Muzealne aktualności 10 marca – 16 marca

0

Muzealne aktualności 10 marca – 16 marca

Miesiąc Krakowianek w Muzeum Krakowa

Hanna Rudzka-Cybisowa – kapistka społeczniczka
12 marca (środa), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, sala Baltazara Fontany, Rynek Główny 35

Bohaterką naszego spotkania będzie artystka – malarka należąca do grupy kolorystów, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W twórczości wyróżniała się logiką i zwartością kompozycyjną oraz bogactwem kolorystycznym. Jednak działalność artystyczna nie była jedyną, udzielała się społecznie podpisując między innymi listy protestacyjne przeciw zmianom w konstytucji. Hanna Rudzka-Cybisowa i jej historia będzie tematem naszego spotkania, na którym dowiecie się za co była ceniona w Krakowie, Polsce i na świecie.
Cena: wstęp bezpłatny, bez konieczności rezerwacji miejsc
Kostium na każdą legendę: legenda o Nawojce – warsztaty teatralne dla rodzin z dziećmi
15 marca (sobota), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, sala Miedziana, Rynek Główny 35

Czy wiecie, jak nazywała się najbardziej znana studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego? Była nią Nawojka, która żyła w czasach, kiedy kobiety nie mogły studiować na uczelniach wyższych. Nawojka więc posunęła się do pewnego podstępu, który otworzył przed nią drzwi najbardziej znanej w Polsce uczelni. Co z tego wyniknęło i czy wszystko zakończyło się szczęśliwie? Tego wszystkiego dowiemy się podczas marcowych warsztatów teatralnych.
Zapraszamy na rodzinne warsztaty teatralne, podczas których wspólnie z dziećmi przygotujemy i zaprezentujemy przedstawienie. Dzieci będą nie tylko małymi aktorami, ale także wybiorą kostiumy oraz przygotują scenografię, by na koniec wziąć udział we wspólnym przedstawieniu. Zapraszamy do wspólnej zabawy! Warsztaty poprowadzi Teatr Otwarty.

Cena: 20 zł/dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)
Konieczność rezerwacji miejsc: w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 (tel. 12 426 50 60, e-mail:info@muzeumkrakowa.pl)
Joga w Forcie – warsztaty jogi – w ramach „Miesiąca Krakowianek”
15 marca (sobota), godz. 11:00
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28

Zapraszamy do Fortu Jugowice 52a na „Warsztaty: Joga czy pilates?”, które poprowadzi dla Was instruktorka ze studia JogaNaKlinach.pl ! Zajęcia składają się z części teoretycznej i praktycznej. To świetna okazja, aby wypróbować zajęcia pilatesu i zdrowego kręgosłupa, dowiedzieć się, czym różnią się joga Vinyasa, Yin i Slow Flow. Znajdź najlepsze zajęcia dla siebie i przekonaj się, że ruch może sprawiać przyjemność. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą matę do ćwiczeń i wodę!

Limit: 20 osób. Cena: 20 zł/osoby (bilety można kupić w kasie w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego oraz w COZ w Pałacu Krzysztofory)
Konieczność rezerwacji miejsc: w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Spotkanie ze sztuką – wokół wystawy „Siłaczki”
15 marca (sobota), godz. 14:00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Podczas oprowadzania poznamy historię niezwykłych kobiet malarek, rzeźbiarek oraz fotografek, których sylwetki prezentowane są na wystawie. Opowiemy o tym, jak dawniej funkcjonował system edukacji kobiet w zakresie sztuk pięknych. Porozmawiamy o tym w jaki sposób współczesne artystki takie jak Bettina Bereś, Ewa Ciepielewska czy Erwina Ziomkowska ustosunkowały się do ważnych wydarzeń, problemów społecznych i schematów. Będzie to również okazja, aby zobaczyć pamiątki po wybitnej malarce Oldze Boznańskiej, która została ogłoszona patronką 2025 roku!

