Muzealne aktualności 15 lipca – 21 lipca
Wydarzenia w ramach akcji Lato w Mieście – Duże i małe w Krakowie wspaniałe!
16 lipca (wtorek), godz. 11.00
Polowanie na symbole małe i duże. Mizrach dla początkujących
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat
Miejsce: Stara Synagoga, ul. Szeroka 24
Prowadzenie: Karolina Ożóg
Mizrach w kulturze żydowskiej to nic innego jak ozdobne tablice, które zawieszane były w synagogach i domach na ścianie wschodniej. Były malowane, rysowane, wykonywane w formie wycinanek czy haftów. Były też pełne symboliki. Podczas warsztatów poznamy elementy takich tablic, dowiemy się, jak je wykonywano i co mogło się na nich znajdować. Opowiemy o tym, co oznacza lew, a co orzeł. Rozwiążemy też zagadkę, dlaczego niektóre świeczniki mają siedem, a inne dziewięć ramion. Dowiemy się wreszcie, dlaczego drzewo i słońce są ważne w kulturze żydowskiej. Na koniec zajęć każdy uczestnik będzie miał szansę samodzielnie wykonać element mizrach!
17 lipca (środa), godz. 11.00
Wszystkie zwierzątka małe i duże
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat
Miejsce: Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41
Prowadzenie: Maria Lempart
Skąd się wziął Zwierzyniec w Krakowie? Co wspólnego ma Zwierzyniec ze zwierzętami? Czym się różni ZOO od schroniska? To ważne pytania, ale najważniejsze jest to, że wszystkie zwierzątka, małe i duże, są naszymi przyjaciółmi. Chcemy zatem przygotować wspólnie portrety naszych zwierzęcych przyjaciół, używając do tego różnych materiałów, które można znaleźć w domu. Spróbujemy?
Uwaga! Sprzedaż biletów wyłącznie online
18 lipca (czwartek), godz. 10.00
Na tropie melodii Krakowa
Spacer dźwiękowy połączony z warsztatami dla rodzin z dziećmi w wieku 10–13 lat
Miejsce zbiórki: Park im. Wisławy Szymborskiej (ul. Karmelicka 24b)
Prowadzenie: dr Monika Widzicka
Podczas spaceru wytężymy słuch i uruchomimy wyobraźnię, by wytropić dźwięki tworzące melodię Krakowa. Jakie odgłosy towarzyszą nam na co dzień w mieście? A co słyszeli mieszkańcy Krakowa przed stu laty? Które dźwięki trwają mimo upływu lat, a jakie bezpowrotnie zniknęły? Podczas spaceru na uczestników będą czekać zadania dźwiękowe i ćwiczenia z uważnego słuchania. Spacer zakończymy warsztatami z tworzenia mapy dźwiękowej w Domu pod Krzyżem (ul. Szpitalna 21).
Uwaga! Sprzedaż biletów wyłącznie online
19 lipca (piątek), godz. 10.00
Duże i małe skarby Pana Twardowskiego
Oprowadzanie i warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–10 lat
Miejsce: Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337
Prowadzenie: Mikołaj Niedojadło
Mural zdobiący fasadę Thesaurusa stanie się punktem wyjścia do poznania legendy o Panu Twardowskim, a podczas zwiedzania muzealnego skarbca będziemy szukać elementów ukazanych na malowidle. Uczestnicy będą także mogli zobaczyć, w jaki sposób profesjonalnie przechowuje się i zabezpiecza najcenniejsze eksponaty muzealne. Obejrzane przedmioty staną się inspiracją do wykonania prac plastycznych z wyobrażeniem własnych skarbów.
19 lipca (piątek), godz. 12.30
Fakty, mity i legendy. Kraków dla małych i dużych
Oprowadzanie interaktywne dla rodzin z dziećmi w wieku 6–13 lat
Miejsce: Rynek Podziemny, Rynek Główny 1
Prowadzenie: Katarzyna Kucharska, Szymon Jarosiński
Podczas oprowadzania poznamy historię Krakowa od czasów osady przedlokacyjnej aż do późnego średniowiecza. Opowiemy o tym, jakich cennych informacji o życiu codziennym mieszkańców dostarczyły nam artefakty odkryte w trakcie badań archeologicznych na krakowskim Rynku. Staniemy również oko w oko ze Smokiem Wawelskim, poszukamy śladów obecności Tatarów znanych z legendy o hejnaliście oraz zastanowimy się, kim jest postać umieszczona na jednym z denarów króla Władysława Łokietka.
