Muzealne aktualności 10-16 stycznia

0

SPOTKANIE DLA NAUCZYCIELEK I NAUCZYCIELI
WOKÓŁ WYSTAWY
KRAKÓW OD POCZĄTKU, BEZ KOŃCA

10 stycznia (poniedziałek), godz. 16:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy Nauczycielki i Nauczycieli na wystawę, której centrum jest Kraków – miasto i jego mieszkańcy. Historia, magia i legenda przeplatać się będzie z codziennością i współczesnością, tworząc różnorodną, barwną i intrygującą opowieść, bo takie jest miasto.

Na wystawie chcemy opowiedzieć Kraków od początku, bez końca. Bez końca, bo miasto ma tyle historii i kontekstów, że nie sposób opowiedzieć o wszystkim. Bez końca, bo nasza historia dochodzi do współczesności, ale przecież miasto trwa dalej, wciąż zmieniając swoje oblicze. Wreszcie bez końca, bo mamy nadzieję, że ekspozycja będzie dla zwiedzających inspiracją do dalszego odkrywania miasta.

Zwiedzaniu wystawy towarzyszyć będą charakterystyczni przewodnicy – zegary. Pierwszy z nich pokazywać będzie godzinę 12, kolejne wskazywać będą symbolicznie upływ czasu – tak, że na końcu cykl zamknie się i ponownie obie wskazówki skierowane będą na szczyt tarczy.

Informacje o oddziale:
www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/palac-krzysztofory

informacje o wystawie:
https://muzeumkrakowa.pl/wystawy/krakow-od-poczatku-bez-konca

Formularz zgłoszeniowy:
http://webapp-int.mhk.pl/limesurvey/index.php/survey/index/sid/615546/newtest/Y/lang/

Więcej informacji na temat spotkań edukacyjnych wokół wystaw muzealnych dla Nauczycielek i Nauczycieli:
https://muzeumkrakowa.pl/spotkania-wokol-wystaw-muzealnych

 

Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

W styczniu 2022 r. już po raz kolejny w ramach święta oddziału Rynek Podziemny drążymy miasto w poszukiwaniu różnych tematów związanych z Krakowem. Od trzech lat towarzyszą nam w tym żywioły. Teraz przyszedł czas na kolejny z nich – ziemię. Przyjrzymy się jej z punktu widzenia geodetów, geografów, artystów, a także historyków oraz historyków sztuki. Dzięki życzliwości Muzeum Geologicznego ING PAN udamy się w fascynującą podróż do wnętrza ziemi.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających (e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60). Liczba miejsc ograniczona.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny

Szczegółowy program wydarzenia: DRĄŻENIE MIASTA

PROGRAM

11 stycznia 2022 r., godz. 17.30 – Ziemia: żywioł Saturna. Opowieść o Melancholii i nie tylko (wykład online transmitowany na stronie Facebook Rynku Podziemnego).

W średniowieczu w oparciu o teorie antyczne uważano, że istnieje powiązanie między przyrodą, porami roku, żywiołami, ludzką kondycją psychiczną i fizyczną a gwiazdami i planetami. Ziemia, określana jako „zimna i sucha”, była wiązana z temperamentem melancholicznym. W czasie wykładu przyjrzymy się przedstawieniom Saturna, Melancholii i żywiołu ziemi w sztuce średniowiecznej i nowożytnej.

Prowadzenie: dr Magdalena Łanuszka (historyk sztuki, autorka bloga Posztukiwania).

18 stycznia 2022 r., godz. 17.30 – Trzęsienia ziemi w dawnym Krakowie (wykład stacjonarny, Rynek Podziemny, Rynek Główny 1)

Choć nasze miasto leży daleko od obszarów sejsmicznych, w przeszłości było nawiedzane przez trzęsienia ziemi. W czasie wykładu dowiemy się, skąd się biorą trzęsienia ziemi, jak to możliwe, że występowały w Krakowie, a także dzięki komu wiemy, że kiedyś miały miejsce.

Prowadzenie: Katarzyna Matusik-Niwicka (geograf, przewodniczka po Krakowie).

25 stycznia 2022 r., godz. 17.30 – Na miarę Krakowa… czyli miasto okiem geodety (wykład stacjonarny, Rynek Podziemny, Rynek Główny 1)  

Kraków zajmuje ważne miejsce w dziejach geodezji. W czasie wykładu dowiemy się m.in., co łączy nasze miasto z Paryżem, Londynem i Waszyngtonem, czym są tajemnicze medaliony na ścianach krakowskich kamienic oraz poznamy wiele innych geodezyjnych ciekawostek.

