Muzealne aktualności 14-20 listopada

0

DNI DLA ZIEMI W MUZEUM KRAKOWA

Muzeum Krakowa wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia funkcjonowania wszystkich oddziałów – zobowiązanie takie nakłada na nas „Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” z 29 września 2022 r.

Stanie się to poprzez wprowadzenie Dni dla Ziemi – w każdy poniedziałek grudnia wszystkie oddziały będą zamknięte (wyjątkami są wystawa szopek w Pałacu Krzysztofory, którą będzie można oglądać także w poniedziałki 5 i 26 grudnia, oraz Rynek Podziemny – otwarty 26 grudnia), a praca będzie odbywała się w systemie zdalnym. 24, 25 i 31 grudnia wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą zamknięte.

W dniach 19-26 grudnia nieczynna będzie Fabryka Emalia Oskara Schindlera, w dniach 19-25 grudnia –  Rynek Podziemny. Zmienia się też harmonogram wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory – w grudniu będzie czynna we wtorki, soboty i niedziele.

Również oddział Thesaurus Cracoviensis będzie udostępniony zwiedzającym wyłącznie w dniach 16-17 grudnia. 

W grudniu 2022 r. w Muzeum Krakowa obowiązywać też będą specjalne procedury, które mają pomóc w ograniczeniu zużycia energii. Jedną z nich jest wycofanie się z wydarzeń zewnętrznych organizowanych na terenie instytucji. Ograniczenia obejmują także ogrzewanie i działanie klimatyzacji.  Niestety, nie wystarczy to do uzyskania oczekiwanych oszczędności energii. To dlatego Muzeum Krakowa jest zmuszone do zamknięcia w niektóre dni oddziałów.

Przypominamy, że w okresie od 1 do 31 grudnia 2022 r. kierownicy jednostek sektora finansów publicznych zostali zobowiązani do zredukowania zużycia energii elektrycznej  w zajmowanych budynkach o 10 proc. w stosunku do średniej z lat 2018-2019. Stawia to Muzeum Krakowa w niekorzystnej sytuacji – we wspomnianym okresie trwał remont Pałacu Krzysztofory, a zużycie energii było w nim zdecydowanie mniejsze niż obecnie (działają wystawa stała i wystawy czasowe), nie mieliśmy też jeszcze oddziału Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. W rzeczywistości w grudniu bieżącego roku musimy więc ograniczyć zużycie energii nie o 10, a o ok. 18 proc.

 

 

STUDENCI ZWRACAJĄ PLAC CENTRALNY MIESZKAŃCOM
– DEBATA

 

14 listopada (poniedziałek), godz. 18:00
Muzeum Nowej Huty
, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na debatę towarzyszącą wystawie „Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum”.

Zapraszamy na dyskusję wokół projektów studentek i studentów Katedry Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej zaprezentowanych na wystawie „Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum”.

Podczas 3-tygodniowych zajęć projektowych studentki i studenci szukali odpowiedzi na pytanie „Jak zwrócić plac Centralny mieszkańcom?”. Na wystawie pokazano 18 projektów będących efektem ich pracy. Podczas spotkania zaprezentują założenia swych projektów, a rozmawiać o nich będą m.in.:

  • współprowadzący zajęcia dr Miłosz Zieliński
  • Jacek Bednarz (Przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Miasta Krakowa)
  • dr Aleksandra Faron (Prodziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej)
  • Stanisław Moryc (radny Miasta Krakowa, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVIII Nowa Huta)
  • Piotr Chuchacz – Przewodniczący Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów.
  • Jacek Salwiński (Z-ca Dyrektora Muzeum Krakowa ds. Programowych).

Brak konieczności rezerwacji
Udział bezpłatny

W dniu debaty wystawę „Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum” oraz projekty studentek i studentów będzie można obejrzeć bezpłatnie od godz. 17:00 do 18:00.

Współpraca:

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Katedra Architektury KrajobrazuWydział Architektury,
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

 

 

PRZED OBLICZEM GWIAZD TWYCH BIAŁYCH . VARDA GETZOW
– OPROWADZANIE

 

15 listopada (wtorek), godz. 17:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera
, ul. Lipowa 4

Muzeum KL Plaszow oraz Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa, zapraszają na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej.

Izraelska artystka Varda Getzow w swojej najnowszej wystawie „Przed obliczem gwiazd Twych białych” odnosi się najmłodszych ofiar Holokaustu, kładąc nacisk na wymiar przeżyć i traum, którym zakończenie działań wojennych nie położyło kresu. Artystka traktuje dziecięce cierpienie jako stały element historii świata kreowanego przez dorosłych. Prezentowane dzieła nierozerwalnie złączone są z tematyką II wojny światowej, ale ich wymowa jest uniwersalna: stawiają stale aktualne pytania o wymiar pamięci, postpamięci i zagrożeń, jakie niesie obojętność.

