Muzealne aktualności 12-18 września

0

12-18 września
Mury Obronne, ul. Pijarska
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego (w budowie), ul. Forteczna 28

Przed nami ponad 50 wydarzeń pod szyldem Dni Twierdzy Kraków –wykłady, warsztaty dla dzieci i dorosłych, gry terenowe, koncerty i wiele innych bezpłatnych atrakcji.

Świetna propozycja dla miłośników dziedzictwa, zabytków i aktywnego spędzania czasu, a wszystko to w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa/@europejskie.dni.dziedzictwa
Wejdź na www.twierdzakrakow.pl, gdzie znajduje się program wydarzenia i zaplanuj czas między 10 a 18 września z Twierdzą Kraków. Poznaj niezwykłe dziedzictwo naszego miasta!

W ramach Dni Twierdzy Kraków szczególnie zapraszamy na wydarzenie organizowane przez Muzeum Krakowa:

· Wtorek, 13 września
Mury Obronne
ul. Pijarska , 30-547 Kraków
12.00-13.00
· „Baszty, blanki, machikuły. O systemie obronności dawnego Krakowa” – Michał Szczerba

· Piątek, 16 września
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego (w budowie)
Fort 52a „Jugowice”
ul. Forteczna , 30-437
17.00-19.00
· „Od fortu pancernego po centrum harcerskie” oprowadzania po forcie – Piotr Opaliński
Oprowadzanie dostępne w godzinach:
15:00, 16:00, 17:00
· „Decydująca batalia frontu galicyjskiego. Dwie bitwy o Kraków, listopad-grudzień 1914 r.” wykład o bitwie o Kraków – Henryk Łukasik

Rejestracja na wydarzenia na platformie KBF pod linkiem:
https://kbfbilety.krakow.pl/kategorie/dni-twierdzy-krakow-2022

Na wszystkie imprezy wstęp bezpłatny! Bądźcie z nami!

 

 

SYPIALNIA – KRÓLESTWO PANI DOMU
– OPROWADZANIE KURATORSKIE Z ELEMENTAMI AUDIODESKRYPCJI I POMOCAMI DOTYKOWYMI

14 września (środa), godz. 16:30
Start: hol Kamienicy Hipolitów, pl. Mariacki 3

Kamienica Hipolitów zaprasza na oprowadzanie kuratorskie z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi.

Spotkanie skierowane jest głównie do osób z niepełnosprawnością wzroku.
Zapraszamy do sypialni państwa domu… To pomieszczenie bardzo intymne, do którego wstęp mieli w zasadzie wyłącznie członkowie rodziny oraz służba. Swoiste królestwo pani domu, w którym można było znaleźć rozmaite elementy garderoby, kosmetyki i drogie sercu bibeloty. Pan domu również zaznaczał swoją obecność drobnymi przedmiotami, pozostawionymi tu i ówdzie – czy to kołnierzyk, czy też mankiety od koszuli. Wreszcie, najmłodszy z członków rodziny mógł się bawić w sypialni swoich rodziców, czego świadectwem są rozrzucone klocki.

Zapraszamy w ramach muzealnego cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” na oprowadzanie tematyczne, podczas którego opowiemy o wybranych aspektach życia codziennego, odrobinkę o modzie, o relacjach rodzinnych oraz drobiazgach i bibelotach.

Osoba prowadząca: Małgorzata Kuciel, Michał Hankus / asysta: Elżbieta Lang

Limit miejsc: 10 osób – wymagana wcześniejsza rezerwacja
Udział bezpłatny.
Informacje o asyście: Elżbieta Lang, e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109/
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

 

 

ZABŁOCIE – WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO– WYKŁAD

14 września (środa), godz. 18:00
Sala konferencyjna 
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zabłocie to część Podgórza, która w ostatnim czasie zmieniła się najmocniej. Dziś miejsce zakładów przemysłowych zajmują apartamentowce czy jeden z największych w Krakowie akademików.

Zakłady Goreckiego, Korngolda, fabryka zapałek czy wytwórnia spirytusu, wreszcie słynna Fabryka Schindlera czy powojenny Telpod. To tylko nieliczne z wielu działających tam zakładów!

O tym czym Zabłocie było kiedyś opowiedzą Robert Gaweł i Jakub Jastrzębski.

Spotkanie to towarzyszy akcji malowania muralu o historii, teraźniejszości i przyszłości Zabłocia, który powstanie w dniach 19-25 września przy ulicy Ślusarskiej.

Spotykamy się w sali konferencyjnej Muzeum Podgórza, o godzinie 18:00. Wstęp bezpłatny!

 

 

AMBASADA WOLNOŚCI.
HISTORIA JEDYNEJ APTEKI W KRAKOWSKIM GETCIE

– OPROWADZANIE

15 września (czwartek), godz. 14:00
Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim”, podczas którego zostanie zaprezentowana historia Apteki oraz jej właściciela – Tadeusza Pankiewicza. Uczestnicy poznają nie tylko sylwetkę autora wspomnień, ale również jego pracownic oraz gości, którzy odwiedzali ją w czasie funkcjonowania krakowskiego getta.