Prowadzenie: Mariusz Meus (geodeta, przewodniczący akcji Honorowy Południk Krakowski).

1 lutego 2022 r., godz. 17.30 – Z krakowskiej gliny, czyli rzecz o garncarzach i ich wyrobach

Garncarze należeli do rzemieślników, których wyroby znajdowały się z pewnością w każdym krakowskim domu. Na wykładzie dowiemy się, z których miejsc w Krakowie garncarze wydobywali glinę i jakie możliwości dawał im lokalny materiał. Opowiemy też, jakie były metody pracy garncarzy i jakich narzędzi używali oni w swoich warsztatach. Wykład zilustrują wyroby znajdujące się niegdyś w gospodarstwach krakowian, a dziś należące do zbiorów  Muzeum Krakowa.

Prowadzenie: dr Katarzyna Moskal (historyk sztuki, Muzeum Krakowa).

15 stycznia 2022 r., godz. 10.30 – Zwiedzanie Muzeum Geologicznego ING PAN (limit 15 osób).

WYDARZENIA DODATKOWE

11 stycznia – 1 lutego 2022 r., wystawa fotografii Jurka Łobazy Drążenie miasta. Ziemia (hol Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35)

Seria fotografii Ziemia jest swobodną interpretacją powiązań pomiędzy bytem (człowiek) i żywiołem (ziemia). Fotografie prezentują wizualne skojarzenia z przyrodą w kolejnych sezonach, a jednocześnie są obrazem zmian ekologicznych powodowanych przez rozwój cywilizacji.

 

13 stycznia (czwartek), godz. 16:30–18:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35 (sala edukacyjna, IV piętro)

Muzeum Krakowa zaprasza Nauczycielki i Nauczycieli do udziału w kolejnej edycji warsztatów metodycznych koncentrujących się na metodach edukacyjnych i środkach dydaktycznych możliwych do zaadaptowania na gruncie edukacji szkolnej. Najbliższe spotkanie dotyczy tematu dziedzictwa.

Od kilku dekad termin dziedzictwo przeżywa znaczącą karierę, choć często stosowany jest bezrefleksyjnie. W odróżnieniu od historii jako nauki zajmującej się badaniem, interpretacją i opisem dziejów, dziedzictwo możemy uznać za rodzaj zasobu, bazującego na materialnych i niematerialnych składnikach przeszłości, który wykorzystujemy na potrzeby dnia dzisiejszego. Idzie za tym wielka odpowiedzialność związana z wyborem tego, co dana grupa uzna za swoje dziedzictwo, jak będzie je wykorzystywać i jakie wartości kultywować na jego podstawie. W czasie warsztatów przyjrzymy się dokładniej różnicom między historią a dziedzictwem; zastanowimy się, na ile dziedzictwo jest obecne w podstawie programowej; wskażemy, na jakich polach wykorzystywane jest dziedzictwo i w jakich przypadkach jego niewłaściwa eksploatacja może prowadzić do negatywnych skutków; porozmawiamy o dziedzictwie materialnym i niematerialnym, odrzuconym i kłopotliwym. Pozwoli nam to na sformułowanie wniosków dotyczących korzyści, jakie mogą płynąć z wykorzystania dziedzictwa nie tylko dla potrzeb procesu dydaktycznego, ale przede wszystkim dla wzbogacenia społecznych kompetencji uczniów.

Miejsce: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35 (sala edukacyjna, IV piętro)

Formularz zgłoszeniowy:
http://webapp-int.mhk.pl/limesurvey/index.php/654271?lang=pl

Prowadzący: Kamil Stasiak (Muzeum Krakowa, oddział Pałac Krzysztofory)

Więcej informacji na temat Akademii Dydaktycznej:
https://muzeumkrakowa.pl/cykle/akademia-dydaktyczna

 

14 stycznia (piątek), godz. 11:00
Apteka Pod Orłem, plac Bohaterów Getta 18

Apteka Pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie po wystawie Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim.

Udział w oprowadzaniu w cenie biletu wstępu na wystawę.
Limit: 15 osób
Prowadzenie: Bartosz Heksel

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających:
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.









PLACES WORTH YOUR TIME