Muzealne aktualności 13-19 września

0

RÓŻNORODNI RAZEM
SPOTKANIE Z CZŁONKINIAMI I CZŁONKAMI
CENTRUM SPOŁECZNOŚCI ŻYDOWSKIEJ

14 września (wtorek), godz. 18:00
Jewish Community Centre Krakow (JCC Krakow), ulica Miodowa 24

Stara Synagoga, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie plenerowej Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej, która znajduje się w przestrzeni przed budynkiem oddziału.

JCC Kraków zaprasza do udziału w spotkaniu z członkiniami i członkami swojej społeczności i do wysłuchania opowieści o tożsamości żydowskiej, współczesnym życiu żydowskim w Krakowie, widzianym i prezentowanym z bliskiej, osobistej perspektywy. Na pewno nie zabraknie czasu na pytania od publiczności, która będzie mogła też zobaczyć, jak w ogrodzie JCC trwają przygotowania do Święta Sukot.

Wstęp wolny
Miejsce wydarzenia: Jewish Community Centre Krakow (JCC Krakow), ulica Miodowa 24
Limit miejsc: 30, decyduje kolejność przyjścia

Ze względu na obostrzenia pandemiczne zapraszamy wyłącznie osoby w pełni zaszczepione (prosimy o posiadanie ze sobą certyfikatu szczepień).
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany formatu wydarzenia z powodu sytuacji epidemicznej.

Od 27 sierpnia do 19 września w przestrzeni przed Starą Synagogą prezentowana jest wystawa plenerowa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zatytułowana
Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej.

Wystawie towarzyszy szereg wydarzeń organizowanych przez krakowskich partnerów, którymi są Muzeum Krakowa oraz Jewish Community Centre Krakow (JCC Krakow).

Koordynacja z ramienia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: Adam Musiał

Wystawa Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej powstała w 2017 roku we współpracy
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo.

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

 

KRZYSZTOFORY NA WRZESIEŃ
OPROWADZANIA PO PAŁACU KRZYSZTOFORY

15 września (środa), godz. 16:30
16 września (czwartek), godz. 16:30

Miejsce zbiórki: sień Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na zwiedzanie Pałacu Krzysztofory.
We wrześniu zapraszamy na oprowadzania, podczas których będzie można zwiedzić z przewodnikiem wyremontowane pałacowe wnętrza, skąpane w promieniach jesiennego słońca.

Pałac Krzysztofory to jedna z najważniejszych i najbardziej okazałych rezydencji miejskich Krakowa. W trakcie spaceru poznamy bogatą historię Krzysztoforów. Cofniemy się do średniowiecza, do czasów, kiedy znajdowały się tutaj kamienice mieszczańskie, których przebudowa w XVII w. doprowadziła do powstania rezydencji magnackiej goszczącej przez stulecia władców i najważniejsze osoby w państwie. Spojrzymy także na historię Krzysztoforów z szerszej perspektywy, prezentując rezydencję jako świadka najważniejszych wydarzeń w dziejach Krakowa oraz Polski. Podczas spaceru przybliżymy nie tylko bogate dzieje i dziedzictwo Krzysztoforów, ale także zaprezentujemy jego odnowione i dostosowane do nowej funkcji wnętrza.
Miejsce zbiórki: sień Pałacu Krzysztofory
Ilość miejsc ograniczona
Cena: 10 zł od osoby
Uczestnicy spacerów zobowiązani są do zakrywania ust i nosa.

Rezerwacja miejsc i sprzedaż biletów:
Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory,
tel. 12 426 50 60,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Terminy:
15 września 2021 (środa), godz. 16:30
16 września 2021 (czwartek), godz. 16:30

22 września 2021 (środa), godz. 16:30
23 września 2021 (czwartek), godz. 16:30
24 września 2021 (piątek), godz. 16:30
29 września 2021 (środa), godz. 16:30
30 września 2021 (czwartek), godz. 16:30

 

WITRYNA Z ZABAWKAMI

15 września (środa), godz. 17.00-20.00 – Spotkanie z kolekcjonerami oraz redaktorem
18 września, sobota, godz. 11.00–14:00 – Warsztat z rzemieślnikiem
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Krakowa zaprasza na pierwszy projekt Muzeum Zabawek w Krakowie: edycja druga w Muzeum Podgórza.

Czy chcielibyście stworzyć wystawę w muzeum? Wejść w rolę kuratora i aranżera? Zbudować opowieść z zabawek historycznych oraz współczesnych wykonanych wspólnie z rzemieślnikami? Zapraszamy do projektu Witryna z zabawkami na siedem wrześniowych warsztatów w Muzeum Podgórza.

Witryna z zabawkami wypełni się autentycznymi zabawkami z kolekcji rodziny Sosenków – największej w Polsce kolekcji historycznych zabawek. W trakcie siedmiu spotkań w Muzeum Podgórza uczestnicy warsztatów – kuratorzy – pracować będą nad osobistym pokazem kolekcji, w którym pojawią się wątki podgórskie. Marek i Katarzyna Sosenko opowiedzą o wybranych zabawkach, z których kuratorzy wybiorą te, które znajdą się na wystawie. Krakowscy rzemieślnicy ujawnią tajniki swojego warsztatu, a uczestnicy pod ich okiem stworzą własne zabawkowe przedmioty. Całość zyska profesjonalną oprawę plastyczną, którą uczestnicy wykonają wspólnie ze współczesnym artystą. Obiekty uzupełnimy też o osobiste komentarze.

