tworzenie zabawek, spotkanie w Muzeum Podgórza

5 listopada 2022, godz. 15:00–17:00: warsztat z kolekcją wraz z kolekcjonerami, warsztat z tekstami, spotkanie w Muzeum Podgórza

19 listopada 2022, godz. 15:00–17:00: warsztat z tekstami i praca z aranżerem, spotkanie w Muzeum Podgórza

26 listopada 2022, godz. 15:00–18:00: praca z aranżerem, spotkanie w Muzeum Podgórza

3 grudnia 2022, godz. 12:00: otwarcie wystawy

Program może ulec niewielkim przesunięciom.

„Witryna z zabawkami” to cykl warsztatów realizowanych przez Muzeum Zabawek w Krakowie we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Muzeum Podgórza (oddziałem Muzeum Krakowa) i Muzeum Narodowym w Krakowie. Łącznie odbędzie się pięć edycji projektu, czyli powstanie pięć wystaw.

Zgłoszenia do udziału w pełnym cyklu (nie w poszczególnych spotkaniach) przyjmujemy drogą mailową do wyczerpania limitu miejsc.

Zapisy

Zapisy, pytania, sugestie: kontakt@muzeumzabawekrakow.pl
Do zabawy zapraszamy wszystkich chętnych – dużych i małych, z rodziną, przyjaciółmi, w pojedynkę.
Udział w projekcie jest bezpłatny.

KONKURS „CZY ZNASZ KRAKÓW?”

Konkurs „Czy znasz Kraków?” to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs wiedzy historycznej o Krakowie.

Po raz pierwszy został zorganizowany w 1961 r. Pięć lat później Leszek Ludwikowski, dyrektor ds. naukowych Muzeum Historycznego zainicjował cykliczny konkurs historyczny adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Od lat konkurs organizuje Muzeum Krakowa i Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Jego podstawowym celem jest rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania dziejami i dziedzictwem kulturowym Krakowa, a także kształtowanie postawy obywatelskiej i patriotycznej, wzmacnianie umiejętności związanych z samodzielną analizą wydarzeń i postaci historycznych oraz interpretacją dzieł sztuki.

Tegoroczna edycja
Tematem tegorocznej edycji konkursu wiedzy skierowanego do uczniów szkół podstawowych (klasy IV–VIII) oraz szkół ponadpodstawowych jest „Włodzimierz Tetmajer (1861–1923) na tle epoki. W 100 śmierci artysty”. Włodzimierz Przerwa–Tetmajer to postać wybitna, choć niestety nieco zapomniana. Był ceniony jako malarz życia wiejskiego, poeta, prozaik, przedstawiciel nurtu Młodej Polski. Ponadto był zasłużonym działaczem ruchu ludowego, patriotą, człowiekiem o wielkiej odwadze cywilnej, który oficjalnie postawił w parlamencie austriackim w 1917 r. sprawę niepodległości Polski z dostępem do morza. Tetmajer był pierwowzorem postaci Gospodarza z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Etapy konkursu
W ramach przygotowań konkursowych w zabytkowych wnętrzach Pałacu Krzysztofory organizowane zostaną bezpłatne wykłady wprowadzające oraz oprowadzania po Rydlówce. Pierwsze zajęcia odbędą się 22 października o godz. 10.00 w Pałacu Krzysztofory. Eliminacje konkursowe odbędą się w marcu 2023 r., zaś finał w kwietniu. W eliminacjach międzyszkolnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych mogą brać udział zarówno uczestnicy indywidualni jak i 3 – osobowe drużyny. Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziane są upominki, dla laureatów cenne nagrody.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie internetowej Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana oraz Muzeum Krakowa.

Dodatkowych informacji udziela: Pani Anna Sęk; tel. 12 259 49 37 lub 600 884 915.