20 lipca (sobota), godz.11.00
Zwierzaki wycinaki
Warsztaty wycinanek dla rodziny z dziećmi wieku od 8 roku życia
Miejsce: Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Prowadzenie: Papieralia
Co można zrobić z kartki papieru? Można coś na niej narysować, można ją poskładać lub.. wyciąć coś wyjątkowego. Zapraszamy na warsztaty podczas których uczestnicy poznają technikę wycinania, zgłębią tajniki tego rzemiosła i oczywiście będą mogli stworzyć swoje własne wyjątkowe zwierzaki – wycinaki. Warsztaty poprowadzi wyjątkowy duet, który z papieru potrafi robić cuda. Pod okiem Bogny Brewczyk i Marii Reguckiej z Papieralii poznacie tajemnice papieru i tworzenia wycinanek.
21 lipca (niedziela), godz. 12.00 – 20:00
Piknik rodzinny z legionistami
Spotkanie dla rodzin z dziećmi
Miejsce: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28
Prowadzenie: Tomasz Jamróz-Piłsudski
Zapraszamy na wyjątkowy piknik rodzinny do Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego!
Tego dnia wnętrze Fortu Jugowice 52a wypełni się żołnierzami i damami z początków XX wieku, którzy zaprezentują swoje stroje oraz opowiedzą, jak wyglądało życie w dawnym Krakowie. Punkt werbunkowy, w którym zobaczycie wojskowy ekwipunek i broń pozwoli Wam poczuć się jak prawdziwi legioniści. Dla najmłodszych uczestników przygotowaliśmy atrakcje w postaci dmuchańców i waty cukrowej. Nieco starsze dzieci i młodzież zapraszamy na lekcję historii, na której dowiedzą się czym były Legiony Polskie i jaki był ich udział w I Wojnie Światowej. W kręgu ogniskowym poznacie metody układania stosu i rozpalania ogniska oraz zjecie samodzielnie upieczone podpłomyki. Na wygłodniałych piknikowiczów czekać będzie także wojskowa grochówka.
12.00 – Otwarcie pikniku
12.15 – 18.00 Punkt werbunkowy czyli pierwsze chwile w Legionach.
Prezentacja ekwipunku i broni
od 13.30 – Legionowy posiłek – grochówka
14.00 – 18.00 Dmuchańce i wata cukrowa
14.00 – Oprowadzanie po wystawie “Harcerskie ścieżki”. Liczba miejsc ograniczona.
Konieczna rezerwacja: (12) 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl
15.15 – Oprowadzanie po wystawie “Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca”.
Liczba miejsc ograniczona. Konieczna rezerwacja: (12) 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl
16.00 – Lekcje historii o Polakach w I wojnie światowej i ich udziale w tworzeniu Legionów
18.00 – 19.00 Pokazy Taktyczne i Walki – “Jak ożywić historię”
od 18.00 – Ognisko i nauka pieczenia podpłomyków
Wstęp wolny!
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Czas trwania zajęć wynosi średnio od jednej do półtorej godziny.
Udział w wydarzeniach realizowanych w ramach programu Lato w Mieście jest odpłatny.
Bilety:
dzieci i młodzież (do lat 18): 20 zł
bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 20 zł
posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki
wstęp na wydarzenie Piknik rodzinny z legionistami jest wolny
Bilety można zakupić online poprzez stronę https://bilety.mhk.pl, w kasach muzealnych oddziałów realizujących zajęcia oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających.
Informacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail:info@muzeumkrakowa.pl
Otwarcie depozytu pamięci – „Józef Kałuża piłkarz”
16 lipca (wtorek), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Stowarzyszenie Cracovia Oldschool zaprasza na otwarcie wystawy w depozycie pamięci w Muzeum Podgórza, poświęconej Józefowi Kałuży – podgórzaninowi, najsłynniejszemu piłkarzowi Cracovii i legendzie polskiej piłki nożnej.
Udział bezpłatny.