Osoba prowadząca: Jan Jakub Grabowski

Limit osób: 20
Udział w cenie biletu wstępu
Brak rezerwacji
Zakup biletów online KUP BILET i w kasie Apteki Pod Orłem.

 

 

ŻYCIE RODZINNE W GETCIE KRAKOWSKIM
– WYKŁAD ONLINE

15 września (czwartek), godz. 18:00
Wykład online na 
profilu Apteki pod Orłem na Facebooku

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na wykład online.

Zapraszamy na wykład dr Martyny Grądzkiej – Rejak.
Prowadzenie: Jan Grabowski.

Tematyka związana z życiem rodzinnym społeczności żydowskiej pod okupacją niemiecką nie doczekała się jeszcze gruntownego opracowania. W trakcie wykładu ukazane zostaną wybrane elementy historii zagłady Żydów zamkniętych w getcie krakowskim z perspektywy przemian funkcjonowania rodziny. Odtworzony zostanie proces adaptacyjny rodziny i poszczególnych jej członków do zmieniających się warunków okupacji. Omówione zostaną codzienne rytuały oraz trudności wynikające z warunków życia w getcie. Jednym z elementów będzie ukazanie różnic między rodzinami zasymilowanymi a tradycyjnymi, oraz poszukanie odpowiedzi na szereg pytań np. czy na losy rodzinne miały wpływ sympatie polityczne lub w jaki sposób religia wpływała na szanse przetrwania najbliższych. Jednym z istotnych elementów będzie ukazanie sytuacji granicznych, takich jak denuncjacje wśród krewnych, zabójstwa dzieci, porzucenie bliskich, ucieczka członków rodziny czy oddawanie dzieci Polakom.

 

ZAJRZYJ DO HUTY 2022

Zajrzyj do Huty to inicjatywa o charakterze partycypacyjnym, która od kilkunastu lat jest stałym punktem w kalendarzu kulturalnych imprez nowohuckich. Odbywa się co roku we wrześniu i trwa trzy dni (piątek – niedziela). Organizatorem Zajrzyj do Huty jest Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, które zaprasza do współpracy liczne instytucje działające na terenie dzielnicy oraz jej mieszkańców chcących opowiedzieć o swojej Małej Ojczyźnie. W ostatnich latach w projekt angażują się także lokalni przedsiębiorcy. Program imprezy obejmuje różnorodne wydarzenia i atrakcje dla odbiorców w każdym wieku – od dzieci po seniorów. Spacery, wycieczki autokarowe, gry terenowe, warsztaty dla dzieci i rodzin, zajęcia sportowe, zabawy podwórkowe, pokazy filmowe, wykłady dotyczące Nowej Huty wygłaszane przez specjalistów w różnych dziedzinach – to tylko niektóre z propozycji przygotowanych dla osób, które zdecydują się odwiedzić Nową Hutę. Projekt Zajrzyj do Huty ma na celu nie tylko promowanie dziedzictwa i potencjału kulturalnego dzielnicy, ale też rozwijanie współpracy w sektorze lokalnych instytucji kultury i innych nowohuckich inicjatyw.

Zapraszamy do pobrania programu działań wszystkich instytucji i inicjatyw biorących udział w Zajrzyj do Huty 2022 na stronie https://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/zajrzyj-do-huty-2022

Program wydarzeń Zajrzyj do Huty 2022 organizowanych w Muzeum Nowej Huty:

Piątek 16 września

17:00–20:30 – panel dyskusyjny Nowa Huta 2040 w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) oraz na facebookowym profilu Muzeum. Jaką Nową Hutę zobaczy urodzone teraz dziecko, kiedy osiągnie dorosłość? Na pytanie o wizję Nowej Huty w perspektywie 18 lat odpowiedzą zaproszeni goście. Wstęp wolny.

Program panelu dyskusyjnego:

17:00 – występ Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza. Duet w składzie: Julia Kosek (gitara) i Adam Kapuśniak (wiolonczela). Przygotowanie uczniów: dr Roch Modrzejewski

17:20 – Jacek Salwiński (Zastępca Dyrektora Muzeum Krakowa ds. Programowych): otwar­cie panelu Nowa Huta 2040

17:30–17:50 – Piotr Wierzchosławski (Przedstawiciel Wydziału Strategii, Planowania i Moni­torowania Inwestycji, Zastępca Dyrektora ds. Strategii Rozwoju Krakowa): Miejskie plany i wizje dotyczące rozwoju Nowej Huty

17:50–18:10 – Jakub Szymański (Wiceprezes Zarządu Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.): Przyszłość Nowej Huty – Nowa Huta Przyszłości

