Muzealne aktualności 14 – 20 czerwca

0

 

 

14-20 czerwca (poniedziałek – niedziela)

Muzeum Krakowa po raz kolejny bierze udział w Tygodniu Osób z Niepełnosprawnościami.

Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej

Muzeum Krakowa. 

 

Wandziny

14-15 czerwca (poniedziałek – wtorek)

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Performatywne spotkanie artystyczne rozegrane między ciszą, muzycznością a działaniem. Nie dla widzów, lecz dla uczestników!
Spotkanie podzielone będzie na pięć części. Finałowe puszczanie wianków na Wiśle poprzedzą performatywne prace związane z rytmem, głosem oraz medytacją. W ich trakcie różnorodne działania przygotują i uruchomią takie kanały komunikacji i możliwości spotkania, by uczestnicy spróbowali doświadczyć tradycji starszej niż sam Kraków.
Zapraszamy na galar! Zapraszamy do udziału w odnowieniu krakowskiego święta wianków! Upleć wianki w dzień imienin Wandy i wigilię św. Jana, a potem 23 czerwca oddaj je rzece razem ze swoimi marzeniami. Następnie nasłuchuj ciszy podczas wieczornego spotkania. Weź udział w indywidualnym i wspólnotowym doświadczeniu muzyczności.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie Muzeum Krakowa. 

 

ARCHIWA SPOŁECZNE – CO, JAK I DLACZEGO?

 

15 czerwca (wtorek), godz. 18:00

https://www.facebook.com/MuzeumNowejHuty

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Kamera na Nowohucian”

Archiwa społeczne to oddolne inicjatywy, które dokumentują lokalną historię – oporu społecznego, organizacji pozarządowych, czy życia codziennego. Zagłębiają się w przeszłość tam gdzie często nie sięgają państwowe instytucje. W trakcie spotkania porozmawiamy o tym, czym są archiwa społeczne, kto może być archiwistą społecznym, jakimi narzędziami posługują się dokumentując przeszłość. Posłuchamy również opowieści o konkretnych projektach, w tym tych dedykowanych Nowej Hucie. I kto wie, może okaże się, że niektórzy z nas są archiwistami społecznymi nawet o tym nie wiedząc!
W spotkaniu wezmą udział goście: Adriana Kapała – pracowniczka Centrum Archiwistyki Społecznej, Monika Szewczyk – współautorka projektów „Romowie w Nowej Hucie”, Karolina Żłobecka – kierowniczka Muzeum Nowej Huty.
Prowadzenie: dr hab. Agnieszka Chłosta-Sikorska.
Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Muzeum Nowej Huty.
Wydarzenie bezpłatne

 

WARSZTAT MALARSKI POŁĄCZONY Z OPOWIEŚCIĄ: PLENER STANISŁAWSKIEGO

17 czerwca (czwartek), godz. 17:00

Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Zapraszamy na warsztaty z cyklu „Herbatka u Rydlów”

Jan Stanisławski kierował katedrą pejzażu w krakowskiej ASP i wprowadził do programu metodę studiów plenerowych. Pod czujnym okiem Anny Gawrońskiej będzie można spróbować swych sił w malowaniu pejzaży, słuchając przy okazji opowieści o tym znakomitym twórcy
Prowadzący: Anna Gawrońska
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność przyjścia. W przypadku ograniczeń epidemicznych, wydarzenie zostanie odwołane.
Wydarzenie w cenie biletu wstępu do Rydlówki (14 zł)

 

40 LAT „ULICY POMORSKIEJ”

18 czerwca (piątek), godz. 18:00

Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Zapraszamy na spotkanie wspomnieniowe.

Zapraszamy na spotkanie z byłymi i czynnymi pracownikami Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami i refleksjami związanymi z funkcjonowaniem „Ulicy Pomorskiej od momentu jej powstania do dnia dzisiejszego.
Zapraszamy stacjonarnie do 15 osób. W przypadku możliwości podniesienia limitu będziemy informować. Rejestracja przez Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl lub tel.: 12 426 50 60

 

PLENER MISTRZOWSKI Z DR HAB. BOGUMIŁEM KSIĄŻKIEM

19 czerwca (sobota), godz. 10.00

Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Zapraszamy na warsztaty z cyklu „Bronowickie malwy”

Zapraszamy na wyjątkowy plener malarski pod okiem mistrza – Bogumiła Książka wykładowcy ASP. Rekrutacja na warsztat trwa od 19.05 – 7.06. Zgłaszający się zobowiązany przesłać do Muzeum na adres rydlowka@muzeumkrakowa.pl kopie cyfrowe 5 sztuk swoich autorskich prac. Szczegóły I regulamin dostępne na stronie Muzeum Krakowa, pod hasłem Bronowickie Malwy.
Osoba prowadząca: Bogumił Książek
Cena 80zł/os