Wyprawa do górnej kredy
18 lipca (czwartek), godz. 10:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Wyprawa do górnej kredy to unikalna okazja do podróży w czasie. Wystartujemy ze stacji „Przełom XIX i XX wieku”, by udać się w stronę przystanku „ IX wiek”, przy okazji zahaczając o średniowiecze, by na koniec w błyskawicznym tempie znaleźć się w mezozoiku. A tu skorzystać z jego ciepłego, wilgotnego klimatu tak sprzyjającego rozwojowi morskich ślimaków, małż i jeżowców.
Osoba prowadząca: Iwona Wernikowska
Spacer finansowany z budżetu Rady Dzielnicy XIII
W zaciszu domostwa Rydlów – oprowadzanie po wystawie stałej– Muzeum od kołyski
18 lipca (czwartek), godz. 10:30
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Zapraszamy na oprowadzanie.
„Bywają na świecie muzea związane z jednym twórcą czy nawet jednym dziełem. Ale dworek Rydlówka to coś więcej niż miejsce, gdzie rozegrała się akcja Wesela Wyspiańskiego. To jest przede wszystkim miejsce narodowego dramatu” – Maria Rydlowa.
Ideą twórców wystawy w Rydlówce było utrzymanie charakteru miejsca – świadka wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny opisanego w dramacie Stanisława Wyspiańskiego. Rydlówka jest miejscem, w którym łączą się młodopolska sztuka, malarstwo, literatura, dramat i teatr. Dlatego w przestrzeni wystawy nie zabrakło dzieł młodopolskich malarzy: L. de Laveaux, W. Tetmajera, J. Stanisławskiego, S. i J. Czajkowskich. Zobaczyć tu możemy ponadto Izbę – scenę odtworzoną na podstawie opisu Stanisława Wyspiańskiego w didaskaliach do Wesela. Tu, obok krakowskiej skrzyni, stoi biurko zawalone papierami, a na ścianach wiszą nie tylko święte obrazki, ale szable i flinty. Zapraszamy Rodziców i Opiekunów wraz z maluszkami na oprowadzanie po tym nietuzinkowym miejscu, gdzie chocholi taniec ciągle trwa i zachęca do wspólnego zwiedzania wystawy.
Prowadzenie: dr Joanna Zdebska-Schmidt
Informacje organizacyjne
– miejsce zbiórki: sala pierwsza na wystawie, Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
– aby dotrzeć do Oddziału trzeba wykonać ok. 10-minutowy spacer. Najpierw dojechać tramwajem na pętle Bronowice Małe, następnie pieszo skręcić w ul. Zielony Most, a dalej w lewo ul. Katowicką i zaraz w lewo skręcić w ul. Włodzimierza Tetmajera. Brama prowadząca do Oddziału będzie znajdować się po prawej stronie (trasa częściowo pod górkę)
– od bramy do budynku wiedzie droga pod górkę i wysypana drobnymi kamykami, więc zachęcamy do wybrania nosidełka, choć z trudem można dotrzeć też wózkiem
– po wystawie najlepiej poruszać się w chuście lub z wykorzystaniem nosidełka z uwagi na schody do pokonania i wąskie pomieszczenia. Nie ma możliwości swobodnego poruszania się wózkiem spacerowym
– w przestrzeni wystawy jest dosyć duszno, więc polecamy ubrać siebie i pociechy w przewiewne odzienie
– w przestrzeni wystawy (biura) znajduje się toaleta, gdzie pracownicy oddziału przygotują miejsce do przewinięcia dziecka. Dostępny jest także duży ogród oraz zadaszenie, gdzie można w spokoju nakarmić dziecko.
Bilet w cenie 20 zł (rodzic lub opiekun)
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00, tel.: (12) 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Zakup biletów: kasa Rydlówki, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Od podszewki, czyli modowe sekrety dla wtajemniczonych – Kraków naprawdę dla wszystkich
18 lipca (czwartek), godz. 15:30
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Tematyczne oprowadzanie z audiodeskrypcją na żywo AD.
Ewolucja mody w XIX wieku ściśle wiązała się z wydarzeniami historycznymi i przemianami społecznymi, jakie miały wówczas miejsce. Dlaczego zrezygnowano wówczas z przepychu dworu Ludwika XVI? Skąd pochodzą inspiracje antykiem? Jak to było naprawdę z tą krynoliną? Na te i wiele innych pytań odpowiemy sobie na zajęciach, podczas których poznamy modę XIX wieku i ówczesne niezwykłe akcesoria modowe.