18:10–18:30 – Piotr Szymański (Dyrektor Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon): Cogite­on – doświadczaj nauki w Nowej Hucie

18:30–18:45 – pytania

18:45–19:05 – przerwa kawowa

19:05–19:25 – dr Miłosz Zieliński (Politechnika Krakowska): Utopie czy realny potencjał? Plac Centralny oczami studentów Katedry Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej

19:25–19.45 – dr hab. Magdalena Banaszkiewicz (Uniwersytet Jagielloński): Nowa Huta turystów: dziedzictwo dla zrównoważonego rozwoju

19:45–20:05 – dr Jarosław Klaś (Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie): Nowa Huta – pomnik historii! Nowa Huta na liście światowego dziedzictwa UNESCO?

20:05–20:20 – pytania

20:30 – koniec

Wydarzenia dwudniowe (sobota 17 września i niedziela 18 września):

10:00–11:30 – Joga ze sztuką w tle w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Przed dniem wypełnionym intensywną eksploracją Nowej Huty zapraszamy na sesję jogi w dawnej małej sali kinowej, która obecnie pełni funkcję przestrzeni edukacyjnej i jest miejscem eksponowania prac nowohuckiego artysty Mariana Kruczka. Prowadzenie: Aleksandra Uruszczak (sobota), Stella Strzemecka (niedziela). Limit: 20 osób. Pierwszeństwo dla osób zapisanych (od 7 września): tel. 12 426 50 60 lub e-mail: info@muzeumkrakowa.pl. Wstęp: 15 zł.

10:00–18:00 – zwiedzanie w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) wystaw: Plac Central­ny. W poszukiwaniu CentrumAtomowa groza. Schrony w Nowej Hucie, Portret niknącego miasta. W stronę Nowej Huty oraz ekspozycji Stan zagrożenia w Podziemnej Nowej Hucie (os. Szkolne 37). Bilety: 14/10 zł, z przewodnikiem Zajrzyj do Huty w wersji papierowej lub cyfrowej: 1 zł.

11:00, 13:00, 15:00 – przejazd zabytkowymi samochodami (jednym z floty: Uaz, Żuk, Łada, Fiat 126) i zwiedzanie z Fundacją Promocji Nowej Huty budynków administracyjnych kombinatu: budynku zarządu, holu wejściowego, klatek schodowych, biur dyrektorskich, sali konferencyjnej. Przewidziane jest też przejście tunelem do budynku socjalnego oraz zwiedzanie z latarkami schronu dowodzenia. W przypadku niedostępności schronu zobaczymy skarbiec pod kasami budynku Z. W trakcie zwiedzania odbędzie się też emisja fragmentów filmu o Nowej Hucie z lat 70. na telewizorze Jowisz. Start: plac przed Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Zapisy (od 7 września): https://fundacjanh.org/pl. Cena: 60 zł (w cenie pamiątkowy magnes z pojazdem).

11:30–13:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie Plac Centralny. W poszukiwaniu cen­trum Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Wystawa opowiada o różnych aspektach funkcjonowania pl. Centralnego im. Ronalda Reagana. Podczas zwiedzania spróbujemy odpowiedzieć na podstawowe pytanie, które zadali sobie kuratorzy ekspozycji w trakcie jej przygotowywania: czy plac pełni rolę centrum Starej Nowej Huty, a może zatracił ją w przeszłości? Czy jest on dziś centrum komunikacyjnym, centrum handlowo-usługowym lub np. centrum rekreacyjnym? Poruszymy również wątek kontrowersji wokół nadania w 2004 r. placowi patrona – prezydenta USA Ronalda Reagana. Ważnym elementem wy­stawy są też prace studentów Katedry Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Podczas specjalnych zajęć projektowych szukali oni odpowiedzi na pytanie: Jak zwrócić plac Centralny mieszkańcom? Prowadzenie: Bartosz Arkuszewski. Limit: 30 osób. Zapisy (od 7 września): tel. 12 426 50 60 lub
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl. Cena: 15 zł.

Sobota 17 września

10:00–13:00 – wielkie malowanie kredą przed budynkiem Muzeum Nowej Huty (os. Cen­trum E 1). Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego malowania kredą. Niech plac przed Muzeum Nowej Huty zatonie w tysiącu barw i kształtów! Animacja w języku polskim i ukraińskim: Ksenia Berezowska. Wstęp wolny. Велике малювання крейдою біля Музею Нової Гути (мікрорайон os. Centrum E 1). Запрошуємо всіх бажаючих разом малювати крейдою. Нехай площа перед Музеєм Нової Гути замайорить тисячею кольорів і форм! Анімація польською та українською мовами: Ксенія Березовська. Вхід вільний.