Pokaz odbędzie się w tytułowej witrynie – przeszklonych regałach w holu wejściowym muzeum oraz w Depozycie pamięci. Witryny ze spotkania na spotkanie będą się wypełniać obiektami z historycznej kolekcji, współczesnymi interwencjami i historiami. Spotkanie premierowe – otwarte dla publiczności – będzie też zachętą do podzielenia się własnymi zabawkami, które będą mogły uzupełnić pokaz tylko na chwilę lub pozostać w tym miejscu na dłużej.

Zapraszamy osoby w każdym wieku!

Spotkania będą się odbywały w kameralnych około 12-osobowych grupach w Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51, Kraków, jeśli będzie istniała możliwość spełnienia warunków związanych z obostrzeniami sanitarnymi, dwa spotkania odbędą się w pracowniach rzemieślników).

Projekt zakończymy publikacją podsumowującą naszą wspólną pracę (ukaże się w 2022 r. na zakończenie całego projektu, czyli po zrealizowaniu pięciu wystaw w witrynie) oraz filmem dokumentalnym.

Szczegółowy program:
8 września, środa, godz. 17.00–20:00 (warsztat z rzemieślnikiem)
11 września, sobota, godz. 11.00–13:00 (spotkanie z kolekcjonerami)
15 września, środa, 17.00–20:00 (spotkanie z kolekcjonerami oraz redaktorem)
18 września, sobota, godz. 11.00–14:00 (warsztat z rzemieślnikiem)

22 września, środa, godz. 17:00–20:00 (wykonanie aranżacji plastycznej wspólnie z artystą, Arturem Wabikiem)
25 września, sobota (inauguracja projektu z interwencjami publiczności)
Od 26 września Witryna z zabawkami dostępna dla publiczności od czwartku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 17:00

Witryna z zabawkami to cykl warsztatów realizowanych przez Fundację Zbiorów Rodziny Sosenków we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Muzeum Podgórza (oddziałem Muzeum Krakowa) i Muzeum Narodowym w Krakowie. Łącznie odbędzie się pięć edycji projektu, czyli postanie pięć pokazów. Pierwsza edycja odbyła się latem w Cricotece, a kolejne trzy edycje w 2022 r.: wiosną w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego (grupą docelowa będą osoby o specjalnych potrzebach), latem w Muzeum Podgórza oraz wczesną jesienią w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego (warsztat w języku angielskim dla społeczności międzynarodowej). Ponadto Witryna z zabawkami będzie miała swoją odsłonę on-line, gdzie równolegle prowadzone będą działania włączające.

Informacja: https://www.facebook.com/muzeumzabawekrakow
Zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową do wyczerpania limitu miejsc.
Zapisy, pytania, sugestie: kontakt@muzeumzabawekrakow.pl
Udział w projekcie jest bezpłatny.

Zależy nam na pracy w stałej grupie, ale oczywiście rozumiemy, że z różnych przyczyn stuprocentowej obecności nie da się z wyprzedzeniem zadeklarować. Gdyby się okazało, że ktoś będzie musiał opuścić zajęcia, prosimy o informację z wyprzedzeniem, abyśmy mogli to miejsce zaoferować innemu chętnemu

Koordynacja projektu: Katarzyna Jagodzińska i Melania Tutak

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.​​​​​​

 

KURATORSKIE OPROWADZANIE PO WYSTAWIE STAŁEJ
ROZSTANIA – POSZUKIWANIA. POWOJENNE LOSY KRAKOWIAN

16 września (czwartek), godz. 17:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej Rozstania-poszukiwania. Wojenne losy krakowian.

Wystawa opowiada o tragicznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej z perspektywy indywidualnej mieszkańców Krakowa. O swoich wojennych doświadczeniach opowiadają zarówno ci, którzy opuścili miasto w momencie wybuchu wojny, jak i ci, którzy sprowadzili się do niego później. Ich droga do Krakowa trwała niekiedy latami i wiodła przez kilka kontynentów.

Ekspozycja składa się z sześciu głównych części podzielonych tematycznie, tworzących pozornie oderwane od siebie opowieści. Poszczególne segmenty koncentrują się wokół następujących zagadnień: wybuch wojny i losy żołnierzy, deportacja cywilów na Wschód, zbrodnia katyńska, niemiecki terror okupacyjny, Zagłada krakowskich Żydów, praca przymusowa na rzecz Niemiec. W każdej z części wystawy prezentowanych jest kilka oryginalnych obiektów muzealnych uzupełnionych o relacje świadków, kopie fotografii, dokumentów i listów. Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog, stanowiący rozszerzenie i uzupełnienie przedstawionych treści. Wraz z komentarzem ułatwia zrozumienie szerszego kontekstu historycznego. Katalog jest również wyborem kilkudziesięciu fragmentów relacji świadków, ukazujących różnorodne doświadczenia wojenne mieszkańców Krakowa urodzonych z reguły po 1918 roku. Dobrano je w taki sposób, by odzwierciedlały możliwie najszerszy przekrój społeczny miasta: od przedstawicieli inteligencji po ludzi bez wyuczonego zawodu. Świadectwa te stanowią niezwykłą lekcję historii dla współczesnych, którzy wśród bohaterów opowieści być może odnajdą swoich krewnych lub sąsiadów. Wystawie towarzyszyć będzie również tzw. depozyt pamięci, w którym prezentowane będą rodzinne historie i pamiątki wypożyczane czasowo przez mieszkańców Krakowa.
Wystawa potrwa do 18 września 2022 roku.

