Muzealne aktualności 13-19 czerwca

0

 

14 czerwca (wtorek), godz. 14:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spotkanie.

Program ma na celu pobudzenie zainteresowania dziedzictwem żydowskim poza historyczną dzielnicą Kazimierz. Pierwszy etap programu obejmuje dawne miasto, a dzisiejszą dzielnicę Krakowa – Podgórze. Dokładna inwentaryzacja dotyczy zabytków materialnych (jak budynki synagog, modlitewni, chederów, siedzib instytucji społecznych i kulturalnych) i dziedzictwa niematerialnego (dotyczące obyczajów, tradycji i legend żydowskich). Chcemy uratować od zapomnienia i przywrócić do powszechnej świadomości, że życie żydowskie w minionych wiekach nie ograniczało się tylko do Kazimierza. W całym Krakowie Żydzi pozostawili ślady swojej wspaniałej kultury. W sposób szczególny i możliwie szybko chcemy utrwalić dziedzictwo niematerialne, piękne, ale ulotne i odchodzące wraz ze świadkami historii. Stąd wielka rola Związku Krakowian w Izraelu i przewodniczącej tej organizacji Lili Haber, która podjęła dzieło zebrania pamiątek i relacji dotyczących Krakowa wśród jego dawnych mieszkańców żyjących w różnych częściach świata, co zaowocowało wydaną przez nią w 2021 w języku hebrajskim książką pt. Batej Tfila Szene’elmu. Halew Hapoem szel Kehilat Jehudaj Krakow Szhusmeda (Domy modlitwy wyciszone. Bicie serca zniszczonej gminy żydowskiej Krakowa). Obecnie Muzeum Podgórza, Komitet Opieki nad Zabytkami Żydowskimi i Związek Krakowian w Izraelu podejmują wspólny wysiłek nad fachowym opracowaniem dziedzictwa żydowskiego.

W spotkaniu udział wezmą:
Łukasz Tomasz Sroka (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Komitet Opieki nad Zabytkami Żydowskimi w Krakowie): Przedstawienie założeń programu inwentaryzacji materialnego i niematerialnego dziedzictwa Żydów krakowskich.
Lili Haber (Związek Krakowian w Izraelu): Działalność Związku Krakowian w Izraelu i pracy Żydów krakowskich w Izraelu na rzecz upamiętnienia ich dziedzictwa.
Melania Tutak (Muzeum Podgórza), Działania Muzeum Podgórza dotyczące spuścizny żydowskiej.
Piotr Figiela (Stara Synagoga), Prace nad wystawą czasową poświęconą społeczności żydowskiej w Podgórzu 1784-1939.

14 czerwca (wtorek), godz. 18:00
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Transmisja online: 
profil Muzeum Krakowa na Facebooku

Muzeum Krakowa zaprasza na debatę „Czy romantyzm ciąży na myśleniu Polaków?” W 200. rocznicę Romantyzmu Polskiego, która odbędzie się w Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory we wtorek 14 czerwca 2022 o godz. 18:00.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu debat „Krakowskie kolokwium”.

W 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. Romantyzm zajmuje szczególne miejsce w naszej historii i kulturze. To epoka, która przyniosła znakomitych twórców i wybitne dzieła. Ukształtowała patriotyzm, duchowość i postawę moralną Polaków. W romantyzmie zrodziła się fundamentalna dla naszego narodu idea niepodległościowa. Pamięć romantyzmu polskiego jest pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość. Romantyzm spotęgował u naszych przodków przekonanie, że świat jest nieprzenikniony dla ludzkiego rozumu, zaś prawdę można odnaleźć tylko w sztuce, przeżyciach, działaniach, w aktach woli wielkich jednostek. Romantyzm umocnił w Polakach aintelektualne podejście przewagi czynu nad myślą – „najpierw działamy, późnej myślimy”. Wytworzył, mający kluczowe dla wielu pokoleń znaczenie, etos narodowy opierający się na wierze, że jesteśmy w stanie się zmobilizować i dokonać wielkiego czynu, który odwróci nasz los, spowoduje zmianę.