10:00–16:00 – MOCAK zagląda do Huty. W ramach corocznej akcji Zajrzyj do Huty można będzie zwiedzać jedyny w Polsce mobilny oddział Muzeum, który zaparkuje obok Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). W autobusie MOCAK-u będzie można zobaczyć prace 23 artystów i artystek z Kolekcji MOCAK-u, a także zapoznać się z działalnością Muzeum. Wstęp wolny.

10:00–ok. 20:00 – Muzeum Nowej Huty zaprasza na wycieczkę autokarową Nowa Huta – Nowe Tychy. Podczas wycieczki uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć i usłyszeć m.in. o nowohuckim pl. Centralnym, Centrum Administracyjnym Kombinatu, kościele Arka Pana i Teatrze Ludowym oraz tyskich osiedlach A, B, o kościele Ducha Świętego z polichromiami Jerzego Nowosielskiego.
Nowa Huta i nowe miasto Tychy zostały zaprojektowane wkrótce po ustanowieniu doktryny socrealistycznej i w założeniach traktowane były jako miasta modelowe. Wspólny jest im mit założycielski, powiązany z doktryną stalinowską o nowym człowieku i dominującej roli klasy robotniczej oraz oparty na zakwestionowaniu pierwotnego dziedzictwa kulturowego. Nowa Huta i nowe miasto Tychy były także zasilane przez falę migracji powojennej z lat 50. XX wieku, co znalazło odzwierciedlenie w strukturze społecznej, świecie wartości i kształtowaniu się tożsamości mieszkańców.
Pomiędzy wizją projektową a realizacją z biegiem czasu narastały różnice. Socrealizm został zastąpiony późnym modernizmem. Nie bez znaczenia były też przemiany gospodarcze, które wpływały na tempo i formę realizacji. Nowe bodźce prowadziły do zmian społecznych. W dalszej konsekwencji komplikuje to porównanie obu ośrodków, ale jednocześnie prowadzi do rozszerzenia płaszczyzny porównawczej o nowe wątki, m.in. na poziomie mikrohistorycznym.
Podczas objazdu porównamy najważniejsze realizacje nowohuckie i tyskie doby socrealizmu i modernizmu. Obejrzymy przykłady architektury świeckiej i sakralnej. Na naszej trasie w Nowej Hucie będą to: dawne kino Światowid, dawne Centrum Administracyjne Huty im. Lenina, założenie placu Centralnego, Teatr Ludowy i kościół Arka Pana. W Tychach zwiedzimy odpowiednio Osiedla A i B, rzeźby plenerowe, kościół św. Ducha, jezioro Paprocańskie.
W trakcie zwiedzania zaplanowano przerwę obiadowo-kawową w Tychach (posiłek nie jest wliczony w cenę biletu).
Prowadzenie: dr Maria Wąchała-Skindzier, dr Patryk Oczko, autorzy projektu badawczego Nowa Huta i nowe miasto Tychy. Analiza porównawcza.
Start: parking obok Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Zbiorka w autokarze o godz. 09.50–10.00.. Bilety w cenie 40 zł (od 7 września, od godz. 12) do kupienia na: system biletowy oraz w kasie Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1).

10:30–12:00 – spacer Nowa Huta ceglana i prefabrykowana. Śladem pionierskich, ceglanych czasów aż do szerokiego zastosowania prefabrykatów prześledzimy rozwój architektury nowohuckiej i przybliżymy historią robotniczego miasta. Trasa: pl. Przy Poczcie – os. Willowe – os. Hutnicze – os. Centrum A – pl. Centralny – al. Róż – blok szwedzki. Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Prowadzenie: Maciej Miezian. Nie obowiązują zapisy, bilety do kupienia w dniu wydarzenia w kasie Muzeum. Cena: 15 zł.

10:30–15:30 – Co może nam się przydać podczas wyprawy na inną planetę? Coś wisi w powietrzu? Ale co?! I komu to potrzebne? Ogień czy woda? Czy jesteś w stanie wytypo­wać zwycięzcę? Czy podejmiesz wyzwanie Science Challenge? Edukatorzy Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon zaprezentują najciekawsze doświadczenia ze swoich pokazów popularnonaukowych. Zapraszamy do wspólnego eksperymentowania przed głównym wejściem do budynku Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). W przypadku złych warun­ków zajęcia będą prowadzone w holu Muzeum. Wstęp wolny.

11:00–12:30 – Nowa Huta for beginners. This walk will let you discover the fascinating history of Nowa Huta and the men and women who created, constructed and tried to change it. You will get to know the unique architecture of the area and how and why it was changing. We will talk about everyday life of the communist era and what changed here after the year 1989. We will try to understand both the communist party members and the rebels. The tour will show you the historical and the contemporary Nowa Huta, its monuments and landmarks but will also give you a chance to see it as the locals do. Route: former Światowid cinema – Centralny square – Roses alley – Swedish block – Ra­tuszowy Park – Nowa Huta cross – People’s Theatre – JS2 tank. Priority for the registered participants: info@muzeumkrakowa.plStart: Museum of Nowa Huta (os. Centrum E 1). Tour guide: Marta Pacholczyk-Dzierwa. Price: 15 zł.