Cena: Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę
Konieczność rezerwacji miejsc: w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 (tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl)
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Siłaczki”
16 marca (niedziela), godz. 11:00, godz. 15:00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Celem wystawy jest ukazanie różnorodnej roli kobiet w życiu społecznym, artystycznym i politycznym w przestrzeni miasta, lokalnej społeczności, a także w kontekście wydarzeń politycznych i społecznych dotykających bezpośrednio i pośrednio Krakowa w różnych epokach historycznych i współcześnie. To także okazja do prezentacji aktywności kobiet w kontekście panujących w danym okresie schematów społecznych – ukazania na ile można być „wolną” w określonych ramach obyczajowo- społecznych i jak wyzwolić się z narzuconych ograniczeń. Zwiedzający wystawę poznają sylwetki tak silnych osobowości, jak legendarna pierwsza studenta – Nawojka, ale także pierwsze „magister fermacyji” – rodzone siostry i zakonnice Filipina i Konstancja Studzińskie. O silnej osobowości takich sław jak aktorki Helena Modrzejewska i Antonina Hoffmann czy ikony polskiej sztuki XX wieku Zofii Stryjeńskiej nie potrzeba nikogo przekonywać, podobnie jak o sylwetkach emancypantek Marii Dulębianki, czy Kazimiery Bujwidowej.

Cena: udział w cenie biletu wstępu na wystawę. Dla kobiet udział w oprowadzaniu dla wynosi 1 zł
Konieczność rezerwacji miejsc: w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 (tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl)

 

Oprowadzania kuratorskie po wystawie „Siłaczki”

12 marca (środa), godz. 16:30
14 marca (piątek), godz. 16:30
16 marca (niedziela), godz. 16:30
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Zapraszamy na oprowadzania po wystawie „Siłaczki”, realizowane przez samego kuratora wystawy, Michała Hankusa!

Ważnym celem wystawy jest ukazanie różnorodnej roli kobiet w życiu społecznym, artystycznym i politycznym w przestrzeni miasta, lokalnej społeczności, a także w kontekście wydarzeń politycznych i społecznych dotykających bezpośrednio i pośrednio Krakowa w różnych epokach historycznych i współcześnie. To także okazja do prezentacji aktywności kobiet w kontekście panujących w danym okresie schematów społecznych – ukazania na ile można być „wolną” w określonych ramach obyczajowo- społecznych i jak wyzwolić się z narzuconych ograniczeń.
Zwiedzający wystawę poznają sylwetki tak silnych osobowości, jak legendarna pierwsza studenta – Nawojka, ale także pierwsze „magister fermacyji” – rodzone siostry i zakonnice Filipina i Konstancja Studzińskie. O silnej osobowości takich sław jak aktorki Helena Modrzejewska i Antonina Hoffmann czy ikony polskiej sztuki XX wieku Zofii Stryjeńskiej nie potrzeba nikogo przekonywać, podobnie jak o sylwetkach emancypantek Marii Dulębianki, czy Kazimiery Bujwidowej.
Ważną postacią będzie także krakowianka – królowa przedwojennego tenisa – Jadwiga Jędrzejowska, której styl gry powalał przeciwniczki oraz ilustratorka przedwojennego „Vogue” i „Harper̒s Bazaar”- Alicja Halicka.
Historia krakowianek ukazana będzie w kontekście ważnych przemian społecznych w Europie, jak międzynarodowe ruchy na rzecz emancypacji, aktywność kobiet w I i II wojnie światowej, aktywności na rzecz walki o demokrację.

Limit: 25 osób
Cena biletu: w cenie wstępu do oddziału
Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających, parter Pałacu Krzysztofory; godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. (+48) 12 426 50 60
Miejsce zakupu biletów: kasa w oddziale

 

Fotografia z Krakowem i Podgórzem w tle.
O krakowskich i podgórskim zakładzie fotograficznym

12 marca (środa), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na wydarzenie towarzyszące wystawie „Osobno, ale razem”.

Wykład przybliży mało znane losy najważniejszego zakładu fotograficznego w Podgórzu, który został otwarty w 1896 r. Prowadzili go krakowscy fotografowie o ugruntowanej pozycji zawodowej: Józef Sebald, Jan Suchecki i Bazyli Sławiński. Historia podgórskiego zakładu fotograficznego to nie tylko znakomita opowieść o współistnieniu tych dwóch miast. Zapraszamy więc do fotograficznego atelier, śladami krakowsko-podgórskich fotografów, autorów portretów naszych antenatów.
Barbara Zbroja (Archiwum Narodowe w Krakowie).