Osoba prowadząca: Małgorzata Kuciel/asysta: Elżbieta Lang
Limit 10 osób
Spotkanie inkluzywne skierowane głównie do młodzieży oraz osób dorosłych niewidomych i słabowidzących.
Udział Bezpłatny. Konieczna rezerwacja; Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@mhk.pl , tel. 12 426-50-60. Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@mhk.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437
Darcie pierza
18 lipca (czwartek), godz. 18:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Darcie pierza to synonim spotkania w babskim gronie. Monotonną pracę, jaką było wyskubywanie puchu, wykonywało się wspólnie, w gronie kobiet w różnym wieku, urozmaicały ją rozmowy, opowieści, plotki i śpiew. Dzięki temu darcie pierza stawało się więc wspaniałą okazją do barwnego, towarzyskiego spotkania.
W Rydlówce nie będziemy może dosłownie drzeć pierza, ale chcemy odtworzyć atmosferę tamtych wieczorów. Okazją do spotkania będzie wspólne haftowanie – dedykowane zarówno rozpoczynającym przygodę z igłą jak i doświadczanym hafciarkom. A jak to podczas spotkań bywa, będzie i drobny poczęstunek i czas na rozmowy oraz żarty tak by każdy mógł poczuć się jak w domu i miło spędzić wieczór.
Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI
Osoby prowadzące: Kamila Zielińska/Joanna Zdebska-Schmidt
Liczba osób: 15. Cena biletu: 20 zł. Zakup biletu on-line
Rydlówka w Galerii Bronowice
20 lipca (sobota), godz. 10:00
Rydlówka ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Miejsce wydarzenia Galeria Bronowice
W Galerii Bronowice zostanie wystawione stoisko edukacyjne Rydlówki. Goście galerii będą mieć okazję usłyszeć o najsłynniejszej chacie w Bronowicach Małych w przestrzeni niespodziewanej i nieoczywistej, ponieważ Rydlówka i Galeria Bronowice to nie tylko sąsiedzi, ale i partnerzy we wspólnych działaniach.
Rodziny z dziećmi będą mieć okazję, by przymierzyć bronowickie stroje ludowe, wykonać ozdoby inspirowane sztuką ludową oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną muzeum.
Osoba prowadząca: Ewelina Radecka
Udział bezpłatny.
Wydarzenie jest realizowane dzięki wsparciu Galerii Bronowice.
Nie szata czyni człowieka, czyli spacer szlakiem dawnych krakowskich konfekcji
20 lipca (sobota), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35 – miejsce zbiórki
Zapraszamy na spacer. Wydarzenie zapowiadające Imieniny Krzysztofa – Święto Pałacu Krzysztofory.
Jedną z wizytówek Krakowa są znajdujące się na Rynku Głównym Sukiennice. Przez wieki były najważniejszym miejscem, w którym odbywał się handel suknem. Gdzie poza Sukiennicami krakowianie zaopatrywali się w ubiory i jakie konfekcje odwiedzali? Jakie stroje uchodziły w XIX i XX wieku za najbardziej kontrowersyjne? Czy w przypadku krakowian możemy mówić o swoistym targu próżności dotyczącym ubiorów? Tego wszystkiego dowiemy się podczas spaceru.
Prowadzenie: Justyna Kasińska/MK, Małgorzata Kuciel/MK
Cena: 20,00 zł. Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl .Limit: 25 osób
Nowohucianie o Polsce Ludowej. Czas wolny – spacer z prof. Agnieszką Chłostą-Sikorską
20 lipca (sobota), godz. 14:30
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Zapraszmy na wyjątkowy spacer z prof. Agnieszką Chłostą-Sikorską, która zabierze uczestników w miejsca przywoływane w swojej najnowszej książce „Nowohucianie o Polsce Ludowej. Codzienność i świąteczność we wspomnieniach uczestników Podwieczorków w Muzeum PRL”.