Prowadzący: Bartosz Heksel
Udział w oprowadzaniu w cenie biletu na wystawę czasową
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35):
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
tel. 12 426 50 60.

 

ZAJRZYJ DO HUTY 2021

17-19 września 2021
Muzeum Nowej Huty, Podziemna Nowa Huta oraz Instytucje-Partnerzy

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na Zajrzyj do Huty 2021.

Zajrzyj do Huty to inicjatywa o charakterze partycypacyjnym, która od kilkunastu lat jest stałym punktem w kalendarzu kulturalnych imprez nowohuckich. Odbywa się co roku we wrześniu i trwa trzy dni (piątek – niedziela). Organizatorem Zajrzyj do Huty jest Muzeum Nowej Huty, które zaprasza do współpracy liczne instytucje działające na terenie dzielnicy oraz jej mieszkańców chcących opowiedzieć o swojej Małej Ojczyźnie. W ostatnich latach w projekt angażują się także lokalni przedsiębiorcy. Program imprezy obejmuje różnorodne wydarzenia i atrakcje dla odbiorców w każdym wieku – od dzieci po seniorów. Spacery, wycieczki autokarowe, gry terenowe, warsztaty dla dzieci i rodzin, zajęcia sportowe, zabawy podwórkowe, pokazy filmowe, wykłady dotyczące Nowej Huty wygłaszane przez specjalistów w różnych dziedzinach – to tylko niektóre z propozycji przygotowanych dla osób, które zdecydują się odwiedzić Nową Hutę. Projekt Zajrzyj do Huty ma na celu nie tylko promowanie dziedzictwa i potencjału kulturalnego dzielnicy, ale też rozwijanie współpracy w sektorze lokalnych instytucji kultury i innych nowohuckich inicjatyw.

Program wydarzenia wszystkich Instytucji–Partnerów biorących udział w projekcie znajdziecie Państwo w Przewodniku, który można przeczytać i pobrać tutaj.

Program wydarzenia w oddziałach Muzeum Krakowa:

Piątek, 17 września
17:00 – konferencja Nowohucianie dzisiaj: społeczeństwo, tożsamość, działanie w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1).
Wydarzenie stacjonarne, pierwszeństwo dla osób zapisanych (od 6 września):
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60,
transmitowane na żywo przez media społecznościowe Muzeum Krakowa.

Program konferencji:
17:00 – otwarcie konferencji Nowohucianie dzisiaj: społeczeństwo, tożsamość, działanie
Panel pierwszy – Okiem badacza
17:10–17:30 – dr Karol Janas (Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i regionów w Warszawie): Co znaczy być nowohucianinem? O tożsamości terytorialnej mieszkańców dzielnicy
17:30–17:50 – dr hab. Jacek Gądecki (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie): „Nowi” w Nowej Hucie. Przyczyny i przebieg gentryfikacji
17:50–18:10 – dr hab. Agnieszka Chłosta-Sikorska, prof. UP (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie): Muzealne cykle „Podwieczorek w Muzeum” i „Kamera na nowohucian”, czyli opowieści i historie mieszkańców. Refleksje Prowadzącej
18:10–18:25 – pytania
18:25–18:45 – przerwa kawowa
Panel drugi – okiem praktyka
18:45–19:05 – Bartosz Szydłowski (Teatr Łaźnia Nowa): Teatr Łaźnia Nowa. Partycypacja, wyzwania i lokalny potencjał
19:05–19:25 – Grzegorz Ziemiański (założyciel i animator społeczności internetowej Nowohucianie): Nowohucianie. Siła społeczności lokalnej na Facebooku
19:25–19:45 – Jacek Dargiewicz (właściciel Klubu Kombinator i Księgarni Cafe NOWA, Wiceprezes Fundacji Faktor Kultura): Nowa Huta „po godzinach”. Czy nowohucianie się nudzą?
19:45–20:00 – pytania

Sobota 18 września i niedziela 19 września
10:00–18:00 – zwiedzanie wystaw w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1):
Wańka-wstańka. Nowohucki pomnik Lenina
Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie
Ence-pence – w czyje ręce?

Wstęp:
Bilet normalny: 14 zł, bilet ulgowy: 10 zł
Wstęp z książeczką – przewodnikiem Zajrzyj do Huty: 1 zł

Sobota 18 września
10:00–11:30 – Joga ze sztuką w tle w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1)
Przed dniem wypełnionym intensywną eksploracją Nowej Huty zapraszamy na sesję jogi w dawnej małej sali kinowej, która obecnie pełni funkcję przestrzeni edukacyjnej i miejsca eksponowania prac nowohuckiego artysty Mariana Kruczka. Pierwszeństwo dla osób zapisanych (od 6 września): e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60. Limit osób będzie zależny od aktualnych obostrzeń. Prowadzenie: Stella Strzemecka. Wstęp wolny.