Udział w wykładzie jest bezpłatny.

 

Warsztaty koronki klockowej

13 marca (czwartek), godz. 16:00
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21
Zapraszamy na warsztaty koronki klockowej w Domu pod Krzyżem (Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa) przy ul. Szpitalnej 21. Warsztaty zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych przeprowadzą mistrzynie sztuki koronkarskiej ze Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej. Uczestnikom udostępniamy warsztat koronkarski oraz materiały.
*Osoby posiadające własny warsztat koronczarski (wałek i stojak) mogą uczestniczyć w zajęciach po wyczerpaniu się limitu wolnych miejsc. W tym celu prosimy o kontakt mailowy pod adresem: folklor@muzeumkrakowa.pl
Osoba prowadząca: członkinie Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej

Limit: 10 osób. Udział: 20 zł. Konieczna rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających, parter Pałacu Krzysztofory; godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. (+48) 12 426 50 60

 

Siłaczki – Krakowianki – w poszukiwaniu herstorii

13 marca (czwartek), godz. 17:00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Zapraszamy na spotkanie towarzyszące wystawie Siłaczki.

Do niedawna główny nurt badań historycznych skupiał się na działalności mężczyzn. Istniejące w nich luki ma wypełniać herstoria, obejmująca nie tylko badania w zakresie historii kobiet, ale także jej popularyzację. Jednak w wielu aspektach poszukiwanie informacji o postaciach kobiet znacznie różni się od tych, które dotyczą mężczyzn.
Spotkanie w Kamienicy Hipolitów, w czasie którego Michał Hankus, kurator wystawy „Siłaczki” w Muzeum Krakowa i Alicja Zioło, aktywistka i autorka książki „Krakowianki. Twarze polskiej herstorii” porozmawiają o zawiłościach dotyczących działalności herstoryczek i herstoryków.
Liczymy na to, że przyłączą się Państwo do poszukiwań „Siłaczek”, które pomimo wielkich zasług i wyjątkowych osiągnięć, nie stały się dotąd obiektem zainteresowania badaczy historii Krakowa. Być może znacie historię krakowianki, o której powinien wreszcie usłyszeć świat? Propozycje bohaterek opatrzone krótkim biogramem prosimy wysyłać na adres hipolitow@muzeumkrakowa.pl.
Autorzy dziesięciu z nich otrzymają katalog wystawy „Siłaczki”, który nie jest dostępny w sprzedaży, zaś opisane postaci zostaną zaprezentowane w czasie spotkania w Kamienicy Hipolitów. Jedna z nich znajdzie się również w kontynuacji książki „Krakowianki. Twarze polskiej herstorii”.

Wstęp bezpłatny

 

Darcie pierza, czyli wspólne kaligrafowanie dla dorosłych

13 marca (czwartek), godz. 18:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Darcie pierza to synonim spotkania w babskim gronie. Monotonną pracę, jaką było wyskubywanie puchu, wykonywało się wspólnie, w gronie kobiet w różnym wieku, urozmaicały ją rozmowy, opowieści, plotki i śpiew. Dzięki temu darcie pierza stawało się więc wspaniałą okazją do barwnego, towarzyskiego spotkania.
W Rydlówce nie będziemy może dosłownie drzeć pierza, ale chcemy odtworzyć atmosferę tamtych wieczorów. Okazją do spotkania będzie wspólna nauka kaligrafii. Kaligrafia to nie tylko piękne litery, ale także ekspresja myśli i emocji. Własnoręcznie napisany list lub bilecik to wyjątkowy sposób na wyrażenie swoich uczuć. To także znakomita okazja do wyciszenia się i zwolnienia tempa, bowiem sztuka pisania wymaga uważności i spokoju.
Warsztaty poprowadzi Dominika Furgał, która już od siedmiu lat zajmuje się kaligrafią i uczy innych jak tworzyć swoje własne dzieła.
Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI

Limit: 12 osób. Udział: 30 zł. Bilety: online

 