Gośćmi spotkania, które poprowadzi red. Marcin Baran, będą prof. dr hab. Andrzej Fabianowski (Uniwersytet Warszawski) i prof. dr hab. Przemysław Czapliński (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu). Paneliści postarają się odpowiedzieć m.in. na pytanie, na czym polega specyfika polskiego romantyzmu? W jakim stopniu umysłowość Polaków ukształtował romantyzm? Czy rzeczywiście nadal romantyzm ciąży na myśleniu Polaków?

Debata będzie również transmitowana na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku: www.facebook.com/muzeumkrakowa.

15 czerwca 2022, godz. 16:00
Trasa obronności – Celestat, Barbakan, Mury Obronne
Miejsce zbiórki: 
Celestat, ul. Lubicz 16

Prowadzenie: Małgorzata Niechaj

Muzeum Krakowa zaprasza Nauczycielki i Nauczycieli na spotkania edukacyjne wokół wystaw muzealnych.

Spotkania są okazją do zwiedzania wystaw Muzeum Krakowa i poznania możliwości ich wykorzystania w edukacji szkolnej. Podczas wizyty w danym oddziale muzeum przewidziane jest oprowadzanie po wystawie stałej oraz spotkanie z muzealnikami realizującymi zajęcia edukacyjne. Będziemy zwiedzać wystawy, szukać wspólnych mianowników dla edukacji szkolnej i muzealnej, inspirować się nawzajem.

Do udziału w spotkaniach zapraszamy Nauczycielki i Nauczycieli wszystkich etapów nauczania, zainteresowanych poznaniem oddziałów Muzeum Krakowa i prowadzonej w nich działalności edukacyjnej.

Informacje organizacyjne:

•          Udział w zajęciach jest bezpłatny

•          Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających,
Rynek Główny 35, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji: edukacja@muzeumkrakowa.pl

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: https://muzeumkrakowa.pl/nauczyciele

 

15 czerwca (środa), godz. 17:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na otwarcie wystawy „Stał dwór szlachecki”.

Ekspozycja jest próbą przybliżenia mieszkańcom Krakowa historii czterech majątków: Prokocimia, Woli Duchackiej, Bieżanowa i Piasków Wielkich.

Co zdecydowało o wyborze tych właśnie przykładów? „Omawiane dwory istnieją fizycznie i pełnią bardzo różne funkcje. Pałac w Prokocimiu jest siedzibą zakonu, dwór w Bieżanowie pełni funkcje placówki kultury, jeden budynek dworu na Woli Duchackiej jest publicznym przedszkolem, drugi popada w ruinę, a dwór w Piaskach Wielkich nadal jest własnością prywatną”, tłumaczy kuratorka wystawy Melania Tutak. „Ważnym dla nas czynnikiem była rola, jaką wybrane miejsca pełnią w przestrzeni społecznej dzielnic: siła oddziaływania ich historii na współczesne życie dzielnicy, obecność w świadomości mieszkańców, a także kondycja architektoniczna obiektów i to, do kogo dziś należą”, dodaje.

Do współtworzenia wystawy zaproszono organizacje społeczne oraz aktywistów działających na rzecz lokalnego dziedzictwa. Ekspozycja jest swego rodzaju podziękowaniem za ich aktywność i nieoceniony wkład w pielęgnowanie i odkrywanie lokalnych historii.

Wystawę podzielono na części, a każda z nich dotyczy innego aspektu życia dworu i podmiejskiego pałacu. Ponadto każdy obiekt otrzymał swój własny kolor, który towarzyszy poświęconym mu fotografiom, opowieściom i przestrzeniom. Wystawa została pomyślana tak, aby jej goście poczuli się jak goście dworów.

W części zatytułowanej „Z drewna, lecz podmurowany” znajdują się informacje na temat historii i architektury budynków. „Ogrody” prezentują urodę terenów przydworskich, a w Sali balowej znajduje się segment „Właściciele i mieszkańcy”. Część „Dobroczynność” prezentuje działalność charytatywną mieszkańców i właścicieli majątków. W części „Fora ze dwora” prezentowane są powojenne losy majątków. Ekspozycję kończy przestrzeń „Spotkanie”,  zaaranżowana przy współpracy i zaangażowaniu aktywistów i stowarzyszeń działających na terenach dawnych obszarów dworskich Podgórza. Całej narracji towarzyszą pamiątki rodzinne „rozsypane” na całej przestrzeni wystawy, co przypomina gubione podczas ucieczki artefakty spakowanego naprędce życia.  