11:00–13:00, 13:30–15:30, 16:00–18:00 – „Ogórkiem” przez Hutę! Wycieczka na pokładzie kultowego autobusu śladem ikon nowohuckiej architektury wystartuje z parkingu obok Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Planowane przystanki: średniowieczny klasz­tor Cystersów w Mogile, perła socrealizmu – Centrum Administracyjne dawnej Huty im. Lenina, legendarny Teatr Ludowy oraz kościół o ponadczasowej bryle – Arka Pana. Prowadzanie: Piotr Kapusta. Bilety w cenie 15 zł (od 7 września, od godz. 12) do kupienia na: system biletowy oraz w kasie Muzeum Nowej Huty (Centrum E 1).

14:00–17:00 – Cafe Crawl – wycieczka śladem knajp i kawiarni będzie okazją do usłyszenia historii miejsc, w których działały znane nowohuckie lokale, wysłuchania opowieści ich właścicieli, a wszystko to w niezobowiązującej atmosferze, przy kawie i ciastku. Trasa: start z Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) – Kawa Kwiaty i Warsztaty – Skarbnica Smaku – Cafe NOWA Księgarnia – klubokawiarnia Ludowa. Dla uczestników spaceru pysz­ności w promocyjnych cenach. Limit: 18 osób. Prowadzenie: Agata Klimek-Zdeb, Maciej Miezian. Zapisy (od 7 września): tel. 12 426 50 60 lub e-mail: info@muzeumkrakowa.pl. Cena: 15 zł.

15:00 – Spacerując z nowohucianami. Pierwszy z trzech spacerów po dzielnicy, w trakcie których wędrując po Nowej Hucie, spotkamy osoby aktywnie uczestniczące w jej życiu. Są wśród nich nowohucianie z urodzenia lub wyboru, artyści i aktywiści. Jak mówi po­mysłodawca spacerów Ryszard Kozik (nowohucianin, dziennikarz i publicysta, pracownik Muzeum Krakowa), który je poprowadzi, są one trochę jak rosyjska ruletka: wybierając wycieczkę, nie wiecie, jaką trasą pójdziecie ani kogo po drodze spotkacie. Znacie tylko punkt startu. Ale zapewnia, że warto zaryzykować. Start: czołg na os. Górali, vis a vis Teatru Ludowego. Wstęp wolny.

16:00–17:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie Portret niknącego miasta. W stronę Nowej Huty w holu Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Nieuniknioną konsekwencją rozwoju miasta jest jego modernizacja oraz przebudowa. W ostatnich latach zniknęły bądź zmieniły swój charakter postpeerelowskie zakłady pracy, biurowce, urzędy, bloki, szkoły, sklepy, dworce czy też np. zwykłe kioski. Rysunki, grafiki cyfrowe, fotografie przy­wołują pejzaż miasta z ubiegłego wieku. Artystyczne działania mają na celu ocalić go przed zapomnieniem. Prowadzenie: prof. Agnieszka Łukaszewska. Nie obowiązują zapisy, bilety do kupienia w dniu wydarzenia w kasie Muzeum. Cena: 15 zł.

Niedziela 18 września

10:00 – Spacerując z nowohucianami. Drugi z trzech spacerów po dzielnicy, w trakcie których wędrując po Nowej Hucie spotkamy osoby aktywnie uczestniczące w jej życiu. Są wśród nich nowohucianie z urodzenia lub wyboru, artyści i aktywiści. Jak mówi po­mysłodawca spacerów Ryszard Kozik (nowohucianin, dziennikarz i publicysta, pracownik Muzeum Krakowa), który je poprowadzi, są one trochę jak rosyjska ruletka: wybierając wycieczkę, nie wiecie, jaką trasą pójdziecie ani kogo po drodze spotkacie. Znacie tylko punkt startu. Ale zapewnia, że warto zaryzykować. Start sprzed Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Wstęp wolny.

10:00 – wycieczka rowerowa na Przylasek Rusiecki organizowana przez spółkę Kraków Nowa Huta PrzyszłościSpotykamy się przed Muzeum Nowej Huty (Centrum E 1). Trasa: os. Willowe – pl. Przy Poczcie – stadion Hutnika – Mogiła – Strefa Aktywności Gospo­darczej „Nowa Huta Przyszłości” – Park Edukacyjny „Branice”. Po dotarciu do kąpieliska Przylasek Rusiecki zaplanowana jest przerwa na odpoczynek. Powrót przez Branice i za­budowania Pleszowa. Trasa o długości ok. 28 km. Ogółem czas trwania: ok. 3,5–5 h.Uczestnikom towarzyszyć będą przewodnicy, zagwarantowany zostanie posiłek regene­racyjny w Przylasku Rusieckim, dodatkowo uczestnicy objęci zostaną ubezpieczeniem NNW. Wymagane wygodne obuwie turystyczne, wygodny strój na wycieczkę rowerową, własny, sprawny rower! Limit: 19 osób. Zapisy (od 12 do 16 września): zajrzyjdohuty@knhp.com.pl. Wstęp wolny.