Artystka łącząc w swoim warsztacie techniki rysunku i akwareli, obiekty ready-made, instalacje site-specific, wydruki cyfrowe na tkaninach i zdjęcia archiwalne, tworzy intymne medium do kontaktu z odbiorcą jej sztuki, zachęcające do osobistej refleksji nad historią i teraźniejszością.
Prowadzenie: Justyna Morawska (Muzeum KL Plaszow), jęz. polski

Czas trwania: 1 godz.
Miejsce: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Koszt udziału w wydarzeniu wynosi 15 zł od osoby. Bilety do nabycia w Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60; info@muzeumkrakowa.pl
Udział zalecany jest dla osób powyżej 14. roku życia.

Wystawa organizowana we współpracy z Muzeum KL Plaszow

 

 

 

ODKRYWAMY PRL-OWSKIE MIESZKANIE!
 SPOTKANIE EDUKACYJNE / WARSZTATY Z ELEMENTAMI AUDIODESKRYPCJI I POMOCAMI DOTYKOWYMI

 

16 listopada (środa), godz. 16:30
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spotkanie edukacyjne / warsztaty z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi.

Wyobraźmy sobie, że znaleźliśmy się w PRL-owskim mieszkaniu, którego od lat nikt nie używał i które przetrwało do dziś w nienaruszonym stanie. Jakie sekrety może skrywać? Na jakie rzeczy możemy w nim natrafić? Podczas spotkania poznamy wiele przedmiotów i sprzętów pochodzących z okresu PRL-u. Przekonamy się, które z nich są znane i używane do dzisiaj, a które odeszły już do lamusa. W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na spotkanie w Nowej Hucie!
Osoba prowadząca: Agata Klimek- Zdeb / asysta: Elżbieta Lang, Katarzyna Bury

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością wzroku.
Limit miejsc: 10 osób – wymagana wcześniejsza rezerwacja.
Udział bezpłatny
Informacje i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437;
Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

 

 

NA RATUNEK KRZYSZTOFOROM. Z DZIEJÓW WALK Z BURZYMURKAMI
– ​​​​​​WYKŁAD

 

16 listopada (środa), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład w ramach cyklu „Krzysztoforskie reminiscencje”.

Burzymurkowie
Od końca XVIII w. w krakowskim społeczeństwie, w tym wśród ważnych decydentów, pojawiła się grupa, do której przylgnęła nazwa burzymurków. Postulowali oni wyburzanie starych budowli, nie zważając na ich historię i znaczenie dla pozostałych mieszkańców Krakowa. W swych działaniach powoływali się na konieczność modernizacji miasta. Na początku XX w. na celowniku zwolenników modernizacji znalazł się również pałac Pod Krzysztofory. Aby uzyskać zgodę na wyburzenie budynku, Gustaw Gerson Bazes zamówił u niemieckich architektów ekspertyzę, która zdecydowanie na wyrost uznawała stan murów pałacu za katastrofalny. Muzeum Krakowa zaprasza na spotkanie, na którym będzie można przekonać się, jak energiczna akcja społeczna ówczesnych krakowian doprowadziła do ocalenia gmachu, który do dziś stanowi ważny element panoramy Rynku Głównego i jest siedzibą Muzeum Krakowa.
Osoba prowadząca: Kamil Stasiak

Limit osób: 100
Wstęp bezpłatny
Bez rezerwacji

Krzysztoforskie reminiscencje to cykl wykładów przybliżających dzieje i dziedzictwo kulturowe Pałacu Krzysztofory.

SPOŁECZNOŚĆ ŻYDOWSKA PODGÓRZA DO 1939
– ​​​​​​SEMINARIUM POPULARNO – NAUKOWE

 

16 listopada (środa), godz. 17:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na IV odsłonę podgórskiego seminarium popularyzatorsko-naukowego.

W tym roku przyglądniemy się różnym aspektom historii podgórskich Żydów, niejako w zapowiedzi kolejnej wystawy czasowej, która będzie gościć w naszym Muzeum.
Społeczność żydowska Podgórza do 1939 będzie okazją do wysłuchania referatów badaczy związanych z takimi instytucjami, jak Archiwum Narodowe w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie oraz Muzeum Krakowa.
Przed nami niezwykle ciekawe środowe popołudnie!

 

 

Program podgórskiego seminarium popularno-naukowego 2022

„Społeczność Żydowska w Podgórzu do roku 1939”
16 listopada 2022 r.

17.00 – otwarcie konferencji

  • słowo wstępne Dyr. Salwiński
  • Piotr Figiela „O wystawie czasowej >>Zanim wyrosły mury…<<”
  • dr Kamila Follprecht „Obywatele i przynależni – żydowscy mieszkańcy miasta Podgórza (1784-1915)”
  • przerwa kawowa
  • dr Przemysław Zarubin „Libana fabryka pod nadzorem przemysłowym”
  • dr Katarzyna Moskal „Adres >>Maurycy Baruch<< w Podgórzu”
  • prof. Łukasz Sroka „Żydzi w Krakowie, Żydzi w Podgórzu, jedna pamięć, dwie pamięci, czy brak pamięci?”
  • dyskusja

19.55-20.00 – podsumowanie i zamknięcie konferencji

 

 

WOKÓŁ WYSTAW CZASOWYCH
– „PLAC CENTRALNY. W POSZUKIWANIU CENTRUM”

 

17 listopada (czwartek) godz. 17:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Krakowa zaprasza Nauczycielki i Nauczycieli na wydarzenie w ramach Akademii Dydaktycznej.