Wystawa powstawała w trudnym okresie pandemii COVID-19. Końcowe etapy prac zbiegły się z początkiem agresji rosyjskiej na Ukrainę, co wymusiło ucieczkę przed wojną milionów Ukraińców, którzy swoje życie, przeszłość i dorobek pokoleń musieli nagle spakować do jednej walizki. Te wydarzenia dodały wystawie niezwykle aktualny wymiar, przestrzegając, że historia nieustannie i bezlitośnie się powtarza.

Wystawa „Stał dwór szlachecki
Kuratorka: Melania Tutak
Miejsce: Muzeum Podgórza
Czas trwania: 17 czerwca 2022–12 lutego 2023 r.
Godziny otwarcia: środa – niedziela, godz. 10:00–17:00

 

 

 

18 czerwca (sobota), godz. 11:00
Miejsce zbiórki: 
Wieża Ratuszowa, Rynek Główny 1

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w spacerze tematycznym dla młodzieży od 16 lat i dorosłych w ramach cyklu „Akademia Kraków„!

Kraków, a zwłaszcza jego centrum, od czasów lokacyjnych przechodzi nieustanną transformację. Zapraszamy w podróż po nieistniejącym mieście. Spacer poświęcony będzie przekształcanej lub znikającej w ciągu wieków zabudowie sakralnej, handlowej, administracyjnej, mieszkaniowej oraz rekreacyjnej w Krakowie. Odkryjemy, że współcześnie pusta przestrzeń Rynku Głównego posiadała niegdyś ścisłą zabudowę handlową i administracyjną. Odnajdziemy miejsce, w którym świątynię zastąpił targ warzywny, a teren zajmowany przez fortyfikacje przeznaczono pod najważniejszy park miejski. Sprawdzimy, gdzie kiedyś jeździły tramwaje, a obecnie obowiązuje wyłącznie ruch pieszy.

Prowadząca: dr Iwona Kawalla-Lulewicz (Muzeum Krakowa, Kamienica Hipolitów)

***
Informacje organizacyjne:
Spacery w ramach Akademii Kraków przeznaczone są dla młodzieży od 16 lat i dorosłych. Spacery są płatne: 15 zł od osoby.

Bilety do nabycia na www.bilety.mhk.pl, a w miarę dostępności także w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35), tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl i w kasach muzealnych. Prowadzimy jedynie sprzedaż biletów, nie obowiązuje rezerwacja.

Pytania dotyczące Akademii Kraków prosimy kierować pod adres: edukacja@muzeumkrakowa.pl.

Pragniemy także poinformować, że od 2022 r. istnieje ponadto możliwość zamówienia z wyprzedzeniem spaceru dla grupy zorganizowanej do 30 osób w miarę dostępności terminów.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod adresem: edukacja@muzeumkrakowa.pl.

 

 

18 czerwca (sobota), godz. 12:00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Kamienica Hipolitów – oddział Muzeum Krakowa zapraszają na wydarzenie w ramach cyklu „Z tęsknoty za naturą”.

Sztuczne kwiaty stanowiły w przeszłości między innymi dodatek do strojów. W czasie warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość poznania różnych technik przygotowywania kwiatów z papieru i krepiny. W trakcie zwiedzania ekspozycji poszukamy motywów kwiatowych wśród muzealiów oraz porozmawiamy o kwiatach hodowanych w przeszłości w domach i mieszkaniach.

Cena: 15 zł

Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35), tel. 12 426 50 60: e-mail.:  info@muzeumkrakowa.pl

 

18 czerwca (sobota), godz. 14:00
Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa zaprasza do wspólnego upamiętnienia 80. rocznicy deportacji krakowskich Żydów.

Zapraszamy na spacer po terenie dawnego getta krakowskiego, w trakcie którego zaprezentowana zostanie sytuacja mieszkańców dzielnicy  podczas czerwcowej i październikowej deportacji.

Osoba prowadząca: Jan Grabowski
Limit: 20 osób
Bilety online https://bilety.mhk.pl i w kasie Apteki pod Orłem

 

19 czerwca (niedziela), godz. 11:00
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na przedstawienie teatralne dla najmłodszych z cyklu „Księgi Krzysztoforskie„!