10:00–15:00 – wycieczka autokarowa Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty. Nowa Huta to nie tylko kombinat czy powojenne osiedla składające się ze sklepów, szkół i bloków miesz­kalnych. Dziedzictwo kulturowe Nowej Huty sięga wielu wieków, a człowiek na jej terenie osiedlał się tysiące lat temu. W związku z tym w Nowej Hucie znajduje się wiele ciekawych miejsc i zabytków będących świadkami odległych historii. Są nimi np. stare kościoły, daw­ne pałace i dwory poświadczające bytność znamienitych rodów czy zachowane do dziś forty austriackiej Twierdzy Kraków. Wycieczka jest świetną okazją, aby poznać opowie­ści z przeszłości kilku z 30 dawnych miejscowości, na terenie których zbudowano Nową Hutę. Trasa: start sprzed Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) – Pleszów – Branice – Ruszcza – Kościelniki – Wadów – Łuczanowice – Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Prowadzenie: Maciej Miezian. Bilety (od 7 września, od godz. 12) do kupienia w kasie Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Cena: 15 zł.

10:30–12:00 – drewniana Nowa Huta to przede wszystkim trzy zabytkowe kościoły. Na trasie spaceru będą dwa z nich: kościół p.w. św. Bartłomieja w Mogile i kościół p.w. św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Szkaplerznej w Krzesławicach. Zobaczymy też ostatnie zachowane drewniane domy z końca XIX i pierwszej połowy XX w., m.in. dom młynarzy mogilskich z 1870 r. przy ul. Klasztornej. Spacer Drewniana Nowa Huta poprowadzi Antoni Łapajerski. Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Nie obowiązują zapisy, bilety do kupienia w dniu wydarzenia w kasie Muzeum. Cena: 15 zł.

11:00 – spacer Herstoryczna Nowa Huta. Wycieczka z przewodniczką Martą Pacholczyk-Dzierwą śladami kobiet Nowej Huty. Start: sprzed Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Zapisy (od 7 września): muzeumherstoriisztuki@gmail.com. Cena: 15 zł (zapłata u przewodniczki, prosimy o wy­liczoną gotówkę).

11:00–12:30 – Прогулянка Нова Гута для початківців. Нова Гута – місто (а згодом район Кракова), засноване після закінчення Другої світової війни. Це місце, яке вирізняється чудовою архітектурою, великою кількістю зелених насаджень і, перш за все, захоплюючою історією. Нова Гута – це сум людей, чиї будинки та поля забрали, щоб побудувати місто та Комбінат, а також надія та зусилля тих людей, які з оптимізмом будували житлові масиви Нової Гути. Це місце, де мала сформуватися <<нова соціалістична людина>>, а також район, де почалися потужні заворушення, спрямовані на <<соціалістичну>> владу. Це також арена для сміливих архітектурних експериментів та привабливе місце для життя. Маршрут: кінотеатр <<Святовід>> – Центральна площа – Алея Руж – Шведський блок – Ратушний парк – Новогуцький хрест – Народний театр – Танк JS2 у житловому комплексі <<Гуралі>>. Пріоритет матимуть люди, які забронюють квиток: Центр обслуговування відвідувачів Краківського музею: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl.  Початок екскурсії: Музей Нової Гути (житловий комплекс Центр E 1). Ціна: 15 злотих.

11:00–13:00 – Krakowiak w Nowej Hucie – zadając kłam popularnemu mitowi o wielkiej odległości między Nową Hutą a Krakowem, zaprosimy krakowiaków, krakowianki i wszyst­kich chętnych do przekonania się, że dystans ten jest długi tylko mentalnie, a tak napraw­dę do Nowej Huty można się naprawdę szybko dostać! Najlepiej oczywiście na pokładzie tramwaju Krakowiak, w którym będzie okazja do obejrzenia archiwalnych zdjęć z kolekcji Muzeum Krakowa oraz wysłuchania opowieści Piotra Kapusty na temat historii i archi­tektury dzielnicy. Start: pętla Salwator. Bilety (od 7 września, od godz. 12) do kupienia na: system biletowy oraz w kasie Muzeum Nowej Huty (Centrum E 1). Cena: 15 zł (oprowadzanie po wystawie Plac Centralny… w cenie biletu).