10:00–13:00 – zabawy podwórkowe i wielkie malowanie kredą przed budynkiem Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1)
Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego malowania kredą. Niech plac przed Muzeum Nowej Huty zatonie w tysiącu barw i kształtów! W przerwach w malowaniu zapraszamy do udziału w zabawach podwórkowych, takich jak kręcenie hula-hop, skakanie na skakance i wielu innych. Prowadzenie: Agata Klimek, Mateusz Boczar. Wstęp wolny.

11:00–13:00, 13:30–15:30, 16:00–18:00 – „Ogórkiem” przez Hutę!
Wycieczka na pokładzie kultowego autobusu śladem ikon nowohuckiej architektury wystartuje z parkingu obok Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Planowane przystanki: średniowieczny klasztor Cystersów w Mogile, perła socrealizmu – Centrum Administracyjne dawnej Huty im. Lenina, legendarny Teatr Ludowy oraz kościół o ponadczasowej bryle – Arka Pana. Prowadzanie: Piotr Kapusta. Pierwszeństwo dla osób zapisanych (od 6 września): e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60. Limit osób będzie zależny od aktualnych obostrzeń. Cena: 10 zł.

11:00–12:30 – Прогулянка Нова Гута для початківців
Нова Гута – місто (а згодом район Кракова), засноване після закінчення Другої світової війни. Це місце, яке вирізняється чудовою архітектурою, великою кількістю зелених насаджень і, перш за все, захоплюючою історією. Нова Гута – це сум людей, чиї будинки та поля забрали, щоб побудувати місто та Комбінат, а також надія та зусилля тих людей, які з оптимізмом будували житлові масиви Нової Гути. Це місце, де мала сформуватися «нова соціалістична людина», а також район, де почалися потужні заворушення, спрямовані на «соціалістичну» владу. Це також арена для сміливих архітектурних експериментів та привабливе місце для життя. Маршрут: кінотеатр «Святовід» – Центральна площа – Алея Руж – Шведський блок – Ратушний парк – Новогуцький хрест – Народний театр – Танк JS2 у житловому комплексі «Гуралі» Початок екскурсії: Музей Нової Гути (житловий комплекс Центр E 1). Пріоритет матимуть люди, які забронюють квиток: Центр обслуговування відвідувачів Краківського музею: e-mail: info@mhk.pl, тел.: 12 426 50 60. Про парадокси Нової Гути розповість Олександра Братчук. Ціна: 10 злотих.

11:30–13:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie Wańka-wstańka. Nowohucki pomnik Lenina w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1)
Co łączy nowohucki pomnik Lenina z Indianami i kowbojami? Jakie były okoliczność tajemniczego zamachu bombowego, który w kwietniu 1979 r. wstrząsnął Nową Hutą? Dlaczego na wystawie (zupełnie legalnie!) znalazł się napis „cały lud czeka na wzwód”? Co sprawiło, że w menu jednej z nowohuckich restauracji figurował „schabowy dla Lenina”? Ile pił strażackich zepsuło się podczas odcinania figury zbrodniczego przywódcy Rosji sowieckiej od postumentu? Odpowiedzi na te pytania (i wiele innych!) pojawią się podczas oprowadzania. Prowadzenie: Zbigniew Semik. Pierwszeństwo dla osób zapisanych (od 6 września): e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60. Limit osób będzie zależny od aktualnych obostrzeń. Cena: 10 zł.

12:00–13:30 – spacer Nowa Huta socrealistyczna
Ta dzielnica Krakowa (wcześniej odrębne miasto) cieszy się słuszną opinią perły architektury socrealistycznej. Podczas spaceru usłyszymy o korzeniach tego nurtu, jego historii oraz najwybitniejszych realizacjach znajdujących się w Nowej Hucie. Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Prowadzenie: Maciej Miezian. Pierwszeństwo dla osób zapisanych (od 6 września): e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60. Limit osób będzie zależny od aktualnych obostrzeń. Cena: 10 zł.

14:00–15:30 – Cafe Crawl
Wycieczka śladem knajp i kawiarni będzie okazją do usłyszenia historii miejsc, w których działały znane nowohuckie lokale, wysłuchania opowieści ich właścicieli, a wszystko to w niezobowiązującej atmosferze, przy kawie i ciastku. Trasa: start sprzed Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1), Kawa Kwiaty i Warsztaty, Skarbnica Smaku, Restauracja Stylowa, Cafe NOWA Księgarnia i Klubokawiarnia Ludowa. Dla uczestników spaceru pyszności w promocyjnych cenach. Pierwszeństwo dla osób zapisanych (od 6 września): e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60. Limit osób będzie zależny od aktualnych obostrzeń. Prowadzenie: Agata Klimek, Kinga Śliwa. Cena: 10 zł.

17:00–18:00 – Biegiem przez Hutę – otwarty trening biegowy
Dziewięciokilometrową trasę przebiegniemy spokojnie, tempem spacerowym – tak, by każdy bez problemu mógł uczestniczyć w wycieczce. Zatrzymamy się przy najciekawszych obiektach. Zobaczymy m.in. Ogród Krakowian, Fort Mogiła, kopiec Wandy i dworek Matejki. Zaczniemy i skończymy w sercu Nowej Huty, tuż obok pl. Centralnego. Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Prowadzenie: Marcin Dzierwa. Wstęp wolny.