Głównym bohaterem ekspozycji w dawnym kinie Światowid jest plac Centralny i jego postrzeganie przez samych nowohucian. Plac Centralny, w opiniach wielu z nich stanowi centrum Nowej Huty i to właśnie pytanie o jego „centralność” stanowi istotny cel projektu. Prezentowane na ekspozycji archiwalne fotografie, obrazy i rysunki stanowić będą podstawę do poznania zarówno dawnych, jak i współczesnych mikroopowieści dotyczących dzielnicy, które silnie zaakcentują problematykę życia codziennego, tożsamość jego mieszkańców i ich aktywności.

Akademia Dydaktyczna – semestr jesienny 2022/23 – Kolekcje i przestrzenie opowieści

Najbliższy semestr Akademii Dydaktycznej poświęcimy prezentacji wybranych muzealnych kolekcji (broń, rzemiosło artystyczne, kolekcja przedmiotów z czasów PRL–u) z nieoczywistej perspektywy, nie tyle stricte edukacyjnej, co narracyjnej, traktując je jako bohatera opowieści w ramach metody storytellingu.

Celem cyklu spotkań w semestrze jesiennym 2022/2023 będzie przybliżenie strategii angażowania uwagi słuchacza i metod tworzenia opowieści na kanwie artefaktów ilustrujących dziedzictwo miejskie. Zaproponowane przez Muzeum Krakowa spotkania, które częściowo odbywać się będą zdalnie, pozwolą poznać strategie angażowania uwagi słuchacza w edukacji formalnej, jak i nieformalnej („nauka przez praktykę”). Mamy nadzieję, że zainspirują do ich codziennego stosowania w pracy dydaktycznej.

Roland Barthes dostrzegł, że tworzenie i opowiadanie historii występuje niemal od samego początku ludzkości i dotyczy wszystkich społeczności. Każda kultura ma swoje opowieści, które wykorzystuje jako formę rozrywki, element edukacji czy też sposób przekazywania określonych idei. Opowieści umacniają ponadto pamięć o przeszłości i kreują poczucie tożsamości danej wspólnoty.

Zatem, jak stwierdzał Peter L. Berger, nasze życie zakorzenione jest w narracjach. Współczesne muzea, które zakładają stały dialog z publicznością i wsłuchiwanie się w nowe zdobycze humanistyki, starają się dostrzegać zjawisko zwrotu ku opowieściom (zwrotu narracyjnego). Opowiadanie historii staje się znaczącym społeczno–kulturowym działaniem polegającym nie tylko na dzieleniu się narracjami, ale i improwizacją, dramą czy budowaniem napięcia. Przestrzeń ekspozycji może stać się idealnym miejscem do tego procesu dzięki możliwości wykorzystywania elementów kolekcji muzealnej. Muzealia wspierają bowiem publiczność w zrozumieniu przeszłości, ale i pozwalają – w procesie snucia opowieści – na zanurzenie się we własnych doświadczenia.

Wydarzenie na żywo
Osoba prowadząca: Piotr Kapusta

Wydarzenie w ramach BLOKU ZAJĘĆ STACJONARNYCH – Wokół wystaw czasowych – ekspozycja – źródło opowieści
Spotkania odbywają się na ekspozycjach w oddziałach Muzeum Krakowa

Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Uczestnicy szkolenia otrzymują certyfikaty uczestnictwa.

Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji: edukacja@muzeumkrakowa.pl

 

 

W CZERNI JEJ DO TWARZY… CZYLI O MODZIE ŻAŁOBNEJ
 WYKŁAD ONLINE

 

17 listopada (czwartek), godz. 17:00
Wydarzenie online – profil Kamienicy Hipolitów na Facebooku

Kamienica Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład online.

Dama wiedziała, że zawsze należy wyglądać dobrze – to znaczy elegancko, w sposób odpowiadający statusowi społecznemu i okazji. Nawet okres żałoby nie był wyjątkiem od tej reguły, a wręcz przeciwnie – strój także był środkiem wyrazu. Tym bardziej na ziemiach polskich pod zaborami, gdzie nieudane powstania niosły za sobą żałobę narodową, odciskającą swoje piętno na niemal każdym aspekcie życia.

W trakcie wykładu nasza prelegentka, Karolina Żebrowska, opowie o modzie żałobnej – a może pogrzebowej – i dodatkach, które stanowiły memorabilia po najbliższych zmarłych, a które dzisiaj mogą nam się wydawać co najmniej groteskowe.

Karolina Żebrowska – blogerka i youtuberka zajmująca się historią mody oraz historią obyczajowości.

KAŻDA OFIARA MA IMIĘ
– WYKŁAD ONLINE

 

17 listopada (czwartek), godz. 18:00
Wykład online na profilu Apteki Pod Orłem na Facebooku

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza do wspólnego upamiętnienia 80. rocznicy deportacji krakowskich Żydów.

Osoba prowadząca: Ewa Koper (Muzeum Pamięci w Bełżcu)

 

 

OSADZANIE CHOCHOŁA 2022

 

19 listopada (sobota)
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na święto oddziału!