Na czwartkowy obiad do Pałacu Krzysztofory przybywa Pan Twardowski. Pojawia się tu na zaproszenie Krzysztofora Wielkiego. Daniem głównym ma być rosół z koguta, który przyrządza kucharka Maryśka. Podczas spotkania dochodzi jednak do awantury – jak to zwykle między czarnoksiężnikami bywa, każdy z nich chce udowodnić swoją wyższość nad drugim.

Uczestnicząca w przedstawieniu publiczność zostanie podzielona na dwie drużyny, którym przewodzić będą czarnoksiężnicy. Podczas zmagań, nie tylko sportowych, będą ćwiczyć m.in. rzut kamieniem filozoficznym … na Księżyc. Co z tych zmagań wyniknie, dowiemy się w trakcie przedstawienia.

Miejsce: Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory
Prowadzenie: Teatr Otwarty TO
Limit: 70 osób
Cena: 10 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Księgi Krzysztoforskie to cykl spektakli dla dzieci w wieku 4-10 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. W przedstawieniach pojawiają się m.in. Pan Twardowski, Smok Wawelski, szewc Skuba, Lajkonik, a także inni bohaterowie znani z legend Krakowa. Przedstawienia realizowanie są przez Teatr Otwarty. Spektakle odbywają się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w niedzielne przedpołudnia.

 

 

19 czerwca (niedziela), godz. 11:00-16:00
Dom Pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa zaprasza na warsztaty.

Celem jest tworzenie struktur artystycznych związanych z odnawianiem źródłowych praktyk kultury, a jednocześnie łączenie ich z doświadczeniem współczesności i kontekstem dziedzictwa miasta Krakowa.

Opiekę nad warsztatem pracy z głosem, rytmem i ciszą, a także technikami rozwoju koncentracji i kreatywności, obejmie Jacek Ostaszewski – muzyk, kompozytor, lider grupy Osjan, wieloletni pedagog krakowskiej PWST i gościnny nauczyciel wielu szkół na świecie (w tym m.in. Massachusetts Institute of Technology). Na początku swojej drogi przez trzy lata pracował z Antonim Jahołkowskim (aktorem Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego odpowiedzialnym za ćwiczenia głosowe). Od wielu lat rozwija autorską metodę treningu muzycznego i osobowościowego opartego na konkretnych technikach pracy z głosem i rytmem. Celem Ostaszewskiego jest przekazanie metody swojej pracy uczestnikom na tyle gotowym i profesjonalnym, by mogli stać się jej kontynuatorami. W grupie mogą się pojawić osoby o różnym stopniu wiedzy, możliwości twórczych czy warsztatowych, a ich udział w warsztacie będzie zróżnicowany. Najważniejsza jest systematyczność.

Koordynacją projektu, opieką nad pracą dramaturgiczną, opracowaniem struktur performatywnych od strony tekstualnej i wydarzeniowej związanej z Wandzinami, których finał planujemy nad Wisłą, a także kwestiami związanymi z tradycjami i dziedzictwem niematerialnym zajmuje się dr Karina Janik.

Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

Zapisy trwają do 19 czerwca.

Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza do zapisów na warsztaty i aktywności w ramach wydarzenia „Wandziny – wianki”.

Program:

20 czerwca

16:30–20:30 – warsztat w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory
Praca w przestrzeni sali w ruchu i w ciszy; praca z symbolami pochodzącymi z Legendy Stanisława Wyspiańskiego oraz symbolami związanymi z wiankami. Szukanie własnych symboli połączonych z tradycją wianków; ćwiczenia parateatralne.
Krótką opowieść o tradycji przedstawi Karina Janik. Warsztat rytmiczny i warsztat śpiewu pieśni poprowadzi Jacek Ostaszewski z towarzyszeniem grupy muzycznej.