Niedziela, 19 września
10:00–15:00 – wycieczka autokarowa Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty
Nowa Huta to nie tylko kombinat czy powojenne osiedla składające się ze sklepów, szkół i bloków mieszkalnych. Dziedzictwo kulturowe Nowej Huty sięga wielu wieków, a człowiek na jej terenie osiedlał się tysiące lat temu. W związku z tym w Nowej Hucie znajduje się wiele ciekawych miejsc i zabytków będących świadkami odległych historii. Są nimi np. stare kościoły, dawne pałace i dwory poświadczające bytność znamienitych rodów czy zachowane do dziś forty austriackiej Twierdzy Kraków. Wycieczka autokarowa Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty jest świetną okazją, aby poznać opowieści z przeszłości kilku z trzydziestu dawnych miejscowości, na terenie których ją zbudowano. Trasa: start sprzed Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) – Pleszów – Branice – Ruszcza – Kościelniki – Wadów – Łuczanowice – Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Pierwszeństwo dla osób zapisanych (od 6 września): e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60. Limit osób będzie zależny od aktualnych obostrzeń. Prowadzenie: Piotr Kapusta. Cena: 15 zł.

10:00–11:30 – Joga ze sztuką w tle w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1)
Przed dniem wypełnionym intensywną eksploracją Nowej Huty zapraszamy na sesję jogi w dawnej małej sali kinowej, która obecnie pełni funkcję przestrzeni edukacyjnej i miejsca eksponowania prac nowohuckiego artysty Mariana Kruczka. Pierwszeństwo dla osób zapisanych (od 6 września): e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60. Limit osób będzie zależny od aktualnych obostrzeń. Prowadzenie: Stella Strzemecka. Wstęp wolny.

11:00–12:30 – Nowa Huta for beginners
This walk will let you discover the fascinating history of Nowa Huta and the man and woman who created, constructed and tried to change it. You will get to know the unique architecture of the area and how and why it was changing. We will talk about everyday life of the communist era and what changed here after the year 1989. We will try to understand both the communist party members and the rebels. The tour will show you the historical and the contemporary Nowa Huta, its monuments and landmarks but will also give you a chance to see it as the locals do. Route: former Światowid cinema – Centralny square – Roses alley – Swedish block – Ratuszowy Park – Nowa Huta cross – People’s Theatre – JS2 tank. Priority for the registered participants: info@mhk.pl. Start: Museum of Nowa Huta (os. Centrum E 1). Tour guide: Marta Pacholczyk-Dzierwa. Price: 10 zł.

11:30–13:00 – finisażowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie Wańka-wstańka. Nowohucki pomnik Lenina w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1)
Co łączy nowohucki pomnik Lenina z Indianami i kowbojami? Jakie były okoliczność tajemniczego zamachu bombowego, który w kwietniu 1979 r. wstrząsnął Nową Hutą? Dlaczego na wystawie (zupełnie legalnie!) znalazł się napis „cały lud czeka na wzwód”? Co sprawiło, że w menu jednej z nowohuckich restauracji figurował „schabowy dla Lenina”? Ile pił strażackich zepsuło się podczas odcinania figury zbrodniczego przywódcy Rosji sowieckiej od postumentu? Odpowiedzi na te pytania (i wiele innych!) pojawią się podczas oprowadzania. Prowadzenie: Zbigniew Semik. Pierwszeństwo dla osób zapisanych (od 6 września): e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60. Limit osób będzie zależny od aktualnych obostrzeń. Cena: 10 zł.

12:00–13:30 – spacer Nowa Huta modernistyczna i postmodernistyczna
Przemiany w 1956 r. oprócz donośnych zmian politycznych przyniosły również przełom w sposobie budowania. Do historii odchodził zdobny, ale i generujący znaczne koszty styl socrealistyczny, ustępując miejsca nowym trendom. Podczas spaceru zostanie przedstawione historia nowohuckiego modernizmu, powstanie bloków szwedzkiego i francuskiego oraz dzieje postmodernistycznego osiedla Centrum E. Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Pierwszeństwo dla osób zapisanych (od 6 września): e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60. Limit osób będzie zależny od aktualnych obostrzeń. Prowadzenie: Maciej Miezian. Cena: 10 zł.

12:00–15:00 – gra miejska Twarzą w twarz z Nową Hutą
Oglądając w bezruchu posąg Światowida możemy zobaczyć tylko jedną z jego twarzy. Tak samo jest z Nową Hutą. Często zdarza nam się patrzeć na nią statycznie i jednowymiarowo – podziwiamy architekturę, zachwycamy się dużą ilością zieleni, wyrażamy uznanie dla ciekawych inicjatyw społecznych. To wszystko jest ważne, ale czas spojrzeć szerzej! Podczas gry ruszymy w teren i postaramy się połączyć wszystkie klocki w całość, by zobaczyć, jak poszczególne elementy razem tworzą to, co nazywamy Nową Hutą. W grze mogą wziąć udział zespoły 2- i 3-osobowe. Gra potrwa od 2 do 3 godzin. Zapisy w dniu wydarzenia przed siedzibą Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Wstęp wolny.