Program wydarzenia:

  • Korowód weselny
  • Osadzanie Chochoła
  • Wesele w Rydlówce – oprowadzanie performatywne

Korowód weselny

19 listopada (sobota), godz. 10:30
Miejsce zbiórki: skrzyżowanie ulic Pod Strzechą z ulicą Stanisława Witkiewicza (niedaleko kościoła św. Antoniego)

W listopadzie 1900 roku odbyło się najsłynniejsze polskie wesele. W rocznicę tego wydarzenia zapraszamy do wspólnego przejścia w weselnym korowodzie. Barwny orszak, poprowadzą drużbowie z Teatru Złoty Róg, rozbrzmi muzyka i śpiewy. Korowód weselny wyruszy ze skrzyżowania ulicy Pod Strzechą z ulicą Stanisława Witkiewicza (niedaleko Kościoła Św. Antoniego) i przejdzie przez Bronowice w kierunku Rydlówki. W trakcie korowodu nie zabraknie ludowych przyśpiewek i scenek prezentujących dawne weselne obyczaje.
Zachęcamy wszystkich do przybycia w strojach krakowskich lub w strojach nawiązujących do ludowych wzorów. Sprawmy by w tym dniu Bronowice na powrót stały się piękną młodopolską wsią.

Udział bezpłatny.
Brak konieczności rezerwacji.

Osadzanie Chochoł

19 listopada (sobota), godz. 12:30
Miejsce wydarzenia: Rydlówka

Osadzanie Chochoła to niezwykłe bronowickie święto. Ta tradycja ma już przeszło pół wieku i trudno już sobie wyobrazić jesień w Bronowicach bez uroczystego okrywania krzewu róży snopkiem słomy. Chochoł przyjdzie na wesele i w tym roku. Przygrywać mu będzie ludowa muzyka, a dzieci z pobliskich szkół zaprezentują specjalnie na tę uroczystość przygotowany program artystyczny. Uczcimy kolejną rocznicę słynnego wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny bez którego nie powstałoby  jeden z najważniejszych dramatów Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”.

Zachęcamy wszystkich do przybycia w strojach krakowskich lub w strojach nawiązujących do ludowych wzorów. Sprawmy by w tym dniu Bronowice na powrót stały się piękną młodopolską wsią.

Udział bezpłatny.
Brak konieczności rezerwacji.

Wesele w Rydlówce – oprowadzanie performatywne

19 listopada (sobota)
Miejsce wydarzenia: Rydlówka
Tego wyjątkowego wieczoru wnętrze Rydlówki na powrót wypełnią weselni goście i zjawy z dramatu Stanisława Wyspiańskiego. To jedyna tak okazja w roku, by zwiedzić Rydlówkę w towarzyskie Panny Młodej czy Stańczyka, porozmawiać z Czepcem o polityce czy zatańczyć krakowiaka z Zosią i Haneczką.
Osoba prowadząca: Pracownicy i wolontariusze Rydlówki

Na oprowadzanie zapraszamy w godzinach:

  • 15:00
  • 15:30
  • 16:00
  • 16:30
  • 17:00
  • 17:30

Oprowadzanie w cenie biletu wstępu (14 zł normalny/ 10zł ulgowy)

Limit osób: 20 osób – jedno oprowadzanie
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Miejsce zakupu biletów: W kasie oddziału na podstawie listy rezerwacji z Centrum Obsługi Zwiedzających.
*W razie dostępnych miejsc, możliwość zwiedzania bez rezerwacji.

 

 

LEGENDY ZAKLĘTE W ŚWIETLE I CIENIU

 

19 listopada (sobota), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty dla rodzin z dziećmi.

19 listopada zapraszamy na warsztaty dla rodzin z dziećmi „Legendy zaklęte w świetle i cieniu”.
Czy wiecie, że z Pałacem Krzysztofory związana jest m.in. legenda o zamieszkującym pałacowe piwnice kogucie? W legendzie pojawiają się m.in. postacie właścicielki pałacu, kucharki, a nawet samego … diabła! W opowieści tej mogą pojawić się także inne postacie, które sami wymyślimy, więc nie do końca wiadomo, jak zakończy się nasza opowieść. Zapraszamy na rodzinne warsztaty, podczas których sami przygotujemy figurki aby następnie wykorzystać je w przedstawieniu teatru cieni. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Warsztaty poprowadzi Teatr Otwarty
Miejsce: Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Legendy zaklęte w świetle i cieniu
Legendy zaklęte w świetle i cieniu to cykl warsztatów dla rodzin z dziećmi w wieku 7-9 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. Podczas warsztatów uczestnicy przygotowują postacie i scenografię związane z daną legendą. Następnie, z wykorzystaniem teatru cieni, przedstawiają opowieść, samodzielnie animując postacie. Warsztaty odbywają się w soboty w Sali Miedzianej pałacu Krzysztofory.

Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 7-9 lat
Limit osób: 30 (łącznie: dzieci wraz z rodzicami)
Cena: 15 zł od dziecka
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

WŁOSKI RENESANS W KRAKOWSKIM WYDANIU

 

19 listopada (sobota), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory

Zapraszamy na spacer w ramach programu edukacyjnego Akademii Kraków.