11:00–14:00 – gra miejska Na tropie nowohuckich legend. Opowieści o Smoku Wawelskim czy rycer­zach zaklętych w gołębie zna każdy. Może nam się wydawać, że legendarne postaci mogą się prze­chadzać tylko ulicami Starego Miasta, ewentualnie co najwyżej udać się na krótki spacer nad Wisłę. Ale to nieprawda! Nowa Huta, choć nazywana czasami młodszą siostrą Krakowa, również ma swoje legendy, równie dawne i fascynujące. Ciekawe, co by się stało, gdyby ich bohaterowie nagle znaleźli się w przyszłości… Organizatorami wydarzenia są Muzeum Nowej Huty oraz Zgody 7 – miejsce spo­tkań. W grze mogą wziąć udział drużyny liczące od 2 do 4 graczy w dowolnym wieku. Zapisy w dniu wydarzenia o godz. 11 przed Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Gra potrwa około 3 godzin.

12:00 – V Międzyszkolny Turniej Rugby Tag – Zajrzyj do Huty. Miejsce: przed Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Czas trwania – ok. 2–3 godzin. Wymiary boiska 36 m x 20 m (namalowane wapnem lub oznaczone stożkami). Rywalizacja w kategoriach: klasy I–II, klasy III–IV, klasy V–VI. Organizator: Nowohuckie Rugby Dzieci i Młodzieży. Zapisy: wojciech.urynowiczsp103@gmail.com. Wstęp wolny.

13:00–14:30, 14:00–15:30, 15:00–16:30 – spacer Schrony do kwadratu. Nowa Huta kryje wiele tajemnic. Jedną z nich są wybudowane w jej podziemiach w latach 50. XX w. schrony prze­ciwlotnicze, które miały uchronić mieszkańców przed skutkami spodziewanej, kolejnej wojny. W ramach spaceru wejdziemy do dwóch schronów (w Muzeum Nowej Huty oraz w Podziemnej Nowej Hucie) i zobaczymy elementy zimnowojennej infrastruktury ochron­nej znajdujące się w przestrzeni dzielnicy. Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Prowadzenie: Karolina Żłobecka (pierwsza grupa), Agata Klimek-Zdeb (druga grupa), Piotr Kapusta (trzecia grupa). Limit: 20 osób. Zapisy (od 7 września): tel. 12 426 50 60 lub e-mail: info@muzeumkrakowa.pl. Cena: 15 zł.

15:00 – Spacerując z nowohucianami. Ostatni z trzech spacerów po dzielnicy, w trakcie których wędrując po Nowej Hucie spotkamy osoby aktywnie uczestniczące w jej życiu. Są wśród nich no­wohucianie z urodzenia lub wyboru, artyści i aktywiści. Jak mówi pomysłodawca spacerów Ryszard Kozik (nowohucianin, dziennikarz i publicysta, pracownik Muzeum Krakowa), który je poprowadzi, są one trochę jak rosyjska ruletka: wybierając wycieczkę, nie wiecie, jaką trasą pójdziecie ani kogo po drodze spotkacie. Znacie tylko punkt startu. Ale zapewnia, że warto zaryzykować. Start sprzed Zespołu Szkół Mechanicznych (os. Szkolne 37). Wstęp wolny.

16:30–18:00 – Biegiem przez Hutę – otwarty trening biegowy. 9-kilometrową trasę przebiegniemy spokojnie, tempem spacerowym – tak, by każdy bez problemu mógł uczestniczyć w wycieczce. Zatrzymamy się przy najciekawszych obiektach. Zobaczymy m.in. Ogród Krakowian, fort Mogiła, ko­piec Wandy i dworek Matejki. Zaczniemy i skończymy w sercu Nowej Huty, tuż obok pl. Centralnego. Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Prowadzenie: Marcin Dzierwa. Nie obowiązują zapisy, bilety do kupienia w dniu wydarzenia w kasie Muzeum. Cena: 15 zł.

18:00–19:15 – zapraszamy do małej sali kinowej Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) na głęboki relaks. Leżaki, miękkie pufy i poduszki, przygaszone światła i półmrok rozpraszany blaskiem neonu to znakomite warunki dla pełnego odprężenia przy dźwiękach spokojnej, ambientowej muzyki. Projekt MROWI to muzyczna inicjatywa Witka Rycia oraz Roma­na Głowackiego, która ma na celu przeniesienie słuchacza w inny wymiar, dając chwilę wyciszenia, relaksu i odprężenia. Podczas tych muzycznych sesji łączą się i przenikają brzmienia instrumentów elektronicznych (tj. syntezator modularny) oraz etnicznych (har­monium, shrutibox), a także saksofonów czy fletów. Słuchacz doświadczy wibracji gongów i mis tybetańskich z towarzyszeniem dzwonków Koshi i Zaphir. Wstęp wolny.

19:15 – Fire Show – niesamowite widowisko taneczne z wykorzystaniem ognia na placu przed Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) przedstawi Jan Dudek. Wstęp wolny.

***

 

 

FABRYKA SCHINDLERA. KRAKÓW – CZAS OKUPACJI 1939-1945
– OPROWADZANIE

16 września (piątek), godz. 15:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie po wystawie „Kraków – czas okupacji 1939-1945”.