12:30–14:00 – warsztaty fotograficzne
Wysmakowane kadry, uchwycony nowohucki urok – zapraszamy na fotograficzną podróż przez Nową Hutę z twórcą bloga NH50mm – brudna fotografia (www.nh50mm.eu) dokumentującym piękno nowohuckich budynków.
Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją (zapisy od 6 września): e-mail: info@mhk.pl, tel.12 426 50 60. Prowadzenie: Krzysztof Piła. Limit: 15 osób. Cena: 10 zł.

13:00–14:30 – spacer Wokół schronów
Nowa Huta kryje wiele tajemnic. Jedną z nich są wybudowane w jej podziemiach w latach 50. XX w. schrony przeciwlotnicze, które miały uchronić mieszkańców przed skutkami spodziewanej, kolejnej wojny. W ramach spaceru wejdziemy do dwóch schronów (w Muzeum Nowej Huty oraz w Podziemnej Nowej Hucie) i zobaczymy elementy zimnowojennej infrastruktury ochronnej znajdujące się w przestrzeni dzielnicy. Pierwszeństwo dla osób zapisanych (od 6 września): e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60. Limit osób będzie zależny od aktualnych obostrzeń. Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1), prowadzenie: Agata Klimek. Cena: 10 zł.

15:00–16:30 – autorskie czytanie fragmentów książki i spotkanie z Elżbietą Łapczyńską, autorką nagradzanego Bestiariusza nowohuckiego.
Nowa Huta, lata 50. Tu powstaje kombinat-kolos i miasto-labirynt. Wykuwa się tu także nowy człowiek – produkt nieudany i popsuty. Wielowątkowa opowieść jest snuta właśnie przez nowych ludzi, takich jak prorok czytający z wielkopiecowych oparów, zjadaczka arszeniku, sobowtórka czy człowiek bez twarzy. Kiedy w ich losy wkracza niejaki doktor Szpigiel, pojawia się zamęt. Debiutancka powieść Elżbiety Łapczyńskiej odsłania świat dziwności, kopniętej metafizyki, ale i do bólu realnej cielesności oraz brutalności pracy.
Miejsce: ogród na os. Szkolnym 22 (w razie niepogody spotkanie odbędzie się wewnątrz budynku). Prowadzenie: Georgina Gryboś-Szczepanik. Wstęp wolny.

17:00–18:00 – koncert Zuzy Baum z zespołem
Zuza Baum to młoda artystka: tekściarka, wokalistka i… raperka, wkraczająca na polską scenę ze świeżo brzmiącą mieszanką rapu, hip-hopu i jazzu. Zuza znana jest m.in. z alternatywnego projektu Atlantyda La5er x ZUZA BAUM docenionego w 2020 r. przez Tak Brzmi Miasto oraz fundację Luneta Nocą. Jej głos zabrzmi w małej sali kinowej Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Pierwszeństwo dla osób zapisanych (od 6 września): e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60. Limit osób będzie zależny od aktualnych obostrzeń. Wstęp wolny.

  • Podziemna Nowa Huta, Schron pod Zespołem Szkół Mechanicznych nr 3, os. Szkolne 37

Sobota 18 września i niedziela 19 września
10:00–18:00 – zwiedzanie wystawy Stan zagrożenia w Podziemnej Nowej Hucie (os. Szkolne 37).

Wstęp:
Bilet normalny: 14 zł, bilet ulgowy: 10 zł
Wstęp z książeczką – przewodnikiem Zajrzyj do Huty: 1 zł

Partnerzy projektu:
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon, Muzeum Sztuki Współczesnej
w Krakowie MOCAK, Festiwal Otwarte Mieszkania, Opactwo Cystersów i kościół
św. Bartłomieja Apostoła w Mogile, Zespół dworsko-parkowy w Branicach
Muzeum Archeologiczne w Krakowie Oddział Nowa Huta, Teatr Ludowy, Dom Utopii przy Teatrze Łaźnia Nowa, Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida, Muzeum Czynu Zbrojnego, Dworek Jana Matejki w Krzesławicach, Hutniczo-Miejski Oddział PTTK w Krakowie, Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice”, Biblioteka Kraków, Nowohuckie Centrum Kultury, Nowa Huta Travel, Klub Złote Łabędzie i Grill MaNHattan, Rodzinny Ogród Działkowy „Wisła”, Nowa Huta Rugby Klub Kraków, Zgody 7 – miejsce spotkań, Cafe NOWA Księgarnia, Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Stowarzyszenie Sieć Solidarności

Mecenasem wydarzenia jest PGE Energia Ciepła S.A.

DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH 2021

 

17-19 września 2021
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35,
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy do oddziałów Pałac Krzysztofory oraz Muzeum Podgórza na wydarzenia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2021.

Program

17 września – piątek, godz. 16:00
Oprowadzanie po odrestaurowanym skrzydle Pałacu Krzysztofory
Wstęp wolny.

18, 19 września – sobota, niedziela, godz. 12:00
Oprowadzanie po odrestaurowanym skrzydle Pałacu Krzysztofory
Wstęp wolny.

19 wrześniav – sobota, godz. 10:00
Propozycja dla rodzin z dziećmi:
Moja własna świątynia muz, czyli muzealne warsztaty – zamysłem warsztatów będzie próba odpowiedzi na pytania: co to jest muzeum? Czym jest zabytek? Czym jest wystawa?
Wstęp wolny.