Temat przewodni: Stylowy Kraków

W drugim półroczu 2022 r. zapraszamy na kolejny cykl spacerów w ramach programu Akademia Kraków. Tym razem spacery odbędą się w „dobrym stylu”, ponieważ przyglądać się będziemy architekturze Krakowa. Spacery poprowadzą uczestników śladami gotyku, renesansu, baroku, dwudziestolecia międzywojennego i architektury powojennej. Pozwolą nie tylko na nowo odkryć uroki krakowskich budowli, ale też poznać krakowską specyfikę każdego ze stylów.

Sztuka i kultura renesansu w Krakowie najsilniej rozwinęły się  w kręgu mecenatu królewskiego. Dwór monarszy, otwarty na wpływy zachodnioeuropejskie, podążał za prądami artystycznymi nowej epoki powoli nadając zamkowi królewskiemu nowy kształt. Wpływom sztuki włoskiej zaczęły ulegać również architektura mieszczańska. Choć inspirowano się projektami znanych włoskich budowli, interpretowano je w duchu lokalnej architektury, pozwalając rozwinąć się krakowskiemu renesansowi. Podczas spaceru przyjrzymy się detalom renesansowych kamienic na Rynku Głównym oraz w bocznym uliczkach; omówimy sylwetki najsłynniejszych włoskich architektów działających w Krakowie w XVI wieku, a także opowiemy historię renesansowego Wawelu.
Prowadzenie: Joanna Świtała (licencjonowana przewodniczka po Krakowie)

Zakup biletów online: KUP BILET

Cena spacerów: 15 zł

 

 

XIX-WIECZNY MAKE UP
– WARSZTATY POŚWIĘCONE CHARAKTERYZACJI

 

19 listopada (sobota), godz. 11:00
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Dom pod Krzyżem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie „Maszyneria teatru”.

Podczas warsztatów skupimy się na pracy teatralnego charakteryzatora sięgając do początków tworzenia się tego zawodu. Zdradzimy garderobiane sekrety gwiazd i opowiemy o sposobach kształtowania scenicznego wizerunku. Podczas warsztatów zgłębimy zarówno historyczne, jak i współczesne techniki charakteryzacji teatralnej.
Osoba prowadząca: Joanna Cieślik

Limit osób: 15
Wstęp w ramach biletu wstępu na wystawę; 14 zł bilet normalny; 10 zł bilet ulgowy

Możliwość zakupu biletów: kasa w Domu pod Krzyżem

Konieczność rezerwacji: Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

KRAKÓW W CZASIE OKUPACJI 1939–1945
– 
OPROWADZANIE KURATORSKIE Z TŁUMACZENIEM NA POLSKI JĘZYK MIGOWY PJM

 

19 listopada (sobota), godz. 16:30
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na tematyczne oprowadzanie kuratorskie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM.

W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na tematyczne oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej w Fabryce „Emalia” Oskara Schindlera.  Wystawa „Kraków – czas okupacji 1939–1945” mieści się w dawnym budynku administracyjnym Fabryki „Emalia” na terenie przemysłowego Podgórza. To opowieść o Krakowie oraz losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej. To też historia Niemców, którzy w 1939 roku brutalnie przerwali wielowiekową historię wielokulturowego miasta. Na scenograficznej wystawie wielka historia II wojny światowej krzyżuje się z życiem codziennym miasta , a życie prywatne jego mieszkańców – z tragedią, która dotknęła cały świat.
Osoba prowadząca: Wojciech Górny (tłumaczenie PJM- Jakub Studziński)

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych Głuchych.
Limit miejsc: 15 osób – wymagana wcześniejsza rezerwacja.
Udział bezpłatny
Informacje i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437;
Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

 

 

KL PLASZOW DZIECIĘCYMI OCZAMI
– SPACER EDUKACYJNY

 

20 listopada (niedziela), godz.12:00
Muzeum KL Plaszow

Muzeum KL Plaszow zaprasza na spacer edukacyjny po terenie miejsca pamięci.

Muzeum KL Plaszow zaprasza na spacer po terenie miejsca pamięci, który towarzyszy wystawie dzieł Vardy Getzow pt. „Przed obliczem gwiazd Twych białych”. Impulsem do powstania prac artystki był los dzieci w czasie Zagłady. Artystka operując technikami sztuki współczesnej – kolażem, rysunkiem, opracowaniem tekstyliów i nowoczesnymi technikami cyfrowymi – stawia figurę dziecka w centrum swoich prac i narracji. Podczas spaceru uczestnicy poznają losy dzieci żydowskich przebywających w KL Plaszow. Po likwidacji getta w marcu 1943 roku  w obozie przebywały także dzieci nielegalnie przemycone przez rodziców. Podejmowały one prace przekraczające ich możliwości – pracowały w warsztatach: szczotkarniach, papierniach, szwalniach i drukarniach. Większość z nich nie doczekała końca wojny.
Uczestnicy spaceru poznają relacje garstki ocalałych, którzy jako dzieci przetrwali pobyt w getcie i obozach, by po latach swoimi wspomnieniami świadczyć o czasach II wojny światowej.
Prowadzenie: Justyna Morawska (Muzeum KL Plaszow), jęz. polski

W przypadku złych warunków pogodowych spacer zostanie zrealizowany w formie wykładu on-line na platformie Zoom.