21 czerwca

16:30–21:00 – warsztat w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory
Plecenie wianków i śpiewanie pieśni związanych z tradycją Krakowa i tradycją równonocy oraz z symbolami natury i pomyślności, a także z Legendą Stanisława Wyspiańskiego o Kraku i Wandzie. Każdy uczestnik wnosi jeden nowy wers – utworzony w tracie warsztatu – do którego grupa przygotowawcza wraz z Jackiem Ostaszewskim tworzy tło muzyczne.
Pod koniec pracy – drobny poczęstunek dla uczestników warsztatu.
Przejazd nad Wisłę

19:30 – krótki śpiew nad Wisłą przy klasztorze ss. Norbertanek
Zakończenie: rejsem po Wiśle dla uczestników warsztatu do około godz. 21:00 (zakończony pod Wawelem). W trakcie rejsu rzucanie wianków z płonącymi świecami.

Informacje dla uczestników:

Zabierz:

  • luźne wygodne ubranie i buty na przebranie do sali lub grube skarpetki,
  • szal do okrycia, swój koc lub matę (jeśli chcesz mieć dodatkowe, poza muzealnymi),
  • białe lub jasne ubranie (na drugi dzień Wandzin),
  • zerwane na łące (lub kupione) trawy, małe gałązki lub kwiaty, które wpleciesz w swój wianek

Zapisy trwają do 19 czerwca.

Zapisy i płatność:
Muzeum Krakowa, Centrum Obsługi Zwiedzających, tel.:12 426-50-60,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Koszt udziału w wydarzeniu: 60 zł/os. Nie ma biletów ulgowych.
Posiadacze Krakowskiej Karty Rodziny N otrzymują 50% zniżki na zakup biletów wstępu na warsztaty.

Więcej informacji:
https://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/wandziny-wianki

Wydarzenie na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/379211440820858

Відвідування Музею Кракова для громадян України за 1 PLN

 

Від 3 березня ромадяни України, які представять відповідний документ, що підтверджує національність, мають можливість відвідати всі відділи Музею Кракова за акційною ціною (1 PLN).

У випадку цих відділів, у яких необхідно забронювати квитки, гостей будемо впускати в залежності від кількості вільних місць.

Od 3 marca obywatele Ukrainy, którzy przedstawią stosowny dokument potwierdzający narodowość, uprawnieni są do zwiedzania wszystkich wystaw Muzeum Krakowa w promocyjnej cenie 1 zł.

W przypadku wystaw, na które konieczna jest rezerwacja biletów, goście będą wpuszczani w miarę wolnych miejsc.

 

#StandWithUkraine

Muzeum Krakowa zaprasza do wzięcia udziału w zbiórce na ochronę dóbr kultury Lwowa organizowaną przez Gminę Kraków.

Gaśnice (piankowe i proszkowe), koce i tkaniny niepalne, a także wełnę mineralną, które zostaną wykorzystane do zabezpieczenie zabytków z terenu ogarniętej wojną Ukrainy, można przekazywać w Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51) od godz. 9:00 do godz. 19:00 do odwołania.

Dary o mniejszych gabarytach można składać także w Zintegrowanym Centrum Dziedzictwa Krakowa przy ul. św. Krzyża 1 w dni powszednie w godz. 8:00-16:00.

Więcej informacji: https://bit.ly/3MciMQr

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w plebiscycie na II patrona tegorocznych Dni Pamięci Ofiar Gestapo, które będą się odbywać w oddziale Muzeum Krakowa „Ulica Pomorska”. Naszymi uroczystościami chcemy szczególnie upamiętnić działalność konspiracyjną mieszkańców dzisiejszej dzielnicy Krowodrza (Czarna Wieś, Łobzów, Krowodrza, Nowa Wieś Narodowa) w Krakowie.

I patronem tegorocznych obchodów będzie Wanda Kurkiewicz (http://krakowianie1939-56.mhk.pl/…/archiwum,1…).