Zgłoszenia do udziału w konkursie prosimy o przesłanie drogą elektroniczną w terminie do 20.10.2022 r. na adres: asek@cmjordan.krakow.pl

„RZEKŁBYM DWA SŁOWA… ZA DUŻO”
– KONKURS INTERPRETACJI TEKSTÓW DRAMATYCZNYCH Z OKRESU ROMANTYZMU, POZYTYWIZMU I MŁODEJ POLSKI

  1. Wierciak, „Podwójna karykatura Ludwika Solskiego” jako dyrektora teatru i w roli Chudogęby, akwarela, 1906, własność Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa organizuje IV edycję konkursu recytatorskiego „Rzekłbym dwa słowa… za dużo”.

Tym razem chcemy zwrócić uwagę nie tylko na poezję, ale także na prozę oraz, co ważniejsze, na utwory pisane specjalnie na scenę (np. komedie czy dramaty). Tegoroczny konkurs będzie towarzyszył wystawie Maszyneria teatru, która opowiada o powstawaniu spektaklu teatralnego.

Celem IV edycji konkursu jest popularyzacja dorobku literackiego poetów i dramatopisarzy tworzących w wieku XIX i na początku wieku XX. Wspólnie z uczestnikami wydarzenia poznawać chcemy dzieła, które czerpią z różnych stylów, są utworami łamiącymi schematy, a w swojej istocie pozostają aktualne do dzisiaj. Ufamy, że każdy uczestnik, mierząc się z tymi tekstami, przeżyje emocjonującą artystyczną przygodę, a jednocześnie zaprezentuje najpiękniejsze cechy swojego talentu i pokaże własny sposób interpretacji znakomitych utworów klasycznej literatury polskiej. Mamy też nadzieję, że konkurs przyczyni się do kształtowania postaw obywatelskich wśród przedstawicieli młodego pokolenia, a Dom pod Krzyżem stanie się miejscem spotkań, podczas których można będzie poszerzać i pogłębiać znajomość sztuki, wymieniać się własnymi doświadczeniami i talentami.

Jedną z nagród w konkursie będzie możliwość uczestniczenia w warsztatach teatralnych prowadzonych przez zawodowych aktorów, które zakończy wspólnie przygotowany spektakl.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych (klasy od VII do VIII) oraz ponadpodstawowych.

Wszystkie potrzebne informacje dostępne są w Regulaminie, który wraz z kartą zgłoszeniową, formularzem RODO i dodatkowymi dokumentami jest do pobrania na stronie: https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/rzeklbym-dwa-slowa-za-duzo

Harmonogram konkursu

Ostateczny termin zgłoszenia udziału w Konkursie upływa 20 listopada 2022 r. o godz. 23:59.

Zgłoszenie do Konkursu należy wykonać wyłącznie drogą mailową na adres Organizatora: a.kowalska@muzeumkrakowa.pl, w terminie do 20 listopada 2022 roku do godziny 23.59.
Do maila należy załączyć w formie skanu/zdjęcia wypełnione i podpisane  dokumenty:
Kartę zgłoszenia: załącznik nr 1 do Regulaminu,
Zgodę opiekuna prawnego na udział małoletniego uczestnika w Konkursie: załącznik nr 2 do Regulaminu,
Podpisaną klauzulę RODO – załącznik nr 3 do Regulaminu.

I etap konkursu: 28 listopada (poniedziałek) 2022, godz. 10.00–17.00
Miejsce: Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa – Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21, Kraków

Finał: 19 grudnia 2022, godz. 10.00
Miejsce: Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa – Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21, Kraków

Konkursem w Muzeum Krakowa zajmuje się dr Agnieszka Kowalska (Dział Dokumentacji Historii Teatru Krakowskiego),
e-mail: a.kowalska@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 422–52–58, 422–68–64, wew. 22

Szanowni Państwo, Rynek Podziemny w dniu 10 października (poniedziałek) jest nieczynny.

W dniu 10 października (poniedziałek) Centrum Obsługi Zwiedzających jest czynne do godziny 17.00.

Wystawa stała „Miasto pod Kopcem Kraka” w Muzeum Podgórza jest ponownie otwarta od 12 paźdz









PLACES WORTH YOUR TIME