Udział w spacerze jest możliwy po wcześniejszej rezerwacji i zakupie biletu, dokonanych przez stronę Muzeum KL Plaszow lub Centrum Obsługi Zwiedzających (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35) 12 426 50 60; info@muzeumkrakowa.pl

Koszt udziału w spacerze wynosi 15 zł od osoby.
Udział zalecany jest dla osób powyżej 14. roku życia.
Czas trwania: 2 godz.
Miejsce: Miejsce Pamięci KL Plaszow

Wydarzenie organizowane przez:


Muzeum KL Plaszow

 

 

DZIEŃ OTWARTY MUZEÓW KRAKOWSKICH 2022

 

20 listopada (niedziela)

Muzeum Krakowa zaprasza do swoich oddziałów na Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich 2022.

Program wydarzenia w Muzeum Krakowa:

Pałac Krzysztofory

  • godz. 11.00 – Księgi Krzysztoforskie: Bitwa krakowskich czarnoksiężników. Pan Twardowski vs. Krzysztofor Wielki

Zapraszamy na kolejne przedstawienie dla dzieci w ramach cyklu Księgi Krzysztoforskie. Tym razem weźmiemy udział w pojedynku dwóch krakowskich czarnoksiężników, Pana Twardowskiego oraz Krzysztofora Wielkiego. Na czwartkowy obiad do Pałacu Krzysztofory przybywa Pan Twardowski. Pojawia się tu na zaproszenie Krzysztofora Wielkiego. Daniem głównym ma być rosół z koguta, który przyrządza kucharka Maryśka. Podczas spotkania dochodzi jednak do awantury – jak to zwykle między czarnoksiężnikami bywa, każdy z nich chce udowodnić swoją wyższość nad drugim. Uczestnicząca w przedstawieniu publiczność zostanie podzielona na dwie drużyny, którym przewodzić będą czarnoksiężnicy. Podczas zmagań, nie tylko sportowych, będą ćwiczyć m.in. rzut kamieniem filozoficznym… na Księżyc. Co z tych zmagań wyniknie, dowiemy się w trakcie przedstawienia.

Księgi Krzysztoforskie to cykl spektakli dla dzieci w wieku 3–9 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. W przedstawieniach pojawiają się m.in. Pan Twardowski, Smok Wawelski, szewc Skuba, Lajkonik, a także inni bohaterowie znani z legend Krakowa. Przedstawienia realizowanie są przez Teatr Otwarty. Spektakle odbywają się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w niedzielne przedpołudnia.

Prowadzenie: Teatr Otwarty TO
Cena: 15 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp bezpłatny)
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

  • godz. 13.00 – Pod dachem Krzysztoforów

Prezentacja wybranych wnętrz – zwykle zamkniętych dla zwiedzających. W trakcie spotkania można będzie zobaczyć m.in. zachowaną polichromię dawnego pałacu, a także niektóre obiekty przechowywane w muzealnej bibliotece, np. dyplom króla Zygmunta III zatwierdzający uposażenie Towarzystwa Strzeleckiego przez Radę Miejską i list Stanisława Wyspiańskiego do wujostwa (Janiny i Kazimierza Stankiewiczów) z 9 maja 1894 roku.

Prowadzenie: dr Walery Bubień

Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

  • godz. 15.00 – Krzysztoforskie przebieranki

Oprowadzanie tematyczne po podziemnej części wystawy stałej Kraków. Od początku, bez końca

Wystawa jest opowieścią o ludziach, mieszkańcach Krakowa, którzy tworzyli i tworzą jego historię. Moda zmieniała się wraz z mijającymi okresami historycznymi, co współcześni mieszkańcy będą mogli zobaczyć podczas tematycznego oprowadzania, podczas którego przewodnik wcieli się w niecodzienną rolę… marszałka dworu. Opowie historię miasta z własnego punktu widzenia, a uczestnicy, przebierając się w stroje z epoki, będą również mogli odegrać role w tym osobliwym spektaklu.

Prowadzenie: Tomasz Karżewicz
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

  • godz. 17.00 – Nasza Karmelicka

Miłośników mikrohistorii zapraszamy na spotkanie z osobami, które poprzez dzieciństwo i młodość, wykonywaną pracę lub zainteresowania naukowe były lub nadal są związane z Piaskiem (dawnymi Garbarami).