Śladami krakowskich siłaczek – OPROWADZANKI WIOSNA 2025

15 marca (sobota), godz. 11:00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Zapraszamy na rodzinne oprowadzanie po wystawie Siłaczki. Podczas zajęć wspólnie zastanowimy się, kim były mieszczanki, których portrety prezentowane są na wystawie. Jak wyglądało ich życie codzienne? Opowiadając o niezwykłych malarkach, takich jak Olga Boznańska, Zofia Stryjeńska czy Maria Jarema, wcielimy się w rolę artystek. Zobaczymy rzeźbiarskie realizacje Toli Certowicz i Antoniny Różniatowskiej, które pomimo wielu przeciwności rozwijały swój talent. Porozmawiamy o bliskich i dalekich podróżach aktorki Jadwigi Mrozowskej oraz o audycjach Leny Meyerheldowej – pierwszej spikerki Polskiego Radia. Wspomnimy również noblistkę Wisławę Szymborską i jej Portret kobiecy. W części warsztatowej wykonamy wspólną kompozycję. Będą to kwiaty dla krakowianek. Ważna uwaga – zajęcia odbywać się będą na wystawie na I i II piętrze (w budynku nie ma windy).
Prowadzenie: Katarzyna Kucharska

OPROWADZANKI WIOSNA 2025
Muzeum Krakowa pragnie zaprosić rodziny wraz z dziećmi w wieku 6–10 lat na spotkania w ramach edukacyjnego cyklu Oprowadzanki, czyli interaktywne oprowadzania tematyczne dla rodzin!
Oprowadzanki to tematyczne oprowadzania rodzinne po wystawach stałych i czasowych oraz spacery. Głównym ich celem jest interaktywność, czyli działania angażujące wszystkich uczestników spotkania, zarówno rodziców, jak i dzieci. Rodziny poznają ekspozycje i nasze zabytki, a także przestrzeń miejską według obranego klucza tematycznego. Podczas Oprowadzanek nie brakuje łamigłówek, zadań i wcielania się w role odkrywców i poszukiwaczy przygód.
Podczas tegorocznej wiosennej odsłony Oprowadzanek zaprosimy Państwa do Kamienicy Hipolitów, gdzie w kolejnych salach poznawać będziemy życie i twórczość krakowskich siłaczek. Następnie spotkamy się na kolejnej wystawie czasowej i schronimy się w cieniu wiosennego drzewka. W odkrywaniu sekretów wielkanocnych drzewek pomoże nam dziecięca przewodniczka Emilka, a zwiedzanie połączymy z warsztatami. W maju ruszymy w miasto i oddamy głos krakowskim duchom, by w Oprowadzankach po godzinach pokazały nam czarodziejskie zakamarki miasta. Przed wakacjami spotkamy się jeszcze na wystawie Od wielkiego dzwonu i wspólnie porozmawiamy o polskich kwiatach.

Zachęceni? To nie przegapcie tego, co dla Was przygotowaliśmy! Koniecznie zabierzcie całą Rodzinę i przyjdźcie do Muzeum Krakowa. Wspólnie spędźmy wiosenne weekendy!

zbiórka w holu Kamienicy Hipolitów, plac Mariacki 3
oprowadzania tematyczne dla rodzin odbywają się w wybrane weekendy
czas trwania poszczególnych zajęć wynosi 60–90 min
koszt udziału wynosi 20 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)
rezerwacje przyjmuje Centrum Obsługi Zwiedzających – Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. (12) 426 50 60, godziny otwarcia: poniedziałek–niedziela 10.00–19.00

 

Piankoryt w stylu secesji

15 marca (sobota), godz. 11:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na Opowieści (od)Rzeczy – warsztaty rodzinne w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Osobno, ale razem”

Czy książka może być dziełem sztuki? W czasie zajęć dowiemy się, jakie drukarnie działały w Krakowie i Podgórzu oraz z jakich przyrządów korzystały. Opowiemy, jak dawniej przygotowywano książkę, a jak się to robi teraz. Inspirując się pięknymi wzornikami introligatorskimi z drukarni Jahody uczestnicy sami zaprojektują wyjątkową okładkę w technice… piankorytu!
Prowadzenie: Anna Pomykalska

Bilety dostępne online na stronie – System rezerwacji biletów oraz w miarę dostępności w kasie Muzeum Podgórza. Cena – 20 zł od dziecka (1 opiekun wstęp bezpłatny, każdy kolejny opłata jak dla dziecka)

Na barkach siłaczek – jak splatają się nasze herstorie? Spotkanie na zakończenie wystawy Siłaczki

15 marca (sobota), godz. 16:00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

 

Zapraszamy na spotkanie towarzyszące wystawie Siłaczki.