 

WIDZIANE Z WIEŻY

19 czerwca (sobota), godz. 11.00

Wieża Ratuszowa, Rynek Główny

W czerwcu zapraszamy na oprowadzania po nowej wystawie w Wieży Ratuszowej.
Górująca nad płytą Rynku Głównego Wieża Ratuszowa jest jedyną pozostałością po dawnym krakowskim ratuszu. Jest także, obok Sukiennic i kościoła Mariackiego, najbardziej znanym symbolem Krakowa. Podczas oprowadzania nie tylko poznamy historię dawnego krakowskiego ratusza, ale także przyjrzymy się związanym z nim urzędom i sprawującym je urzędnikom. Naszą opowieść wzbogaci nowa aranżacja Wieży Ratuszowej, gdzie zobaczymy m.in. rekonstrukcję XVI-wiecznego portalu z Izby Pańskiej, makiety dawnego ratusza, portrety rajców, kopie historycznych strojów strażników miejskich oraz mieszczan krakowskich.
Konieczność rezerwacji miejsc w COZ, limit 9 osób

Kolejne terminy:

19 czerwca (sobota), godz. 16:00
Oprowadzanie w cenie biletu (14 zł bilet normalny, 10 zł bilet ulgowy)

 

19 czerwca (sobota), godz. 11.00

Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Czy wiecie, że pod powierzchnią Rynku Głównego kryją się niezwykłe tajemnice? A może chcecie zostać ich odkrywcami, dowiedzieć się, jak pracują archeolodzy i co odnaleźli pod ziemią w samym centrum Krakowa? Na czym tak naprawdę polega praca archeologa? Na zwiedzanie pełne zagadek i archeologicznych odkryć zapraszamy dzieci, rodziców i dziadków. Na pewno każdy znajdzie tutaj coś ciekawego. Uwaga! Będzie można się pobrudzić!
Prowadzenie: Anna Warzecha, Dominik Lulewicz
Najważniejsze informacje
Oprowadzania tematyczne dla rodzin odbywają się w wybrane soboty i niedziele o godz. 11.00. Czas trwania: 60–90 min
Rezerwacja: info@muzeumkrakow.pl, tel. 12 426 50 60

 

19 czerwca (sobota), godz. 1a.00

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zachęcamy do odkrywania z nami Krakowa w ramach spacerów miejskich!
Podczas zaplanowanych na kolejne miesiące spacerów będziemy wędrować po podkrakowskich przedmieściach oraz parkach i miejscach zielonych. Zastanowimy się także  nad fenomenem wielokulturowości Krakowa oraz będziemy szukać śladów utraconego dziedzictwa.
W pierwszą podróż wyruszymy już 19 czerwca szlakiem dawnych baszt i bram miejskich. Podczas spaceru opowiemy o architekturze krakowskich baszt i bram oraz ich historii. Przyjrzymy się także opiekującym się nimi cechom oraz roli, jaką odgrywały w funkcjonowaniu miasta. Prześledzimy proces nie tylko ich wyburzania, ale także walki o zachowanie fragmentów średniowiecznych fortyfikacji, które przetrwały do dzisiaj.
Prowadzący: Joanna Kantor-Witkowska
Konieczność rezerwacji miejsc w COZ (info@muzeumkrakowa.pl, 12 426 50 60)
Bilety na spacer można nabyć w kasie w Wieży Ratuszowej

Kolejne terminy:

19 czerwca (sobota), godz. 16:00
Cena: 10 zł/osoby

 

19 czerwca (sobota), godz. 14.30

Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Określenie „stara” Nowa Huta dotyczy najstarszych czyli pochodzących jeszcze z lat 40 i 50 . XX w. osiedli Nowej Huty. To tu zgromadzona jest większość najciekawszych obiektów architektonicznych z epoki socrealizmu i wczesnego modernizmu. Spacer zaczyna się w siedzibie muzeum, czyli dawnym  kinie „Światowid”, którego gmach jest przykładem przechodzenia od socrealizmu do architektury nowoczesnej. Podczas spaceru zobaczymy m.in. pierwsze osiedla w Nowej Hucie z przełomu lat 40/50 XX w. oraz sztandarowe dzieła architektury socrealistycznej takie jak: Plac Centralny, al. Róż i Teatr Ludowego. Spacer połączony będzie z wykładem o powstawaniu i dziejach miasta.
Spacer prowadzi Piotr Kapusta. Rezerwacji miejsc w COZ z limitem 15 osób
Cena 10 zł. od osoby

 

20 czerwca (niedziela), godz. 11.00

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul Lipowa 4

Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie dla rodzin z dziećmi, po wystawie stałej Kraków – czas okupacji 1939-1945 w oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera.
Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązuje rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających:
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

PLACES WORTH YOUR TIME