W rozmowie wezmą udział:

Leszek Grabowski – fotograf, autor wspomnień, m.in. Obrazu Krakowa lat 60. we wspomnieniach z dzieciństwa

dr Szymon Sułecki – archiwista, opiekun muzeum Klasztoru OO. Karmelitów w Krakowie na Piasku

dr Walery Bubień – historyk, muzealnik, autor spacerownika Wokół ulicy Karmelickiej (Muzeum Krakowa)

Prowadzenie: Ryszard Kozik (Muzeum Krakowa)
Miejsce: Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory
Wstęp wolny

Wieża Ratuszowa

  • godz. 12.00 i 14.00 – Z niecodzienną wizytą u Bolesława

Zapraszamy na wyjątkowe zwiedzanie Wieży Ratuszowej, podczas którego poznamy tajemnice związane z tym miejscem. Dowiemy się m.in. za co ścięty został kat krakowski Antoni Strzelbicki, kto gościł w znajdującej się pod ratuszem piwnicy Świdnickiej oraz czym skutkowało uderzenie pioruna w wieżę w II poł. XVII w. Podczas zwiedzania udamy się także pod hełm Wieży Ratuszowej, gdzie zobaczymy niedostępne na co dzień dzwony.

Prowadzenie: Justyna Kasińska
Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

Rynek Podziemny

  • godz. 11.00 i 16.00 – Oprowadzanie po wystawie stałej Śladem europejskiej tożsamości Krakowa

Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

  • godz. 12.00–15.00 – Pasja sprzed wieków – spotkanie z grupą rekonstrukcyjną Wotczina Raróg

Wotczina Raróg to działająca od 18 lat krakowska drużyna rekonstrukcji historycznej specjalizująca się w odtwarzaniu epoki wczesnego średniowiecza (IX–XI wiek). Na ekspozycji w Rynku Podziemnym rzemieślnicy przybliżą zwiedzającym tajniki snycerstwa, kaletnictwa oraz tworzenia odzieży metodami sprzed ponad tysiąca lat. Będzie można poznać stosowane wówczas techniki, zobaczyć narzędzia i wyroby oraz, oczywiście, spotkać się i porozmawiać z pasjonatami dawnego rzemiosła.

Wstęp w cenie biletu na wystawę (1 zł)

Celestat

  • godz. 11.00 – Od lokacji do fortyfikacji czyli jak w Krakowie mury budowano

Warsztaty dla dzieci w wieku 5–9 lat
Uczestnicy poznają krótką historię lokacji Krakowa, która zapoczątkowała proces budowy miejskich fortyfikacji, a także funkcję i lokalizację najważniejszych średniowiecznych budowli. Następnie wcielą się w rolę budowniczych i na podstawie historycznych ilustracji wzniosą z klocków średniowieczne miasto na wielkoformatowej mapie Krakowa.

Prowadzenie: Michał Szczerba
Cena: 15 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp bezpłatny)
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

  • godz. 12:30 – Brackie ABC

Zapraszamy do Celestatu, neogotyckiego, XIX-wiecznego pałacyku usytuowanego w centrum Krakowa będącego historyczną siedzibą Krakowskiego Towarzystwa Strzeleckiego zwanego potocznie Bractwem Kurkowym. W czasie spotkania przedstawiciele tej najstarszej krakowskiej organizacji strzeleckiej opowiedzą o tym, czym przed wiekami i obecnie trudniło się Bractwo. Zaprezentują również tradycyjny strój polski, z którym zwykle są kojarzeni. Opowiedzą o jego pochodzeniu i poszczególnych elementach. Uczestnicy spotkania będą mogli również przymierzyć brackie stroje. Spotkanie odbędzie się w przestrzeni wystawy (poświęconej miejskiej obronności), którą będzie można zwiedzić wraz z pracownikiem muzeum.

Wstęp w cenie biletu na wystawę (1 zł)

Dodatkowo przez cały dzień oddziale prezentowana będzie wystawa prac uczniów krakowskiej Szkoły Podstawowej nr 38 im. Bractwa Kurkowego, uczestniczących w konkursie Barwna Historia Bractwa Kurkowego.

Kamienica Hipolitów

  • godz. 10.00–14.00 – Forum kolekcjonerskie

Masz w domu ciekawe pamiątki, kolekcjonujesz ciekawe przedmioty? Zapraszamy do Kamienicy Hipolitów! Podziel się z nami swoją wiedzą, opowiedz nam, jak rozpoczęła się Twoja przygoda z kolekcjonerstwem. Pochwal się tym, co dla ciebie cenne. Tym, co sprawia Ci radość i napawa Cię dumą. W Pokoju Kolekcjonera zorganizowane zostanie spotkanie, w czasie którego pracownicy Muzeum Krakowa spotkają się z kolekcjonerami. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń, budowania wiedzy o tworzeniu kolekcji. Nasi eksperci pomogą Wam w określeniu wartości waszych przedmiotów oraz doradzą, jak je naprawić lub do kogo udać się w celu otrzymania dokładniejszej wiedzy eksperckiej.

Wstęp w cenie biletu na wystawę (1 zł)

  • godz. 14.00 – Oprowadzanie po wystawie Dom mieszczański

Cena: 15 zł
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

Ulica Pomorska

  • godz. 15.00 – Wrzesień 1939 r. i początek konspiracji w Krakowie oczami polskich lotników

Spotkanie z działaczem Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Andrzejem Chytkowskim.