Zakończył się I etap wyboru II patrona Dni Pamięci Ofiar Gestapo, podczas którego internauci zgłosili w kolejności alfabetycznej następujące osoby, na które można oddawać swoje głosy:

Augustin Andrzej http://krakowianie1939-56.mhk.pl/…/archiwum,1,augustin…

Badura Tadeusz http://krakowianie1939-56.mhk.pl/…/archiwum,1,badura…

Faix-Limanowski Franciszek http://krakowianie1939-56.mhk.pl/…/archiwum,1,faix…

Karłowska Jadwiga http://krakowianie1939-56.mhk.pl/…/archiwum,1,karlowska…

Karłowski Zygmunt http://krakowianie1939-56.mhk.pl/…/archiwum,1,karlowski…

Kluska Andrzej http://krakowianie1939-56.mhk.pl/…/archiwum,1,kluska…

Larysz Stanisław http://krakowianie1939-56.mhk.pl/…/archiwum,1,larysz…

Łuczyński Stefan Tadeusz http://krakowianie1939-56.mhk.pl/…/archiwum,1,luczynski…

Spychalski Józef http://krakowianie1939-56.mhk.pl/…/archiwum,1…

Szuro Stanisław http://krakowianie1939-56.mhk.pl/…/archiwum,1,szuro…

Weresz Jadwiga http://krakowianie1939-56.mhk.pl/…/archiwum,1,weresz…

Żelechowski Jerzy http://krakowianie1939-56.mhk.pl/…/archiwum,1…

Zapraszamy do głosowania na jednego z powyższych kandydatów. Przypominamy że od jednej osoby lub adresu mailowego przyjmujemy tylko jeden głos.
Głosy można przesyłać do 24 czerwca 2022 r. na adres (zwrotny): dnipamieci@mhk.pl

Dla uczestników naszego plebiscytu przewidujemy atrakcyjne nagrody książkowe.

 

Drodzy Bronowianie – zapraszamy Was serdecznie do udziału w konkursie Moje Bronowice – wspomnienia z Dzielnicy VI.

Wraz z Centrum Aktywności Seniora z osiedla Widok oraz Radą Dzielnicy VI przygotowaliśmy konkurs dla Seniorów: „Moje Bronowice” poświęconym wspomnieniom związanym z obszarem dzisiejszej Dzielnicy VI. Chcemy poznać dawne Bronowice, które zachowały się w Państwa pamięci: miejsca, ludzi, zdarzenia, zarówno osobiste mikrohistorie, jak i wydarzenia istotne w skali miasta. Ciekawi nas, jak kiedyś wyglądały ulice i uliczki. Jak na codzienne życie mieszkańców wpłynęła chociażby budowa linii tramwajowej. Czy to jakie tradycje pamiętają Państwo ze swojego dzieciństwa i jak obchodzono tu święta. Jak spędzali Państwo swój wolny czas, którędy wracaliście ze szkoły lub pracy do domu. Jakie chwile wspominają Państwo z sentymentem, a które do dziś nie pozwalają o sobie zapomnie

Każda chwila, obraz, dźwięk mają znaczenie, zarówno radosne, jak i trudne. Wszystkie razem pomogą nam ocalić od zapomnienia bronowicką przeszłość.

Serdecznie zapraszamy Państwa do podzielenia się z nami swoimi historiami.

Prace nie muszą być długie, a warstwa literacka nie ma pierwszorzędnego znaczenia. Ciekawią nas wątki dotyczące miejsc, zdarzeń czy zwyczajów z obszarów, które stanowią część dzisiejszej Dzielnicy VI – Bronowice: Bronowice Małe; Mydlniki; Osiedle Bronowice Nowe (Osiedle Widok); Osiedle Widok Zarzecze; Bronowice Małe Wschód.

Na wspomnienia czekamy do 30 września 2022 roku. Prace prosimy przesyłać na adres rydlowka@muzeumkrakowa.pl. W tytule wiadomości należy wpisać: „Konkurs Moje Bronowice”.

Konkurs jest skierowany do wszystkich osób, które ukończyły 60. rok życia.

Gdyby potrzebowali Państwo pomocy lub mieli pytania czy wątpliwości zapraszamy do kontaktu z pracownikami Rydlówki (tel.: 12 265 00 84) lub Centrum Aktywności Seniora na os. Widok (koordynator: Maria Kowalczyk, tel. bezpośredni: 605 261 515).

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Muzeum Krakowa w zakładce Rydlówka, Konkurs Moje Bronowice oraz do wglądu w Rydlówce.

Konkurs zorganizowany ze środków Rady Dzielnicy VI – Bronowice

 

Rozstania – poszukiwania. Wojenne losy krakowian
do 18.09.2022

Fabryka Emalia Oskara Schindlera

 









PLACES WORTH YOUR TIME