Obowiązuje limit uczestników. Zapisy w Centrum Obsługi Zwiedzających:
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Krzysztofory od nowa – Muzeum Kompletne: modernizacja i remont konserwatorski Pałacu Krzysztofory wraz z przystosowaniem jego funkcji do realizacji zadań nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu muzealnego. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach działania 8.1 oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

  • Oddział Muzeum Podgórza
    ul. Limanowskiego 51, 30-553 Kraków
  1. 09 – piątek, godzina 12:00
    Oprowadzanie po wystawie „Miasto pod Kopcem Kraka”
    Wstęp wolny.

18.09. – sobota, godzina 12:00
Oprowadzanie po wystawie „Miasto pod Kopcem Kraka”
Wstęp wolny.

Obowiązuje limit uczestników. Zapisy w Centrum Obsługi Zwiedzających:
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Uczestnicy wydarzeń zobowiązani są respektować nakazy i zakazy obowiązujące w związku z trwającą epidemią COVID-19, w tym zasłaniać nos i usta w budynkach Muzeum.

 

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE CZASOWEJ WSPÓŁISTNIENIE

Grafika: Mateusz Szczypiński, „Plague II”, ed. 5 + 2 AP, 2020, collage na wydruku cyfrowym, własność artysty
17 września (piątek), godz. 16:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie po wystawie Współistnienie.

Czas pandemii paradoksalnie sprzyja twórczości artystycznej. Artyści, wyczuleni na otoczenie i mocnej reagujący na wydarzenia, z wnikliwością obserwują i opisują codzienność, a ich twórczość traktować można jak reporterski, symboliczny i pouczający zapis rzeczywistości. Widzą, słyszą i czują więcej. Sztuka, jak zawsze, okazała się niezastąpionym środkiem wyrazu w sytuacji, którą trudno jest nazwać i opisać w prosty sposób. Nie są to działanie wymuszone i nastawione na wpisanie się za wszelką cenę w aktualne trendy. Pandemia dotknęła każdej sfery życia człowieka, a artyści starali się czerpać z tego inspiracje i motywacje.

Część z nich, zamknięta w pracowniach, malowała, rysowała, pisała. Niektórzy wychodzili na puste ulice Krakowa i ingerowali w pozornie martwą tkankę miasta, ożywiając ją i dając nadzieję. Wielu dzieliło się swoją twórczością w mediach społecznościowych. Twórczość pandemiczna to ważny ślad czasów i sytuacji, w której znalazł się świat i człowiek na przełomie drugiej i trzeciej dekady XXI wieku.

W oprowadzaniu wezmą udział Twórcy zaangażowani w powstanie wystawy, m.in. Iwona Siwek-Front, Paulina Taranek, Mateusz Szczypiński, Artur Wabik.

Spotkanie rozpocznie się w holu Muzeum Podgórza.
Limit: 15 osób.
Udział w cenie biletu wstępu.
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35):
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
tel. 12 426 50 60
Możliwość nabycia biletów również w kasie Muzeum Podgórza.

ŻYDOWSKIE SZKOŁY PRZEDWOJENNEGO KRAKOWA
SPACER Z PIOTREM FIGIELĄ Z MUZEUM KRAKOWA

18 września (sobota), godz. 11:00
Start: Stara Synagoga, ulica Szeroka 24

Stara Synagoga, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer towarzyszący wystawie plenerowej Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej.

Spacer po żydowskich zabytkach Kazimierza, w których przed wybuchem II wojny światowej funkcjonowały szkoły religijne, publiczne i branżowe dla żydowskiej młodzieży i dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem Gimnazjum Hebrajskiego.
Poznamy przedmioty nauczania w różnych typach szkół, dowiemy się o „podręcznikach” w szkołach religijnych i żydowskich studentach na uczelniach wyższych Krakowa, a także zobaczymy film będący rejestracją wspomnień byłych uczniów Gimnazjum Hebrajskiego, przygotowany do wystawy czasowej w Starej Synagodze.

Start: Stara Synagoga, ulica Szeroka 24
Wstęp wolny
Limit miejsc: 25; obowiązują zapisy (do 17.09.): pelnoich@gmail.com

Od 27 sierpnia do 19 września w przestrzeni przed Starą Synagogą prezentowana jest wystawa plenerowa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zatytułowana
Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej.

Wystawie towarzyszy szereg wydarzeń organizowanych przez krakowskich partnerów, którymi są Muzeum Krakowa oraz Jewish Community Centre Krakow (JCC Krakow).

Koordynacja z ramienia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: Adam Musiał

Wystawa Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej powstała w 2017 roku we współpracy
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo.

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

 

KRAKÓW NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
SPACER DLA MŁODZIEŻY OD 16 LAT I DOROSŁYCH

Start: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer w ramach Akademii Kraków.

Wielowiekowe dziedzictwo i piękno Krakowa bardzo często dostrzegamy jedynie poprzez zmysł wzroku. Chodząc w pośpiechu ulicami miasta zapominamy jednak o tym, że poznanie to może być bogatsze i pełniejsze, jeżeli oddamy głos także innym zmysłom. Warto czasem zatrzymać się i odkryć ukryte detale architektoniczne. Warto dać czas naszym dłoniom, aby poczuły kształty, faktury, ciepło starych murów, linie rzeźb i ornamentów… Zapraszamy na spacer, podczas którego nie usłyszymy „proszę nie dotykać!”, lecz oddamy głos naszemu zmysłowi dotyku, a Kraków  będzie dla nas – dosłownie – na wyciągnięcie dłoni!