Czas wolny nazywano „zdobyczą klasy robotniczej”, uzyskaną dzięki zmianie systemu władzy. Rządzący Polską Ludową przekonywali, że odpoczynek ludzi pracy stanowił jedną z najważniejszych pozytywnych zmian, jakie zaszły w naszym kraju po II wojnie światowej, co zostało potwierdzone zapisami w Konstytucji PRL. Stąd projektantom Nowej Huty przyświecała idea stworzenia tutaj także miejsc do odpoczynku. Tworzono tereny zielone, ścieżki spacerowe, parki i skwery z ławeczkami, na których można było odpocząć. Postanowiono również o budowie obiektów rekreacyjnych i sportowych, dobrze wyposażonych boisk, basenów czy lodowisk. Oprócz tego zaprojektowano domy kultury, biblioteki i czytelnie, teatry, kina oraz miejsca na festyny i potańcówki.
Osoba prowadząca: dr hab. prof. UKEN Agnieszka Chłosta-Sikorska
Spacer finansowany z dotacji Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta
Limit osób: 30. Bilet: 20 zł. Rezerwacja: pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426-50-60
Dzień targowy w średniowiecznym Krakowie
20 lipca (sobota), godz. 15:00 – 22:00
Barbakan, ul. Basztowa
Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Średniowiecze da się lubić!
Drużyna Wojów Wiślańskich KRAK:
– pokazy walk i manewrów
– kramy z wyrobami ze skóry, z artykułami metalowymi
– pokazy wyrobu towarów rzemieślniczych
– prelekcje dotyczące handlu i targów w średniowieczu
– scenki rodzajowe przybliżające życie w średniowieczu
21.00 – 22.00 – koncert zespołu Daj Ognia
Cały program cyklu oraz informacje na stronie
Rezerwacja i zakup biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel.: (12) 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
*Godziny poszczególnych wydarzeń z przyczyn niezależnych mogą ulec niewielkiej zmianie.
Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024
Wydarzenia towarzyszące wystawie „Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator”
21 lipca (niedziela), godz. 11.00
Niedzielne spotkanie kuratorskie
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Wystawa przypomina życie i bogatą twórczość artysty- Wincentego Wodzinowskiego (1866, Igołomia -1940, Kraków), którego dzieła znajdują się w niemal każdej większej kolekcji muzealnej, a w ostatnim czasie stały się ponownie poszukiwane na rynku aukcyjnym osiągając coraz większe wyceny. Widzowie wyruszą w podróż śladami artysty- piewcy piękna podkrakowskiej wsi, pełnego pasji społecznika zaangażowanego w życie dwóch miast Krakowa i Podgórza) i patrioty- legionisty, jednego z uczniów Jana Matejki i wychowanka Akademii monachijskiej. Istotnym momentem dla jego kariery było współtworzenie wraz z Wojciechem Kossakiem oraz Janem Styką – „Panoramy Racławickiej”. Wystawa wpisuje się w misję Muzeum- jest kolejną opowieścią o Krakowie, widzianą przez pryzmat życia jego zwykłego-niezwykłego mieszkańca. Będzie to pierwsza próba monograficznego ujęcia twórczości malarza, osadzona w szerszym kontekście historii i kultury Krakowa przełomu XIX i XX stulecia. Wystawa jest niejako uzupełnieniem poprzedniej prezentowanej w pałacu Krzysztofory wystawy prac Włodzimierza Tetmajera.
Prowadzenie: Elżbieta Lang
Limit 25 osób
Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę.
21 lipca ( niedziela), godz. 14:00
Listówka, otwartka i pisanka, czyli historie niezwykłe karty pocztowej
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Tematyczne oprowadzanie rodzinne
Obrazy Wincentego Wodzinowskiego stały się bardzo znane i popularne dzięki kolorowym reprodukcjom na kartach pocztowych. Kiedy narodził się pomysł wysyłania pocztówek, kto wymyślił jej popularną nazwę i jak zmieniał się jaj wygląd na przestrzeni lat dowiemy się podczas rodzinnego zwiedzania wystawy.
Prowadzenie: Elżbieta Lang
Zapraszamy dzieci w wieku 6 – 12 lat i ich opiekunów
Limit: 25 osób
Rezerwacje i sprzedaż biletów na wydarzenia towarzyszące wystawie dokonuje się w Centrum Obsługi Zwiedzających, parter Pałacu Krzysztofory; godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. (+48) 12 426 50 60
Zajęcia dla rodzin z dziećmi w cenie 20 zł od dziecka (jednemu opiekunowi przysługuje darmowy wstęp)