Wystawa „Siłaczki” w Kamienicy Hipolitów uwrażliwiła nas na docenianie i zauważanie kobiecych opowieści. Na jej zakończenie proponujemy przyjrzenie się temu, jak kobiety z przeszłości ukształtowały naszą współczesną sytuację, spojrzenie na świat i wartości.
Siłaczki na wystawie mówią wielogłosem. Pochodzą z różnych czasów, środowisk, rodzin. Ich historie są różnorodne, ale każda z nich niesie wątki, które pozostają istotne także dziś. Możemy czerpać z ich doświadczeń, ale i dbać o ich pamięć.
Dzięki herstoriom możemy nawiązać więź ponad czasem z kobietami z przeszłości – wejść w dialog z poprzedniczkami, odkrywać ich dziedzictwo, kontynuować ich dorobek, odnajdywać siebie w ich emocjach i ideałach.
Podczas spotkania podzielimy się tym, które myśli i postawy bohaterek wystawy najbardziej z nami rezonują. Przyjrzymy się także naszym osobistym siłaczkom – kobietom, które na różne sposoby wpłynęły na nasze życie. Poszukamy sposobów, by dostrzegać ich siłę i umiejętnie opowiadać ich historie – zarówno te wielkie, jak i te prywatne, rodzinne, bliskie.

Prowadzenie: Patrycja Chlebus-Grudzień, MuHer -Fundacja Muzeum Herstoriii Sztuki w Krakowie

Wstęp bezpłatny.

 

Księgi Krzysztoforskie – Bitwa krakowskich czarnoksiężników. Pan Twardowski vs Krzysztofor Wielki

16 marca (niedziela), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy na kolejne przedstawienie dla dzieci w ramach cyklu Księgi Krzysztoforskie. Tym razem weźmiemy udział w pojedynku dwóch krakowskich czarnoksiężników, Pana Twardowskiego oraz Krzysztofora Wielkiego.

Na czwartkowy obiad do Pałacu Krzysztofory przybywa Pan Twardowski. Pojawia się tu na zaproszenie Krzysztofora Wielkiego. Daniem głównym ma być rosół z koguta, który przyrządza kucharka Maryśka. Podczas spotkania dochodzi jednak do awantury – jak to zwykle między czarnoksiężnikami bywa, każdy z nich chce udowodnić swoją wyższość nad drugim.
Uczestnicząca w przedstawieniu publiczność zostanie podzielona na dwie drużyny, którym przewodzić będą czarnoksiężnicy. Podczas zmagań, nie tylko sportowych, będą ćwiczyć m.in. rzut kamieniem filozoficznym … na Księżyc. Co z tych zmagań wyniknie, dowiemy się w trakcie przedstawienia.

Księgi Krzysztoforskie to cykl spektakli dla dzieci w wieku 3-9 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. W przedstawieniach pojawiają się m.in. Pan Twardowski, Smok Wawelski, szewc Skuba, Lajkonik, a także inni bohaterowie znani z legend Krakowa. Przedstawienia realizowanie są przez Teatr Otwarty. Spektakle odbywają się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w niedzielne przedpołudnia.

20 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)
Konieczność rezerwacji miejsc: w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 (tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl)
Przedstawienie teatralne dla dzieci w wieku 5-10 lat.

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca”

16 marca (niedziela), godz. 15:00
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28

Zapraszamy do Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego na bezpłatne oprowadzanie po wystawie stałej “Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca”. Wystawa opowiada o historii Twierdzy Kraków, życiu żołnierzy służących w armii austro-węgierskiej, a także o Swoszowicach – dzielnicy, w jakiej położony jest fort Jugowice 52a.
Oprowadzanie poprowadzi kurator wystawy dr Wacław Szczepanik.

Limit: 25 osób. Udział bezpłatny. Brak konieczności rezerwacji









PLACES WORTH YOUR TIME