Prowadząca: Elżbieta Lang (Muzeum Krakowa, Dział Historii i Sztuki Krakowa Nowoczesnego)
Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Wydarzenie płatne: 10 zł od osoby

Bilety do nabycia na www.bilety.mhk.pl, a w miarę dostępności także w Centrum Obsługi Zwiedzających (Rynek Główny 35) i w kasach muzealnych.

Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Spacer dla młodzieży od 16 lat i dorosłych
Liczba osób uczestniczących: 15
Wydarzenie płatne: 10 zł
Bilety do nabycia na www.bilety.mhk.pl

 

SZLAKIEM PODKRAKOWSKICH PRZEDMIEŚĆ: GARBARY
SPACER

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny OO. Karmelitów na Piasku,
Grafika, autor/wytwórca nieznany/Zakład Litografii „Czasu” w Krakowie
Czas powstania: około 1864 r.
18 września (sobota), godz. 11:00
18 września (sobota), godz. 16:00
Start: plac przy kościele karmelitów

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer miejski w ramach cyklu „Odkryj z nami Kraków”. Zachęcamy do odkrywania z nami Krakowa w ramach spacerów miejskich!

W trakcie spaceru poznamy dzieje najstarszego i największego krakowskiego przedmieścia, jego roli w życiu gospodarczym Krakowa, a także miejsca związane z jego historią z przełomu XIX i XX wieku.

Prowadzenie: dr Walery Bubień
Początek spaceru: plac przy kościele karmelitów
Limit: 25 osób
Cena: 10 zł od osoby
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl.

 

WARSZTATY I WYSTAWA KORONKI KLOCKOWEJ: ZASTAWA STOŁOWA

18 września (sobota), godz. 11:30-13.30
18 września (sobota), godz. 14:30-16:30
19 września (niedziela), godz. 11:30-13.30
19 września (niedziela), godz. 14:30-16:30

Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Dom pod Krzyżem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty koronki klockowej w cieniu wierzby na zacisznym dziedzińcu Domu pod Krzyżem (Centrum Interpretacjiematerialnego Dziedzictwa Krakowa) przy ul. Szpitalnej 21.

Będziemy wykonywać elementy zastawy stołowej. Warsztaty zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych przeprowadzą mistrzynie sztuki koronkarskiej ze Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej. Uczestnikom udostępniamy warsztat koronkarski oraz materiały.

Warsztatom będzie towarzyszyć wystawa o miejscu koronki przy stole. Pokażemy rozmaite sposoby wykorzystania elementów koronki, które ozdabiają stół i nadają mu większego smaku estetycznego.

Limit: 12 osób
Zajęcia bezpłatne

Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE W CHOCHOLIM TAŃCUWŚRÓD WESELNYCH STOŁÓW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 września (sobota), godz. 11:30-13.30
18 września (sobota), godz. 14:30-16:30
19 września (niedziela), godz. 11:30-13.30
19 września (niedziela), godz. 14:30-16:30

Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Dom pod Krzyżem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty koronki klockowej w cieniu wierzby na zacisznym dziedzińcu Domu pod Krzyżem (Centrum Interpretacjiematerialnego Dziedzictwa Krakowa) przy ul. Szpitalnej 21.

Będziemy wykonywać elementy zastawy stołowej. Warsztaty zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych przeprowadzą mistrzynie sztuki koronkarskiej ze Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej. Uczestnikom udostępniamy warsztat koronkarski oraz materiały.

Warsztatom będzie towarzyszyć wystawa o miejscu koronki przy stole. Pokażemy rozmaite sposoby wykorzystania elementów koronki, które ozdabiają stół i nadają mu większego smaku estetycznego.

Limit: 12 osób
Zajęcia bezpłatne

Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE W CHOCHOLIM TAŃCUWŚRÓD WESELNYCH STOŁÓW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19 września (niedziela), godz. 13:30
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Dom pod Krzyżem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie będące częścią programu Europejskich Dni Dziedzictwa 2021: Smaki dziedzictwa.

Co sprawiło, że Wesele Stanisława Wyspiańskiego tak poruszyło w 1901 roku opinię publiczną? W jakich procesach artystycznych, społecznych i politycznych ten dramat uczestniczył? Co Wesele znaczy dla nas dziś? W trakcie oprowadzania przewodnikami po wystawie będą kuratorki oraz… powyższe pytania, które sobie, jako twórczynie wystawy, zadały.

Pochylimy się również nad obecnością i charakterem weselnych stołów w różnych inscenizacjach tego najsłynniejszego dramatu Wyspiańskiego.

Prowadząca: Julia Lizurek
Limit: 15 osób
Oprowadzanie bezpłatne

Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 1, 31-042 Kraków, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

 

Szanowni Państwo, w związku ze Świętem Jom Kipur, Stara Synagoga będzie nieczynna dla zwiedzających w dniu 16 września (czwartek).

 

BRONOWICKIE MALWY

Zapraszamy na mistrzowskie warsztaty z zakresu pisarstwa, fotografii i malarstwa, prowadzone przez uznanych artystów! 

Więcej informacji na stronie BRONOWICKICH MALW!









PLACES WORTH YOUR TIME