W czasie spotkania Andrzej Chytkowski, członek zarządu Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, opowie o zmaganiach bojowych pilotów 2. Pułku Lotniczego w Krakowie. W okresie międzywojennym był on bardzo ważną jednostką Wojska Polskiego związaną od początku z krakowskim lotniskiem Rakowice. Od pierwszych dni września 1939 r. jego piloci walczyli z Niemcami w ramach Armii Kraków, a także w obronie Warszawy. Ich zachowane wspomnienia tworzą żywą i dramatyczną historię zmagań w nierównej walce z Luftwaffe. Podczas okupacji część osób związana z krakowskim lotnictwem aktywnie włączyła się w działalność konspiracyjną, będąc – ze względu na swoje doświadczenie zawodowe – bardzo ważną jej częścią.

Wstęp wolny

Apteka pod Orłem

  • godz. 10.00–15.00

W przestrzeni wystawy stałej, we wnętrzu apteki Tadusza Pankiewicza, zaprezentuje swoją działalność żydowskie stowarzyszenie FestivALT działające na przecięciu sztuki i aktywizmu, podejmujące tematy związane ze społecznością żydowską w Polsce. Stowarzyszenie skupia wokół siebie międzynarodową grupę artystów i działaczy społecznych, a swoje projekty realizuje głównie w Krakowie.

Wstęp w cenie biletu na wystawę (1 zł)

  • godz. 12.00–17.00 – Co czytano podczas okupacji?

Podczas spotkania pracownicy Muzeum Krakowa zaprezentują wybrane zbiory związane z literaturą i prasą okresu okupacji. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z najważniejszymi tytułami i najciekawszymi książkami, ze szczególnym uwzględnieniem Gazety Żydowskiej wydawanej w gettach.

Wstęp w cenie biletu na wystawę (1 zł)

Fabryka Emalia Oskara Schindlera

  • godz. 10.00–18.00 – Wojenne portrety krakowian – wystawa partycypacyjna

Zapraszamy do stworzenia wspólnej wystawy partycypacyjnej w Fabryce Emalia Oskara Schindlera! Z przyniesionych w ciągu dnia do muzeum kopii zdjęć i rodzinnych dokumentów z czasów niemieckiej okupacji zaaranżujemy razem wystawę. Będzie ona przypominać historie znanych i mniej znanych mieszkanek i mieszkańców naszego miasta. W przygotowanej przestrzeni, dostępnym dla ogółu publiczności, krakowianie będą mogli zaprezentować swoje prywatne pamiątki z okresu II wojny światowej, a także podzielić się z muzealnikami swoją rodzinną opowieścią.

Wstęp wolny
godz. 16.00 (Sala kinowa) – Żydowscy obywatele Krakowa

Żydowscy obywatele Krakowa to znana seria publikacji Wydawnictwa EMG, która w popularnej formie notesów do czytania opowiada o przedwojennym życiu społeczności żydowskiej w Krakowie, a przede wszystkim przypomina o mieszkańcach miasta, którzy wnieśli istotny wkład w jego rozwój. W trakcie rozmowy poruszony zostanie temat dziedzictwa krakowskich Żydów, współczesnych stereotypów w relacjach polsko-żydowskich oraz planów wydawniczych na przyszłość.

W rozmowie udział wezmą:

Barbara Sadurska (prawniczka, pisarka, laureatka Nagrody Kraków Miasto Literatury Unesco i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza)

Ewa Mańkowska-Grin (malarka, pisarka i właścicielka Wydawnictwa EMG, pomysłodawczyni ogólnopolskich festiwali literackich)

Wstęp wolny

Stara Synagoga

Gmach Starej Synagogi w czasie Dnia Otwartego Muzeów zostanie oddany we władanie organizacji Beit Kraków działającej w nurcie judaizmu reformowanego z rabin Tanyą Segal na czele. Proponowane spotkania dotyczyć będą kwestii związanych życiem kulturalnym współczesnych Żydów krakowskich oraz problemami odnoszącymi się do ich dziedzictwa. Podejmiemy tematy związane ze spektaklami w Teatrze Żydowskim na Kazimierzu oraz dotyczące tego, jak nie należy zagospodarowywać budynków po synagogach. Wszystko to zostanie zakończone performancem w reżyserii rabin, która realizuje się jako reżyser teatralny.

  • godz. 11:00 – Zrób własną chanukiję!

warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6-10 lat

Czym jest chanukija i kiedy się jej używa? Jaka jest jej symbolika? Podczas warsztatów wyjaśnimy czym jest Chanuka, jakie zwyczaje są kultywowane w czasie święta oraz jakie potrawy można w tym czasie zjeść. Wykonamy również własne chanukije, które następnie zostaną wystawione w Starej Synagodze i przedstawione zwiedzającym na czas poprzedzający święto Chanuki.

Cena: 15 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

  • godz. 13:00 – Od pobożności do hulanki. Dzieje synagogi Chewra Thilim w Krakowie

W trakcie wykładu uczestnicy poznają zawiłą historię domu modlitwy Bractwa Psalmowego, która rozpoczyna się w XIX wieku, a także inne funkcje budynku na rogu ul. Meiselsa i Bożego Ciała. Referat będzie zaproszeniem do dyskusji dotyczącej, zgodnego z tradycją żydowską, sposobu wykorzystywania budynków, które straciły swoją pierwotną funkcję sakralną.









PLACES WORTH YOUR TIME