Fabryka Schindlera – miejsce, które okazało się ratunkiem dla setek osób. W dawnym budynku administracyjnym funkcjonującej tu podczas wojny Deutsche Emailwarenfabrik znajduje się dzisiaj ekspozycja poświęcona historii Krakowa i jego mieszkańców w latach 1939-1945. Podczas oprowadzania przewodnik przedstawi Państwu zagadnienia związane z życiem codziennym, niszczeniem polskiej kultury, organizacją i rozwojem konspiracji, Zagładą Żydów, czy historią nowych mieszkańców miasta – niemieckich okupantów.
Prowadzący: Jan Jakub Grabowski, adiunkt w Aptece pod Orłem

Udział w cenie biletu wstępu na wystawę
Rezerwacja online: KUP BILET

 

„KRAKOWSCY SYBIRACY”
– POKAZ FILMOWY

16 września (piątek), godz. 17:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na pokaz filmu przygotowanego we współpracy z Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP.

Ostatni żyjący obecnie Sybiracy byli dziećmi, gdy funkcjonariusze NKWD przeprowadzali masowe deportacje Polaków (i Żydów) zamieszkałych w dawnych województwach wschodnich II RP i uciekinierów z Polski, w tym również Krakowa. Wielu z nich po wojnie nie wróciło do Polski. Na podstawie nagranych relacji i wywiadów ze świadkami tych tragicznych wydarzeń opowiemy o tym jak wyglądał sam moment aresztowania, w jaki sposób przebiegał transport w nieznane, jak wyglądała praca i warunki życia „na nieludzkiej ziemi”. Będzie to też opowieść o sile ducha, solidarności z człowiekiem w potrzebie, tęsknocie za krajem i życiu na wygnaniu z bolesnym doświadczeniem ofiary stalinowskiego terroru.

Brak konieczności rezerwacji.

 

 

ARCHITEKTONICZNE PRZEMIANY KRAKOWA
W OKRESIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

– SPACER

17 września (sobota), godz. 11:00
Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na spacer, podczas którego uczestnicy poznają historię jedynego w pełni ukończonego przez okupantów osiedla dla Niemców, zmian w przestrzeni Rynku Głównego oraz przeobrażeń na Wzgórzu Wawelskim i w jego bezpośredniej okolicy. Ponadto postaramy sobie odpowiedzieć na niełatwe pytanie: co zawdzięczamy Niemcom? A tym samym, jak powinniśmy radzić sobie z trudnym dziedzictwem pozostawionym przez okupantów.
Osoba prowadząca: Jan Jakub Grabowski

*Spacer, który został przełożony z dnia 10.09 na dzień 17.09. Za utrudnienia przepraszamy.

Cena: 15 zł/os.
Brak rezerwacji
Zakup biletów online: KUP BILET i w kasie Apteki pod Orłem

 

WARSZTATY KORONKI KLOCKOWEJ POD WIERZBĄ

 

Fot. Jerzy Łobaza, Muzeum Krakowa

Pierwszy termin: 17 września (sobota), godz. 11:00-13:30
Drugi termin: 17 września (sobota), godz. 14:00-16:30
Trzeci termin: 18 września (niedziela), godz. 11:00-13:30
Czwarty termin: 18 września (niedziela), godz. 14:00-16:30

Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Zapraszamy na warsztaty koronki klockowej w cieniu wierzby na zacisznym dziedzińcu Domu pod Krzyżem (Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa) przy ul. Szpitalnej 21.

Warsztaty skierowane są zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych. Przeprowadzą je mistrzynie sztuki koronkarskiej ze Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej. Uczestnikom udostępniamy warsztat koronkarski oraz materiały.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022

Koronka klockowa wykonana w Państwowej Szkole Przemysłowej w Krakowie, fot. Stanisław Kolowca

Warsztaty są organizowane w ramach kolejnej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, które w 2022 roku odbywają się pod hasłem „Połączeni Dziedzictwem”. Warsztatom towarzyszy wystawa współczesnych prac koronczarskich wykonanych na podstawie dawnych wzorników autorstwa Marii Modes-Dudrewiczowej i Haliny Steczek. Autorkami prezentowanych prac są koronczarki ze Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej.

Najważniejsze informacje

Czas trwania: (2,5 godziny)
Prowadzące: Stowarzyszenie Koronczarek Ziemi Krakowskiej
Limit: 12 osób*
*Osoby posiadające własny warsztat koronczarski mogą uczestniczyć w zajęciach po wyczerpaniu się limitu wolnych miejsc. W tym celu prosimy o kontakt mailowy pod adresem: folklor@muzeumkrakowa.pl

Warsztaty bezpłatne
Wydarzenie stacjonarne

Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 1, 31-042 Kraków,
tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

PLACES WORTH YOUR TIME